Kukuruz 2017

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
To je moralo da se zapali,nemam mnogo iskustva ali po kolegama iz sela i njihovim problemima mislim da nema pomoci
 
Sve je bilo u redu dok sam ga redovno mjesao-prevrto,ali eto ne znam ni ja zasto od nove godine mu nisam prilazio,stete 3t,za mene malog ooljoprivrednika nazalost puno
 
Ako imas ovce one to pojedu samo ga razbacaj u sto tanji sloj na neku plocu,zgradu bilo gde na suvo.
 
Sa 22 posto vlage nikako niie smio biti tako lagerovan, eventualno u neki baš tanak sloj i opet da se miješa ali pola metra je čista propast.
 
Prezivari ga mogu pojesti, ali moras brzo delovati. Kada temperature krenu u plus moces ga jedino baciti jer ce miris biti nepodnosljiv.
 
Ovo što kaže Bojčetić je tačno. Predložio bi da odvojiš gornji sloj jer se on vjerovatno nije pokvario do dijela gdje počinje kvarenje i skloniš ga posebno. Prvo trošiš ovaj lošiji. Brže ćeš ga potrošiti.
 
Nije dobro slazem se Nikola, ali kada imaju bikovi 300+kg nece biti problema. Imali smo tako nesto i znam da moze. Kod manjih bikova nismo nikada probali jer smo se bojali posledica. Napredovanje zivotinje sa takvim kukuruzom je losije, a sa druge strane takva roba (kukuruz pokvaren) ne moze nikom da se proda, sto nas dovodi do jedinog resenje provuci ga nekako kroz stoku.

Takodje Minazel obavezno. Mislim da ide 1kg na 1t hrane ili tako nesto. Ima vec u upuststvu doza.
 
Ako je tek krenuo da se pali ako jos uvek nije pozeleneo i dobio onaj uzasan smrad (verujem da nije jos uvek jer kazes da si ga mesao do nove godine) onda mozes kao sto su kolege ranije preporucile da sameljes i stavis u dzakove i kasnije obavezno minazel kad se daje zivotinjama ne znam sta imas od stoke ali gledaj da dajes prezivarima a da izbegnes svinjama da dajes. Imao sam slicnu siutaciju pre 2-3 godine ali ne zbog vlage sa kojom je skladisten vec ga je voda nakvasila jer se pomerio crep od vetra. Manja je kolicina 1t je bila u pitanju ali sam upravo tako uradio i nije bilo nikakvih problema.
 
Ide ovo sto kolega Matic kaze,nazalost proklijao je,nije problem vlaga a ni debljina ,kukuruz iz 2015 sam skladistio sa 24% na istu debljinu,redovno mjesao i prodao tek u martu-aprilu,problem je sto su temperature bile niske 10-ak dana,kretale se od -26 max do nekih -13/15 dnevna,i onda je temperatura porasla,i tu se javio kondenz-vlaga,nismo jednom vracali kukruz iz tople faze,on se zagrije mi ga rastanjimo,intenzivnije prevrcemo i bude super,ali problem je sto sam zatajio sa prevrtanjem,bas mi krivo zbog gluposti sam stetovao prilicno,imam nesto stoke ali ovo bas zaudara i budjavo je,bolje da stetujem samo kukuruz nego i kravu i kikuruz
 
To ti je najsigurnije rešenje.Ako kiksneš sa govedima i počnu da se nadimaju zbog tog kukuruza tek si onda u problemu.
 
Koliko ja procita nije ti prvi put da skladistis kukuruz sa velikom vlagom u "debelo", cemu to radite kad od toga samo problema? Ja bih rado preso na zrno ali previse problema a uslova premalo.
 
Koliko ja procita nije ti prvi put da skladistis kukuruz sa velikom vlagom u "debelo", cemu to radite kad od toga samo problema? Ja bih rado preso na zrno ali previse problema a uslova premalo.
Meni nije jasno što ne sejete kukuruz koji ima manju vlagu pri skidanju,fao200-300?
 
Nemamo klime za tog. Nas kraj je katastrofa za ratarstvo. Iz bilo koje grupe je tesko skinut sa sigurnom vlagom i solidnim prinosom. Ovako 600 grupa i klip. Prinos opravda skladistenje i igranke oko njega.
 
Fao 200 npr P9175 bi vam stigao da ga skinete sa ispod 18% vlage i ta vlaga je tolerantna za cuvanje. 22% sigurno nije za cuvanje, jedino da spavate pored njega pa malo malo lopatate.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh