Korisni saveti za kupovinu kvalitetnih sadnica

E Tale Tale sila si mi . Morao si da se javis? :)
Ajd da se ne ganjamo vise jbg.
Ne mogu kupiti od mene jer ja ne proizvodim sadnice vec ih i ja kupujem.
Uzmimo da ti mozes da prepoznas sorte ( a nemas sanse, opet lazes) ali to sto ti mozes ne znaci da treba da prevaris onog koji ne moze a koji ipak zeli odredjenu sortu.
I tu se Tale pokazuje nacin na koji vi razmisljate i to vas je dovelo tu gde jeste.
Ako ja npr zelim semering vodene pumpe za traktor i tazim to u prodavnici, da li sam obavezan da znam kako to izgleda ili je prodavac duzan da mi da to a ne nesto drugo?
A vi prodajete sta imate i posle se smejete kako ovi sto kupuju ionako ne znaju sta je sta pa im je svejedno.

A pri kupovini naravno da je obavezno traziti potrebnu dokumentaciju i pregledati sadnicu da li po izgledu odgovara ali ipak je dobro izbegavati pijac i neproverene proizvodjace.

Evo opet primer mog prijatelja Tala.
Kaze prodao sve velikim kupcima. Super.
Pa daj Tale ta imena, daj te vocnjake koji su podignuti tvojim sadnicama da ih vidimo. To se Tale u biznisu radi i svako se poziva na svoje reference. Ako ti ovde napises gd ese ti vocnjaci nalaze neko ce sigurno biti u prilici da ih obidje, mozda bas ja, pa ako i vlasnik tog vocnjaka potvrdi da su to tvoje sadnice i da su dobre eto ti dobre reklame.
 
:haha:takvi kupci kao ovi sto dva sata gnjave prodavce vocnih sadnica i na kraju kupe svega tri sadnice..za mene nemaju nikakvog znacaja...stvarno si naivan ti IRONMAN...informacije sto se kupaca tice se cuvaju...to je poslovna tajna...inace kad bih to sad napisao...preko sto njih bi ponudilo svoje sadnice na napisanu firmu...to ti sad ide tako..nadjes velikoga kupca...ti odradis kvalitetno sadnice(naravno prijavljena proizvodnja i pod kontrolom inspekcije) dobijes lovu za tvoj deo posla njemu predas zdrave sadnice i vise sa time nemas nista do sledece sezone...pretpostavljam da ces zajedljivo da prokomentarises da se plasim konkurencije :haha:svaka kupovina iziskuje malo istrazivanja...normalno je da ce kupac da te ubedjuje da je bas to sto on ima kvalitet i sorta sto tebi treba...malo ti ironman preuvelicavas i izjednacujes svercere i registrovana preduzeća za proizvodnju...nije to bas tako...pravilo koje ti neznas je da se pri kupovini prvo pita sta prodavac poseduje od sorti voca ,kalema.sadnice i kalemi se sad kupuju u kavezima gde su sadnice utrapljene po propisu a i obelezene su svaka po naosob etiketom (sertifikatom)sto je i licna karta same sadnice...svaka sorta ej po pravilu utrapljena cela kolicina na jednom mestu,ako tu ima neke mesavine to nije tesko prmetiti...meni reklama ne treba...moja primarna proizvodnja nisu vocne sadnice...ja prodajem nesto drugo i imam toga mnogo...no ovde ne treba ja da se reklamiram sa svojom proizvodnjom vec da naucimo potencijane kupce kako da kupe sadnicu..dakle nikad prvo ne pricati sta vama treba(obicno sve se to po pravilu ima)rekoh, prvo se pita sta doticna firma ima da ponudi pa ako se navede neka od vasih zeljenih sadnica ili sorti onda se pristupa utvrdjivanju da li ej to to sto vama treba a nije lose uporediti nekoliko proizvodjaca i uociti da li se jedna te ista trazena sorta sadnice lici pri svim tim proverama...ukoliko niste sigurni u sebe IRONMAN je expert dipl ing vocarstva veliki drug i prijatelj i iskusan kupac i poznavalac iz oblasti kupoprodaje vocnih sadnica.pravi covek koji ce vas uputiti na pravo mesto pri kupovini sadnog materijala...da ga majka nije takvog rodila trebalo bi ga izmisliti.... :haha:
 
takvi kupci kao ovi sto dva sata gnjave prodavce vocnih sadnica i na kraju kupe svega tri sadnice..za mene nemaju nikakvog znacaja
Onaj koga takvi ne zanimaju i ne prodaje po pijacama a ti prvi ovde pomenu tu prodaju, ne ja.

preko sto njih bi ponudilo svoje sadnice na napisanu firmu

Pa sta?
Sto bi kupac menjao dobavljaca ako se vec uverio u kvalitet tvojih sadnica?
A na drugoj strani, zamisli da ti sad ovde napises da je tvojim sadnicama podignuta neka velika uspesna plantaza koliko bi novih kupaca dobio? I mogao bi neki ironman da pise sta mu padne na pamet sve bi to palo u vodu kad bi ti tako nesto rekao i to se proverilo.
Tale, evo naucio si da se sluzis internetom hvala bogu, ukucaj neku ozbiljnu firmu i videces da se svaka ozbiljna hvali svojim referencama (kupcima) a ne krije ih.
Razmisljas na nivou XIX veka tale a Evropa ne ceka da se ti osvestis.
normalno je da ce kupac da te ubedjuje da je bas to sto on ima kvalitet i sorta sto tebi treba
Normalno je da laze? Da prodaje ono sto ima a ne ono sto kupac trazi? Normalno je d ameni trgovac proda lezaj iako sam ja trazio semering jer ne znam kako izgleda jedno i drugo?
.
pravilo koje ti neznas je da se pri kupovini prvo pita sta prodavac poseduje od sorti voca
Pa ko koga z.jebe, a?

Pisi Tale, pisi, sto vise pises postaje jasnije gde ne treba kupovati sadnice a to i jeste tema.
 
Poslednja izmena od urednika:
Samo po logici sudim a ne i po nekom iskustvu sa njima, ali institut u NS bi trebao da bude dosta sigurano mesto za kupovinu.
 
Poslednja izmena od urednika:
Postovani,

Citat od Talle-a

:haha:takvi kupci kao ovi sto dva sata gnjave prodavce vocnih sadnica i na kraju kupe svega tri sadnice..za mene nemaju nikakvog znacaja...

Evo ga i Drveni,koji se javlja samo iz jednog prostog razloga, a to je ova prica koju sam citirao..Za mene je svaki kupac,bitan,kako onaj koji kupi od mene jedan proizvod,npr. fiskalnu kasu, taku i onaj koji kupi i kompletnu optemu, da ne nabrajam.Elem,u Srbiji ima oko 2.5 milona domacinstava,ako ti je to ciljna grupa kupaca,i neka svako kupi po 3 sadnice, i to, ove godine racunica je prosta, znaci 7.5 mil.sadnica (da ne mnozimo koliko je to voca u prvoj godini radjanja)...ali ti kupci su postali malo,"probirljivi", pa ovo , pa ono, i jbg...i oni imaju internet... itd..Sve u svemu,bez ljutnje, stvarno mi je biliza prica od Gvozdena,mada za svoje pare mogu da kupim sta hocu,ali te pare su sada skupe jer je "velika oskudacija"...Znaci, licencirana sadnica,"oslobodjena" virusa,sa sertifikatom..itd..Tebi talle niko ne brani da za svoj rasadnik dobijes svu potrebnu dokumentaciju..koliko ja znam...i onda blago meni , pici...Znas i sam svaka posadjena sadnica je obicno za buduce generacija,znas ono "ovo je sadio moj deda, bio pametan covek,vidi kako radja itd "
S punim postovanjem Vas Drveni i :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Kad kupujete sadnice, je li budu prikraćeni korijeni ili pred sadnju to sami radite? Šta je bolje?
 
:haha:ma pusti DRVENI milione...kakva tvoja kupovina...sve kaveze razvalise kolko navalili da kupuju sadnice nema narod leba da jede ce kupuje po dve po tri sadnice. vidis da mrazevi ima da budu do aprila a treba da se prodaje a treba da se kalemi novo...mislim da ti mnogo toga ne razumes sam se butas onako bzvz...mani ti gvozdenoga..on ima grizu savesti i fobiju da nece neko da ga prevari...zna se sta je posao...sezona traje veoma kratko a celu godinu se radi...nemam ja vremena nikog da cekam pored kaveza...to ej razlog zbog koga meni maloprodaja nije zanimljiva...mnogo bi lepo bilo kad bi sve ono sto si napisao o kupovini bilo tacno mislim sto se brojki tice...
 
Znaci @ talle samo kvantitet nista kvalitet .

Samo je bitno prodati a sta ce posle toga biti nema veze .
Ja kupim od jednog na glasu rasadnicara i pritom ima ispred imena prof. 5500 sadnica gde se prve godine posusi 1100 sadnica covek kaze ja se ne osecam krivim to je vasa greska , zamalo mu glavu nisam razbio .
Bilo mi je bar 20 ljudi da me pita da preporucim nekoga za rasad i to ozbiljne kolicine .Da je bio korektan samo bi mogao da profitira a ovako mogu u svakoj prici da ga ocrnim najstrasnije .
A te sto nece da kazu kome su prodali da mogu licno da se uverim i porazgovaram sa vlasnikom o kupljenim sadnicama treba preskociti u sirokom luku .
 
:haha:..profesor kazes :haha:el to neki znalac ko ovo gvozdeni :haha:ima te profesora ,sto neznaju kalemar da drze, mnogo...a sole pamet po netu...a i ti dragi prijatelju SALE nesmes zbog nikole da mrzis i Svetoga Nikolu...bas zbog toga sto moje kolege kalemari prave greske katastrofa ja sam napravio svoj mali biznis...zao mi je u toliko vise sto ej to mnogo velika kolicina u pitanju a izgleda da profesor ne zeli da te obesteti ni na koji nacin...ima toga izgleda i van nasega kraja,neznam sad sta ce "gvozdeni profesor" da kaze na ovu tvoju primedbu :haha: sad sledi prica;znas jedan moj stric kupovao traktor pa poveo majstora da oceni masinu...nije znao da se majstor i prodavac traktora znaju...traktor je bio u ocajnom stanju..naravno kupio je stric traktor i stalno visio kod majstora istog tog sto je garantovao za isti taj traktor....sto znaci...kome danas verovati..osim samom sebi...danas prijatelju moj SALE "veliki plantazeri kupuju podlogu i sami kaleme...em sigurno je ono sto zelis em jeftinije em sadnica ima bolji start...mislim da si pametan za toliko.... :cao:
 
Mogu li da se uključim? Rade i u mom kraju kalemarstvo, ali to je sitno, sitno. Župa se snabdeva uglavnom od Konjuha do Drenove kalemovima. Ja sam imao odlična iskustva npr. Evo vinograd je na maloj plantaži 22 ara, da kucnem u drvo zajebao vek.
 
Tale zmaju.
Vidim bas te odusevilo sto eto i profesori znaju da prevare.
Ma treba to zabraniti, pozatvarati fakulete, to i inace nicemu ne sluzi, ko hoce sta da nauci neka dodje u Drenovu da pita tebe i tvog dedu, a ne da se mlate po nekim tamo fakultetima. Dzabe samo pare bacaju.

Naravno da samo postojanje dipolome nije garant kvaliteta, ali ocigledno odsustvo znanja koje si ti pokazao je dovoljan razlog da se od takvih sadnice niposto ne trebaju kupovati.

Tema je "saveti za kupovinu sadnica" pa je jedan od vrlo korisnih saveta i izbor prodavca.

Prodavca koji kaze da je NORMALO reci da se poseduje sorta koju kupac trazi bez obzira da li se stvarno poseduje ili ne,
prodavca koji kaze da kupac treba da doskoci prodavcu ako zeli da dobije trazeno inace je sam kriv
Prodavca koji kaze da kupac treba da prepozna sortu ako misli da je stvarno i dobije
Prodavca koji kaze da su sadnice ciji se vrh ne moze dohvatiti ispruzenom rukom dobre sadnice
Prodavca koji o nauci misli da je to suvisna i nepotrebna stvar
Prodavca koji za sebe kaze da zna i vise nego sto treba
Prodavca koji o vocu zna toliko da kaze kako se sve vegetativno razmnozeno smatra divljim
I jos dosta toga

OBAVEZNO IZBEGAVATI bez ikakve provere!!!

A sve si to ti Tale rekao.
I nazalost, tako mislIe i tako se ponasa velika vecina proizvodjaca iz tvog kraja pa je uputno takve proizvidjace izbegavati ili bar otvoriti cetvore oci ako se od njih nesto kupuje.

Zupa100,

naravno da postoji mogucnost i da se u Konjuhu i Drenovi kupe dobre sadnice, rekoh vec da sam i sam svoj vocnjak podigao sadnicama iz tog kraja, ali ogroman je rizik doci na pijac i kupiti sadnicu od proizvodjaca iz tih krajeva.
Stogodisnja losa praksa se tesko iskorenjuje pa je tako umesto da stogodisnje iskustvo bude prednost u ovom slucaju ono je nedostatak.

Tale, ovaj vocnjak na Fruskoj Gori nije podignut tako sto je vlasnik sam kupio podloge pa kalemio vec su kupljene dvogodisnje sadnice i papreno placene.
Vlasniku na pamet nije padalo da ide u Krusevac ili Trstenik da razgovara o kupovini sadnica a ti se zapitaj sto i pored stogodisnje tradicije o vama takvi i ne razmisljaju.

Evo ti slike i ne zaleci se sa kudjenjem, to je jedna od najboljih plantaza kod nas.

image.jpg
 
FruitBoy je napisao(la):
Atos Vinum, Mala Remeta! :D :bravo:

Taj :)

Bio unutra, gledao i naravno fantasticno.
Mada, ajd da budemo realni, ima i nepotrebnih stvari. Ima se, moze se :)

Zupa100

Pa dobro vi se komsije,nece valjda vas :)
Svakako da je poznanstvo sa proizvodjacem nesto veoma bitno pri kupovini, prcam o situaciji kad neko odluci da podigne neki zasad ili da zasadi par vocki na placu a ne poznaje nikog od rasadnicara na sta treba da obrati paznju.
Ja takvima ne bih preporucio da kupuju sadnice od carapana.
 
@talle

Ne slazem se sa tobom da moram da znam kalemljenje da bi bio dobar plantazer. Sto u prevodu znaci ako ne zelis da budes prevaren moras da uradis sam . Po meni dovoljno je to sto hocu da podignem kvalitetan zasad i da imam finansija da to ostvarim .
Aspolutno se slazem da treba otvoriti cetvoro ociju prilikom odabira prodavca ,sto ja ocigledno nisam uradio nego verovao u sve sto je covek obecavao i pricao .
Ali definicija prodaje u zemlji Srbiji u svim sferama i delatnostima je na zalost ista ,ako vidis da kupac ima para i nepoznaje dobro materiju koju kupuje treba ga prevariti i to sto bolje .
 
Mnogi kupuju sadnice tako što se interesuju kod ljudi koji imaju velike voćnjake, koji rade dugo godina na voću i oni ih upućuju kod rasadničara koji vrijedi. To je i kod mene bio slučaj. Obojica filozofirate, i niste sigurno nikoga ubijedili ni u šta.
 
Синовци,мало сте скренули од теме па да се њој и вратите.Тема је :Корисни савети за куповину квалитетних садница.
Имам и једно питање за све вас који су учествовали у "дискусији" до сада,да ли знате ко од расадничара(укључујући и члана talle)има макар приручну лабораторију за генеративно размножавање.Или како им изгледају ожилишта за калемове?
Постоји израз:школовање садница.Тема доста значајна и мало пошира за свађалачку дискусију.
 
Свестан сам да ће после мог поста на мене да се навали сво калемарско и расадничарско дрвље и камење али да ли
Ви што купујете саднице можете да бирате и изаберете саднице са бусеном.Ово пишем с разлогом јер се такве саднице,
ако су претходно "школоване",добро адаптирају на ново станиште .Јесте,има мало више посла око садних јама али зато има много мање посла и бриге око самих садница.
 
Nazad
Vrh