Centralno i etazno grejanje.

Ja ne znam, u vezi curenja peći tako brzo (bar za mene) ,ovih dana radio sam kod par ljudi nešto privatno,i gledam ugradili su centralna grejanja ove ili prošle godine,ono što se meni ne sviđa kod svih je pritisak u sistemu,kad je hladna voda 1 -1,2 bara a kad je topla 2,5-2,8 bara.Ja koliko znam to je prevelik pritisak ,i tu sigurno trpi i peć i instalacija,jedan me je čovek zvao da mu zavarim peć ne znam koja je tačno marka,procurela na 4 mesta i sva 4 na varovima, (sistem je star možda 15 godina) pritisak u sistemu je bio 2,6 kad je topla voda.Ja mu kažem to je puno,kod njega je bio problem u eksapnzionoj posudi,bio premali pritisak,naštelovao pritisak u posudi i odmah mu srušio pritisak u sistemu za 0,8 bara.Moja bivša peć na čvrsto gorivo,je izdržala tačno 28 godina,tek je tad procurela ali pre toga mi se istopilo ložište komplet,nisam je hteo opravljati jer sam prelazio na loženje bio masom.Pritisak u sistemu mi je od prvog dana pa do danas, hladno1 bar toplo1,5 bar.
Do 1,2 je dovoljno,ne znam što rade sa tako velikim pritiscima.Voleo bi da mi neko objasni,možda sam ja nešto propustio na času.
 
Pritisak nema veze sa kotlom već sa ekspanzionom posudom, tj. njenom zapreminom i ispravnošću. Kod mene je neka italijanska EP stara koliko i grejanje. Dok je bio kotao na ugalj pritisak od toplog do hladnog se menjao za max 0.2 bara. Kad smo u sistem ubacili kotao na baliranu slamu EP je postala mala i sad mi pritisak varira za 0.8 max (1.1-1.9 (hladno-toplo)). Problem je što novi kotao ima zapreminu vode ako nisam nešto pobrkao oko 270l, a stari kotao nije imao zapreminu veću od 50tak litri.

Ne znam gde sam ja napisao da pritisak ima veze sa peći,upravo sam napisao,da ima veze sa ekspanzionom posudom (tj. njenom zapreminom,ili ispravnosti) ,jer smo posle štelovanja iste dobili "optimalnu" razliku u pritiscima.A moje mišljenje ( a i drugih) je da peć može da strada pre roka zbog konstantnog povećanog pritiska u sistemu,za koji mnogi novopečeni majstori kažu da je sasvim normalno.Na kraće staze da ali na duže nikako.Za tu tvoju peć ne bi rekao baš da ima 270 litara ali ako ti tako kažeš.Ja kad sam menjao moju peć,razlika u pritisku se nije povećala ni malo.
 
@markokurjega

Pa nije tebi ni bio upućen post, već drugima koji čitaju temu a možda su neupućeni u te stvari. Ali stvarno izgleda kao da ti repliciram, moja greška , izvinjavam se. :ppozdrav:

Sad sam pronašao papire od kotla, piše da je zapremina vode 260l.
 
Poslednja izmena:
Kod mene na otverenom sistemu je 0.3 pritisak i radi sve bez greske,a na drugoj kuci gde je zatvoren sistem 1,2 hladno ,1,6 kad greje, cak sam u razmisljanju da i tu prepravim na otvoreni sistem.
 
S obzirom da je ovo sad posećena tema, zamolio bih za sledeće: Da li bi neko mogao da mi da savet ili preporuku, za jačinu ili možda konkretan model šporeta (peći) koji je namenjen za etažno grejanje, a zadovoljio bi sledeći raspored i dimenzije stana.?:

Planirani deo za grejanje je na jednom nivou. Južna je strana i osunčano je ceo dan. Spoljna izolacija urađena je stiroporom, stolarija je u korektnom stanju.
Dimenzije su (5x9), plus dograđen deo (4,5x2) koji je namenjen za kuhinju, u kojoj bih inače postavio i šporet.

