ZP hibridi, prinos za ponos

Koji ZP hibrid planirate da sejete ove godine najvise?


  • Ukupno glasača
    426
ja sam uzeo par hibrida zp. mislim da imaju solidnih hibrida,ipak bi trebali da podrzavamo domace kuce,jer tako mozemo sebi pomoci.nama je sve strano bolje.mnogi su prezadovoljni uvoznim hibridima ,ali nije sve u prinosu i novcu.mnogima se ovo nece svideti ,pa se u to ime i zvinjavam.u stvari to je moje misljenje svako ima svoju racunocu.
 
Probao sam ja i te strane hibride i osim bržeg oslobađanja vlage ništa drugo bolje nisam uvideo.Možda su ti strani hibridi nižih fao grupa malo prinosniji od naših,ali naši hibridi fao 600 predviđeni za berbu beračima su mnogo bolji i prinosniji od stranih.Strane semenske kuće imaju jaku reklamu,promoteri bolje rade,ali svako treba da uvidi šta je za sebe bolje.2012.godine sam na preporuku promotera jedne strane semenske kuće posejao kukuruz na 20cm.što je čak i manji sklop od preporučenog,i ujesen sam slobodno mogao da ga istarupiram,pošto prinos nije mogao da pokrije troškove berbe.Iste te 2012. sam imao i neke parcele zasejane našim hibridima na 25cm.koje su dali bar nekakav prinos,ne sjajan ali ipak je bilo bar nešto.Naši hibridi sa manjim sklopom u povoljnim uslovima povećavaju klip što se odražava na prinos,a u nepovoljnim sa manjim sklopom je i manji rizik,mislim na sušu.Posejte neki strani hibrid na 25 i više cm pa izmerite prinos.Svako ima pravo da seje šta hoće ali ako svi pređu na strane hibride i naši instituti propadnu onda seme neće da košta kao sad već ko zna koliko.Amerika je najveći izvoznik kukuruza pa kad nam proda seme koje smo kupili jer drugog nije bilo jer smo naše uništili,a ono neke godine ne rodi ništa,onda će da nam proda i merkatilni kukuruz.
 
Podjednako su nikli i test i kontrola,kasnije je kontrola dobila faktor iznenadjenja(naslon kreveta-kao jastuk) je pao i izlomio dooobar deo a nesto i kontrolni deo.Primetio sam kad je formirao listove i krenuo sa fotosintezom da je vise ljubicastih bilo na kontroli nego na testiranom delu(ljubicasta je nedostatak P) a onda sam u petak otisao iz stana i treba da se vratim za par dana,a ne znam sta cu zateci tamo.

- - - - - - - - - -

110931721020633161291966.jpg

110857411020633161431969.jpg

110696761020633160463945.jpg

427606.jpg

427.jpg
 
Poslednja izmena:
Došao mi 427 zaštićen a 555 nije.Kažu nema više zaštite zabranjeno.Ni jedan ni drugi do sad nisam sijao pa se malo češkam po glavi jbg nije mala količina,427 10 vrećica a 555 13 komada.Sijao sam do sad 560 i 606 i bili su super ali promoteri me nagovoriše na 555 mjesto 560.Po meni nema tu neke razlije kad poglrdam katalog,čak ni je 560 ljepši.Da li je ko sijao ovaj 555 i kakav je?
 
Došao mi 427 zaštićen a 555 nije.Kažu nema više zaštite zabranjeno.Ni jedan ni drugi do sad nisam sijao pa se malo češkam po glavi jbg nije mala količina,427 10 vrećica a 555 13 komada.Sijao sam do sad 560 i 606 i bili su super ali promoteri me nagovoriše na 555 mjesto 560.Po meni nema tu neke razlije kad poglrdam katalog,čak ni je 560 ljepši.Da li je ko sijao ovaj 555 i kakav je?

kod mene se 555pokazao bolje od560 mada i jedan i drugi su odlicni ,a 427 je ispao dobar ,klip ,zrno ekstra jedina zamerka slaba i tanka stabljika za takav klip.
 
svako ima svoje misljenje ,ja inace sve hibride sejem na 28cm nebacam neke enormne kolicine djubriva i prinos se dosta dobro krece.inace slusam od ljudi i video sam dosta dobrih kukuruza sejano mnogo gusce od mene ,ali verovatno i dosta vestaka.posto imam komajn pa radim malo usluga.
 
Ne znam za strane hibride, sve sam ih isprobao i svi su se ukakili u protehlik 5 godina, i to ne samo kod mene. Imali su svakakvih problema, od crvenila, preko degenerisanja, lose oplodnje, a neki su cak imali toliko nisko postavljen klip u berbi da ih heder nije mogao uhvatiti ( par centima od tla, nekakav pioneer kome stablo porasti metar i sumska jagoda u vis) Znam samo da bez domacih ZP i NS ne bih imao jedno zrno u cardaku. Nek strucnjaci pricaju sta im je volja, znam koliko covek moze da bude strucan kad bezi sa casova,a ispite polaze na studentskim zurkama. Trideset godina rabim ovu zemlju, odrastao sam uz nju i znam sta moze da izdrzi i sta su joj mane. Sejem domace na 30 cm razmaka, sa malo stajnjaka i malo vestaka, bez neke narocite hemije i malo mehanicke obrade i sve bude fino. Stabilan prinos svake godine. Ako ispostujete ovu zemlju ispostovace i ona vas.
 
i ja sam pristalica domacih hibrida ,cak sam komsiju ubedio da seje zp.hibride inace je sejao kvsi dikalbu .ove godine nije uzeo ni jedan strani hibrid,kod mene je video zp hibride i odusevio se ,mada je imao dosta u selu da uporedi hibride i odlucio se za domace ,moramo razvijati sves da podrzavamo domace kuce kako bi ih jacali.verovatno ce mnogi proizvodjaci negodovati koji seju stranehibride ,ali ja se bori da promovisem domace hibride ,imao sam ponudu za stranu kucu i odbio sam pa cak i dzabe da mi daju nisam zeleo.izvinjavam se svima koji drukcije misle ,u ostalom svako ima pravo i odlucuje sta ce sejati.
 
Probao AS hibride 2013. godine i bili su solidni imajuci u vidu kakva je susa bila, malo se vise krunio AS72 u berbi beracem dok je AS 54 zadrzao skoro potpuno zelenu stabljiku do same berbe, i opet na dobrom prinosu mogu samo da zahvalim dobroj mehanickoj agrotehnici. PKB hibride nisam probao, jer kod nas niko ne donosi njihovo seme, ali ce ih sigurno biti u mojim njivama sledece godine, makar isao direktno u PKB po seme. Zbog plodoreda sejem manje kukuruza ove godine i bice samo dva hibrida ZP 427 i ZP 560.
 
ZP-427 ima mnogo bolji koren od ZP-434. Prosle godine sejao sam 427 bili klipovi kao pivska flasa od Zajecarca :osmeh: (postavljao sam slike u temi). Od agrotehnike je video samo setvu posto posle setve nije vise moglo da se udje u njivu od blata i vode::samo bes::. Kasnije kad se prosusilo kukuruz je vec prerastao, dosta je stradao od vode, na kraju nije sve ispalo tako lose kao sto sam se nadao u berbi je dao 11t klipa po hektaru sejano na 29cm. prezadovoljan sam tim hibridom...

Ove godine ponovo sejem 427... Ako bog da lepog vremena da se uradi agrotehnika u fullu mislim da moze da se meri sa svim kasnijim hibridima po prinosu :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh