Bremenitost i jarenje koza

treba mi pomoc naime imam jednu kozu sanske rase i je u pozamasnoj gravidnosto 4 feb je termin nosi 3 il 4 jareta ne zna se tacno ali lani je dala 4 i sad je pocela slabije da ustaje tj tesko ustaje kao da nema snage dobija planinsko seno kukuruzovinu i pretrup interesuje me od cega je pocela tesko ustajati dal joj fali nesta dal se sme davati neki dodatak kostovit neki mineral il nesto trece da bih regenisala snagu ?
 
Sascha nikad se neyna koliko 'e koya da ojari sve yavisi od gene koye i jarca.Ova tvoja tablica prehrane možda nije baš adekvatna za tvoju kozu .Prvo kupi joj kamen ta lizanje koji poseduje minerale potrebne za životinje.Sama prekrupa nije dovoljna energetska hrana po meni bolji je svaki koncentrat za krave od čiste kukuruzne prekrupe.Posebno mi je drago šta sam čuo da i ti kukuruzovinu oslovljaš onako kako se i zove jer me je to podsetilo na rodni kraj.saša ako misliš da koza nosi više jarića ona traži boljo prehranu ako imaš seno lucerke ona je zakon a obavezno dodaj koncentrata i minerale za lizanje.
 
mudricu pricam kako su me ucili :) s kog kraja potices . vatra i ne savesni ljudi su "obrali bostan u detelinu" ove godine pa smo ostali s manje kolicine i slabije dajemo detelinu tj lucerku po preporuci veterinara saveotovao da povecamo kostano brasno u isxrani .
 
Saša jesi li siguran da ti je veterinar savetovao da povećaš koštano brašno ako je to tačno taj veterinar ne bi smeo da radi kao veterinar jer koštano brašno se ne daje preživarima o tome je bilo dosta na forumu.
 
Valjda nisam spavao pa da sam to sanjao . tako je on reko preporucio veterinar koji odrzava stocarstvo u nasem kraju .dobijale su one mineral za lizanje pa smo zbog gravidnosti sklonili na neko vreme tj prestali davati a zasto i sam ne znam preporuka lokalnog veterinara . malo pre sam bio u obliznju polj. apoteku ali minerale tj one grumene nije bilo na lageru stize tek za 2 nedelje
 
Valjda nisam spavao pa da sam to sanjao . tako je on reko preporucio veterinar koji odrzava stocarstvo u nasem kraju .dobijale su one mineral za lizanje pa smo zbog gravidnosti sklonili na neko vreme tj prestali davati a zasto i sam ne znam preporuka lokalnog veterinara . malo pre sam bio u obliznju polj. apoteku ali minerale tj one grumene nije bilo na lageru stize tek za 2 nedelje
Ako trenutno nemas lizalicu kupi premiks adekvatan i pomesaj sa stocnom solju i okaci u jednu posudu da ima po volji da lize tu smesu tako ovcama dajem so i premiks u odnosu 2 prema 1 kad potrose napravim smesu ponovo i nekoristim lizalice to koristim godinama i pokazalo se kao dobro. Takodje sto milan rece sto bolje seno u ishrani i kompletna konc smesa najbolje za krave i za nekoliko dana bi trebalo da se stabilizuje stanje.
 
Probaj kozi da das neki energetski napitak, posto joj je stomak veliki i teska je i nema gde da smesti seno a onda malaksava i ne moze da ustaje. Razmuti neko jaje i dodaj secera, najbolje u mekinje da zamesas ili prekrupu. Premiks za krave muzare ako imas kasiku jestivu ujutru i uvece u prekrupu. Lizalicu sa solju ne sklanjaj , ko ti kaze da treba da se skloni slagao te i nije u pravu. Kostano brasno se nekad koristilo do zabrane upotrebe animalnih hraniva u ishrani prezivara, cak se ni kod svinja vise ne koristi, ja sam ga nekad davao kravama i ide oko jestiva kasika ujutru i uvece, ima vitamina d i kalcijuma u sebi. Mozes i stocnu kredu da ubacas u prekrupu, isto menja kostano brasno ili da kupis Di-Kalcijum-Fosfat, on isto ide kasika u obrok a sve to moze da pomogne.
Sto se tice proteinskih hraniva koja su obavezna kada se nemoze uneti dovoljno hraniva iz sena onda treba ubaciti makar saku sojine sacme ili suncokretove sacme, to ti je oko 100-inak grama ujutru i uvece u prekrupu da je oporavis i obezbedih da jarad budu dobra i da koza lepo pregura jarenje i taj period.
 
danas stigle lizalice odmah bio da uznem dao im al na kratko nisam smeo da ostavim da se ne prejedu pa da dobiju proljev nekoliko dana cu da im stavljam po malo pa kasnije ostavljam non stop
 
Neće im ništa biti one će uzeti vitamine samo koliko i kad im treba i ja kad sam im prvi put dao mislio sam da im nebu naškodile ali one su same prestale a posle uzimaju samo ponekad.
 
Не знам пуно о козама, а имам их 7 и јарца, већ више од пола године. Имам два питања: 1. како да знам које је мушко а које женско јаре? наиме 11. и 13. овог месеца ојариле су ми се две козе, по два јарета, 3 јарета имају "нешто" поред пупчаника, а једно нема тога,а сви имају мале "сисице" :) па вас молим да ми објасните. И 2. питање, једна коза неће да доји своје друго јаре. Првих пар дана је било добро, а после тога само га прескочи или га уштине за реп, а са овим другим све ок. Ја је држим да би јаре јело. Оно јадно иде код свих, понекад кад могу ставим га и код ове друге козе да сиса.
 
Odgovor na prvo pitanje je sledeci muski jarici imaju polni organ pored pupcanika takodje kesa sa mosnicama je izmedju zadnjih nogu zensko jare ima stidnicu ispod repica tacnije ispod cmara,verovatno su te sisice zbunile jer i pored mosnica kod muskih grla postoji par takozvanih sisica. Nadam se da je pitanje bilo ozbiljno pa je i odgovor takav. Sto se tice drugog pitanja koza koja nece da primi svoje jare pokusaj je zatvoriti u poseban boks metar puta metar sa svojim jaricima i kad god imas vremena pridrzi je da jare sisa posle nekoliko dana trebalo bi biti ok.
 
Озбиљно сам питала, јер стварно не знам, а ко пита не скита:) Хвала много на одговору. За сада немам могућности да је одвојим, али оно се јадно сналази, кад му брат једе и оно се прикључи, а и ја кад год одем код њих, придржим "маму" да оно једе.
 
Озбиљно сам питала, јер стварно не знам, а ко пита не скита:) Хвала много на одговору. За сада немам могућности да је одвојим, али оно се јадно сналази, кад му брат једе и оно се прикључи, а и ја кад год одем код њих, придржим "маму" да оно једе.

Imaćeš puno problema s hranjenjem toga malenog (šta god da je), jer je koza izgleda rešila da ga "odbije", iz više razloga, a najverovatnije "misli" da nema puno mleka, i neće moći da odhrani dva jareta (ili tri) pa se odluči za jače, a ono drugo prestane dojiti i na sve načine pokušava da ga otera od sebe. Imao sam i ja više takvih slučajeva dok sam dugi niz godina držao koze (sada ih nemam), i to rade obično mlada grla, jedared mi se desilo da je pokušala i da ubije.
Problem sam rešavao na taj način što sam napravio bokseve za jarad i odrasle, pa sam to "13. prase" hranio na cuclu, mlekom koje sam predhodno "ukrao" od njegove, "nazovi",mame. One druge sam puštao s vremena na vreme kod koza da sisaju, pa nanovo u boksove, da mirno spavam............
 
Врло је могуће да је то у питању што неће да га доји. Оно је друго по реду, а мало је на почетку и храмљало згазила га коза на ногицу. Обе козе са јарићима су заједно, а Шарука је иначе врло припитомљена али кад је у питању храна, све бије главом кад јој приђу, тако да ова што не доји малога вероватно не може баш да се добро наједе. Ал шта да им радим, немам пуно места за сада, у плану ми је проширење, па ће онда бити боље. Хвала на објашњењу:) За сада мислим да још не треба цуцла, јер ја будем кад треба да једе, а и оно се снађе са другим јаретом.
 
