Prasići,problem

I ja im doziram, ne sipam im na volju u dva obroka ujutru i uvece (ponekad popodne ako ima potrebe )
 
Pozdrav kolege! Jel zna neko kako spreciti kod prasica grickanje repa?Prasici imaju oko 35-45kg,uzeo sam ih sa farme i nisu im odsekli repove,i sad pre nekih nedelju dana poceli su da grickaju i ne znam kako to spreciti,probao sam nekim premiksom ali nije dao nikakav efekat,jel ima neko drugo resenje za grickanje repova??Hvalaa unapred :osmeh:
 
Probaj par dana da im ubaciš kukuruz u klipu da se zanimaju ili plastične flaše pa nek jure. Vidi ako si u mogućnosti da okačiš neki lanac da visi sa plafona ili tako nešto. Nešto da im ubije dosadu. U krajnjem slučaju daj im kanistop ili tako neko sredstvo protiv kanibalizma. Jesu li prasad iz istog legla? Ako nisu, onda hoće da se grickaju i onda probaj da ih isprskaš naftom ili nekim jeftinim parfemom kako bi imali svi jednak miris.
 
Sve sam probao,samo flase nisam im bacio.Na drugu stranu farme stavio sa lanac i tamo nema grickanje,ali sa ove strane nisam stavio,koristio sam taj kanistop ali nista od toga.Vec su kod mene skoro dva meseca, I do sada nisam imao proleme oko grickanje,ali sad su poceli ko ludi.Probacu sutra sa flasama i da im stavim lanac na ovu stranu.A jel ima neki sprej nesto da se prska rep?
 
Pozdrav kolege! Jel zna neko kako spreciti kod prasica grickanje repa?Prasici imaju oko 35-45kg,uzeo sam ih sa farme i nisu im odsekli repove,i sad pre nekih nedelju dana poceli su da grickaju i ne znam kako to spreciti,probao sam nekim premiksom ali nije dao nikakav efekat,jel ima neko drugo resenje za grickanje repova??Hvalaa unapred :osmeh:
Probaj da im namažeš repove malinom za cipele.Kod pilića deluje da se ne čupaju,možda uspe.:osmeh:
 
I ne zaboravi da im namackas repove sa bekutanom :haha:. Kakva ti je temperatura u objektu,ako je doslo do promene klime ako je pretoplo moze doci do kanibalizma,a i ako je promaja,mozda je nedostatak lizina u premixu,promeni premix,soj sacmu ili pogacu sta vec koristis,pokusaj da nadjes pojedinca koji grize pa ga izoluj ,uvek postoji jedan koji nonstop ide i grize,ostali kad osete krv pocinju i oni sa grizom.
 
Hvala puno na savetima :) Problem je resen barem za sada.Izbacio sam dva prasica iz boksa koji su bili problematicni i sad vidim da vise ne diraju repove.
 
Hvala puno na savetima :) Problem je resen barem za sada.Izbacio sam dva prasica iz boksa koji su bili problematicni i sad vidim da vise ne diraju repove.
i ja sam imao isti problem ,kada sam na preporuku promenio premiks stalo je ,a pre toga sta sve nisam probao.ne bi da reklamiram bili koji premiks.pocelo je sa 50ak kilograma i u 3 boksa se desavalo pa sam odvajao napadnute svinje u 4ti boks.batine .nafta,ugalj,kukuruz u zrnu,plasticne flase i lanac da visi naglasavam kod mene je upalio drugi premiks.:osmeh:
 
Odgovor

Prasići su stari tri meseca,čini mi se da su dobri mada juče primetih da grizu repove jedni drugima.Pa molim za odgovor u čemu je problem i ima li rešenja za takav vid ponašanja


Citao sam o tome. Evo jednog teksta, koji moze pomoci:

Potkožni edemi usled griže i udaraca po telu Ovaj oblik patološkog ponašanja kod svinja (kanibalizam) može naneti štete u proizvodnji svinja, a štete se ogledaju u smanjenju prirasta, pojavi infekcije kao i uginuću životinja usled iskrvarenja.
Uzrok kanibalizma kod svinja nije u potpunosti razjašen, etiologija je kompleksna i uključuje urođene i stečene činioce. Jedan od najčešćih uzroka kanibalizma jeste nedostatak sirovih vlakana u hrani, zatim deficitarna ishrana, ambijentalni činioci, uznemirenost, dosada itd.
U nekim slučajevima pre nego što se kanibalizam ispolji svinje ispoljavaju nastran apetit, nemirne su, škripe zubima, grizu ogradu i dr. Zatim nakon toga ove životinje počinju da grizu repove i uši drugih svinja što u početku izgleda kao igra, a kasnije se pretvara u borbu. Kod napadnutih životinja zapažaju se otkinuti delovi repa ili ušiju ili ceo rep, a mogu se naći promene i na drugim delovima tela. Usled griženja mogu nastati iskrvarenja i infekcije.
(veterina.info)
 
Da li je neko koristio zakiseljivac Selacid od Milkivita?Koliko se stavlja na 100 kg hrane?
 
Nazad
Vrh