Radovi u malinjaku

Kupio sam ABASTATE protiv grinje u samom startu cvetanja.
Kada sam procitao da je prije svega INSEKTICOD pa tek onda akaricid odustao sam od prskanja.
Pcele su mi ipak prece od malina ( pogotovo na ovu cijenu).
 
cisto sumnjam da sygenta, bayer...imaju istu tehnologiju pravljenja kao galenika. Koristim od svih po malo, a razlike sigurno da ima. Kao punto I Z 10
 
Ridomil može jedino posle berbe, karenca 42 dana. Signum, Belis i Luna trenutno najbolji fungicidi, deluju protiv bortritisa i didimele. Svich i Kvadris više ne koristim.
Nije kompletan sistemik, ovaj je samo za trulez plodova i u skladištima. Ja sam mislio na nešto kompletnije, tipa ridomil. Ja ću morati krenuti sa upotrebom jer nema zdrave maline kod mene u okolini. Svaka zaražena u manjoj ili većoj meri.


Brend diktira cenu. Tipa qvadris i promesa
Ridomil i alijansa itd.
Razlika u ceni je primetna a sastojci isti.

Послато са GT-I9082 уз помоћ Тапатока
 
Na svu ovu muku kod mene danas pade i grad. Listovi izbušeni i dosta rodnih grana polomljeno. S obzirom da je cvetanje na polovini otprilike, ne znam kolika će biti šteta na plodovima koji su već formirani na gornjoj trećini lastara. To je trenutno nemoguće proceniti.
Inače, već danima posle podne pada kiša za vreme cvetanja što nikako ne pogoduje, a danas evo i grad.
I čemu onda drage kolega pisati u temi o ceni i plasmanu, kad ni u šta više nismo sigurni .???

https://ibb.co/cs37Vo
https://ibb.co/mcrcVo
 
Po slikama ne izgleda puno strasno, mada je lako to reci kad gledas kod drugog.

Moj ti je savet trainer i scudo dva puta u roku od sedam dana i trebalo bi da se dosta oporavi.
Gledao sam danas snimak iz Ljubovije, ono tamo je bas katastrofa.
 
Poslednja izmena:
Djadjo i meni ne deluje strasno. Trainer i scudo resavaju stvar. Ista prica i kod nas kisa uvece, grmljavina, sreca pa puca raketama protivgradna zastita.
 
Nije strašno po pitanju lista, ali se plašim šta će biti sa već formiranim plodovima, padalo je poprilično jer okolo malinjaka je sve uništeno.? Bojim se da će kasnije početi da opada.
Velika jabuka koja se nalazi iznad malinjaka je većim delom na zemlji i listom i plodom.
Šljive su mi stradale skroz, ne toliko list ali zato jesu svi plodovi. Grad je bio sitan ali gust i pogađao je plodove kao snajperom.
 
Poslednja izmena:
Počelo branje. Prvi utisci: nešto slabiji plod i učestalo sušenje stabala pod plodom (dal' je vlaga, ili je američki cvrčak, ili je didimela, ili je nedostatak nečega... kao i uvek neće se saznati):
4ioc50.jpg
 
I kod nas počela upisivanja kod hladnjačara za otkup ( predaja papira za gazdinstvo i račun za uplatu ), ali niko nezna cenu......
 
Koja je cena kad se bere u ove posude?
Za sušenje ako je vlaga to se lako primeti.
I kod mene ima par koji su se posusili od pola na gore dok je deo do zemlje ok...
Za ovu cenu i ne brinem toliko. Koliko treba ulagati a za 100 kg dobijem 10000 din.
Smešno do bola, tuga do neba .
 
Za sušenje ako je vlaga to se lako primeti.
I kod mene ima par koji su se posusili od pola na gore dok je deo do zemlje ok....
Evo ovo su otprilike anomalije koje sam primetio. Srećom nema ih dosta, ali bas zato treba reagovati pa molim za korisne savete sta i kako treba. Ako je trulez korena (zemlja jeste pomalo ilovicasta i mokra) da li da probam od jeseni sa popunjavanjem drugih sorti (green ample, itd..). Na slici su prikazane dva stabla: jedno je koren starog stabla, a drugo ovogodisnji novi lastar:
5np0cy.jpg

30mbn5s.jpg

2ef81ea.jpg
 
Poslednja izmena:
Na ponekim starim lastarima obod lista dobija svetlo zeleno boju a sredina lista normalna boja.Sta to moze da bude.Inace svake nedekje pustam u kap po kap fitofert beri i idem folijarno calcijum organo 30.U pitanju wilamet.Pozdrav
 
Nazad
Vrh