Centralno i etazno grejanje.

Nije bitno sto je veca pec , zato se ugradjuje cetvorokraki mesni ventil. Moj kotao moze da greje 600 kvadrata a ja grejem oko 240. Temperaturu uglavnom drzim na 80 stepeni a na 65-70 kad padne idem loziti

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока
 
Znam o cemu pricam jer u sistemu je vec 5-ta pec , prva je bila najveca tam stadler vec 4 godinu bacena , jer je procurela, onda kako su kupovane kupovane su sve manje , sad je 40% jacine od one prve i radi vec valjda 10-tu sezonu i nije procurela.


Jbt, meni ništa nije jasno. 1979. ćale je uradio grejanje. Kuća 10x10, podrum, prizemlje, sprat i tavan/potkrovlje. Greju se prizemlje i sprat. Kotao je bio Tam Stadler. Procureo je 2004. Zamenjen je novim Termomont Šimanovci. Radi još uvek bez greške. Otvoren sistem, expanziona posuda je neki stari bojler na tavanu. Jedino što je zamenjeno pored kotla, je pumpa, ovo je druga. Zbog toga kažem, ništa mi nije jasno dok čitam o ovolikim problemima.
 
U radu nikad ne bi smjela temperatura vode u peci biti ispod 65C jer kod manjih dolazi do kondenzacije i pec vrlo brzo procuri. Kod kondenzacije se stvara u peci sumporasta kiselina (slaba kiselina) ali jako brzo sracuje vijek peci za centralno..

JA u kotlu trenutno imam 48stepeni,a u sistem pustam nekih 40. ovako vec 4.godinu,io nikakve kondenzacije i slicno nemam,,,a nuikad nisam isao vecom temperaturom od 55 stepeni...
 
Što se tiče otvorenih sistema interesuje me da li to može raditi sa ovim standardnim pumpama (wilo,grundfos...) ili moraju posebne za male pritiske.Nigde nema podatak koji je minimalni pritisak za pumpe ,samo max.
 
JA u kotlu trenutno imam 48stepeni,a u sistem pustam nekih 40. ovako vec 4.godinu,io nikakve kondenzacije i slicno nemam,,,a nuikad nisam isao vecom temperaturom od 55 stepeni...

Ovo nije pravilno,trebalo bi u kotlu da bude preko 72 stepena,a u sistem da se pušta koliko treba.Po pravilu bi trebalo da se ugradi četvorokraki mešni ventil sa motornim pogonom i da se vodi nekim termostatom iz kuće ili krivom grejanja i on bi održavao temperaturu,ili da se ugradi bar trokraki mešni ventil koji štiti kotao od pothlađivanja.Kotao treba da radi na preko 72 stepena,odnosno da mu radna temperatura bude na 75-85 stepeni zbog kondenzacije.Osetljiviji su limeni kotlovi od gusanih na kondenzaciju i ako ne rade na pravoj temperaturi skraćuje se vek kotla.Ne kažem da ovako kako Ti radiš ne može,samo kažem da nije dobro za kotao.
 
Nije bitno sto je veca pec , zato se ugradjuje cetvorokraki mesni ventil. Moj kotao moze da greje 600 kvadrata a ja grejem oko 240. Temperaturu uglavnom drzim na 80 stepeni a na 65-70 kad padne idem loziti

Послато са LG-D802 уз помоћ Тапатока

Kolega Daner i ostale kolege moze li malo vise detalja oko tog mesajuceg ventila. Izvinjavam se ako je ponavljanje.
Ja imam imao 35 kwa stadler slovenacki i procureo je posle 20 god. Sad imam viadrus iste snage i sa izolacijom kuce temperatura vode je oko 50 C i kad je napolju do +10 C u kuci je pretoplo trako da nema svrhe da lozim vise. Medjutim imam veliki problem sa kondenzacijom. Nekad se vide kapljice vode u lozistu. E sad posto je viadrus od gusa nije frka od korozije nego mi je dimnjak procureo. Oseca se cadj i vec sam ga 3 puta krecio. Inace lepo je ozidan i omalterisan iznutra i spolja.

Jedan lik koji ima viadrusa kaze da im je to boljka ali ja mislim da je problem sto je kotao prevelik za moju kucu. Da li mesajuci ventil resava ovaj problem i da li imate slicnih iskustava?
Hvala unapred

Sad sam tek video poruku kolege Emigranta. Koliko se krecu cene tih ventila?
 
Kolega Daner i ostale kolege moze li malo vise detalja oko tog mesajuceg ventila. Izvinjavam se ako je ponavljanje.
Ja imam imao 35 kwa stadler slovenacki i procureo je posle 20 god. Sad imam viadrus iste snage i sa izolacijom kuce temperatura vode je oko 50 C i kad je napolju do +10 C u kuci je pretoplo trako da nema svrhe da lozim vise. Medjutim imam veliki problem sa kondenzacijom. Nekad se vide kapljice vode u lozistu. E sad posto je viadrus od gusa nije frka od korozije nego mi je dimnjak procureo. Oseca se cadj i vec sam ga 3 puta krecio. Inace lepo je ozidan i omalterisan iznutra i spolja.

Jedan lik koji ima viadrusa kaze da im je to boljka ali ja mislim da je problem sto je kotao prevelik za moju kucu. Da li mesajuci ventil resava ovaj problem i da li imate slicnih iskustava?
Hvala unapred

Mešni ventil upravo i služi da reši ovaj problem.On u kombinaciji sa motornim pogonom drži temperaturu u kotlu na 75-85 stepeni a u sistem šalje kolika je temperatura vode potrebna.
 
Hvala puno kolega Emigrant. Koliko se krecu cene i na sta obratiti paznju kod tih ventila? Gde se montiraju?
 
Hvala puno kolega Emigrant. Koliko se krecu cene i na sta obratiti paznju kod tih ventila? Gde se montiraju?

Montira se odmah iza kotla i može biti trokraki ili četvorokraki.Treba odmah namestiti i motorni pogon i onda ga vodi neki termostat ili neka druga automatika.Bilo koji dobar majstor će to namestiti kako treba a okačiću i slike.Imaš raznih IVAR,ESBE......
.th.IMAG0423.jpg
.th.20161203_202439-1134x2016.jpg
.th.CMV%20-%20princip%20rada%20-%20start%20otvaranja.jpg
.th.Hidro%20skretnica%20kod%20jednog%20kruga%20grejanja.JPG
mesni%20ventil.png
 
Poslednja izmena:
imam ugradjen od poceka 4 kraki mesni ventil,i u funkciji je,ali mislim da nisi u pravu,jer ovo je nisko temperaturni kotao,ti spominjes temperaturu od 75 do 85 stepeni,ok,ali ja od 80 ne mogu ni da stavim,nece...cim dodje do 80 tu i ostane displej ,a ako i kojim slucajem dodje voda u kotlu do 80 stepeni ,ustvari 80.1,pocinje da pisti,displej ocrveni,i ukljuguje sve spojene pumpe,i prestaje da gori u kotlu...tako da ta prica o toj temperaturi ne pije vodu,na svim kotlovima...
Ovo nije pravilno,trebalo bi u kotlu da bude preko 72 stepena,a u sistem da se pušta koliko treba.Po pravilu bi trebalo da se ugradi četvorokraki mešni ventil sa motornim pogonom i da se vodi nekim termostatom iz kuće ili krivom grejanja i on bi održavao temperaturu,ili da se ugradi bar trokraki mešni ventil koji štiti kotao od pothlađivanja.Kotao treba da radi na preko 72 stepena,odnosno da mu radna temperatura bude na 75-85 stepeni zbog kondenzacije.Osetljiviji su limeni kotlovi od gusanih na kondenzaciju i ako ne rade na pravoj temperaturi skraćuje se vek kotla.Ne kažem da ovako kako Ti radiš ne može,samo kažem da nije dobro za kotao.
 
Što se tiče otvorenih sistema interesuje me da li to može raditi sa ovim standardnim pumpama (wilo,grundfos...) ili moraju posebne za male pritiske.Nigde nema podatak koji je minimalni pritisak za pumpe ,samo max.
Talijanu mogu naravno grudfos pumpe ,ja je koristim,,posto sam je vec imo polovnu,a i vilo koliko sam citao ima neke karakteristike bolje od grundfosa moze da se montira u bilo kojem pravcu ,gore, dole, levo, desno, poprecno,sta znam cene su im otprilike iste oko 10 hiljada dinara.
 
U vezi ovih mesnih ventila (3-kraki, 4-kraki), da li oni sami prebacuju u zavisnosti od temperature, ili mora covek da dodje i okrene ga? Mozda nekome dodje smesno ovo sto pitam...
 
Ja sam shvatio da automatika sve regulise. Da ga podesis koliko da bude temp vode u kotlu dolazna i da on onda salje na radijatore deo a deo u povrat. Ispravite me ako gresim?
 
Steva44 ovo mi je bilo bitno,imam viška jednu wilo ,kotao podvis, tri radijatora i sud od 300l ,trebao bih montirati u prostoriji gde cedim sok najviše zbog tople vode i pranja a usput i da greje makar na jedan dva radijatora ne bih ništa komplikovao zbog preseljenja (biće na tom mestu godinu dve) tako da mi odgovara otvoren sistem.

- - - - - - - - - -

Nema kod mešnih nikakav motor niti regulator,jednostavno ga prigušiš ili otvoriš kako ti odgovara kod mene je podešen kada je u kotlu 80 u liniju ulazi 60,pošto je kotlarnica 10 m od kuće dok stigne kroz sprat podruma do prvog radijatora ulazi u kuću negde oko 55 c.Kako pada temperatura u kotlu tako pada i u liniji,npr kada je u kotlu 65c u liniju ulazi sa 45c.
 
Steva44 ovo mi je bilo bitno,imam viška jednu wilo ,kotao podvis, tri radijatora i sud od 300l ,trebao bih montirati u prostoriji gde cedim sok najviše zbog tople vode i pranja a usput i da greje makar na jedan dva radijatora ne bih ništa komplikovao zbog preseljenja (biće na tom mestu godinu dve) tako da mi odgovara otvoren sistem.

- - - - - - - - - -

Nema kod mešnih nikakav motor niti regulator,jednostavno ga prigušiš ili otvoriš kako ti odgovara kod mene je podešen kada je u kotlu 80 u liniju ulazi 60,pošto je kotlarnica 10 m od kuće dok stigne kroz sprat podruma do prvog radijatora ulazi u kuću negde oko 55 c.Kako pada temperatura u kotlu tako pada i u liniji,npr kada je u kotlu 65c u liniju ulazi sa 45c.

Grešiš,postoji motorni pogon i automatika za mešni ventil,a Ti je nemaš pa otvoriš ručno.Svrha motornog pogona i jeste da šalje vodu zadate temperature u sistem.Recimo ako je u kotlu 80stepeni a treba da šalje 50stepeni u sistem on će malo otvoriti i slati 50stepeni.Imaš sliku motornog pogona na slikama koje sam okačio danas.

- - - - - - - - - -

Ja sam shvatio da automatika sve regulise. Da ga podesis koliko da bude temp vode u kotlu dolazna i da on onda salje na radijatore deo a deo u povrat. Ispravite me ako gresim?

Tako je,može automatika sve da reguliše.
 
Jedno glupavo pitanje. Da li mesani ventil moze da se uradi i na sporetu za etazno grejanje ili samo na klasicnom kotlu? Kotlanicu kada bi pravio ona bi bila 5-6m od kuce i onda ispod zemlje bi kopao gde bi isle cevi do kuce. To mi se ne radi, zato gledam da resim grejanje u tipu etaznog sa sporetom. Kuca mi je 90m2 za grejanje sto vidim da sporeti guraju bez problema koji su 25-30kw
 
Izvini druže ,stvarno nisam znao.Jel to znači npr da ako voda u kotlu pada sa 80c na 60 c da že on automatski odršavati npr 50 u liniji?

- - - - - - - - - -

Možeš li da ubaciš slike preko nekog drugog ove su sitne ne vidi se dobro.
 
Nazad
Vrh