Protesti malinara 2018 godina (štrajkovi i slične stvari zbog niske otkupne cene)

To je to, necastivi su zavladali drzavom,pa su preuzeli sve bitne poslove, a medju njima i malinarstvo.
Nista nije bolje ni na ovoj temi.

Ocigledno je nekome bilo u interesu da dopusti ovoj dvojici ludaka da uniste bilo kakvu zdravu pricu na ovoj temi.

Bas bih voleo da vidim kako bi se proveli slicni psihopate kada bi poceli da ovako troluju na temama cena soje, cena kukuruza, cena psenice i slicno.....a za majmune i ludake koji imaju previse vremena uvek bi se mogao naci povod za temu.....zasto toliko placate arendu ako lose poslujute, odakle vam skupi traktori, itd....itd...
koji bre necastivi?
imao si crnogorski i hercegovacki klan na prestolu srbije, sad imamo bosanski i yebase nam majku majcinu.
ja licno nisam nasedao na lazljive novine i tv , i uvek sam glasao za ljude iz mog kraja i sumadije, nikad nisam glasao niti cu glasati za neke dodjose sa strane sa prepranim biografijama i propagandnom masinerijom iza sebe.
stoga razumem korisnika @momosaric koji "brani svoje" , ali nerazumem ovaj ovde tupavi narod kome je sladje tudje da ne kazem sta od domaceg voca .
 
Samo da kažem , u odbranu "ludjaka" , jer to nisu : radim trenutno 30ha soje i 20ha kukuruza , ništa posebno za ozbiljan biznis , al eto za naše prilike ..ko t i nepada mi napamet , niti ljudima koje znam , da ako bude niska cijena , a mogla bi i biti ove godine , da blokiramo puteve , i da kukamo kako nereba da zabranjuje uvoz i slično , svašta ? Ko mi je obećo cijenu kad sam sijao ?
Ovo sto si napisao je klasican primer nerazumevanja sustine protesta i taj problem, da se ljudima objasni "sta ti malinari vise hoce svake godine" mi imamo i ovde.
Ti (ratari) cenu svog proizvoda, kukuruz, soja, suncokret, psenica... mozes da vidis na berzi i tu nema lazi i kada se odlucite za neki protest to mahom bude zbog cene goriva, cene zemljista, prodaje zemlje strancima..itd.
Problem kod maline je sto ona nije berzanska roba i ne mozes da vidis "kretanje cene u svetu" pa je kao takva podlozna manipulacijama.
Znaci kad nama neko pred pocetak otkupa plasira pricu o "sunovratu cene maline na svetskom trzistu","pune hladnjace","hiperprodukcija","stao izvoz","prezasiceno trziste"..mi to ne mozemo da proverimo "na berzi" nego se oslanjamo na podatke koji su nam dostupni (Ministarstvo finansija, Uprava carina..) gde se vidi da nas neko laze sa ciljem da se spusti cena u otkupu.
Evo sad ide prica o punim hladnjacama i ako procitas bilo koju vest na portalima vezano za maline to izjavljuje "hladnjacar koji je zeleo da ostane anoniman" a onda ministar da izjavu da je "do 01.06. izvezeno 99.000t maline sto je rekord..".
Onaj ko se bavi malinama zna da je SVETSKA PROIZVODNJA oko 450.000t a mi izvezli 100.000t.. EEEJJJJJJJ COVECE skoro 1/4 SVETSKE PROIZVODNJE smo izvezli a neko nam prica kako je izvoz stao, trziste prezasiceno i hladnjace pune robe!?
Ako bi zaista cenu odredjivalo trziste onda su stvari vrlo proste, uzmete izvoz, prosecnu cenu u izvozu i na osnovu toga formirate cenu u otkupu.
Izvoz pokazuje da traznja postoji, prosecna cena od 2.05e pokazuje da je malina rentabilna i tu su stvari jasne.
Svu tu pricu o "alavim malinarima kojima je **greška zinulo za pare pa nasadili maline preko svake mere" Paun, kao predsednik Unije hladnjacara, moze da resi za 30sec.
Neka izadje javno i neka kaze "ove godine otkupice se XY tona i onda se otkup prekida jer za toliko maline imamo trziste" ili "u hladnjace moze da stane jos toliko i toliko maline i onda se prekida otkup jer nema vise mesta" ili "nema trzista za Polku i Polanu i one se sledece sezone nece otkupljivati"...i narod zna da robu nece moci da proda, neko ce da odustane neko ce da promeni sortiment i resili ste problem "hiperprodukcije".
Ovo niko od hladnjacara nece da uradi jer im drzava omogucava da mesetare pa tako najvece hladnjace, predvodjene Cropsom koji je i prosle godine u martu "izleteo" sa cenom od 100din i povukao ostale hladnjace, u isti dan prekidaju otkup na tri dana zbog loseg kvaliteta.
Drzava im je omogucila da uvoze malinu, prepakuju je i izvoze kao domacu robu pa sada taktiziraju i prekidaju otkup "dok ne prodju kise" ko da nikad kise nije bilo..
Po meni cisto taktiziranje hladnjacara i kupovina vremena jer se zna da malina ne moze da stoji nego brzo propada pa se racuna da seljak mora da je preda da izvuce koliko bilo.
E sad ako nisi jedan od onih trolova nego mozes da sagledas neke stvari realno onda bi trebao da razumes zasto se izlazi na proteste..
 
