Orah - opšta tema

Ne znam nazive kruna, ali skratio sam osnovnu granu, tj, stablo na oko 80-120 cm i ostavio 3-5 primarnih grana. Primarne grane sam skratio na visini od oko 180-200 cm. Sekundarne grane nisam planirao skraćivati. Nisam ni planirao povijati grane, čak sam ih morao i uspravljati jer su se same povijale usled dužine.
 
Može li se šta uraditi od oraha koji su posađeni pre godinu dana a osušili su se? Neko kalemljenje?
 
Svaka biljka koja se osušila može samo da se počupa i baci...eventualno u kompost :)
 
Može li se šta uraditi od oraha koji su posađeni pre godinu dana a osušili su se? Neko kalemljenje?

Ako je orah bio kalemljen a osušio se samo kalem onda podloga može da naraste i da se ponovo kalemi ili da se pusti da raste kao drvo.

Svaka biljka koja se osušila može samo da se počupa i baci...eventualno u kompost :)

Ali ako se ceo osušio onda samo primeni ovo što je oktopod preporučio - čupaj i sadi nove sadnice - ne odustaj.
 
Ako je orah bio kalemljen a osusio se samo kalem onda podloga moze da naraste i da se ponovo kalemi ili da se pusti da raste kao drvo.



Ali ako se ceo osusio onda samo primeni ovo sto je oktopod preporucio i sadi nove sadnice - ne odustaj.


Ko zna kako se kalemi orah znace da ovo nije tacno. Ako je podloga ziva moze se okalemiti svaka vocka osim oraha. Postupak kalemljenja oraha je mnogo komplikovaniji. Radi se u zatvorenom prostoru pri odredjenoj temperaturi i zato su sadnice najskuplje od svog voca.

Znaci cupaj i bacaj.
 
Ko zna kako se kalemi orah znace da ovo nije tacno. Ako je podloga ziva moze se okalemiti svaka vocka osim oraha. Postupak kalemljenja oraha je mnogo komplikovaniji. Radi se u zatvorenom prostoru pri odredjenoj temperaturi i zato su sadnice najskuplje od svog voca.

Znaci cupaj i bacaj.

Ima razlicitih nacina kalemljenja oraha - bar se na net-u moze naci:

https://www.youtube.com/watch?v=-d9GP6ZxL6g

https://www.youtube.com/watch?v=cCCsT7yZ0tM

Ali s obzirom da nisam nikad kalemio orah onda pretpostavljam da je Sloba31 u pravu i da ovakvi nacini ne mogu uspeti u nasem podneblju.
 
Ovaj Orah sam okalemijo prije mjesec dana evo ga rezultat,

samoniklu podlogu sam isčupao početkom Februara i posadijo je u Kantu i stavijo u Garažu koja je bila dovoljno topla za mjesec dana podloga je već otvorila pupoljke što mi je dalo znak da su Sokovi krenuli da rade :) otisao i sa mog dobrog oraha koji je krupan lako se lomi odsjekao jednogodišnju granu i okalemijo i evo prije 4 dana ona je isto pustila svoje listove.

Ovaj orah sam okalemijo na način kao sto ovaj Svajcarac kalemi evo linka:
https://www.youtube.com/watch?v=znArELCzecI


 
Na youtubu ima dosta sadržaja na temu oraha iz Turske. Turska je veliki proizvođač i dosta korisnih iskustava tamo ima.
Evo jednog video klipa vezan za rezanje.
[video]https://youtu.be/2oEia_7cXsw[/video]

Inače na turskom bitne reči su:
orah/orasi - "ceviz"
kalemljenje - "aşılama"
orezivanje - "budama"
... dovoljno za googlanje

 
Poslednja izmena:
Odlicni su klipovi, ali jezik ubija! Kako da prevedemo ovo? Gleda li neko serije? :)
 
Sve TV Kuće u Srbiji peru ovom narodu pamet koje kakvim Turskim spanskim Indiskim itd. serijama bolje bi bilo da se ovaj narod prihvati Motike i svi u njive pa bi vidje li kako bi smo podigli ovu napaćenu zemlju na noge
 
Sačekaj letnju rezidbu ili ako hoćeš da radiš sada, svaki rez zaštiti kalem voskom. Moje mišljenje...

- - - - - - - - - -

Sad sam došao iz voćnjaka, imam problem...
Na nekih 30% sadnica sam primetio sušenje pupoljaka. Kao vrelom vodom da su poliveni. Desilo se pre par dana, mraza nije bilo. Ispod osušenog, poterao nov pupoljak i izgleda zdravo.
Prskao sam jesenas i pre nepunih mesec dana plavim uljem, krecene 2 puta (plavi kamen, sumpor, kreč)
Čime sada da prskam?
img6792.jpg

img6784.jpg

img6805.jpg
 
Druze kod mene negde negde ima rupica u grani i odatle navise se susi otvorio sam i video nekog pauka sta mislis dali da isprskam necim
 
Akaricidom nekim svakako. Ja sam imao obicnog paucinara prosle godine i samo ga akaricid ubija, insekticid ne utice uopste na njega. Grinja isto hoce da pravi problem, ali i nju ce potamaniti bilo koji akaricid.
 
Da li je neko tretirao za vikend orahe? Ja planiram sledećeg vikenda, olistavanje je počelo. Šta ko savetuje?
 
A u kojoj tačno fazi štitite i čime?

Ja sam kad su skroz naduli se pred listanje išao sa bakar + ulje (funguran 40gr + letol 3dL na 10L), a onda sam pre neki dan u fazi 5-10 cm izašle stabljike sa listovima išao sa mankogal 25gr + tonus 5gr na 10L.
Planiram možda još jednom tako nešto tipa Merpan + insekticid čisto da vidim, to je jedan stari orah i svake godine bude više crnih trulih i šupljih nego što nakupimo, od onolikog oraha ne bude ni pola kese očišćenih.
 
Nazad
Vrh