Pasulj

Posejao danas na 3 ha, Sremc (Slavonski zeleni) 400kg - 35cm x 8cm. Pneumatskom Olt-ovom sejalicom, sa plocama za secernu repu. Tretirao seme, Slavol-om S
Славол С је пун погодак.. лично сам се уверио да од њега семе клија ко лудо. Што би рекли и суво дрвце би се ожилило у земљи. Ја имам још неког старог семена пасуља Азукија једно 10-ак кила, надам се сутра посејем, јер у уторак јављају лепу кишу, таман фино натопи.
 
Dobar je Slavol, koristio sam ga i prosle godine. Treći dan je pasulj izašao iz zemlje, mada pala je dobra kiša po setvi...
Jedino što mora baš pred setvu da se meša. Bakterije brzo pocrkaju od sunca i bez vlage.
 
Posle setve, a pre nicanja ide Stomp. Mada treba juriti kisu, pa kako se zalomi. Ja danas poprskao, drugi dan posle setve.
 
Moj je izasao ovih dana, bilo bi dobro da padne kisa.....

- - - - - - - - - -

Moj je izasao ovih dana, bilo bi dobro da padne kisa.....
 
markodim, vidi za Stomp u pasulju se preporučuje primena pre setve bez unošenja u zemljište, ali treba voditi računa na moguću pojavu korova u zoni redova useva (izvor Slobodan Ružić). Probaj sa Dual goldom, ja sam hteo raditi jedne godine sa njim, ali je počeo da niče za 3-4 dana pa se nisam usudio.
 
Ove godine je trebalo 10tak dana da nikne.....

Al kada je izasao, raste ko nenormalan, sada treba gledati da se odradi zastita od bolesti, mozda nece biti potrebna jer nema kise, neznam ni sam sto napraviti, al kako sam prosao prosle godine, mozda odraditi sa sistemikom, preventivno.....sto mislite o tome??
 
ivane nemoj ga tretirati dok ne bude kiše. Moj se još peče u toploj i suvoj zemlji i čeka malo kiše da se aktivira. Posejan u subotu, ipak bi bilo bolje da je ranije posejan, uhvatio bi nešto vlage a ovako čekamo kišu. Ako ne bude kiše moraćemo zaliti malo da krene.
 
Mi smo posejali juce 3/4kj slavonca, otislo 40kg semena na 6cm x 70cm. Posto sam nov sto se tice proizvodnje pasulja, kada i cime prskate prvi put protiv bolesti, i sta savetujete? Da znam polako da spremam preparate.
 
Mi smo posejali juce 3/4kj slavonca, otislo 40kg semena na 6cm x 70cm. Posto sam nov sto se tice proizvodnje pasulja, kada i cime prskate prvi put protiv bolesti, i sta savetujete? Da znam polako da spremam preparate.

Spremaj preparate za korov! Polako sa bolestima, jer reagovaces prema pojavi bolesti, a korov ce sigurno da pravi problem.
Pasulj ne trpi korov.
Moja preporuka i kombinacija za korov ove godine je -
Stomp (posle setve, pre nicanja pasulja),
Pulsar 40 + Harmony + Trend (Kada su korovi i pasulj 1-3 trolisci najbolje iz dva puta po pola doze prskati)
Kasnije ukoliko bude Sirka iz rizoma i sl. - Kletox, ali otom potom.
Kada se pojavi neka bolest, slikas, pa kada se ustavi sta je, prskas.
Preparati za korove su skupi, a fungicidi nisu i nemas brige za bolesti.
Sve ovo pricam iz iskustva od prosle godine i ako uz ovu kombinaciju na kraju sezone, nisam dobio bitku sa korovima!
Srecno
 
Pozdrav kolege
Sejao bih pasulj sledece godine na parceli od 2kj e sad na 0,5kj je bila lucerka koja je preorana jesenas i sada je na toj parceli posejana soja,da li se tu moze sejati pasulj sledece godine predusev bi bila soja?
 
Spremaj preparate za korov! Polako sa bolestima, jer reagovaces prema pojavi bolesti, a korov ce sigurno da pravi problem.
Pasulj ne trpi korov.
Moja preporuka i kombinacija za korov ove godine je -
Stomp (posle setve, pre nicanja pasulja),
Pulsar 40 + Harmony + Trend (Kada su korovi i pasulj 1-3 trolisci najbolje iz dva puta po pola doze prskati)
Kasnije ukoliko bude Sirka iz rizoma i sl. - Kletox, ali otom potom.
Kada se pojavi neka bolest, slikas, pa kada se ustavi sta je, prskas.
Preparati za korove su skupi, a fungicidi nisu i nemas brige za bolesti.
Sve ovo pricam iz iskustva od prosle godine i ako uz ovu kombinaciju na kraju sezone, nisam dobio bitku sa korovima!
Srecno

Kolega hvala Vam puno za savete, na toj njivi stvarno nisam do sada imao problema sa korovima, sirak nikad nisam imao na toj njivi, videcu kako ce se situacija odvijati posle jucerasnje kise, sta ce sve nici uz pasulj pa cu gledati pravovremeno da reagujem, mada nije velika povrsina i radice motika kad god je to potrebno.
 
Juce posadjen pasulj mehanickim sadacem za kukuruz. Danas oprskan stomp-om. Videcemo za dalje. Prvi put malo veca povrsina. Jedno pitanje? Jel ima neko da otkupljuje pasulj? Da ja to mogu sve odjednom da prodam? A da ne jurim po prodavnicama?
 
Nazad
Vrh