Herbicidi u kukuruzu

Ja sam prosle godine radio sa monsunom i spartao sam nisam video nigde da je trava opet krenula,a spartanje pretezno smo svi praktikovali zbog pokorice mada sad kad pogledam njive radjene sa kembridzom niti ima pokorice niti je zemlja ispucala ali opet cim se prodje spartacom biljke kao da prodisu pocnu da bujaju.
 
Koja je cena monsoona po jutru? Vidim da odradi radnju samo tako. Mindjusar, tvoji ljudi su baš vredni - 90 jutara za dva dana, pa oni nisu stali ni da piju vode. Lože pošteno ljudski. A u vezi toga da li treba ili ne spartati - verovatno je bolje odraditi i to pogotovo ako se uhvatila kora koja steže usev a ovako se malo razmrda. A što kaze Zoran, nekad se kopalo i spartalo dva puta pa ipak nije bolje rodilo.Sve je to od slučaja do slučaja.
Ne da nije bolje rodilo nego je rodilo skoro upola manje.E sad to se onda nije cenilo niti je taj kukuruz što nije bio prskan bio bolje plaćen.Govorim o tome jer smo mi među zadnjima krenuli sa herbicidima.
E sada nam marva jede zatrovanu hranu,mi jedemo mesne proizvode od životinja koje su jele taj kukuruz.To je danak koji plaćamo povećanoj proizvodnji.Nekada je zdravlje bilo prvo na listi prioriteta a novac ne a sada je novac na prvom mestu
 
Koja je cena monsoona po jutru? Vidim da odradi radnju samo tako. Mindjusar, tvoji ljudi su baš vredni - 90 jutara za dva dana, pa oni nisu stali ni da piju vode. Lože pošteno ljudski. A u vezi toga da li treba ili ne spartati - verovatno je bolje odraditi i to pogotovo ako se uhvatila kora koja steže usev a ovako se malo razmrda. A što kaze Zoran, nekad se kopalo i spartalo dva puta pa ipak nije bolje rodilo.Sve je to od slučaja do slučaja.

Subota od 10:30 - 19:30 i nedelja od 6:00 - 15:00
Ma i jeli i pili,sve u fulu! 8.75kj u tabli,450m dužine 1sat i 5min sa sve uvratinama! Ne silazi deran sa špartača,ima 16god,2.razred sr.poljoprivredna,prva sezona na špartaču
I još jedan po meni bitan detalj,potrošeno 72litara goriva :osmeh:
 
Poslednja izmena:
2cca49333da509d43dd5e96102630748.jpg

Dejstvo laudisa 7 dana posle prskanja. Nisam ni znao da će tako dobro delovati na sirak.
 
Mindjusar je pitao monsun i divlja kupina. Malo je oprlji ali prezivi. Kao sto sam i napisao nema zemljisno dejstvo uskolisna komponenta, tako da nov ponik sirka nece suzbiti nakon prskanja. Obilazio sam danas parcele prskane raznim varijantama.

1. 0.35l/ha Coloseum, posle 7 dana 1l/ha Hemonik, posle 10 dana 1.2l/ha Monsun - Ucinak fenomenalan, jedino prezivelo je malo divlje kupine koja je oprljena, a nisam hteo da se izlazem trosku i dodam Tomigan zbog toga. Posle spartanja cu ledjnom ispolivati sa Tomiganom ta mesta.

2. 0.45l/ha Coloseum posle 15 dana 1.4l/ha Monsun. Jako dobro, palamida zbog koje je Colosem isao u jacoj dozi nego pod 1, je jako dobro unistena, ako bude trebala korekcija ice Coloseum u ledjnu isto posle spartanja pa samo flekovati.

3. 0.3l/ha Coloseum + 0.7l/ha Hemonik, posle 15 dana Monsun 1l/ha - Zelje (chenopodium album) mislim da se nece osusiti, a kada sam prskao Monsunom u tom delu gde sam gledao nije ni bilo zato sam smanjio dozu na 1l/ha, za zelje treba bar 1.3-1.4l/ha

4. Intermezzo 0.25l/ha + Hemonik 0.5l/ha, posle 14 dana Hemonik 0.75l/ha. Fantasticno. Nema nista od korova. Kukuruz i zemlja.

5. Intermezzo 0.2l/ha + Maton 0.7l/ha u 2.5 pera primenjeno, jako mnogo palamide, ucinak jako dobar.

Opsti utisak je da korovi u kukuruzu se jako lako mogu drzati pod kontrolom i da nije nauka imati cistu njivu. :ppozdrav:
 
Ja prskao kukuruz Talismanom i sve mi se cini da sam pospesio korov da ide u visinu sve brze i brze....?? Ima 3 dana kako sam prskao, a drugu njivu gde sam koristio Mustang vec treci dan se poznaje na korovu poceo da vene, ali ove druge njive sa Talismanom je opsti haos...
Kukuruz je na 5-6 pero, 1 litra na 200litra vode i nikakav efekat, a isprskao sam sa njim oko 70 ari...
 
@jugi Da si ubacio 1,5l/200 l. vode pa i nekako,ovako će da žutne i umesto da pocrveni sirak će da pozeleni.
 
Samo da ne bude da nece nikad ni dejstvovati! Sta drugo i ocekivati od nikosulfurona, plus ako je sirak dostigao visinu od 20-25 cm!!! Nece ga ni zaustaviti a ne da ga skida!

Prskam sa nikosulfuronom kad je minimum 20 stepeni i kada nema oblaka. Mora imati toplo vreme 2-3 dana pre prskanja kao i posle 4-5 dana od tretmana. Ove godine sam napravio gresku sto nisam sve njive isao sa nikosulfuronom, sada imam do komsija sirka malo, a kukuruz je jedva da se moze oparati. Razmisljam da napravim ekvipa za 1ha i da prskam samo medje ili da ostavim tako, jer svakako na sve kukuruze mi ide soja/repa.
 
Bojane, mislis li ti na svoje zdravlje posle toliko utrosene razlicite hemije i da kazem nikakvom zastitom?

Sve njive su dobile Monsoon u malo jacoj dozi od pune preporucene i bilo je kvacilanja tamo gde ima palamide. Videcemo sta kazu korovi za koji dan.
 
Mi smo ove godine kombinovali nikosulfuron+ rimsufuron, i nismo suzbili sirak kako smo ocekivali. Na 5 lanaca( jutara) koliko prskamo iz prskalice isli smo sa 3L nikosulfurona(talisman, nikosav, nicogan, siran) i dve kesice(60 grama) rimexa. Sirak je posle nekoliko dana pozuteo, ali posle dve nedelje od prskanja stoji isto tako. Ospartali smo kukuruze i sada ga nema, videcemo kako ce biti dalje.

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
Bojane, mislis li ti na svoje zdravlje posle toliko utrosene razlicite hemije i da kazem nikakvom zastitom?

Sve njive su dobile Monsoon u malo jacoj dozi od pune preporucene i bilo je kvacilanja tamo gde ima palamide. Videcemo sta kazu korovi za koji dan.
Mislim. Zato sam te i davio nekoliko puta oko adekvatnog traktora za mene. Ove sezone jos radim sa 533 i 539 uz 400kj godisnjeg prskanja ratarstva. Mislim da kada izguram jednu bitniju investiciju jednostavno moram kupiti adekvatan traktor.
 
Nazad
Vrh