Prihranjivanje pšenice

@Milan-e nisi ti mozda promasio parcelu po ovom snegu ja ne bih smeo da bacam pare naokolo....

Dobro pitanje to isto i ćale nagovestio kad sam polazio kaze "nemoj samo u tudju njivu" a komsija pre par godina to uradio naravno nije ni primetio nego mu ćale reko..
 
Danas bio u Pss Zrenjanin. Analize na nekih stotinak uzoraka psenice za N-min kazu azota ima dovoljno. Ureom treba ici tek oko sredine feb. Naravno ovo je uopsteno, jer u zavisnosti od tipa zemljista i uslova ulaska u njive ljudi ce krenuti sa prvom prihranom. Zasicenost zemljista vodom na cernozemu je odlicna, dok na tezim zemljistima u banati veliki je deficit za vodom i ovom trenutku.

Nada poslednja umire.
 
I kod nas deficit vode u pitanju težea zemlja,drugari orali kažu da ne veruješ samo prvih 10-tak cm vlažno dole suvo.
Ja planiram samo da se može ući u pšenicu odmah da razbacam i čekam kišu.
 
Psenica sijana 18.11,i s obzirom da sam zakasnio sa sjetvom,sva je iznikla ali naravno nije bujna kao vase,par puta je pado na nju snijeg i dizo se,ovih dana je izuzetno toplo i lijepo vrijeme sto smatram da pogoduje njenom rastu.Plan je da se ide 3 puta u prihranu KAN-om,prva prihrana u prvoj trecini februara,druga za nekih 20-ak dana i Treca u fazi klasanja sa nekih ukupno 300-400kg/ha.Sta mislite da li ce ovo biti dobro ili ima i boljih nacina da se to odradi.Vidim da vi idete sa ureom,kod nas nije takva praksa,sta se pospjesuje kod psenice primjenom urea-e,koje su prednosti,eventualni nedostaci itd
 
Ljudi, da li da bacam Ureu na psenicu? Ph je od 4-5.
Ovi iz strucne sluzbe kazu da ne bacam nikako. A neki ratari kazu da je kod njih slicna situacija i kni bacaju Ureu. Sta vi mislite?
 
Onda si ti Nikola pobrkao lončiće. Tek oko Vidivdana kreće, a kod Ivandan bude uglavnom gotova!
 
Nazad
Vrh