MALINA-berba i cena 2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
cunami dragi moj ovakva malina ne vredi mnogo na svetskom trzistu a jos manje na pijaci u raskoj ovo se zove "blok" i moze sluziti za jeftine sokove ...(ukoliko je fitosanitarna situacija u redu) ova slika je razlog zasto se borim na ovom forumu za kvalitet srpske maline jer ovakva malina gura cenu na dole... jos dole u podrum svetskog malinarstva....
razumem ja tebe vladane u potpunosti sta hoces da kazes, ali kao sto kazes "gura cenu dole" kakva cena takav i kvalitet ,ipak sam ja dugo u ovom poslu da znam znanje , i dosta mi je bilo da drugom stavljam pare u dzep bilo je godina kada sam predavao odlicnu malinu sa veoma visokim procentom rolenda, doteram u hladnjacu i sve u mlevenje i u cisternu i sad ces mene da krivis sto je vlasnik slopio dosta ugovora za cisterne a nije zaledio , prebrao, prepakovao i prodao skuplje zato ti kazem da te ja odlicno razumem ali razumi i ti mene
 
cunami dragi moj ovakva malina ne vredi mnogo na svetskom trzistu a jos manje na pijaci u raskoj kraljevu ili vrnjackoj banji..... (to niko nebi kupio) ....ovo se zove "blok" i moze sluziti za jeftine sokove ...(ukoliko je fitosanitarna situacija u redu) ova slika je razlog zasto se borim na ovom forumu za kvalitet srpske maline svih ovih godina (kvalitet = visoka cena maline u otkupu+ponuda u svetu mala u srbiji rodilo = potraznja u srbiji velika i cena takodje ) jer ovakav kvalitet malina gura cenu na dole... jos dole u podrum svetskog malinarstva....bez obzira na eventualnu malu ponudu u svetu... to je sigurna matematika.....ovaj moj komentar bavi se tvojom prethodnom slikom (smrznute kazes "maline" verovatno u zamrzivacu) a ne ova sa svezom malinom u prljavim raznobojnim gajbicama pored kukuruza ......to je druga prica....
pa to mu dali na otkupu,nije placen da pere ambalazu i nece da ulaze u masine za pranje a pogotovu ne da kupuje ambalazu za druge,nije ih barem prepunio koliko se vidi a jesu malo prezrele ali to je vilamet i verovatno zbog kise... nije obrana na vreme,sto se tice trske bas je lepo skladistio na malu promaju i na visinu.vidi se na prikolici da nisu procurele sto je ok jer su sto kaze prepodnevne i nema ni starih fleka od curenja,tako da je ovaj proizvodjac i dosta korektan sta je dobio od ambalaze

- - - - - - - - - -

razumem ja tebe vladane u potpunosti sta hoces da kazes, ali kao sto kazes "gura cenu dole" kakva cena takav i kvalitet ,ipak sam ja dugo u ovom poslu da znam znanje , i dosta mi je bilo da drugom stavljam pare u dzep bilo je godina kada sam predavao odlicnu malinu sa veoma visokim procentom rolenda, doteram u hladnjacu i sve u mlevenje i u cisternu i sad ces mene da krivis sto je vlasnik slopio dosta ugovora za cisterne a nije zaledio , prebrao, prepakovao i prodao skuplje zato ti kazem da te ja odlicno razumem ali razumi i ti mene
cunami sad da imas ovakve maline zamrznute u obicnoj hladnjaci dobio bi najmanje 3e u srbiji sto znaci da ima cenu a ti si dobio 1,5 za svezu pa kad hoce bezobrazno da plate i da cenu saznas posle 4-5 berbe i ovo si ih castio.ima i ovde roland nije za cisternu. sta bi dobio kad bi pakovao po 1 u neku casicu?1,6e a ovako 1,5e sto znaci otkupljivaci obaraju cenu,teraju proizvodjaca da bere po 3-4kg,ma ti si ovo solidno uradio ma odlicno kakvu si ambalazu dobio.
 
evo nadjoh ovu fotografiju specijalno da druga vladu
10407747_10202670230875769_3391813013194366591_n.jpg
 