Unutrašnji raspored je: U jednoj strani kuće nalazi se dnevni boravak 17m2 (5x3,40). U sredini hodnik i kupatilo ukupno 10m2 (5x2). Do njih dve spavaće sobe zajedno 18m2 (5x3.6).
Znači ukupno 45m2 za grejna tela, plus 9m2 za peć.
Napomenuo bih da mi je jako bitno (naravno ako je moguće) da to bude šporet tj peć, sa kojim se može peći i kuvati.
 
Kod mene je otvoren sistem i nemam pojma koliki je pritisak u instalaciji.Visina suda je iznad peci na 2,5 m(0,2-0.3 bara) i to je sasvim dovoljno da sistem sljaka.
 
Pritisak u zatvorenom sistemu treba da bude za svaki metar sistema iznad merača 0,1 bar plus nekh 0,2. Sve ostalo je nekorisno.
A ekspanzioni sud treba imat 10% zapremine vode u sistemu. Kad praznog sistema (bez vode u cevima) se podesi pritisak vazduha na 1,5 bara.

đađo74, nekad se računala potrebna snaga oko 70 W po kubnom metru grijanog prostora.
Sad ne znam koliko bi trebao kad imaš izoliran objekat.
Znači ako imaš 45 kvadrata puta ajmo 2,3 m to je oko 7 kW potrebne snage.
Za kuhinju ne trebaš računat, grije ju sam taj štednjak.

Pošto obične ne idu zajedno i ovce i novci, teško da ti takav štednjak može DOBRO obavljat sve tražene funkcije.

Ja imam ovaj mali i grijem oko 60 kvadrata stare kamene kuće bez izolacije. Od kuhanja koristim da na gasu pripemim i onda stavim na tog, da se polako krčka. Na njemu nečeš skuvat kafu. http://www.wvterm.si/hr/proizvodi-2/klasicni-kotlovi/stadler-central-177-10-kw-i-2310-14-kw

 
Djadjo nemas neku veliku kvadraturu al bih ti ja preporucio MBS(Smederevo) imas njihov sajt pa mozes pogledati kompletnu ponudu.Ja grejem manju kucu 90m2 sa kombinovanim sporetom,moze da se kuva+rerna i za sad sam prezadovoljan kako sve funkcionise.Ranije sam grejao obe kuce(oko 320m2) preko jednog kotla od 60kw(otvoreni sistem na oba uredjaja) i ispod 25-30 kubika drva nisam mogao da prodjem grejnu sezonu,pogotovu ako je jaca zima kao recimo sad.Za ogrev mi nije problem jer imam blizu 10h sume,al mi se ne sprema tolika kolicina drva svake godine+glupo je trositi resurs ako za tim nema potrebe.Uglavnom na nagovor dobrog prijateja resim da u manju kucu ubacim takav kombinovani sporet jer mi se nije dalo da pravim kotlarnice na 2 mesta,pa smo ubacili sporet uz minimalne prepravke na instalaciji + mi je ostala mogucnost da idalje jednim kotlom grejem 2 kuce.Kuca koju grejem preko sporeta je od pune cigle i nemam spoljnu izolaciju,kuca je iznutra radjena lamperijom iza nje je staklena vuna 5cm.Stolarija je sva drvena ali je vakum staklo i skoro da nema razlike izmedju nje i pvc.Sporet je Tehrmo Rocky 25kw i greje ovu povrsinu bez problema i na -20 koliko je ovde kod nas bilo najnize zabelezeno prosle godine.Zasto bas MBS?Imaju jako konkurentne cene medju kombinovanim sporetima mislim da su mozda i najeftiniji na trzistu,ja sam moj prosle godine platio 80000.Za te pare nisam mogao naci sporet te snage u kw,primera radi alfa90 je oko 90-95 hiljade kako gde,snaga 8kw i samo 4l zapremina kotla.Alfaplam jesu jako dobri sporeti imam u komsiluku na 2 mesta jedan greje 60m2 drugi mislim slicno kao i kod mene oko 90m2 nikad problema tipa da procuri za 2-3 godine a stari su sigurno 7-8 god i za sad su ok.Medjudim po meni imaju jednu jaako veliku manu a to je malo loziste i mala kolicina vode u kotlu.Primera radi ja sam prosle god na -15 lozio na svakih 3 sata al mi je veliko loziste 400x290x430 i zapremina kotla je 24L oko ponoci ga napunim i ujutru u 6h radijatori mlaki a u peci jos ima zara i temperatura oko 18°.Pricam s komsijom i kaze mi da nije bas zadovoljan grejanjem po jacem minusu (alfa90termo)kaze da je morao na svakih pola sata-sat maksimalno da ga lozi i cim se vatra ugasi radijatori hladni.Jbg po meni je to bas cimanje oko lozenja i opet ujutru hladne sobe po jacem minusu,treba gledati malo i udobnost kad vec radis grejanje da ne visis stalno oko sporeta.Imas takodje i druge proizvodjace koji nude kombinovane sporete Centrometal i Plamen,firme iz Hr i ABC Uzice to su meni uglavnom svi preporucivali kad sam se raspitivao oko sporeta a da poseduju neki kvalitet.Svi ovi proizvodjaci imaju svoje sajtove pa malo prelistaj i vidi sta tebi licno nabolje odgovara.Malo podugacak post al nadam se da sam ti barem nesto pomogao:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
@Truya 86 ...
Potrudiću se da ove besposličarske dane iskoristim u prikuplljanju informacija i pregledu ponuda, što ovih poznatijih brendova, što nekih manjih proizvođača.
Za jako puno stvari si u pravu i slažem se sa tobom. Gledao bih da uzmem malo jači od "neophodnog", da se bar kao čovek ugrejem ako već ulažem, ali opet ne baš previše pa da se razbacujem drvima i bespotrebnom toplotom.
Hvala ti na trudu i korisnim informacijama ...
:ppozdrav: ...
 
@truya
Kakav ti je bilans sa potrosnjom sada? Mislim koliko trosis ogreva kada grejes sa MBS a kada sa standardnim kotlom? Meni se svidjaju ti Rocky i slicni, ali od toliko proizvoda i proizvodjaca ne znam sta da odaberem...:ppozdrav:
 
