Rakija od kajsije

To zavisi od toga koliko je bure staro.Ako je rakija bila par godina u njemu,ono vise ne odaje toliko grubih tanina i moze sse drzati prakticno neograniceno.Ako je novo onda treba cesce probati rakiju,pa kada ocenimo da je dovoljno,rakiju pretocimo u neki stakleni sud.Onda sipamo drugu i tako nekoliko puta dok bure prestane da odaje vecu kolicinu tanina.
 
Раније су наши дедови дрзали ракију у дрвеним бурићима ,највећа радост је била када се нађе неко сакривено буре које је одстојало 10-15 година, ракија је као млеко . Дали је то било неко друго дрво па је ракија добра?
 
Vecinom se burici rade od hrasta ili duda,manje od bagrema.Ranije nije bilo drugih sudova nego drvenih.Ne znam zasto bi 6meseci bilo"knap"?
 
Tako kazu stariji a i u prici sa nekim koji prodaju na vise sa lepom cenom, da je dovoljno da odlezi 6 meseci pre konzumacije. Ljudi ih bar koji prodaju na vece cuvaju u sudovima koji nisu od drveta pa imaju extra kvalitet, po neko ubacuje cepkano drvo zbog boje cisto.
p.s. naso i ja jednu takvu od 15-tak god staru , ima jednu veliku manu, malko je ima :)
 
PA dovoljno je relativan pojam,rakija samo dobija odlezavanjem.Rakije kao sto su kajsija,dunja,viljamovka se ne drze u drvenim sudovima da aroma drveta nebi maskirala aromu rakije.Kvalitet prvenstveno zavisi od sirovine,nacina vodjenja fermentacije i same destilacije.Drveno bure nemoze da da"kvalitet"losoj rakiji.
 
Sljiva iz bureta mi je daleko bolja od one iz staklenog balona jeste da bure popije al neka mu je alal kad je iz njega rakija kao grom.Mora i bure da se pocasti ako mislis imati pravu rakiju.
 
Licno mislim da je za dobru kajsijevacu bitno vise elemenata a ne samo da li se dodaje voda kada se prepecinje,e sad sto pojedinci ulaze u tancine i najsitnije detalje to je vec druga prica,to su teme za fabrike i laboratorije,a prava domaca seljacka rakija se zna kako se pravi i to je osnova i ne treba izmisljati toplu vodu.Dakle ja licno uvek dodam nekih 10 litara vode na 50 litara meke rakije za kazan od 60 litara govorim.I mogu vam reci da nista ukusnije nisam pio i prijatno za grlo,rakiju osetim tek kad padne na zeludac,ne pali mi grlo u samom startu.Nekad rakiju stavim u plasticni kanistar pa dodam drvce od duda za boju,nekad je drzim u drvenom buretu a nekad i u staklenim flasama i zaista nisam primetio nikakvu "bitnu" razliku u kvalitetu rakije.Bitno je da se rakija ne konzumira presna i da odlezi bar 3 meseca,a onda ziveli u to ime.Nadam se da sam uprostio malo pricu oko toga.pozdrav za sve meraklije
 
prava domaca seljacka rakija se zna kako se pravi i to je osnova i ne treba izmisljati toplu vodu.Dakle ja licno uvek dodam nekih 10 litara vode na 50 litara meke rakije za kazan od 60 litara govorim.
Nekada se treba odreći starih navika i načina spravljanja rakije kako su to naši stari radili,treba primenjivati nova saznanja i iskustva kako bi se dobio destilat vrhunskog kvaliteta.Vodu ne treba sipati u sirovu rakiju već destilisanu ili demineralizovanu u krajnji destilat.
Član geber je sve to lepo objasnio do detalja u predhodnim postovima kako doći do vrhunske kapljice.
 
Da slazem se,samo sam hteo reci da ondasnjim rakijama nista nije falilo ako je sve uradjeno po propisu,znam ljude koji imaju sljiva na tone pa ih pitam jel odvajaju kostice,tip mi kaze da bi mu trebalo tri godine kad bi ih odvajao,a rakiju koji proizvodi je savrsenstvo,covek pece rakiju 60 godina i to na stari dobri dobro poznati nacin bez ikakvih fantazija i primesa.
 
U mom kraju rakija se peče takodje na stari način bez odvajanja prvenca i patoke. Tako moj komšija kaže za njegovu rakiju da je savršenstvo a iz nje nije ništa izdvajao. Da bi se dobio kvalitetan destilat moraju se ispoštovati sve faze proizvodnje od određivanja tehnološke zrelosti plodova,nameštanja ph,kvalitetno odrađene fermentacije i pravovremena destilacija sa izdvajanjem frakcija. Rakiju dobijenu na ovakav način kada je pijete u ustima imate osećaj kao da jedete sveže voće.
 
Moze li neko da objasni kako se izdvaja prvenac i sta sa tim prvencem kad se odvoji,sta se dalje radi,takodje i sa srcem rakije,jel moze neko strucno da objasni i pojasni malo?
Verujem da se o tome vec razgovaralo ovde na forumu ali zaista ima toliko stranica da se procita da bi se doslo bas do tog dela gde se vrsi takozvana frakcija rakije,pa ako neko ima volje neka napise nesto ukratko o tome.Hvala unapred
 
Najjednostavnije receno, ako ne upropastis kom (kao sto sam ja uradio jednom), sledeca najbitnija stavka, mozda i u globalu najbitnija, je odvajanje metila. Mislim da se bez laznog preterivanja moze reci da to spada u najvazniji proces proizvodnje rakije, makar samo za amatera. I da se moze reci, da je rakija onoliko kvalitetna, koliko dobro je odvojen metil. Naravno ima tu dosta detalja, ali za nekoga ko pocinje da se time bavi, makar samo za svoje potrebe, to bi trebalo da mu bude najvazniji korak koji mora sto bolje da savlada.
 
Metil je najlakse odvojiti tako sto se u teglici sipa do pola voda i da preko te vode rakija curi u sud za prihvat rakije i tu mislim da nema filozofije,mene konkretno intereuje odvajanje prvenca i uopste ceo proces,sta posle sa prvencem i srcem rakije pa i patokom.pozdrav
 
Pa prvenac je metil. Meku rakiju zagrevas do odredjene temperature, jer metanol dosta ranije isparava od etila. Ne smes da mesas prilikom prepeka. Postoje iskusniji ljudi koji dugo godina to rade, i mogu po mirisu da primete prelaz, kada je vec veliki procenat metila ispario. Bitna stavka je temperatura i blaga vatra ako lozis. I strpljenje :)

Nije mi jasno to odvajanje preko tegle. Specificna tezina i etanola i metanola je manja od vode. I oba su potpuno rastvorljiva u vodi. Tako da ne kontam o cemu se tu radi kada sipas preko tegle, nisam to nikad radio. Metanol sam izdvajao uvek odvajanjem prvenca prilikom prepeka.

Da napomenem da je ~3ml metanola smrtonosno :)
 
Metil je najlakse odvojiti tako sto se u teglici sipa do pola voda i da preko te vode rakija curi u sud za prihvat rakije i tu mislim da nema filozofije
Ovo je poruka od gebera copy/paste
budi uvjeren da posuda sa vodom sa tim nema ama baš nikakve veze. Rakija sa vodom pravi idealan rastvor (mješa se u svakom omjeru), i po tome sve što uđe u tu posudu iz nje i izađe. Tako da ti u trenutku skidanja posude u posudi ostane ono isto što je i izašlo iz lule u rakiju (razlika je u maloj nijansi od litre koja je izašla prethodno). Lako to možeš provjeriti u svakom trenutku destilacije tako što češ (ako ti je posuda u koju si stavio vodu zapremine, 1 litra) uhvatiti pola litre rakije koja curi iz posude u prihvatni sud, pustiti da oteče još pola litre i onda uhvatiti pola litre rakije koja iz lule curi u posudu u koju si sipao vodu. Kad pomiješaš ovo dvoje dobit ćeš istu rakiju i po kvaliteti i po jačini kao što je imaš u posudi u koju si sipao vodu.
 
Znam dosta proizvodjaca domace rakije koji kazu da metil odvajaju na taj nacin uz pomoc tegle,tako sam i ja radio videvsi od njih.E sad postoji tu nesto drugo.Svi ti ljudi tako proizvedenu rakiju piju godinama,i ja je pijem naravno,i hvala Bogu nista nam ne fali.Moj rodjak kaze da prvi litar koji isteci baca,i mislim da je to najispravnije,jer ne moze se najpreciznije izmeriti kad je metil izasao skroz.Mislim da cu ubuduce tako i ja da radim,prvu litru bacam a ostalo kako ispadne,cak mislim i da je litar previse baciti,od pola litre do 800 gr.
 
Nazad
Vrh