Rakija od kajsije

Nece vam nista ni faliti, mislim necete umreti, male su to doze :)
Ali vremenom ljudi polude od tog metila. Verujem da si video sigurno nekoga, ko malo vise pije, pa mu je svejedno sta pije, i onda naravno pije razne brlje :)
 
Ne odvaja se prvenac zbog metanola nego zbog svih onih palećih i stršećih uticaja na pitkost rakije. Dakle zbog drugih hemijskih jedinjenja, jer metanol nikako ne utiče na njenu aromu. Ako se rakija pravi od voća na propisan način, a ne od nekih hemijskih bućkuriša, onda priča o metnolu u ovim relacijama nije uopšte vrijedna pomena. Niti će uticati na aromu niti će biti važna sa zdravstvenog aspekta. Inače je metanol sastavni i neizbježni dio svake rakije. Bez obzira da li neko pričao gluposti, ili bio doktor nauuka u toj oblasti, neće mu poći za rukom da ga eliminiše iz rakije čak ni na rektifikacionim kolonama a kamoli na običnom kazanu. Njegova količina se može samo relativno blago korigovati a ne eliminisati, ako želimo da pravimo rakiju a ne neutralni destilat.
 
Zar nije metanol taj koji pali u ustima kada se pije rakija, u kojoj nije prvenac odvojen?
I zar se nece bitna kolicina metanola odvojiti u prvim koracima prepeka, jer isparava na ~10 stepeni nizoj temperaturi od etanola?
 
metanol je prostiji alkohol od etanola i javlja se u komu usled brze fermentacije, tj. ako kom jako peni ako je na vecoj temperaturi, zato se npr. vino stavlja u podrum bas zbog temperature da ne bi doslo do jaceg vrenja
ne znam kako u Bosni ali kod nas se prvenac odvaja bas zbog metanola koji je otrovan, i to bas temperaturom jer isparava 10 ili 12 stepeni pre tj. nizoj
 
Zar nije metanol taj koji pali u ustima kada se pije rakija, u kojoj nije prvenac odvojen?.....
Ma ne, to prije svega daju etil acetat i acetaldehid. Metanol ni u kojoj količini koja prirodno nastaje iz voća ne daje nikakav ton ni mirisu ni ukusu. Neutralan je u pogledu arome, ali se pominje kod pečenja rakije zbog mogućeg kumulativnog djelovanja na ljudski organizam. Ne nastaje fermentacijom nego enzimskom aktivnošću iz pektina, sitnjenjem ili raspadanjem biljnog tkiva Ima ga i u mnogim prirodnim namirnicama a naročito tamo gdje se dodaju različiti aditivi, zaslađivači. Gazirana pića, konzervirana hrana, paštete i sl.. Zbog toga je propisana njegova maksimalno dozvoljena količina u rakiji. U nekoj idealnoj situaciji na klasičnom kazanu može da se umanji za cca. 20-30%, odvajanjem prvenca, pa i patoke.

Njegovo isparavanje i način prelaska u rakiju (prvenac, srce i patoku) nije presudno zavisno od njegove temperature isparavanja nego od njegove rastvorljivosti u etanolu i vodi. Ako je koncentracija meke rakije u kazanu manja, 20% kao kod @baks-a, tada će njegova veća koncentracija završiti u patoci a ne u prvencu. Odnosno imat ćemo ga više u rakiji koja je uhvaćena na 55 stepeni nego u onoj od 65 ili 70, bez obzira koliko prvenaca odvojili.
Malo detaljnije, ako nekog zanima, o konkretnim mjerenjima, analizama i zaključcima vezanim za metanol.
http://www.sveovinu.com/index.php/topic,1132.msg18258.html#msg18258
http://www.sveovinu.com/index.php/topic,563.msg20909/topicseen.html#msg20909
http://www.sveovinu.com/index.php/topic,1132.msg19158.html#msg19158
 
A sta je tacno? :sta:

- - - - - - - - - -

Ali ti sada govoris o alkoholicarima a ne o ljubiteljima kvalitetnog pica... :ppozdrav:
 
Pa ako si procitao sta je gaber napisao, znao bi da se metil ne da odvojiti od etila-alkohola u procesu destilacije skroz, ali da je njegova koncentracija zanemarljiva... a dopola voda uopste ne resava razdvajanje ta dva alkohola.
 
`pranje rakije`ne postoji cista urbana legenda usto i netacna ! Ako se zeli smanjiti procenat metil alkohola baca se prvih pola do litre. Ljudi procitajte teme nekad pre nego pisete u njoj sve je vec dosta puta prezvakano i nece ljudi da pisu isto svaki put.
 
Onda ispada da je koncetracija takva, da ga ne vredi odvajati :)
Po najstrožijim zakonskim propisima (EU), dozvoljen je sadržaj metanola u voćnim rakijama od 10 grama po litri apsolutnog alkohola. To je praktično 0,5% vol. metanola na rakiju koja sadrži 50% vol. alkohola. Kako se toksični efekat na ljudski organizam može ostvariti tek negdje iznad 2% vol metanola, očigledno je da iole prihvatljivim postupkom pravljenja rakije nismo ni blizu takve granice, kada je u pitanju onaj zdravstveni efekat. Kada je u pitanju onaj zakonski, onda je potrebno taj postupak pravljenja rakije sa iole prihvatljivog podiči na solidan. Zdravo voće, solidna fermentacija i ista takva destilacija. Ako odvojimo prvenac i patoku od rakije u prepeku, zbog ogromnog aromatskog i uopšte uticaja na njen kvalitet, automatski smo i nehotice spustili i metanol ispod zakonom propisane granice, bez obzira na voće od kojeg tu rakiju pravimo. Ako je pravimo od grožđa onda se toj granici ne možemo približiti ni kada bi htjeli jer ono sadrži mnogo manje pektina u plodu. Tako da je priča o metanolu gotovo pa sporedna u pravljenju rakije. Ako se ona stvarno pravi od voća na iole poželjan način koji podrazumijeva njen kvalitet.
 
Neznam gde da pisem...?
Al ima neko iskustva sa pecenjem rakije od jagoda.?
 
Posto ove godine ocekujem dobar rod kajsije(znam da ne treba govoriti dok se ne obere ali dace bog) i pecu ozbiljniju kolicinu,procitao sam temu od prve do poslednje strane.To sam uradio da bih naucio jos nesto i da bih jos vise poboljsao kvalitet moje kajsijevace za koju kazu da je extra.Posto mi se sada sve pomesalo u glavi od nacina pripreme kljuka i ostalog,zaboravio sam i kako sam je ja pravio:haha::haha:
 
I ja sam mislio da prelistam temu od početka, prvo ću neku knjižicu što imam pa onda temu, ali najbitnije je da zapisuješ negde na papir, na svaki list posebno, priprema koma, odvajanje itd...
 
Zna li neko gde imaju da se kupe plasticni vranjevi za vrenje?Nadam se da nije:off_topic: ali ne znam u kojoj temi da pitam.
 
ja prvenac,bacam,odnosno na svakih 100kg komine oko 0.6 litre prve rakije koja potece odvojim i bacim ,i teram dalje do 15 gradi,kada pocne padati ispod 15 to isto odvojim i bacim ili dam nekom ko hoce i kome takvo sta treba.
 
Danas sam napunio prvu kacu.. e sad, interesuje me koja aparatura mi je potrebna? Bojim se da mi ne izradi pre vremena pa da mi propadne sve..
Potrebna mi je pomoc..
Hvala.
 
Nazad
Vrh