Zadruge

u mom selu je po stojala zadruga u kojoj je radilo skoro celo selo... eh kakva je toz zadruga bil,moj deda je tu radio kao traktorista i vozio je traktor zadrugar. Zadruga je ugasena a ljudi penzionisani. ima li neko zlike od traktora zadrugar...?

_________________________________________________Post je spojen: [time]1234082383[/time]_________________________________________________
::traktor::
 
Evo danas osnovasmo Udruženje poljoprivrednika Stara Pazova.
Ima nas malo više od 100 članova.
Bila osnivačka skupština.
O radu ću izveštavati tokom vremena.
 
Pa narode koliko ja vidim da svi imaju nesto protiv, sa stavom to nikako :nono: ima li neko konkretne informacije sta je tu pozitivno, vidim sta je negativno!!! Kao sto je Nebojsa rekao udruzena nabavka ili prodaja je mnogo povoljnija nego samostalna.Moramo prevazici nepoverenje i krenuti sa ljudima kojima verujemo za par god.ce nas veliki unistiti,pa zar vec sada ne prodajemo robu po ceni koju neko drugi odredi ili ne nabavljamo repro.materijal po ceni koju neko drugi odredi.

Ako neko nesto zna o udruzenju gradjana neka pise ,ali konkretno sta je potrebno za registraciju (nesto sam cuo da se tu mogu dobiti dobra sredstva ::novac:spavam: :cao:
 
Evo mog ličnog iskustva rada u zadrugi, naime ja sam zaposlen kao tehnolog u hladnjači koja je vlasništvo zadrugara. Njih je 11 je osnivača i svi čine skupštinu. Skupština bira upavni odbor njih 5 - rica , a oni biraju direktora. Direktor je preko donacija i iz fonda za razvoj dobio pare i napravio hladnjaču. Pošto je to voćarski kraj trebali su svi zadrugari da predaju svoje voće i da rade otkup na svojim terenima ali ubrzo su naše naravi došle do izražaja pa su počeli žestoki sukobi između nji tako da to sada ima čak i epilog suđenja. Dakle jedna dobra ideja se upropastila za godinu dana samo zbog loših međuljudskih odnosa. Ja sam bio do tada mišljenja da su zadruge jedini i pravi način za opstanak poljoprivrede ali još uvek svest ljudi nije na tom nivou, tako da taj model mora još da čeka dok se ne napravi selekcija i među samim poljoprivrednicima i tek kada stvarno prava nužda natera proizvođače na to onda će to da zaživi.
 
ja sam lično pobornik pravljena zadruga i očuvanja istih. Moje mišljenje je da je najvažnije postaviti pravog čoveka na čelo organizazije-direktora, koji će da rukovodi kao da je sve njegovo. Možda će neko da kaže 'pa taj će da nas krade', ali ne valja kada previše ljudi odlučuje i zna o svemu.
 
o prednostima : kao pravno lice lakša je saradnja sa ostalim firmama ili prevoznicima , pristup raznim fondovima i donacijama , mogućnost ličnog zaposlenja u okviru zadruge , samnjenje troškova pri nabavci repromaterijala , bolje cene pri prodaji , lakše uvođenje standarda , mogućnost trgovine i posredovanja , besplatne analize zemljišta preko državnih instituta , dobijanje raznih rabata pri kupovini sredstava za zaštitu biljaka , ako se udruži zemlja onda se lakše obavlja setva i žetva , bolja uposlenost mašina, kod recimo stočarstva zajednički transport stoke i u krajnjolj instanci otvaranje mesara ili zakupa tezgi na pijacama i sl.
 
da li postoji udruenje ovcara u zablju na opstinskom nivou ako neko zna neka mi odgovori i ako neko moze u kratkim crtama da objasni sta je sve potrebno za otvaranje takvog udruzenja
 
Molim sve vas koji imate pitanja u vezi zadrugarstva i udruživanja uopšte, da se uključite u ovu temu i pitate sve što vas zanima. Imamo priliku da dobijemo odgovore iz prve ruke.
Kao što sam rekao u temi "mozda je utopija a mozda... ", moj kolega Radivoj Nadlački nekoliko godina je bio direktor ZZ Gospođinci a sada radi u Ministarstvu poljoprivrde, sektor za ruralni razvoj, i radi upravo na pitanjima o kojima se diskutuje o ovoj temi. Zato pitajte slobodno sve što vas zanima (osim ono kad će naše pare za premije jer to nije njegov posao :haha: ).
 
Ja sa pravom nemam veze ali zadruga je valjda pravno lice koje mora da ima sediste negde.Mislim da bi osnovno bilo da se dogovorimo gde ce biti sediste zadruge ili udruzenja i da smislimo ime.To je pocetak.Mislim da bi bilo najlogicnije da sediste bude u Novom Sadu...ako neko ima bolji predlog neka slobodno iznese.Pa se treba dogovoriti za ime...
 
Lopatnica (selo u blizini Kraljeva) je geografski centar Srbije. Zasto ne tamo?
 
Niko ne pocinje svadju, jednostavno skrecem paznju na druge faktore koji bi mogli odrediti sediste takve organizacije od onih kojima se Rastislav vodio. Je li to zabranjeno?
 
sto da ne bude moje selo na glavnoj smo saobracajnici ka zapadu :D

inace salu na stranu,ali sto da ne bude ns??
ima bg i ovako dosta funkcija od kojih NIKO sem beogradjana nema koristi ::lose::
 
stiv je napisao(la):
Ogradjujem se od vaše rasprave,a o temi udruživanja vidim da imate teoriju,ali ne i praktično doživljavanje stvari,tako sam ja govorio pre 10-12 god.,ali jedno udruživanje je toliko komleksna stvar,hajde da napravimo probno dogovaranje oko nekih važnih stvari u poljoprivredi pa će te videti koliko različito mislimo :cao:

Ovo je izneo Stiv pre par dana.
 
Pre 2 godine nabavim NPK po, sad se ne secam tacno, ali po ceni koja je bila 25% niza od cene u selu. Naravno, u razgovoru sa komsijama (mladji ljudi, otvoreni, sasvim ok se slazemo) ja to kazem. Sve ok, i ponudim ako hoce, zbog rabata, da uzmemo svi zajedno. Svi se nalozili, "Pa mogli bi", "Bas bi bilo dobro" i sl.

Cekam 3 dana, nedelju, i na kraju nisam vise mogao cekati, i uzmem za sebe 20.000 kg, po ceni koju su mi obecali. Vestak ok, cena ok, doneli mi kuci, istovarili.

azu mi posle, pa hteli bi i mi, ali eto...

Ima situacija (vecina je takva) kada treba reagovati brzo, u momentu, e tu ajde usaglasi ljude. 2 jos nekako, 10 nikako! Uvek neko misli da onaj drugi muva, uvek je neko neodlucan...

A zamisli zadrugu u zetvi. Cija ce njiva prva da se vrse? Pa poklali bi se!
 
Nazad
Vrh