Folijarna prihrana

@ zorancile
Koristio sam preporucenu dozu od 5 litara po hektaru,u prskalici zajedno sa preparatima protiv korova (tomigan i meteor) i insekticidom protiv leme ( sumi-alpha).Sve je zajedno izmesano u prskalici i oprskano.Drugih 3 jutra je oprskano samo sa insekticidom i herbicidom.Bilo je i vizuelnih poboljsanja,kontrolni deo je dobio tamno zelenu boju i izjednacenje u nicanju tj. rastu dok drugih 3 jutra je delovalo kao da je bolesna i nije nicala jednako.

@ aremane
Razlika je jedino ta sto sam na 3 (kontrolna) jutra sa drugim preparatima koristio i slavol a na drugih 3 jutra samo ostale preparate

Kolicina vode je bila 220 litara po hektaru
 
Ugovorio pre neki dan da radim ogled sa đubrivima Ekoboster.Dobio sam Ekoboster1 da odradim tretman semena i Ekoboster2 da odradim dva tretmana na 2ha kukuruza i dva tretmana na 1ha pšenice.Prošle godine sam bio prezadovoljan u primeni na kukuruzu,a ove ćemo videti prave razlike.
 
Evo ovako za one koje interesuje folijalno ureom: U temi Kukuruz 2010 sam postavio sliku [sa upaljacom uz kukuruz] i u tom stadijumu sam prskao : 420 lit. vode,35kg. uree, oprskan 1,5 H. Danas se vise ne moze uci traktorom u njivu.U temi Maisadour seme sam postavio slike posle prskanja . :cao:
pogledao sam sliku to je stadium 6-8 list i nije ga oprljila tolika kolicina Uree ? ? ? malo mi se cini puno uree
drugi clan je preporucio 10kg/Jutru po dva tretmana....tvoja doza je 13,41/jutru odjednom
Interesuje me jer zelim da ga malo osvezim posle ovih prirodnih tretmana toplo-hladno
 
Kad radim sa herbicidima, u prskalici stavim sve herbicide i 5 kg uree po lancu, tj jutru!A kasnije kad ga zagrnem jos 5 kg uree po lancu, meni se ta kombinacija pokazala dobro...
 
pogledao sam sliku to je stadium 6-8 list i nije ga oprljila tolika kolicina Uree ? ? ? malo mi se cini puno uree
drugi clan je preporucio 10kg/Jutru po dva tretmana....tvoja doza je 13,41/jutru odjednom
Interesuje me jer zelim da ga malo osvezim posle ovih prirodnih tretmana toplo-hladno
Ja nemam problem da kazem kad je greska i kad nesto nije dobro .Daklem: prskati kad nije mnogo toplo [pred vece].Na kukuruzu NEMA ozegotina.Sa prinosom sam bio zadovoljan.
 
kupio sam fitofert 12-4-6(100 litar oko 30000dinara).Probaću i njega pa ćemo videti rezultate.Išao sam 1l/ha sa herbicidima i idem 3l/ha kad bude skoro zadnji momenat ulaska traktora.Ali obavezno pre devetog lista.
 
Kad mogu idem sa folijarnom al ne treba očekivati ništa spektakularno .Nigdje nije dokazan neki poseban efekat.Najviše očekujem od mikroelemenata(Zn,B,Fe,Ca,..) zbog onog pravila "punjenja bureta vodom".Ali moje je mišljenje da je folijarna jedino isplativa ako se već ide prskalicom zbog nečeg drugog ili da ne košta mnogo i da su cijene kukuruza bar solidne.
 
Pa koliko može da košta prskanje kao operacija.Nije to neko ulaganje po hektaru površine.Pogotovo ako na jednom mestu imaš 5-10-15ha.Ponekad nije bitno ni videti spoljni efekat primene folijaraca već ono što se dešava u biljci.Dovoljno je da pregura neke stresne uslove i dobije potencijal za prinos.Na taj način već se odvajaš od komšija ,a rezultati su vidljivi kad se kosi ili bere.
 
Pa kolko može imati efekta 20ak kg uree po hektaru (ako i tolko usvoji) .Zakon je raditi jedan dio a jedan ne pa na jesen uporediti.
Opet tvrdim da su mikroelementi bitni ,ako je neki u nedostatku možeš azot i kamionom kipati neće povećati prinos.
FOLIJARNA PRIHRANA JE ODLIČNA PRILIKA DA SE BILJCI DAJU MIKROELEMENTI.
 
dobio sam za neki dug djubrivo puccioni nutrisol 20 20 20.jel ga mogu koristiti folijarno po kukuruzu.?racunao mi je 240din kg.uzeo sam 50 kg.koliko ga mogu koristiti po hektaru i dali moze?hvala
 
Folijarna prihrana ima efekat da kukuruz malo "pogura" u porastu, to je moje lično iskustvo. Zato ne propuštam priliku da ga folijarno prihranim prilikom međuredne obrade.
 
Na špartaču ima namontirano bure, a na traktoru pumpu, pa dok šparta ujedno i prska. Video sam sliku u nekoj temi.
 
Nazad
Vrh