I moje misljenje je da o kvalitetu maline negativno vise ucestvuju otkupljivaci nego proizvodjeci,a stalno se kritika svodi na proizvodjaca.Sam proizvodjac mora voditi racuna o zastiti(karenci),higijeni beraca i skladistenju maline do preuzimanja opkupljivaca,a ove prljave gajbe su najcesca pojava kod nas i tada se znacajno snizava kvalitet maline.Drugo kako bi se osecali da znate da se malina na 100 km od vas otkupljuje po 70 dinara vise nego kod vas i u toj situaciji vi treba da pezite i gurate hladnjaci sto veci kvalitet koji ona i ne pomislja da vam plati,a u startu su vam uzeli 70 dinara.Ja sam naravno o svemu ovome vodio racuna ali to je takva diskriminacija i obeshrabljenje proizvadjaca da to nije normalno.Najvise sam poludeo kada sam treci dan berbe dobio prljave gajbice.Ja ih tri dana pakujem pod tren da ne pokisnu a on posalje prljave i lepljive da ti je muka da ih uzmes.Ali na kraju sam ja kriv i svi vi kojima su uzeli malinu,a oni sto su zgrnuli pare te okrive za sve,jer oni su mocni i pobedjuje zakon jacega.Moja malina je isplacena po 1,45 a prodata po 3,pa vidite kako se otima a od vas se stalno trazi vise,kvalitet koji ce oni naplatiti.
 
Cegovac
sve je tako,nekazem da nema i poneki proizvodjac nesavesan,ali neka gospoda hladnjacari uvedu bilo kakve principe i norme,ubedjen sam da bi ubedljivo vecina proizvodjaca to ispostovala!
A sa druge strane hladnjacari treba da ispune SAMO JEDNU normu-da pristojno plate kvalitet, ali bogami to je tesko ostvarivo.
 
Цене смрзнутог воћа на ЕУ ринкуЦени замрзнутог воћа на ринку2015-03-18 ЕУ | Извор: ввв.фресх-маркет.пл за бгз.пл (КЗ)
Потражња за замрзнутог воћа у Европској унији варира у зависности од врсте. Ситуација је слична и када је у питању цене воћа.


У случају јагода, тржиште је релативно стабилна, а цена замрзнута од почетка сезоне, а карактерише га малом модификацијом. Према Фоодневс Пољски ниекалиброваницх просечна цена јагода у првој половини марта. износила 1,10 € / кг до 1.07 € / кг у октобру 2014. Међутим, било је 15 одсто. мање него годину дана раније.
Када је реч о замрзнутим трешања у првим недељама 2015 година забележен систематски повећање цена. Према попису Фоодневс у првој половини марта. Просечна цена замрзнутих вишања са пољском износио 1,00 € / кг до 0.80 € / кг у првој недељи јануара - 5 одсто. више од годину дана. Потражња за смрзнуте вишње на тржишту ЕУ је генерално веома ниска. Осим тога, негативан фактор за тржиште је руски ембарго, кроз који су трговински вишња неке промене. Русија је повећала увоз замрзнутог вишања из Србије, што је резултирало ниже њихов увоз у ЕУ.
Залихе смрзнутих вишања из Србије у ЕУ-28 у 2014. смањен за скоро 8 одсто. у односу на годину и износио је 27 хиљада. тона, Извоз Пољски трешње у истом периоду због трговинских ограничења смањен за 4,4 одсто. до 61 хиљада. тона.
Висока тражња се посматра на тржишту вхиле смрзнуте малине. Цене ових производа расте како у Пољској тако иу Србији. Према Пољске малине Фоодневс цени од октобра 2014. до марта 2015. године повећан за 20 одсто. на ниво од 2,05 € / кг. У истом периоду, цене српске малине порасла је за 14-18 одсто.
Тачно је да су цене смрзнуте малине остао нешто нижи него у истом периоду прошле године. - Око 2 одсто, али знатно су већи од две године раније - за чак 52 одсто. Фоодневс у њиховој анализи, такође указује на ниске залихе смрзнуте малине на тржишту Србије, које могу бити један од главних разлога за повећање цена у Европи. Штавише, као у случају вишања, већа тражња за српским смрзнуте малине у текућој сезони, преноси Русија. Према ГИТС у 2014. Русији је увезено из Србије 1.9 хиљада. тона смрзнуте малине, што представља повећање од 82 одсто. године у годину, са 36 одсто. смањење увоза пољском. Штавише, с обзиром на низак раст у производњи малине у Пољској 2014. године може очекивати да су национални залихе обновљене само незнатно у односу на претходну сезону. Стога се може очекивати да наставак велике потражње за сезону 2014/2015, цене малина под притиском ће наставити да расте.
 
