Alati i radionice

Po običaju, spašavam stare dobre alate.Ova Bosch bušilica je baš loše održavana.Kao da je upala u lepak za pločice ili nešto slično .Onda se neko dosetio pa je sa brusilicom i grubim kamenom skidao tu masu.Rezultat je vidljiv na njoj.
Sem oklopa sve ostalo je u odličnom stanju.








 
Da li koristi neko stabilizator napona i ako da, kako ste zadovoljni? Imamo problem sa naponom koji non stop varira. Sa 220v sad pa sad padne na 150v i to se toliko često dešava da više ne znamo šta ćemo. Najveći problem je laktofriz za mleko, za 2 meseca već treći put crkava zbog napona.
Danas smo bili kod nas u distribuciji i teško nama sa ovakvim ljudima na vodećim mestima. Jedini njihov komentar je bio da seljaci hoće da im radi sve kao u Njujorku, a pritom ne plaćaju industrijsku struju.

Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
Zali se nadleznima ali ne tim jajarama nego jos vecim iznad njih i preti da ces pozvati medije da se to snimi. Ocas posla rese stvar barem sam ja tako pomogao komsiji.

Послато са GT-I9506 уз помоћ Тапатока
 
Simke ako budes uzimo stabilizator uzmi preko 2kw ,ti laktofrizi povuku jako puno struje pri kretanju,,moj je bio od 300 litri i nisam mogo sa agregatom od 2kw da ga krenem.
 
Agregat uvek mora biti jaci bar za 1 kw, u odnosu na elektro motor koji treba da pokrene.

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Toliki stabilizator mislim da nećeš naći. Problem je kod kompresora, ne samo za start nego i za rad. Meni je klima startovala na 180V, ali kada nabije pun pritisak ona se zaustavi i proradi joj zaštita. Morao sam da prodam klimu. Sada već imam dobru struju, a zamenili su samo žice na mreži. Stavili su 4x veći presek kablova na banderama. Mreža je rađena u predizbornoj kampanji. Odrađeno je pola problematične mreže u selu a polovina mora da čeka nove izbore :D
Kao što reče neko, ne traži pomoć u distribuciji. Traži pomoć kod političara, ili kod advokata. Distribucija bi trebala da ti nadoknadi svaki kvar koji je nastao zbog njihove loše mreže pa zato konsultuj i nekog pravnika.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Toliki stabilizator mislim da nećeš naći. Problem je kod kompresora, ne samo za start nego i za rad. Meni je klima startovala na 180V, ali kada nabije pun pritisak ona se zaustavi i proradi joj zaštita. Morao sam da prodam klimu. Sada već imam dobru struju, a zamenili su samo žice na mreži. Stavili su 4x veći presek kablova na banderama. Mreža je rađena u predizbornoj kampanji. Odrađeno je pola problematične mreže u selu a polovina mora da čeka nove izbore :D
Kao što reče neko, ne traži pomoć u distribuciji. Traži pomoć kod političara, ili kod advokata. Distribucija bi trebala da ti nadoknadi svaki kvar koji je nastao zbog njihove loše mreže pa zato konsultuj i nekog pravnika.





Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ako je struja konstantno slabija 20-30V, onda ti je najpouzdanija i najjeftinija opcija transformator jednostavno namotan da sekundar dize napon u nekoliko koraka + 20,30,40V(mozda i 50 ako napon pada na tih 160V).
Kao polazni materijal bi se mogao iskoristiti trafo od nekog manjeg aparata za varenje, i dobar vikler da to namota prema tvom zahtevu. Trebao bi i voltmetar na njemu i prekidac kojim biras izlazni napon.
Mislim da se varijanta za 3kW moze odraditi od polovnih elemenata za budzet do 100€.
 
Ne znam gde bih postavio pitanje, ovo mi se učinilo kao pravo mesto...
U potrazi sam za invertor-em (pretvaračem) napona sa 12V na 220V pa bih da pitam da li neko ima iskustva sa tim uređajima, i možda kakvu preporuku za "brend" ?
Treba mi do 2000W a cene su i više nego šarene, pa mi je izuzetno teško da odlučim, a kreću se u rasponu od 3.000 dinara pa do 15.000 dinara...
Pošto iz iskustva znam da (u poslednje vreme) skupo ne znači istovremeno i kvalitetno...
Možda i ovi iz "low cost" (PRC Kina) kategorije bi odradili posao...
Treba mi za pokretanje šivalice za protivgradnu mrežu, snage do maksimum 160W...
Pa računam, ako i na nalepnici ovih niskobudžetnih, koji koštaju do recimo 50 eura, piše 1500W, isporučuju realno makar 500W snage, što bi mi bilo i više nego dovoljno za pokretanje pomenute šivalice, povremeno, nekih par puta po 10-15 -tak minuta u toku jednog dana...
 
Inverter od 2kW je ozbiljna stvar, i ja cak mislim ta je i 15k dinara premalo za tako nesto(a da zaista ima 2kW).
Dalje, na kojim si to akumulatorom razmisljao da napajas. Cak i kada bi nabavio takav uredjaj, to znaci da bi ti na 12V trebalo stalnih skoro 200A, a to ti dodje kao da anlasujes, pa ti proceni dali bi to radilo duze od 10.minuta.
Resenje za tu snagu je neki lep tih benzinski agregat..

E sada ako teras do 500W, onda uzmi neki inverter koji ima najduzu garanciju..
 
Bilo koji traktorski akumulator, pošto materijal i platformu nosi traktor, obično, 533, 539, njegov akumulator bi bio realni izvor energije...
Agregat ne dolazi u obzir, zbog mobilnosti, ne mogu da vucaram agregat u automobilu,po terenima, prikolicu nemam registrovanu, a i da je registrovana, ne bih je vukao 50-100 kilometara po okolini, u jednom pravcu, kroz naseljena mesta....
Znači akcenat stavljam na isključivo inverter koji bi mi bio dovoljan za tu potrebu, pokretanja šivalice od 160W...
Ako ima i viška snage, ne mari, uvek je poželjno...
Šta misliš o ovom inverteru, ZNAM da je smešna cifra naštampana na nalepnici, a koja označava snagu od 2000W, a za cenu od 4.300 dinara, prodaje ga prodavac iz Rume, pa bi u obzir došlo lično preuzimanje, a samim tim i ostavljena mogućnost vraćanja robe ako ne odgovora ni tom mom pomenutom minimumu da inverter od "2000W" ne uspe (slučajno) da pokreće šivalicu od 160W:

https://www.kupujemprodajem.com/Pretvarac-sa-12v-na-220v-2000-w-59019125-oglas.htm?filter_id=2235639



 
Ponesi veliku brusilicu od 2kW, i probaj dali radi, recimo, par minuta.
Ako funkcionise uzimaj i ne brini, ako pobrljavi sve ti je jasno.
Ja mislim da to nece moci, ali mozda ja gresim.
Drzi se tog 'bliskog' prodavca.:osmeh:
 
Ako je struja konstantno slabija 20-30V, onda ti je najpouzdanija i najjeftinija opcija transformator jednostavno namotan da sekundar dize napon u nekoliko koraka + 20,30,40V(mozda i 50 ako napon pada na tih 160V).
Kao polazni materijal bi se mogao iskoristiti trafo od nekog manjeg aparata za varenje, i dobar vikler da to namota prema tvom zahtevu. Trebao bi i voltmetar na njemu i prekidac kojim biras izlazni napon.
Mislim da se varijanta za 3kW moze odraditi od polovnih elemenata za budzet do 100€.
Pomerilo se malo sa mrtve tačke. Bili su iz distribucije da provere liniju i treba da nam promenu osigurace, pošto su još uvek oni stari sa licnama. Po njihovoj priči kada to završe doneće nam opet aparat za merenje. Ali najveća sumnja je u glavni trafo od kog nam kreće mreža, jer se to ne dešava samo kod nas. Pre neki dan je i komšiji crkao laktofriz.
I meni je prva ideja bila da uzmemo neki stari trafo pa da se vinkluje, ali onda je problem kada napon bude 220v, na izlazu će biti mnogo više. Morao bi napon nekako da se ograniči na maks 230v. Našao sam neki stabilizator za male pare, navodno je 2kw. Baš smo probali brusilicu od 2250w i rekao bih da radi normalno. Novi laktofriz nam još nije stigao, valjda će njega lako pokretati. Stari je bio 900w.


Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Nerado sam popravljao neke invertore pa znam relativno dosta o njima. Ovaj sa slike prvi put vidim, i zvuči neverovatno za te pare. Ozbiljan invertor od 2000W košta mnogo više. I kod ozbiljnih je obeležena maksimalna i nominalna snaga. Obično su 2000W za max 1.000W opterećenja a 2000W je trenutni udar koji može da podnese pri startu nekog uređaja. 2000W je na ivici da može da radi na 12V. Moralo bi 24V ili pak VRLA akumulatori sa spiralnim ćelijama od minimum 200Ah.

Konkretno za 160W ti preporučujem UPS 600W, samo mu treba izvući žice van i zakačiti na akumulator. Njega možeš na buvljaku naći za 1.000din. On ima ozbiljnu elektroniku i završiće ti posao. Ja koristim UPS 400W za parno grejanje. U ove niskobudžetne kineze nemam poverenja. To se obično radi sa pola ili sa trećinom delova pa je neophodno nositi i aparat za gašenje požara :D


Ovaj me čeka da ga završim. Napaja nekoj sirotinji vikendicu preko solarnih panela :) . Plaćen je čini mi se 440€ u Nemačkoj. Taj bi bio dobar za laktofriz.

0d4db018b7a2e299922482b4d6b58a83.jpg




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pomerilo se malo sa mrtve tačke. Bili su iz distribucije da provere liniju i treba da nam promenu osigurace, pošto su još uvek oni stari sa licnama. Po njihovoj priči kada to završe doneće nam opet aparat za merenje. Ali najveća sumnja je u glavni trafo od kog nam kreće mreža, jer se to ne dešava samo kod nas. Pre neki dan je i komšiji crkao laktofriz.
I meni je prva ideja bila da uzmemo neki stari trafo pa da se vinkluje, ali onda je problem kada napon bude 220v, na izlazu će biti mnogo više. Morao bi napon nekako da se ograniči na maks 230v. Našao sam neki stabilizator za male pare, navodno je 2kw. Baš smo probali brusilicu od 2250w i rekao bih da radi normalno. Novi laktofriz nam još nije stigao, valjda će njega lako pokretati. Stari je bio 900w.


Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока


Mozda bi moglo da se odradi sa kontaktorima i elektronikom koja bi automatski prebacila na odgovarajuci izlaz trafoa. S tim sto ti je standardna tolerancija za napon 10%, dakle napon mreze treba da je 230+-23V. Dakle direktni izlaz koji zaobilazi trafo skroz, +20, +40 i +60 izlazi i automatika da bira izmedju njih. Mana je sto bi pri prebacivanju gubio napajanje na do oko 0.5 sekundi dok se jedan iskljuci a drugi ukljuci, ne sme se istovremeno spojiti 2 izlaza nastaje kratak spoj.
 
I to sam razradjivao nekada dok je kod mene bio slab napon.
Sada je problem sto je selo prazno, izlazni napon na trafostanici ostao isti, pa uglavnom imamo prenapon (230-250V).
Trosimo sijalice u neverovatnim kolicinama..
 
Sa ograničenjem napona i elektronikom je već neka ozbiljnija stvarcica. Sutra stiže novi laktofriz pa ćemo videti kako funkcioniše ovo što sam već uzeo. Samo još da pitam ima jedno dugme koje je delay i undelay, šta je bolje i od čega mi zavisi na čemu da ga držim?
Danas su nam javili iz distribucije da u ponedeljak inženjer izlazi na teren da vidi u čemu je problem. Pa ćemo videti šta će reći.


Послато са SM-J510FN уз помоћ Тапатока
 
Gde ovo nabaviti? Kao neki elektroventil,ne znam tacan naziv..
289a896adff204001f856b477053ed93.jpg


Poslato sa STF-L09 uz pomoć Tapatoka
 
Jel probao neko da nastavi crevo od perača pod pritiskom? Puklo mi je a nešto ne mogu da nađem drugo.
 
Nisam nikad probao ali mislim da je nemoguce bilo kakva spojnica da izdrzi taj pritisak.

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh