Recepture za spremanje koncentrata

Veoma bitno je da se informišete pre nego počnete sa mlevenjenjem što sitnije. Sitna hrana prouzrokuje dosta crevnih problema u vidu kapilarnog krvarenja i čireva, čak u 1% slučajeva može biti smrtni ishod.
Hranu svinjama ne možete svariti i tačno je da se dosta može izgubiti ako je smeša krupna, ali tada treba razmisliti da li je smeša dobra i da li je sadržaj amino kiselina na odgovarajućem nivou, svakako da treba ubaciti zakiseljivače koji su od velikog značaja i povećavaju konverziju hrane. Da ste pre par giodina bili na veterinarskom ili poljoprivrednom fakultetu oni bi vam rekli da je povećan sadržaj celuloze u hrani kontraproduktivan pa čak i štetan, međutim sada po novim istraživanjima došli su do saznanja da ako svinje balegaju svetlu balegu sa ostacima najčešće vrhova kukuruza ili čak vidljivo smeše hrane treba povećati učešće celuloze kako bi se usporio rad želudca i creva a samim tim i bolje iskorišćenje hrane.
Što se tiče mlevenja najbitnije proveriti u kakvom stanju su noževi i sito. Ako je sito "tupo" zaobljene su ivice koje treba da budu oštre ili su noževi "čekići" zobljeni onda je tu velika muka u mlevenju a smeša je svakim trenutkom sve sitnija jer zrna ne mogu da se lome već se više puta okreću ukrug. Takvom meljavom troši se mnogo više energije, čak i do 100% više, a i vreme koje provodite pri mlevenju je mnogo duže. Jedno siti prosečnog kvaliteta košta oko 1000 dinara tako da ako gubite vreme i energiju za 3-4 tone hrane isplatili novo sito. Sa čekićima je malo drugačija računica, ali oni traju neuporedivo duže i 4 puta mogu da se okreću.

Kad sam već kod čekića ja sam za svoje čekićare pravio čekiće od feder platne i to sečene sa brusilicom ne plazmom jer ih ona kali. Cena takvog noža je oko 4 eura * 32 =128 eura. Meni traju već oko 100 tona i tak sam ih skoro okrenuo, ali sam zato zamenio 3 sita.
 
Evo da napisem moje ovogodisnje iskustvo. Hranio sam sa Sano Protamino Premium, na pocetku na vrecu od 25kg sam dodavao 140-150kg(kukuruz+jecam), a kasnije 165kg(kukuruz+jecam). Prase sam kupio 4. septembra bilo je 17kg, juce sam ga zaklao vaga je pokazala 113kg(nisam racunao krv koja je istekla pri klanju). Znaci za 102 dana cuvanja je unapredio 96kg, odnosno 941g dnevno. Ja sam prezadovoljan sa Protamino premiumom, sad sam ga prvi put koristio.
 
Ja sam ove godine hranio 4 komada,12.04 kupljeni njih 4 125 kg.hranio sam prva 4 mjeseca sa superom od gebija (35%)kuruz 60,ječam 20,stočno 5 i 15 supera.od osmog mjeseca prešao na premiks aminogold 3%,50 kuruza,25 ječam15 s.sacma,6.5 stočnog,3 premiksa i 0.250 sanocid.hranjeni su sa maksimalno 3 kg dnevno po komadu.6.12 uredjen zadnji.162,171,180 i 190 kg su imali.od njih 4 sam imao 55 kg masti.ja sam prezadovoljan.
 
Kad vec pricamo o masti, komsija je imao 3 komada (landras), hranio Sano Premiumom+ kukuruz+jecam+stocno brasno bez soje, stari oko 1 god i 1 mesec
i teski od 200-250 kad ih je zaklao. Imali su dosta masti i njegov rodjak veterinar je to objasnio da su mladi i nisu mogli da razvijaju stalno misicnu masu nego su to pretvorili u mast:sta:.
Znam da nije tema "mast" ali spomenuli smo i koncentrate:haha::haha:
 
Koliko sam ja zakljucio,samo iz licnog iskustva,za odnos misici - mast je vazno da hrana bude proteinski malo jaca od tablice kad su mali,a kad su veliki da ide permiksa manje nego po tablici da ne bi jeli previse i pravili visak masti.Ove godine nisam to postovao za nekoliko svinja koje sam hranio za sebe.Prase od 10 kg,za 190 dana naguralo na preko 170 kilograma,a bilo je masno za medalju,ostali su bili manji,ali mi se cini da su vise mesa izbacili nego to najvece.
 
To je po meni sigurno tako.rođak je za sedam mjeseci i kusur utovio do 175 kila najveći,140 najmanji,od prasenja znači.al su masni bili podobro.i kao što kažeš sam,da su oni manji više mesa dali od ovih većih.ja sam svojima zadnjih mjesec dva davao 1.5 % premiksa.
 
Rekao sam bratu koji je veterinar u jednoj velikoj farmi da postoji ljudi na forumu koji od 140-150kg svinje imaju 3kg masti. :osmeh: Njegov komentar je da je to toliko superiorno, da verovatno za 5 godina ce taj proizvodjac da unisti sve ostale proizvodjace u Srbiji i postane potpuni monopolista u proizvodnji svinjetine :haha:
 
Pozdravi brata i reci mu da je bilo tacno od dva tovljanijka 130 kg i 160 kg tacno 9.3 kg masti merilo se jer su oba radjena u isto vreme dva kupca ( da se ne bi prljao kazan dva puta ) i profi kasapin sve to odradio od 6i30 pado 11h upalio auto i otisao za uslugu za oba uzeo 5500 din a ti mozes da se smejes koliko hoces

- - - - - - - - - -

A neces da verujes od jednog vepra imao 270 kg osigurao ga na 750 evra ..otisao u kasapnicu da vidim koliko je je masan.. ljudi su slikalii zvali su sve redom da se ne mogu nacuditi cuda samo saka sala, bilo je prisutno kad sam ja bio jedno 5 ljudi.. sada su oni moje musterije
 
Grujo o kom pmx - u se radi ? ako je patent dali si probao razliku izmedju 2.5 i 3 posto ili 3% premijum ...
 
Nazad
Vrh