Polana i polka, berba i cena 2016.

Dobro je Vlado,neka i ostane ta cena kod vas a ovde je i razumljivo zasto je ova cena,nazalost.....Koliko god meni bilo krivo,jednostavno je tako a mozes i proveriti kod svog hladnjacara ili nekog kod koga dolazi nasa malina.....Pa cu ti ja onda izneti razlog a ti potvrdi ili me javno demantuj. Ti znas da nisam hladnjacar niti se bavim otkupom,nego zajedno sa porodicom berem svaki dan... Inace sam juce imao izuzetnu Polku,koja je otisla po 170 din.sto je bila i najveca cena kod nas,ali mi je na otkupnom mestu bio jasan razlog ovih cena.... Mi ovde znamo zasto je tako....
 
Poslednja izmena:
Evo ovako druze moj, ovo sto cu napisati ce pogoditi neke proizvodjace,za njih me i nije briga,ali ce se 90% postenih proizvodjaca naci u ovome.

1. Ovde ima sve vise onih koji sebe nazivaju ,, veliki" proizvodjaci,posadili od 3- 10 ha maline i sada kada pocinje spic branja ulaze u problem,nema ko da im bere te povrsine pod malinama. Pojedini beru na peti a neki kada se okisa cak na sedmi dan i ta malina je sve samo ne malina,ali njih kvalitet ni ne zanima,nego kolicine. Maline im beru deca od 14-18 god. (koja nisu kriva). Svi mi to znamo u ovom delu Backe,koja inace ima najvise maline.Mali proizvodjaci i dalje imaju kvalitet zato sto beru na drugi dan,ali sta vredi kada ovi plasiraju 50% ukupne prizvodnje.

2. Ti isti su napravili dogovore sa hladnjacama i rade za njih otkup, uz zaradu i 20 din. po kilogramu i opet sta ih briga za kvalitet. To im sem nebrige o kvalitetu i ne zameram,njihova poslovna sposobnost.

3. Isti ti koji sami sebe nazivaju ,, veliki" prodaju i do 100 000 kom sadnica i to im je nazovimo ga ekstra prihod, naravno i u tom slucaju ih bas briga za kvalitet sopstvene maline, I to im ne zameram,opet njihova sposobnost ali na ustrb kvaliteta.

Isti ti ,, veliki" dok ispijaju pivo ispred prodavnica,tvrde da im se isplati i po 140 din. da je plasiraju, naravno na ustrb kvaliteta. Eto Vlado to je smer kojim ide Vojvodina, los kvalitet se odrazio na cenu i povukao u nerentabilnost stotine postenih proizvodjaca koji su nasli kroz maline beg od socijale.
 
Poslednja izmena:
po forumima inace i na ovom sam dosta citao o malini polana. Ono sto sam iz citanja saznao sigurno nije dovoljno. Imam u planu da ove godine posadim 500 sadnica polane. Mnogima ce ova cifra biti smesna ali ne bih da se finansijski zalecem u nepoznato, a i nije poenta samo malinu posaditi i otici, nego treba dobro da se radi oko nje. Njiva na kojoj nameravam da je posadim se nalazi u Pocerskom Dobricu ( selo blizu planine Cer) logicno :) Planiram 5 redova po 50m i razmak izmedju redova 3m. Njiva je ravna, imam dobar zaliv jer polana "trazi" vodu, i ima dosta otkupnih mesta u okolini. Vremena se menjaju sto na politickom sto na meteoroloskom planu. Onda neke nasumicne price o otkupnim cenama, placanju radne snage, da nije dobro saditi dve sorte maline polanu i polku zbog prenosa bolesti, za polku kazu da se brze bere i samim tim manje novca odlazi na placanje radne snage. Neko sadi pola-pola ali ako ima uslove za takvu sadnju tj dve njive-parcele. Ovo je neko moje laicko misljenje. Jer kao sto sam napisao procitao sam da nije dobro saditi dve sorte maline zbog prenosa bolesti. Da li se u produzetku redova polane moze saditi polka? Iskren da budem nekako sam se odlucio za polanu, ali ako je polka bolja objasnite mi zasto i kako. Verujte ljudi mene je sve to dobro zbunilo.I sve ovo sto sam napisao to je moje znanje steceno citanjem foruma. Ali bez obzira na sve ne odustajem od sadnje ove godine ! Svaki savet oko polane a i polke pocevsi od pripreme zemljista, sadnje, djubrenja, prihrane, preparata, zalivanje kap po kap...itd svaki savet mi je dobro dosao.
Hvala.
 
Mislim da se tebi bas dobro pomesalo sve i da si zbunjen vise od dva ludaka u buretu :) Sala mala, svaka sorta ima svoje prednosti i mane a naj pre bi trebalo da vidis koliko ti vremena mozes da odvojis za bavljenje malinarstvom i od toga krenes. Prvo za pocetak napravi podelu izmedju jednorodnih i dvorodih malina. Te dve podele su ti osnova da bi odlucio kojim sortama bi se bavio, tek posle kad se odlucis sta bi ti vise odgovaralo onda pocni da citas i biras sortu koju bi radio, dal' ce to biti, vilamet, miker, glen itd.. od jednorodih ili polka, polana, autum bliss... od dvorodih zavisi prevashodno sta i kako mozes da radis.
 
Riba1990 kako si ti dosao do ove racunice to samo ti znas. Ako je vilamet i miker 140 din. a polana 3 klasa 210 din. Zasto bi je hladnjacari uopste mesali sa vilametom kad mogu da je prodaju kao polanu??? Nije mi nikako jasna tvoja racunica.
 
Srna 74
Moras se opredeliti sta hoces i onda u temama postaviti pitanja koja te interesuju,samo redom. Sada smo svi u berbi i ono sto si pitao iziskuje bas vreme. Trebali bi elaborat da ti napisemo.

Danas 190 din ............
 
Poslednja izmena:
Parage juče bilo 180 din/kg ali para nema.
Silbaš takođe 180 din/kg.

Послато са Lenovo P1ma40 уз помоћ Тапатока
 
Sa 220 onomad, juce 200...pare odmah. Otkupljivac mi rece da od Sv. Ilije svake godine cena ide na dole. Valjda je gotovo sa vilametom i mikerom u brdima podno Kopaonika.
 
Zitordja juce cene ista 230 din.Mislim da je Zoran55 objasnio par postova unazad zasto cena ide dole i dao je najvaznije objasnjenje zasto kruzi prica da su Polana i Polka nekvalitetne maline.Samo treba procitati izmedju redova.
 
Nazad
Vrh