Ti (ratari) cenu svog proizvoda, kukuruz, soja, suncokret, psenica... mozes da vidis na berzi i tu nema lazi



Ali vaš proizvod nije ovog tipa, nego je tipa "sveže mleko" ! ! !

Tvoja statistika je ok, ali su ti zaključci neispravni. Porediš babe i žabe.



Neka izadje javno i neka kaze "ove godine otkupice se XY tona i onda se otkup prekida jer za toliko maline imamo trziste" ili "u hladnjace moze da stane jos toliko i toliko maline i onda se prekida otkup jer nema vise mesta" ili "nema trzista za Polku i Polanu i one se sledece sezone nece otkupljivati"...i narod zna da robu nece moci da proda, neko ce da odustane neko ce da promeni sortiment i resili ste problem "hiperprodukcije".


Ovo se u pristojnom svetu zove poslovna tajna.

Po meni cisto taktiziranje hladnjacara i kupovina vremena jer se zna da malina ne moze da stoji nego brzo propada pa se racuna da seljak mora da je preda da izvuce koliko bilo.


Legalno i legitimno sredstvo u zaštiti interesa kapitala.
 
Koliko vidim, kod nas se stalno polemiše o odlivu mozgova preko granice. O njima se priča jer su koštali državu. Za prostu radnu snagu se još i potpisuju međudržavni sporazumi da se sigurnije ode preko(npr sa Češkom i Rusijom).
Inače i ministarki zaduženoj da zadrži mozgove i poveća natalitet, je sin napustio našu zemlju nakon doktoriranja. Kako ona reče, želeo je siguran život, krov nad glavom za sebe i svoju porodicu...

Tako da, malinari ne brinite, vaša deca će saditi maline u drugoj državi za veće pare pod sigurnijim krovom.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pa da,kopace rupe za sadnju maline u drugoj zemlji,a ima i dosta svapskih gu*ica koje treba oprati i napuderisati tako da se za egzistenciju ne treba brinuti ....
 
Ali vaš proizvod nije ovog tipa, nego je tipa "sveže mleko" ! ! !

Tvoja statistika je ok, ali su ti zaključci neispravni. Porediš babe i žabe.

Ehh bradonja, pa zasto nam se onda govori o "sunovratu cene maline na SVETSKOM trzistu" o "hiperprodukciji maline kod nas i u SVETU"?
Kakve veze sa cenom onda ima sto su malinu zasadile "sve zemlje u REGIONU"?
To bi bilo isto kao kada bi Imlek izasao sa izjavom kako se krave gaje i u BiH, Poljskoj, Ukrajini... pa cena mleka mora da ide dole jer je hiperprodukcija mleka u SVETU..
Sta briga Imlek sto i bosanci gaje krave?
Jel to razlog da mleko bude jeftinije od 0.5l flasirane vode?
Nasa malina 97% ide u izvoz i po proizvodnji i izvozu smo u svetskom vrhu pa sta koga briga dal su je zasadili u Ukrajini, Maroku ili Zanzibaru?

Ovo se u pristojnom svetu zove poslovna tajna.
A nije poslovna tajna kad izadje hladnjacar pa kaze kako su im hladnjace pune robe a izvoz stao?
Ili jeste ili nije, ne moze selektivno..

- - - - - - - - - -

Da se nadovezem malo na ono sto su pisali @Zoran55 i @Markonator..
C8PgsUOXYAA69S7.jpg


14642210.jpg

Docekah da me bude sramota sto sam iz Kraljeva...
 
Video sam skoro ovu sliku, ali potpuni ugodjaj bi bio da Karadjordje napisu pored arapskog i na turskom jeziku, posto je Karadjordje bio stari turski prijatelj.

E to bi bila prava ironija zivota.
 
Uskomesali se hladnjacari,malina se izvlaci a rolenda slabo.Ako padne jos jedna kisa,definitivno je to kraj...Zovu me,kazu nastaviti sa branjem,bice prva klasa iako ima poneka budjava.Ja im kazem,los je kvalitet,pola budjavo,a i betaci su raspusteni....Izgleda da je i u Poljskoj katastrofa.Nikad losiju malinu nisu primali,retko koja malinabda nema pecku.ovo nekad nije moglo ni u trecu klasu.Obavestise me danas da je i ono mokro prva klasa,ali da se odbija kalo od 10% tezine????Kalo je obicno 5% zakeram ja,on se samo mraci,pa pita"Kakca je generalno situacija,moze li se povratiti sta ako ne bude kise?" Tesko,tesko,tesim ga ja.A molim Boga da bude potop....
 
Kako može 2000 hladnjača da se dogovori i da neće niko da plati preko npr 100din ako im treba po višoj cijeni ?
U Srbiji ima oko 650 hladnjaca, od toga se njih oko 250 bavi izvozom dok su ostale expoziture, nakupci i sl..
Od tih 250 samo njih 8 (Crops, Stanic, Sirogojno..) drze 43% izvoza dok ostalih 242 hladnjace zajedno drze 57% izvoza.
Znaci AKO se tih 8 dogovori ( ili jedna od njih kao Crops "slucajno" izleti sa cenom od 100 din u MARTU) sa kojom cenom ce da se izadje ovi manji moraju da prate.
Ono sto je takodje zanimljivo je da od ovih 8 hladnjaca koje su najveci izvoznici njih 6 su i najveci UVOZNICI maline..
Pa ako ovo nije dovoljno da barem probudi sumnju da tu nisu cista posla onda ne znam sta jeste.
 
A nije poslovna tajna kad izadje hladnjacar pa kaze kako su im hladnjace pune robe a izvoz stao?
Ili jeste ili nije, ne moze selektivno.
.
Ti se baš razumeš :)
Pa naravno da može da priča šta mu je volja, i da su pune kad su prazne i da su prazne kad su pune, ti možeš da mu veruješ možeš da mu ne veruješ, a da li su prazne ili pune jeste poslovna tajna, ako on odluči da to tretira kao poslovnu tajnu.
Može i da te pozove da proveriš, a može i da ti ne da da priviriš, sve je u njegovim rukama i sve je stvar njegove volje.
Jer su pare njegove.
A šta bi ti, da mu proveravaš bilanse, da budeš redovno izveštavan o stanju lagera?
Koliko si ti daleko od stvarnosti jbt.

 
.
Ti se baš razumeš :)
Pa naravno da može da priča šta mu je volja, i da su pune kad su prazne i da su prazne kad su pune, ti možeš da mu veruješ možeš da mu ne veruješ, a da li su prazne ili pune jeste poslovna tajna, ako on odluči da to tretira kao poslovnu tajnu.
Može i da te pozove da proveriš, a može i da ti ne da da priviriš, sve je u njegovim rukama i sve je stvar njegove volje.
Jer su pare njegove.
A šta bi ti, da mu proveravaš bilanse, da budeš redovno izveštavan o stanju lagera?
Koliko si ti daleko od stvarnosti jbt. Reply With Quote

[/COLOR]

Bilansi stanja su javna isprava praznoglavi!To je godisnji finansijski izvestaj,koji ukljucuje sve bilanse aktive i pasive,naravno uz uporedno stanje lagera na dan 31.12. za godinu za koju se objavljuje,kao i za 31.12. prethodne godine.Ovo se objavljuje uz ocenu revizorske kuce,koju je duzan angazovati pravni subjekt kako bi proverila podatke iz finansijskog izvestaja.

- - - - - - - - - -

Bukovino sirova,takve bajke jos prolaze kod pojedinih Bosanaca.Cije su pare???Pare su vlasnistvo izdavaca,dakle vlasnika banke koja ih emituje { iz vazduha}.A imovina tj. hladnjaca je vlasnistvo poverilaca sve dok poslednji dinar duga po bilo kom osnovu ne bude placen.A to se dogadja limburga meseca....
 
Poslednja izmena:
Jalovo je to tvoje navodno znanje gazda Jevto, jalovo, nesistematično, šuplje, pa samim tim su i tvoji zaključci takvi.

U tvom obrazovanju je ogromna praznanina zvana "srednje školsko znanje", za početak...

A o nedostatku moći i umeća analize uporednih podataka i da se ne govori, teško da si ti imao i dobru gimnazijsku dvojku iz matematike i logike.

Aj uzdravlju
 
@jevto

Bas lepo postovani Jevto to sto ste napisali u vezi bilansa. Ali ne razumem , kako kad ja pisem o njima vi a i ostali ''skocite'' na mene i drvlje i kamenje kako je to sve ''namontiramo'' stelovano, laz , prevara i obmana... E gle cuda vi promeniste svoj stav naprasno, sad su bilansi ok. Ako je tako, molim vas uzmite 10najvecih hladnjaca iz svakog od regiona u Srbiji, 10sa juga , 10 sabac i ostalo, 10zapadna Srbija pa da vidimo onda ko kako radi i novac zaradjuje ili gubi. Tvrdim da mnoge hladnjace imaju izuzetno lose bilanse, prezaduzeni su i vuku zalihe od prosle godine (odnosi se najvise na zap Srbiju gde je malina prosle god najvise placena) a to je i razlog sto banke ove godine nisu odobrile puno kredita za otkup jer su i same uvidele da je posao sa malinom zapao u krizu. I tako, neko misli da onom drugom tece med i mleko ako vozi novi auto i ima veliku hladnjacu. Tako se samo neuki ljudi impresioniraju, ovo ne zelim niko da shvati kao uvredu ili omalovazavanje samo iznosim svoj licni stav, dok mene to ne impresionira, nego hajde daj bilanse da vidimo koliko si zaduzen i da li si u mogucnosti redovno da finansiras svoje obaveze, koji si na listi izvoznika i kakve kupce imas, tek na osnovu toga ja smem ali opet ne sa sigurnoscu da kazem neko radi dobro ili ne. Ja tako razmisljam a to sto mnogi zakljucke donose na brzinu i bez pravih cinjenica je pogresna stvar brojnih pojedinaca.
 
Poslednja izmena:
Jalovo je to tvoje navodno znanje gazda Jevto, jalovo, nesistematično, šuplje, pa samim tim su i tvoji zaključci takvi.

U tvom obrazovanju je ogromna praznanina zvana "srednje školsko znanje", za početak...

A o nedostatku moći i umeća analize uporednih podataka i da se ne govori, teško da si ti imao i dobru gimnazijsku dvojku iz matematike i logike.

Aj uzdravlju
Dok se vi ekonomisti raspravljate o analizama, bilansima i ostalim stvarima koje služe da zamajavaju narod, berba polako prolazi. Glavni problem je što piše akontna cena, a malina više od 70%, za najmanju sitnicu, ide u drugu klasu. Ne treba biti ekonomista da se dođe do zaključka da se ovaj posao više ne isplati. Za početak od 40 ari na 12 ari neće više biti malina. Ako i sledeće godina bude slična situacija smanjujem površinu pod malinom na 13,5 ari.

Послато са GT-I9082 уз помоћ Тапатока
 
Bilansi stanja su javna isprava praznoglavi!To je godisnji finansijski izvestaj,koji ukljucuje sve bilanse aktive i pasive,naravno uz uporedno stanje lagera na dan 31.12. za godinu za koju se objavljuje,kao i za 31.12. prethodne godine.Ovo se objavljuje uz ocenu revizorske kuce,koju je duzan angazovati pravni subjekt kako bi proverila podatke iz finansijskog izvestaja.

Bukovino sirova,takve bajke jos prolaze kod pojedinih Bosanaca.Cije su pare???Pare su vlasnistvo izdavaca,dakle vlasnika banke koja ih emituje { iz vazduha}.A imovina tj. hladnjaca je vlasnistvo poverilaca sve dok poslednji dinar duga po bilo kom osnovu ne bude placen.A to se dogadja limburga meseca....
Dzabe je @jevto objasnjavati trolovima sta je nepostena poslovna praksa ili nelojalna konkurencija..
Covek kaze da zivi samo od poljoprivrede, radi cele godine u svom visnjaru onda pukne sa visnjom pa dodje da leci komplekse na temi o malini.
Najtuznije od svega je sto je on nema volje ni da proba da promeni nesto na bolje nego su mu ove godine krivi Poljaci sto je visnja 20din, sledece godine ce da rodi dobro u Meksiku pa naredne u Ukrajini pa eto malinari napunili hladnjace pa prekinut otkup jer nema visnja gde da stane..i tako redom svi krivi i niko pojma nema, on najpametniji a njemu zivot prodje u vukojebini na traktoru koji je blizu da postane muzejski eksponat..
Bitno je da se drzi svoje price da hladnjacar nikad nije kriv, da je njemu dozvoljeno da laze i o zalihama i o ceni da moze da menja poreklo robe tako sto menja etiketu, ko da svaba moze da oseti razliku dal je nasa ili bosanska..a ako se neko drzne da mu kaze da je to krivicno delo onda je sasvim u redu da te iznapusava jer je to sto radi njegovo "Legalno i legitimno sredstvo u zaštiti interesa kapitala." sto rece @bradonja..
 
Nazad
Vrh