I moje misljenje je da o kvalitetu maline negativno vise ucestvuju otkupljivaci nego proizvodjeci,a stalno se kritika svodi na proizvodjaca.Sam proizvodjac mora voditi racuna o zastiti(karenci),higijeni beraca i skladistenju maline do preuzimanja opkupljivaca,a ove prljave gajbe su najcesca pojava kod nas i tada se znacajno snizava kvalitet maline.Drugo kako bi se osecali da znate da se malina na 100 km od vas otkupljuje po 70 dinara vise nego kod vas i u toj situaciji vi treba da pezite i gurate hladnjaci sto veci kvalitet koji ona i ne pomislja da vam plati,a u startu su vam uzeli 70 dinara.Ja sam naravno o svemu ovome vodio racuna ali to je takva diskriminacija i obeshrabljenje proizvadjaca da to nije normalno.Najvise sam poludeo kada sam treci dan berbe dobio prljave gajbice.Ja ih tri dana pakujem pod tren da ne pokisnu a on posalje prljave i lepljive da ti je muka da ih uzmes.Ali na kraju sam ja kriv i svi vi kojima su uzeli malinu,a oni sto su zgrnuli pare te okrive za sve,jer oni su mocni i pobedjuje zakon jacega.Moja malina je isplacena po 1,45 a prodata po 3,pa vidite kako se otima a od vas se stalno trazi vise,kvalitet koji ce oni naplatiti.

Jos na pocetku sam rekao da u ovom poslu ima gresaka i kod proizvodjaca i kod hladnjacara a naravno i kod otkupljivaca, svi grese i zato se nalazimo tu gde se nalazimo. Niko nije dovoljno hrabar da prizna sopstvene greske, niti je spreman da iskreno razgovara kako bi se tesko stanje prevazislo.

Sto se otkupljivaca tice, oni rade iskljucivo uvek za interes hladnjaca, retki su oni koji rade samostalno. Trziste i samo trziste odredjuje cenu, kao sto je ove godine kod vas placeno 70 dinara manje, siguran sam da je bilo godina kada ste vasu robu naplatili vise nego drugi ali se tada niste bunili. I na pijaci, isti sir ima jednu cenu u Beogradu a drugu u Nisu, primera je bezbroj. Pre nego sto donesete bilo kakav zakljucak pokusajte da budete objektivni, pokusajte da se stavite u neciji drugi polozaj, pokusajte da razmisljate trzisno pa tek na osnovu svih ovih faktora donesite neki svoj sud ili zakljucak, ovako svojim zakljuckom samo pokazujete visok stepen sopstvene frustracije.

Sto se tice cene maline i one po kojoj je prodata ista, postavlja se pitanje, koliko ima tih koji je sada prodaju po 3 eura???? Tvrdim da ih ima, ali nekolicina jer je vecina malina vec ranije ugovorena tako da ce stvarno super zaraditi mali broj njih, ostali ce zaraditi kao i ranijih godina prosecno za ovu granu privrede.

I na kraju, bez uvrede ili kako englezi kazu, No hard fellings....
 
Poslednja izmena:
Ogromna vecina je izvezla malinu po 2,9 a sada nekolicina 3,3 i + jer robe nema.Ove cene im pisu na fakturama i 100% je tacna.Nema u mom pisanju nikakvih frustacija,ja pisem da bi se znala istina.Previse je lazi i obmana oko nas.Ove godine izvoznicisu enormno zaradili a ne prosecno.
 
Ogromna vecina hladnjaca i ogromnu kolicinu (preko 80%) robe je izvezla po puno nizim cenama, tacno je da se sada izvozi i preko 3 eura ali vas opet pitam ko je ima sada kada su svi vec ranije ugovorili prodaju i sada samo cekaju da isporuce robu.

Ovo je prava istina a ostalo su lepe zelje i razmisljanja obicno proizvodjaca tipa, "Vidi kako se bogati na mojoj malini"?.

Opet cu po ko zna koji put ponoviti, ako su sve vase tvrdnje tacne (vi tvrdite da jesu), sta vas sprecava da napravite hladnjacu pa da i vi sami zaradite veliki novac? Kazete da ste videli fakture, odlicno, znaci da znate kome robu mozete i prodati, potez je na vama, ja vam zelim da uspete i da zaradite veliki novac.

Preporucio bih vam ipak da budete oprezni, jer nista nije toliko lepo kao sto se vama sa strane pricinjava.... Istina je uvek malo drugacija.
 
:Istina je uvek malo drugacija" U ovakvim okolnostima kakve su u Srbiji i na trzistu istina je taj lanac od proizvodnje do do kupca vrlo neuredjen i da sigurnu zaradu imaju otkuplivaci i nakupci. Oni koji imaju po 1kg 5do 20 din. svako vece. Kako primi ,izmeri, gajbicu on je zaradio i nema nekog rizika.Proizvodjac je vrlo vrlo opterecen velikim rizicima prvo vremenskim pa obolenju zasada, velikim ulaganjima u zastitu, prihranu..... Hladnjacari su u nesto povoljnijem polozaju , mogu malinu prodavati odmah uz neku manju zaradu ili rizikovati i cekati priliku za vecom zaradom. Obzirom da su proizvodjaci neorganizovani , usitnjeni , oni su lepa meta za lov vecih igraca i to tako funkcionise decenijama. Hiljadu proizvodjaca se ne mogu dogovoriti ali zato 20 hladnjacara se zgodno dogovori. Jos nesto je tu vrlo bitno-siromastvo-,prizvodjaci su dobrim delom siromasni finansijski, znanjem a i informacijom.
 
Poznavalac prilika
Mislim da svi sve dobro razumeju,samo sto malo ko biva samokritican.
Ja sam pisao prvo o sopstvenim greskama pa onda o greskama opet moram reci pojedinih proizvodjaca (o zastiti i kulturi branja),pisao sam koliki je mali napor da to bude sve kako treba,i proizvodjaci priznaju svoje greske! A dali ijedan hladnjacar i otkupljivac priznaju svoje,jeste li to igde procitali? Mi imamo ovde na forumu jednog hladnjacara ,glasnog kriticara proizvodjaca a gde nenanapisa nijedno slovo kritike bar na racun onih najbezobzirnijih svojih kolega.
Pogledajte a i vi to znate i sami,hladnjacari a pogotovu otkupljivaci,posluju po principu kolicina puta procenat=zbir,nebitno koja je cena maline,oni uvek zaradjuju,stim sto se svi lomovi prelivaju najvise na stetu proizvodjaca,i proizvodjac uvek placa najveci ceh.
Naravno zbog svega toga,postojeceg stanja gubimo svi,a najvise mi proizvodjaci.
Ja ipak razumem vas gde tezite dokazati da nesto ipak treba uciniti da se popravi dato stanje na dobrobit svih,ali kao sto kolega Boyla rece siromastvo je glavni faktor zavisnosti i kamen spoticanja za brzi pristup i bolju organizaciju posla.
 
Na cijem groblju ovaj p.p. PLACEEE.........? Da li je on otkupljivac ili hladnjacar....?? Ili je neci poltron.podrepas iiii ili samo mudroser itd. Ne razumem ga vise ni maloooo..... ? i ako izbegavam citati ( da ne gubim vreme) ...al eto omakne se pa iscitam..?

