Ishrana svih kategorija svinja travom i lucerkom

Seno da,dehidrirana lucerka da ,cak je dobra za zaustavljanje proliva tj stvrdnjavanje stolice.Pozeljna je u koncentratima za prasad.Ali sirova tj sveza:nono:
 
dok sam drzao svinje,davao sam svim kategorijama svezu travu koprivu izmedju ostalog i detelinu,izbegavao sam je davati krmacama koje doje jer ne bi mogao zabraniti prasicima da jedu zajedno sa njom,nisam davao prasicima koji su zaluceni,tek posle mesec od zalucivanja,..prvo koncentrat da pojedu koliko mogu i onda sitim zivotinjama djeteline isto koliko mogu da im malo i ostane
 
Izgleda da ova tema nije interesantna.
nema strucnjaka da drze predavanja kao na nekim temama a ja hteo da pitam Kakva je za svinje sudanska trava?
Neznam da li ce neko odgovoriti...

Sudanska trava (Sorgum sudanensa) je pogodna krmna kultura za zelenu hranu u toplim i suvim rejonima. Daje velike prinose kvalitetne zelene mase. Moze sluziti za ispasu ili se kosi za zelenu ishranu. Sadrzi cijanovodonicnu kiselinu, kao i sirak, ali je za zivotinje manje opasna. Hranljiva vrednost sudanske trave je veca od mnogih drugih jednogodisnjih krmnih kultura. Kosi se i koristi za ispasu pre pojave metlica. U toku godine mogu se dobiti i dva otkosa, ali je pri drugom porastu biljke sadrzaj cijanovodonicne kiseline veci.

Nisam strucnjak, ali evo odgovora pa izvuci sta ti odgovara.
 
Ishrana svinja travom/leguminozama

Ovdje ne mislim na kompletnu dnevnu hranidbu sa zelenom krmom,nego onako kako im se inace daje zelena krma jednom dnevno.
Znam da mnogi ljudi ,kose sve na sto naidu i to daju svinjama i one pojedu.
Ja sam svojima kad naidem na koprivu to kosio i davao jelu su ko pometene.
Neki daju lucerku,djetelinu,ljulj itd.

prosle godine sam svojima nekoliko puta nakosio ljulja i mogu reci da su se ubijali u njemu.

U intenzivnom uzgoja takve hranidbe nema,ali mene zanima za svoje potrebe.
Kao sto i vecina nas i drzi svinje.

Ocu pitat,dali bi bilo problema kada bi svinje hranio sa krmnim sirkom,ne divljim neg hibridnim?
zbog onoga sadrzaja durina u sirku.

bilo bi najbolje kad bi mogle ovako prirodno da pasu,ali nemam za to mogucnosti.


0000303235_l_0_SREFw3.jpg



Post je prebačen u ovu, već postojeću temu. Z.K.
 
Poslednja izmena od urednika:
Zanima me dragi forumasi ,dali preko zime ubacuje neko silazu u ishrani ,naravno ko je u mogucnosti ,ko je ima.
 
Svinja voli silazu (od cele stabljike) i vise joj sluzi da popuni zeludac i zanima se u toku dana kada nemas dovoljno kukuruza ili neces da se pregoji a ona trazi hranu.Iskoriste svinje kukuruzno zrno a pojedu i ostatak, samo pitanje je koliko to moze da joj obezbedi hraniva. Ja sam mojim svinjama,, koje su bile napolju u toku ove hladnoce bacao cele snopovesuve kukuruzivine da leze na njoj a one su trazeci klipove i zrna zvakale cele biljke i podmetale ih za spavanje.
Sto se tice siliranog zrna kukuruza on je odlicno hranivo za svinje, u poljoprivrednoj skoli u svilajncu su svinje u tovu hranili siliranim zrnom uz neki dodatak u vidu proteinskih hraniva.
 
Ovo sa silažom je odlična ideja.
pogotovo za one koji imaju više svinja,time je i trošak hranidbe smanjen.

ja ću na jesen jedan mali dio posijati lucernu i onda ako bog da svinje ce jesti nagodinu.
 
Redovno svoje krmace hranim dehidriranom travom(detelina i ostale...)A kad god sam u mogucnosti,trudim se da im obezbedim sezonsku travu-koprive,stir..Sada je uveliko rodio stir,svinje se pogojile ko nikad pre.Naravno prvo dam koncetrat za 1/3 umanjen,pa onda dajem travu.Dzionik je postavio temu:Stir kao korisan korov.Za ne verovati koliko Stir ima u sebi proteina,lizina,metionina,kalcijuma,gvozdja...
 
Nazad
Vrh