Licno mislim da je puno jeftinije, jednostavnije i manje boli glava kad je otvoreni sistem u pitanju,ne favorizujem ga al nevidim u cemu je veca prednost zatvorenog sistema u odnosu na otvoreni?Uostalom neka vas ne mrzi da procitate tekst sa linka koji je postavio clan steva44) sve je jako lepo objasnjeno.Za kolegu Bojcetica: Potrosnju drva sam prepolovio,sad trosim 15-16 kubika drva sto je po meni skroz ok za 90m2.Neznam koliko bi recimo trosio kotao iste snage,al ne verujem da bi trosio nesto puno manje.Ako se odlucis za sporet moja preporuka ti je da gledas da nema zapreminu kotla ispod 20l i da ima vece loziste,jer onda imas vecu autonomiju izmedju lozenja i dobijas na udobnosti.Treba uzeti u obzir da sam ja ranije grejao puno vecu kvadraturu(320m2) nego sad(90m2).Kotlanica mi je u podrumu nove kuce i sa kotla sam povukao instalaciju u staru kucu(podzemno nekih 12m)treba uzeti u obzir da i tu ima nekih gubitaka toplote zbog duzine.Vodili smo se mislju da jednim udarcem ubijemo 2 muve i uzeli veci kotao koji moze grejati obe kuce.Medjutim nemam potrebe istovremeno da grejem obe kuce tako da smo uglavnom grejali ovu manju a kad je bilo potrebe grejali smo obe.Sto se samog kotla(Šukom-Knjazevac) i instalacija tice to je sve uredu,radi odlicno i ima jako veliki stepen autonomije,recimo zalozim u ponoc i onda sledeceg dana tek oko10h ujutru a radijatori topli celo vreme.Medjutim prevarili smo se oko toga da ce nam biti potrebno manje drva tj da cu manje loziti kad grejem manju kvadraturu,jednostavno kotao ima svoj princip rada i trazi da se lozi da bi mogao da ugreje vodu u sistemu.Ispod 20-25 kubika drva nije bilo sanse da prodjem tokom grejne sezone iako sam grejao kasnije samo 90m2.Prve zime smo grejali celih 320m2 otislo je blizu 30 kubika drva sto je apsurdno s obzirom da smo sl godine vise nego prepolovili kvadraturu grejanja a potrosnja je ostala slicna.Pogresili smo u proceni i to je to.Najbolje je uzeti (kotao-sporet ) spram kavadrature,eventualno 20-30% veceg kapaciteta da ima malo rezerve snage al ne treba preterivati jer ce samo trositi vise ogreva bespotrebno jer mu se ne moze smanjivati potrosnja ogreva po potrebi.Licno sa sa MBS jako zadovoljan za sad ovo mi je druga grejna sezona s njim(Thermo Rocky) i utisci su jako pozitivni.Moram da napomenem da kod ovih sporeta za etazno grejanje nje isto kao kod kotlova,pozeljno je uzeti malo veceg kapaciteta zbog same kolicine vode u kotlu,lakseg lozenja i vece autonomije izmedju lozenja.Sto se kuvanja na njemu tice moze da se kuva bez problema ali je nekih 30% sporije kuvanje nego na recimo klasicnom sporetu na drva,a sto se rerne tice,radi odlicno nema nikakve razlike u odnosu na obican sporet.Da napomenem da se to odnosi na ovaj model za druge proizvodjace ne mogu da komentarisem jer nemam nikakvog iskustva.Moja preporuka ide svakako na kobinovani sporet za kucu do nekih 120m2 preko toga tesko da bi bilo komforno grejanje sa njim.Prednost je ta sto nije potrebna kotlanica ili neki pomocni objekat kao kod kotla znaci u startu se dobije jeftinija ugradnja grejanja a radi istu radnju jer kotlarnicu sazidati i urediti bez 2-3 hiljade evra nije moguce.
 
Imali smo alfa plam šporet i izgoreo je za 4,5 sezone. Neka hvala, ne bih to više ugradio pa i na poklon da dobijem. Sad imamo kotao na biomasu, loži se slama. Zapremina vode u kotlu je 270l, loži se na oko 2-3 sata a u sobi bude 23-24 ℃. Otvoren sistem, pritisak nije veći od 0,2 bar. Radijatori se ne čuju. Zadovoljni smo.
 
Najveca je greska kupiti jacu pec/kotao od onog koji vam treba. U radu nikad ne bi smjela temperatura vode u peci biti ispod 65C jer kod manjih dolazi do kondenzacije i pec vrlo brzo procuri. Kod kondenzacije se stvara u peci sumporasta kiselina (slaba kiselina) ali jako brzo sracuje vijek peci za centralno.

Znam o cemu pricam jer u sistemu je vec 5-ta pec , prva je bila najveca tam stadler vec 4 godinu bacena , jer je procurela, onda kako su kupovane kupovane su sve manje , sad je 40% jacine od one prve i radi vec valjda 10-tu sezonu i nije procurela.
 
Imali smo alfa plam šporet i izgoreo je za 4,5 sezone. Neka hvala, ne bih to više ugradio pa i na poklon da dobijem. Sad imamo kotao na biomasu, loži se slama. Zapremina vode u kotlu je 270l, loži se na oko 2-3 sata a u sobi bude 23-24 ℃. Otvoren sistem, pritisak nije veći od 0,2 bar. Radijatori se ne čuju. Zadovoljni smo.
Jel taj sporet bio etazni zatvoren sistem?
 
Nazad
Vrh