- - - - - - - - - -

Ovo belo je Zeolit KLINO .... ovako rucno tretirano i peletirani stajnjak ,jara i psihiomaxs a onda podrivacem 10 -12 cm . Sutrra tanjiracom malo brze da zagrne sve ovo i travu sto je ostala...:
picture-007.jpg


Danas to izgleda ovako uradjeni deo podrivacem

picture-009.jpg

picture-012.jpg


Sto ovo postavih na ovu temu

Da bih se podigao 1 ha maline u kvalitetu : priprema ,sadnice ,zaliv itd treba 10-12 000 jevreja ....znam da to neki urade i sa 6.

PG-mreza oko 16 000 evr.

Mehanizacija potrebna za niki normalan rad hm.hm naj jeftinija ...Turski vockal .i prikljucci . domaci ...morava ,agro- tehna min 22 000 jevreja = 50 000

A markiranaaaa 50 % i 100% vise

Poredjenje sa cenom mini hladnjace ...?

I sto bi me sad neki MUDROSEEER savetovao ...? da gradim hladnjacu...?? umesto da sirim plantazu.
Ako ovo recimo znam dobro raditi.... ? i ako je podela kolaca realna sa hladnjacarem.

Navraca me da se bavim otimacinom i da vise zaradim nego sto mogu na plantazi (proizvodnji)

Pozdravljam neke ma kog ranga bili HLADJACERE koji podizu plantaze 5 i vise ha::svaka cast::

Tako bi hladnjacari sirili (povecavali ) svoje hladnjace ( kapacitete)

A mi proizvodjaci svoje plantaze pa od hobista bi postajai vremenoM PROFESIONALCI . I tako bi se postigao kvalitet ,kvantitet i kontinuitet.....!

picture-023.jpg


picture-024.jpg


Oprostite sto lupetam i sto sam frustir............!
 
Poslednja izmena:
Bravo Pole domacine. Svaka čast . I velike i lepe plantaze a tek vikendica. Ovo je stvarno lepo videti ali brate slatki mnogo rada i jevreja treba.
 
:Istina je uvek malo drugacija" U ovakvim okolnostima kakve su u Srbiji i na trzistu istina je taj lanac od proizvodnje do do kupca vrlo neuredjen i da sigurnu zaradu imaju otkuplivaci i nakupci. Oni koji imaju po 1kg 5do 20 din. svako vece. Kako primi ,izmeri, gajbicu on je zaradio i nema nekog rizika.Proizvodjac je vrlo vrlo opterecen velikim rizicima prvo vremenskim pa obolenju zasada, velikim ulaganjima u zastitu, prihranu..... Hladnjacari su u nesto povoljnijem polozaju , mogu malinu prodavati odmah uz neku manju zaradu ili rizikovati i cekati priliku za vecom zaradom. Obzirom da su proizvodjaci neorganizovani , usitnjeni , oni su lepa meta za lov vecih igraca i to tako funkcionise decenijama. Hiljadu proizvodjaca se ne mogu dogovoriti ali zato 20 hladnjacara se zgodno dogovori. Jos nesto je tu vrlo bitno-siromastvo-,prizvodjaci su dobrim delom siromasni finansijski, znanjem a i informacijom.

Nazalost, u ovom poslu jedini sigurnu zaradu uvek imaju otkupljivaci i nakupci, svi drugi prihvataju znatno veci rizik. Ne bih bas rekao da proizvodjaci ne zaradjuju, jer da nema zarade na malini sadile bi se neke druge kulture ili bi se ljudi bavili nekim drugim poslovima vezanim za poljoprivredu. Proizvodjac jeste u teskom polozaju, on treba da proizvede kvalitetno i kvalitetno da je proda. Druga strana medalje je sto proizvodjaci ne ulazu u proizvodnju pa samim tim svoje rizike u proizvodnji ne smanjuju.

Zasto su proizvodjaci usitnjeni i neorganizovani, zasto hiljadu proizvodjaca ne mogu da se dogovore? Ko je za to kriv, da li su krive hladnjace ili neko drugi? Pisao sam vec ranije kako proizvodjaci mogu da se organizuju i da pariraju svakoj hladnjaci u Srbiji, ali da bi se to desilo mora ljudi moraju drugacije da pocnu da razmisljaju moraju da postanu preduzimljivi, a sve dok se to ne desi uvek ce krivac biti na drugoj strani jer je za svoj neuspeh uvek lakse nekoga drugog okriviti.

A hladnjace, da bas uvek zarade i to nije tacno, retke su godine kada su hladnjace gubile novac na malini ali i toga je bilo. U uspesnosti hladnjaca najbolje govori podatak da svake godine po nekoliko hladnjaca propadne, sto znaci da nigde nije sjajno, ne postoji 100% siguran posao na ovome svetu, u svakom poslu postoje rizici i postoji mogucnost da ne uspemo.

- - - - - - - - - -

Poznavalac prilika
Mislim da svi sve dobro razumeju,samo sto malo ko biva samokritican.
Ja sam pisao prvo o sopstvenim greskama pa onda o greskama opet moram reci pojedinih proizvodjaca (o zastiti i kulturi branja),pisao sam koliki je mali napor da to bude sve kako treba,i proizvodjaci priznaju svoje greske! A dali ijedan hladnjacar i otkupljivac priznaju svoje,jeste li to igde procitali? Mi imamo ovde na forumu jednog hladnjacara ,glasnog kriticara proizvodjaca a gde nenanapisa nijedno slovo kritike bar na racun onih najbezobzirnijih svojih kolega.
Pogledajte a i vi to znate i sami,hladnjacari a pogotovu otkupljivaci,posluju po principu kolicina puta procenat=zbir,nebitno koja je cena maline,oni uvek zaradjuju,stim sto se svi lomovi prelivaju najvise na stetu proizvodjaca,i proizvodjac uvek placa najveci ceh.
Naravno zbog svega toga,postojeceg stanja gubimo svi,a najvise mi proizvodjaci.
Ja ipak razumem vas gde tezite dokazati da nesto ipak treba uciniti da se popravi dato stanje na dobrobit svih,ali kao sto kolega Boyla rece siromastvo je glavni faktor zavisnosti i kamen spoticanja za brzi pristup i bolju organizaciju posla.

To sto je malo ko samokritican nas dovodi u jednu ovakvu situaciju, gde niko nikom ne veruje i gde se nista ne preduzima da bi se proizvodnja poboljsala, nazalost konkurencija ne spava.

Ukoliko se vratite unazad i procitate moje postove videcete da sam kritikovao i hladnjacare i proizvodjace, nijedna strana tu nije bezgresna i nijedna strana na ovaj posao ne gleda iz jedne dugorocne perspektive sto je porazavajuce.

U ovom lancu proizvodnje niko nikom ne veruje i stoga stalno citam kako neko drugi zaradjuje (uglavnom hladnjace), a nikako ne mogu da razumem kako to proizvodjaci ulazu u malinu a nemaju nikakvu zaradu, da li su nasi proizvodjaci mazohisti ili postoji neki drugi fenomen? Zasto proizvodjaci nemaju kalkulaciju kolicina x cena - profit, ima pojedinaca na forumu koji rade uspesno , smatram da drugi proizvodjaci treba da se ugledaju na njih.
Zaradjuju i proizvodjaci a zaradjuju i hladnjacari, naravno da hladnjacari zarade puno vise jer u poslovnom smislu puno vise i rizikuju (ne moze se ocekivati isti profit ako neko ulaze i rizikuje 1. 000 000 eura i ako to isto neko cini sa 10.000 eura), hladnjaca kosta da se napravi a tek da se ista napuni sa robom.

Za proizvodjace sam nudio resenja kako mogu da se zastite i poboljsaju svoj polozaj, sva resenja su primenljiva i ekonomski isplativa cak i na kraci rok.
Sto se tice hladnjacara oni sami sebe dovode u red jer svake godine neko propadne zato sto misli da moze protiv trzista i ekonomske logike.