treba mi pomoc naime imam jednu kozu sanske rase i je u pozamasnoj gravidnosto 4 feb je termin nosi 3 il 4 jareta ne zna se tacno ali lani je dala 4 i sad je pocela slabije da ustaje tj tesko ustaje kao da nema snage dobija planinsko seno kukuruzovinu i pretrup interesuje me od cega je pocela tesko ustajati dal joj fali nesta dal se sme davati neki dodatak kostovit neki mineral il nesto trece da bih regenisala snagu ?
Osim ultrazvuka ne znam neki drugi način da se vidi koliko plodova koza nosi.. Koza koja teško ustaje? Prvo što padne na pamet je HIPOKALCEMIJA, manjak kalcijuma. To se češće dešava kod krava a dešava se i kod koza u kasnijoj fazi gravidnosti. Tada plodovi brže rastu a ako ih je više onda je i veći zahtev za kalcijumompa koza ne može da unese dovoljno klacijuma. Ako je više plodova a nje davano seno lucerke koje je bogato kalcijumom, nije davana stočna kreda, dobar premiks sa kalcijumom treba očekivati da je to u pitanju. Ako je ovo u pitanju to znači da plodovi izvlače kalcijum koji je deponiovan u kostima koze pa je zdravlje koze ugroženo jer po opisu koza je dobijala neadekvatnu hranu.Ovo je posao za dobrog veterinara. kalcijum i fosfor, oba neophodna za pravilno formiranje kostiju, moraju da budu u balansu.
@ Mudrić
Pozdrav Milane!
Mnogi i dalje koriste izraz koštana brašno a misle na kalcijum, bilo kao dikalcijum ili monokalcijumfosfat.. Na primer premiks Kostan ima ime koje sadrži reč kost a nema veze sa mlevenim kostima, jednostavno ime se zadržalo...To je solidan premiks naročito ako je sa selenom, mislim da se taj zove Kostan-S. Inače koliko ja znam postoji samo jedan premiks namenski za koze. Oni na kojima piše za koze i ovce nisu pravi jer nemaju bakra koliko je kozama potrebno a ta količina je toksična za ovce...znači ako je za koze i ovce nije dovoljno dobar za koze!
 
Pozdrav svima!Imam jedno pitanje.Ustvari imam sto i jedno pitanje ali nesmem da pitam puno da me neko nebi isprozivao najstrasnije.Naime,imam sest koza,puno volje i ljubavi prema zivotinjama ali malo znanja i iskustva.Procitah svu mogucu literaturu ali tu ne mogu da pronadjem odgovore na moja pitanja.Vi koji imate iskustva niste svesni koliko nama neiskusnima znace vase saveti i objasnjenja.Doslo je vreme da odvojim jarence od koze.Ja ne znam kako cu to da uradim.Ona ce da se dernja a i ono.A gde da ga stavim?Jel mogu u drugi kozarnik?Koliko dugo ce patiti i ona i jarence?I na kraju sta da dajem njemu da jede?Kupovala sam neki koncetrat za prezivare ali se nije dopao ni kozama.Ima li da se kupi neki koji je predvidjen za odlucene jarice?I jos ovo?Jedna kozica,prvojarkinja,nalila je mleko pre pet dana.Ne znam kad joj je termin jer sam je skoro kupila a ne znam ni oce li se skoro ojariti.Kod krmaca je to ko dva i dva!Treci dan od pustanja mleka se oprasi a i ima jos puno znakova po kojima se vidi da se prasenje blizi.Kod koza ne znam.E sad me isprozivajte ili mi odgovorite!U svakom slucaju hvala unapred!
 
Taman posla za prozivanje, pa to su sve praktičana pitanja. Jare mora da bude minimum 2meseca staro da bi se odbilo, ako hoćeš kvalitetnu kozu onda neki preporučuju da sisa 4m. Najpribližniji koncentrat je za krave muzare . što se tiče koza. Za jarad je najbolje ječam da daješ. Msm oko 200g dnevno ako može i toliko da pojede. Da bi ti jare prestalo da sisa moraš da ga ili vežeš ili fizički dvojiš od majke. Draće se oboje dan dva tri ali prestaće
Što se tiče nalivanja mleka u vimenu, može da bude i 30 dana pre, ako se lepo priprema, nema pravila a može i na 15 i na 7. Posebno kod prvojarkinja to ide dosta pre jarenja.
 
Nazad
Vrh