I za kraj jedna lepa analiza, puno brojki, puno surove istine, tekst je napisan krajnje profesionalno od vrhunskog intelektualca, coveka koji jako dobro poznaje prilike kako u Srbiji tako i u svetu moja topla preporuka za procitati a posle toga staviti prst na celo i dobro se zamisliti......

http://www.makroekonomija.org/poljoprivreda/proizvodnja-i-potrosnja-malina-u-srbiji/
 
ja odgovorno tvrdim da nasa iqf malina po kvalitetu nema konkurencije u svetu i svaki ozbiljniji pristup poslu ima za rezultat pozitivan bilans, a u svetu su jasna pravila igre te ko ih se ne pridrzava bude izbacen iz igre jer je malina interesantan proizvod i svi hoce da zarade lepo od proizvodjaca pa dalje u lancu,ove godine ce biti dobro proizvodjacima sigurno , platice maline nadprosecno ali kako li ce dalje sa njom pitanje je veliko mada je vecina roda vec unapred kaparisana jer kako se hladnjacari udruze kod nas tako se i njihovi predstavnici u svetu sastaju i dogovaraju oko cene kolicina, plasmana te sa tim dogovorima umnogome smanjuju rizik poslovanja, naravno da deo robe ostaje neprodat u godinama hiperprodukcije ali sto se tice nase robe uvek ima prolaz jer po istoj ceni cak i minimalnoj nasa ima kvaitet u odnosu na konkurenciju
 
n. v. 68 m srednje propusno zemnjiste ilov. ph bilo 5.5 sad je 6,07 mada imamo 1 parcelu gde je ph 5.00 malo smo jesenas kacificirali malo jos dodamo nateracemo je na oko ph 6. postepeno bi trbalo .._? radi se na poboljsavanju humusa , mikro i makro elemenata ali i na poboljsanju korisnih ( efektivnih ) B.O organizama.

Sledeca faza nabavka podrivaca i drenaza plantaza...._? ako Bog da.

Hladnjcu nebih nikako ....ako se ne bude moralo ......?
Jer prema izvoznim cenama zadnjih god. ....OTKUPNA cena bi trebala da bude 2.5 eur + - 10% A isto prema kalkulaciji meni uvazene gos. Aleksandara Leposavica i .... da je proizvodna cena (kostanja) 1.25 eur Nesto slicno i moj kompoooo izracunava proizvodnu cenu program je u EXCELU . ... sam ga napravio pa mozda nesto i gresiiii. ha,ha.
Pa kao i u svakoj ozbiljnoj proizvodnji bi bilo minim. na ulozen din + din.

A da se vise nikad ne desava da neki novokomponovani hladnjacari ....sa belosvetskim alama se utrkuju da po naj nizoj ceni sto vise izvezu ....na uskrb i muke jeftine radne snageee kod nas ( i savesni dobri PROIZVODjACI su jeftina rad. snaga)

Svi oni koji ne umeju da trguju (izvezu).... ...neka se batale tog poslaaa. i prepuste onima koji umeju.

Da ne ispadne da lupetam ...sta mislite koliko Nemacka godisnje proizvede hiljada tona maline ....kolika je kod njih proizvodna cena ...a kolika je otkupna....??? he. he ... a po kojoj ceni uvozeeeee .... Samo da napomenem siguran sam da oni su korektni i da placaju nazovimo UVOZNU cenu solidno ....ali se ona u papirima ne iskazuje na pravi nacin. poz.
 
Poslednja izmena:
bravo pole,lepo je videti ovakvo vec sredjeno.

- - - - - - - - - -

ne mogu da vracam stranice u nazad,od kad si poceo da radis malinu?i sta si bacao za kiselost?krec,njival ili sta vec?
 
pole sa ovom nadrmorskom visinom pobijas sve teorije (profesora i drugih teroriskih znalaca) o prostoru za sadnju maline 400nv i vise ( mikera i vilameta) srednje propusno zemljiste i ph bi bile takodje prepreke teoriske ali volja trud i ljubav prema poslu su jaci od svih teorija....voleo bih da posetim tvoj malinjak...jedinstven primer si na ovom forumu....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh