MALINA-berba i cena 2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ma da je i interkontinentalna balistička a ne Top, ako nema AMIN od državnih mafijaša ni zrno ne može da proda
 
poznavalac -prilika Zaboravio si samo jos da dodas da svaki od tih 50 veselih malinara zaposl po 1 licnog šofera,jednog menadzera da vodi radove u malinjaku umesto njega ,i 2 poslovodje,znas dok su oni zauzeti u zadruzi.! I naidju tako susne ,kisne godine,propadnu im maline,bar im ostaje zadruga ,a u njoj agronom,direktor,onaj sto vodi knjige i TOP menadzer!!!!
 
Ma da je i interkontinentalna balistička a ne Top, ako nema AMIN od državnih mafijaša ni zrno ne može da proda

Ja navodim primere kako se i sta radi a ti meni pricas pricu koja je totalno neistinita. Evo da bih to dokazao predlazem ti sledece, odes lepo do najblize spedicije i pitas ih sta je potrebno da bi se izvozila zamrznuta malina? Siguran sam da ce ti ljudi izaci u susret i pruziti ti sve neophodne informacije jer oni od toga zive. Prica koju ti pricas je postojala za vreme komunizma, tada su postojale drzavne firme preko kojih je isao sav izvoz nasih prozvoda , tipa Genex, Progres, Yugoeksport sl. Tada je situacija bila puno bolja po sve, jer je tada drzava imala strategiju i sa tom strategijom postizale su se bolje cene. Sada kada svako moze da izvozi , cesto nase firme same sebi obore cene, jer uvek se nadje neko ko ce robu dati ispod cene.

- - - - - - - - - -

E pa tako ne moze, znam da si sarkastican hteo da budes, ali da bi sve gore napisano uspelo mora dobro da se zapne. Mora da se radi, ulaze u proizvodnju, ulaze u inovacije, nova trzista, marketing i sl....
 
Pročitaj malo ovu temu (ranije postove)pa ćeš naići na dosta tekstova kakve probleme imaju i na šta sve nailaze naši malinari.Nemaš potrebe da izmišljaš topli vodu jer ljudi nisu glupi,znaju šta treba ali "NE MOŽE AKO NE PRODAŠ DUŠU ĐAVOLU"
 
Beogradjanin da odjasnim ja tebi jednu stvar. Prvo ne posoji hladnjaca koja ce da prihvati toliku malinh da ti cuva na usluznom ledjenju na prostoru Ivanjice i Arilja. Zasto?? Jer je zarada nikakva a zarobi pola hladnjace. Drugo TOP menadzari u EU rade za platu od 20k jura mesecno pa navise (znam iz licnog iskustva jer moja firma radi sa par firmi koje vode ti TOP menadzeri) tako da je nasih 3-5% smejurija. Trece nadji ti 50 ljudi sa po hektar do 2 maline i udruzi ih. Toliko ih mozda ukupno i ima na podrucju ove dve opstine jer da bi taj tvoj plan uspeo moras da imas iza sebe neke vece kolicine da se stranci uopste i zainteresuju. Cetvrto sve ti to uspes krenes,sredis papire i neki od onih 5-6 sto izvoze sazna za to i sazne kome teras i sazna gde teras i resi da te zajebe.Iz bilo kog razloga recimo dosadno mu. Moze sa svojim vezama u vlast(koje svi imaju) da ti ostavi malinj na granici do sledece godine ako hoce. Vlada mit ovde kod nas Stanic faca ima hladnjace moze da skaldisti 10000tona,a ne znaju da je Stanic celo prolece po ministarstvima satih 5-6 prima instrukcije. I jos jedna stvar on je zahvalan jer da su zuti ostali jos koju godinu na vlasti Elixir bi bio toliko guran da bi ljudi zaboravili ko je taj Stanic. Znaju Ariljci koja je frka bila kad se Elixir probijao na ovo nase trziste i da je stanic tad mogao samo da cuti jer sabacka banda u sastavu Petrovic gdja Djindjic je tada vladala malinom u Srbiji. Eto malo edukacije ne mogu vise da kucam. A pitao je neko koliko kosta hladnjaca? Ja sam imao ponudu pre par godina na oko 9k evra za 10tona. Imacu za mesecak dana nadam se nove cene za 10t pa cu ostaviti detaljnu kalkulaciju
 
Citao sam i mogu ti reci da su 90% neistine. Ljudi jednostavno nisu upuceni, ja sam tebi predlozio da odes do spedicije, oni rade i sa malim i sa velikim firmama, sigurno ce ti sve reci. Moj predlog koji sam napisao je 100% delotvoran sa stanovista proizvodjaca, samo je pitanje da li ce proizvodjaci da rizikuju, da li ce se odvoje od 2000 eura? Jer mnogi sto imaju hladnjace su iste zalozili da bi uzeli kredite i da bi se bavili poslom kojim se bave. Na kraju krajeva ako govorimo uopste o tome, srazmerno riziku koji prihvatamo u nekom poslu je ocekivana i zarada. Proizvodjaci ne bi nista da rizikuju a hoce da dobro zarade, cak cesto i vise nego druga strana. Kada se pomene udruzenje onda se pocnu plasirati price kako to neko nece odobriti i slicno. Pa takva udruzenja vec postoje u Srbiji, i oni posluju a znate zasto? Bili su hrabri, smeli, vredni, postavili su pravila igre i ceo sistem na zdrave noge. Bili su preduzimljivi i preuzeli su sudbinu u svoje ruke, a vi ostali nemojte da kukate nego preuzmite isto sudbinu u svoje ruke, rizikujte, trudite se, radite vredno, budite pametni i sl....
 
Poznavalac nudi logicna, smislena, svetski poznata resenja. Ali braco ko uspe da organizuje 50 malinara i odrzi na okupu godinu dana , bez upotrebe vojne sile, taj je novi Tesla. Toliko o tome jer toliko ja poznajem nas u akciji.
 
Na tom prostoru ima preko 300 hladnjaca, a sigurno znam da ima prostora da se uskladisti i preradi tolika kolicina robe. Sto se tice top menadzera, njih ima, a 3-5% uopste nije malo, preracunaj se malo bolje pa ces videti koliko je 3% od velike kolicine robe.
sto se tice 50 ljudi, ovo je samo primer, moze da bude i manje i vise ljudi, ali ono sto je osnovno je da ti ljudi moraju platiti ulaznicu, znaci, ne moze zadruga, preduzece i da bude njen clan neko ko nije nista u tu pricu ulozio. Samo tako ljudi ce ceniti i postovati to svoje preduzece. Cetvrto, kako mislis da te neko zajebe (kako si ti napisao), firma iza sebe ima vrhunskog igraca tj menadzera, to je covek koji ce se svojim integritetom, garancijama, znanjem i iskustvom pobrinuti da se takve stvari ne dese. A ako mislis da neko moze bolje da poznaje teren iz Srbije u odnosu na nekoga ko je ceo zivot na zapadu onda se grdno varas. E sad sto se tice pritisaka (ajde hipoteticki da kazem da postoje), sta mislis sta bi radio taj menadzer ako bi zaista neko poceo da mu smeta od nasih? Mislis da po ambasadama ne bi zvonili telefoni? Sta bi onda bilo? Ko bi na kraju pobedio?
 
Evo sad dodjosmo do kredita. Ajmo opet. Prvo koji hladnjacar ima imovinu da pokrije milionske kredite koje uzimaju za prosirenje hladnjaca i isplatu maline. Drugo koja banka ce da rizikuje u da kredit takvom coveku koji ne moze da obezbedi sredstva za pokrice kredita. Trece hladnjacu cim sastavis i upalis vredi 30%manje od onoga sto si platio, a nesto ne verujem da ce banka da prihvati malinu kao sredstvo obezbedjenja i hladnjacu koja vec vredi 30% manje i koju njihov procenitelj rezne za jos 10-20% vrednosti. Dolazimo do CETVRTOG i pobednik je drzavna banka(dok ih je jos bilo) ,a sad privatne koje na celu imaju ljude povezane sa vlasti. I tako lepo dobiju kredit anka srecna izdala multimilionski kredit hladnjacar srecan nece seljaci da ga jure za pare a onaj u vlasti i 5-6 velicanstvenih trljaju ruke lezu parice kad se proda malina. I svi srecni ,a nama zavrnu cenu ove godine(zato sto je neko tako hteo) na 177 dinara a sad malinu prodaju po 3evra original. Necu ti reci sta je idi saznaj bices bolje upucen da ne lupetas mnogo ovde jer mi vec znamo celu semu rodjace.
 
U pravu sam sigurno, ali i vi ste u pravu. Nas mentalitet je takav kakav je i trebace puno vremena da se to promeni, do tada, neki drugi ljudi ce raditi posao kako oni zele i misle da je najbolje. Samim tim, ti neki drugi ljudi ce odredjivati vase sudbine, ko je tu kriv, sami procenite....

- - - - - - - - - -

Evo odgovora, nijedan hladnjacar nema toliku imovinu koliki su mu krediti, ali banke tu svesno ulaze u rizik jer imaju dobru zaradu, iste te banke su rizikovale i u americi gde je mnogo zdraviji sistem pa znas sta se desilo prvo sa Leman Brothers pa posle sa svima ostalima. Banke svesno ulaze u rizik kada procene da mogu dobro zaraditi. Necu reci svaka, ali dosta banaka ce prihvatiti malinu kao zalog za kredit, iz prvopomenutog razloga sa tvoje strane, hladnjaca udje u otkup a kada zafali para onda na zalogu na robi vuce jos sredstava.... Tacno je da ima odredjenih protekcija prilikom kreditiranja i slicno, ali toga ce uvek biti. A opet mi nije jasno, zasto ti krenes malo ozbiljnije da radis pa jednog dana da i ti budes kao tih "5-6 velicanstvenih"... Ja sam napisao model, koji je primenljiv i ostvarljiv,......
 
Sta kazes 300 hladnjaca i ambasade??? Ajmo opet. Prvo za takvog igraca koji ima veze da moze da zove ambasade i ono sto sam ja napisao za platu je malo ti su mnogo akupi odma stavi tacku na to. Drugo malina da bi se izvozila mora da se sortira. Da bi se dovila kvalitetna malina razdaljine na koje se transportuke ne mogu da budu velike jer se mehanickim dejstvom na plod obara kvalitet. Kad vozis malinu i izbuckas je 10-15 km do neke od tih 300 hladnjace jer si recimo 5blizih napunio koliko ti je gazda dozvolio sta mislis koliko procenat rolanda ces da dobijes kada izvadis malinu iz tunela. Necu ti reci ni sta je roland opet saznaj bolje kad si informisaniji. Trece procenat rolanda ti odredjuje i cenu originala a i tvoju konacnu zaradu koja moze da varira i do 30% ukoliko zbog nepropisnog manipulisanja plodom u svezem i smrznutom stanju da izvines sjebes procenat rolanda. I NA KRAJU kada imas recimo 80% rolanda svi ce da se otimaju o tvoju malinu I ima i na originalu da ubijes silne pare,a ako ti je procenat rolanda mali .... Takodje nadam se da znas da malina ima 5 klasa kvaliteta.

- - - - - - - - - -

Ajmo sad i o bankama. Americke banke i ceo njihov monetarni sistem je zasnovan na bogacenju uskog kruga ljudi. Banke su u svojoj pohlepi izdavale kredite a da ih je da izvines bolelo uvo da li ce neko te kredite moci da vrati. Davali su sakom i kapom cak i ljudima za koje su vrlo lako mogli da procene da ce u nekom trenutku postati finansijski nerentabilni i potonuti do dna. Najveci problem te 2008 sh bili stambeni hipotekarni kresiti koji su pucali kao kokice. Sta da ti kazem kad mi jedan prijatelj iz usa kaze tada 2008 da su samo u njegovoj ulici 40% kuca bilje oduzete i stavljene na prodaju od strane banaka. To je moralo jednom da pukne. Cak sam citao i neke price da su toj krizi doprineli i neki strani faktori povlacenjem velikih svota novca iz americkih banaka i tako ih ostavili nesloventnim. Nish mogli da vise rade kao banka jer nisu imalj dovoljno kapitala koji su mogli da obrcu
 
Ako neko nece nesto da uradi ili ne moze on ce naci milion i jedan razlog da to ne uradi, a ako neko hoce nesto da uradi on ce isto tako uvek naci svoj put. Pitanje je samo koliko mi nesto zelimo. Po zakonu EU, svaki njihov gradjanin ima pravo na njihovu bezuslovnu zastitu svaki put kad su mu prava ugrozena. O kakvom kvalitetu pricamo, pa sve je to na 30-40 km u precniku, tu moze da se ostvari dobar kvalitet. Sto se tice prodaje, tu bi bio kompetentan neko drugi ko bi znao kako da je najbolje proda....
 
Za po nesto ste u pravu Poznavalac i 987. Prvo sta ce banke i kredit zadrugarima,kada se roba proda tada se i isplacuie. Drugo 2000 uloga je neki sigurnosni ventil i za kvalitetan proizvod. Trece ne verujemo sami sebi a kamoli jedan drugom.
 
Sve sto je napisano je pre svega jedna ideja, to da li nesto treba ili ne treba je druga prica i stvar jedne dublje diskusije gde bi se na vise panela razni detalji iskristalisali i dogovorili. Sto se tice nepoverenja, takav je nas mentalitet, sta da radimo, ja ga ne mogu promeniti a sve dok ne pocnemo sami sebe da menjamo do tada cemo biti nezadovoljni i mislicemo da nam je uvek neko drugi kriv
 
Poznavalac ono sto si ti napiao ima smisla samo ako sve to prebacis na nivo domaceg trzista gde ce ljudi u zadruzi posedovati svoje mini hladnjace za svoju malinu extra kvlaiteta i tako nastupati sa kolicinom u prodaji vecim hladnjacama i dobijati povoljniju cenu nego da pojedinacno prodaju. Sve ono oko izvoza menadzera to ti druze moj svetlosne godine daleko od ove nase Srbije. Ali definitivno mogu da se slozim sa tobom da ovo ovako vise ne ide i da ja krecem sa pripremama za podizanje mreza i gradnju mini hladnjace u 2016oj. Trebace mi godinh dana da se finansijski zatvorim ali 2016tu cu nadam se docekati sa prvom zaledjenom malinom u sopstvenoj reziji.
 
Ti umesto da ides napred ti sam sebe ogranicavas, ali dobro, neki ljudi vole kada sebi postave limite bez razloga. Resenje je tu, samo je pitanje, koliko to ljudi zele....
 
@ACO.PAUN. Druze hajde nemoj tako pricati kad ocigledno ne znas o cemu pricas. Mini hladnjace objedinjuju lager i tunel u jednoj prostoriji tako da nije potrebno raditi dve. Jedina razlika je u tome sto kad je hladnjaca u fazi ledjenja isparivaci rade non stop da bi zaledili malinu koju ubacujes. Kada se berba zavrsi isparivaci se samo povremeno pale da odrzavaju -19.2 stepena. Ovom coveku treba za hektar hladnjaca od 2 vagona koja bi ga kostala lupam 17ooo evra i na ovogodianju cenu originala povratio bi investiciju za godinu dana ako mozes da napravis 17tona za hektara. A hladnjace se itekako ispalti evo recimo da si ove godine stavio 10tona u hladnjacu sad bi ih prodao za 3660000,a tih 10 tona po ceni koju su nama ovde iaplatili vredi 1770000. Sami izracunajte razliku. Naravno ima tu i losis strana konstantno ulazenje na -20 sa +30 stepeni i dosta posla oko pravilnog ledjenja rucenja i pakovanja smrnute maline

- - - - - - - - - -

Za malinu ti je potrebna hladnjača sa minusnim režimom, što je mnogo mnogo skuplje od plusnog režima. Da imaš druge vrste voća, tipa kajsija, šljiva ili neko povrće mnogo bi ti bilo lakše jer je za njih plusni režim dovoljan. Za malinu ti je potreban lager + tunel za hlađenje, ulog veliki, a da ti radi hladnjača samo tih nekoliko meseci u godini za tvoj 1ha maline, sigurno ti se ne isplati. Jedino ako nađeš još 3-4 čoveka sa po 1ha maline pa da se udružite, onda možete da očekujete vraćanje uloga za par godina.
..................

- - - - - - - - - -

Poznavalac evo ja se predajum ogranicen sam druze zdravim razumom i realnim razmisljanjem i sta cu, takav sam kakav sam.
 
"Poznavalac evo ja se predajum ogranicen sam druze zdravim razumom i realnim razmisljanjem i sta cu, takav sam kakav sam.[/QUOTE]"

Nema potrebe da se predajes, ja naprotiv ne zelim da se predas, zelim vise energije, vise poleta, vise vere u sebe, nekad je to upravo preduslov da bi se uspelo. Moj post je 100% realan i izvodljiv, samo je pitanje koliko ljudi zaista zele tome da se posvete. Evo prvi ti, imas ogromne predrasude prema mnogim stvarima koje te sputavaju da postignes vise. Napravices ti sa malo hladnjacom vecu cenu za sebe, imaces zaradu od sveze maline + prodaja originala, ali ces opet biti zavistan od tamo nekoga kome tu robu treba da prodas. Gotovo sve stvari u svetu su vec izmisljenje i mi danas apsolutno nemamo potrebe da se bavimo time, mi samo treba da preuzmemo i prilagodima iskustva drugih, uspesnijih od nas. Ko veruje on ce uspeti a ko ne veruje on ce uvek krivca traziti u nekom drugom.
 
poznavalac prilika dobro dosao na forum, i imas moju podrsku u "edukaciji" srpskih malinara (mislim na proizvodjace bez mini hladnjaca, proizvodjace sa mini hladnajcama kao i na hladjacare i izvoznike bez hladnjaca i malinjaka...svi oni su prisutni na ovom forumu) ....ja sam jedan od starih forumasa.... jedan od onih koji je kao i ti "novajlija" pokusao godinama unazad da na ovom formumu "guram kamen uz brdo"
....sve sto pises je apsolutno primenjeno na zapadu "udruzenja cooperative proizvodjaca" (pisao sam o tome pre 2-3 godine ko ima strpljenja neka pronadje te postove)...probala je drzava i da pokloni hladjacu "uduruzenim proizvodjacima" pa je napravljena tu na ulazu u ivanjicu jedna....srpski "udruzeni proizvodjaci" ni sa poklonom nisu umeli... jer jednostavno srbi nepoznaju instituciju udruzivanja ni u doo a kamoli u zadruge.... tako da je udruzivanje njih 50 "duvanje u vetrenjace".... toliko o udruzivanju .....
...to sto nemoze da se izvozi jer postoji izvozna mafija je cista glupost i opravdanje za neuspesne i zavidne... (to si lepo objasnio i o tome sam nekada pisao)
....trece lako je posle bitke biti general tacno je da je ove godine bilo isplatljivo cuvati orginal i da su zarade bile velike... ko je rizikovao (s obzirom na veoma los kvalitet iz kisne godine i jos gori sadrzaj rolenda u orinalu a i prisustvo pesticida pogotovu Swicha i Pyrimetanila u skoro svakoj analizi i rizik o vracanju kamiona od strane evropskih i ostalih kupaca) taj je i dobio (manjak robe u cileu i poljskoj je bio ocit a kisna godina kod nas smanjila kolicinu rolenda na svetskoj utakmici i trziste je velikom potraznjom podiglo cenu....nije cenu odredila ni drzava Srbija niti srpske hladnjace.....vec potraznja na trzistu jer kolicine i kvaliteta (rolenda) nije bilo .... oni koji su u rodu 2011 berbi cuvali orginal (platili zamrzavanje cuvanje kese ambalzu itd) imali su na prolece 2012 skoro 30% nizu cenu (mnogi ogromne gubitke) .... ali malinari pamte samo "uspehe i skokove cena" niko se vise ne seca te 2011 ili jos crnje 2006 i 2007 kada su nestale mnoge hladnjace jer su kupile skupo i morale da prodaju jeftino.....malinarstvo kao i svi ostali poslovi je "kockanje" sa vremenom kisom gradom bolestima u malinjaku.. nestankom struje u mini i maxi hladnjacama kad netreba u sred berbe, pesticidima, insekticidima ... skokom i padom cene... los i dobar kvalitet... mnogo nepoznanica da bi covek bio 100% siguran kao mnogi na ovom sajtu...mnogi koji su bili 100% sigurni nisu vise na ovom forumu ili u poslu sa vocem i malinama nestali su (nisu pratili ponudu i potraznju i ostalo ).... i kao proizvodjaci maline ili kao hladnjacari ...ja u sve sumljam i mislim... zato i dalje postojim....
 
Poslednja izmena:
Ja sam samo zeleo da pojedine stvari demistifikujem, da ljudima pomognem da bolje prodaju svoje maline. Ne volim kukanje i prebacivanje krivice na suprotnu stranu, smatram da mnoge stvari zavise upravo od nas samih. Udruzenja su dobra, pozitivna praksa o njima postoji, samo nasi ljudi treba da sednu, da se dogovore i da pocnu da rade.

Problem kod poklonjene hladnjace u Prilikama je taj sto ljudi nisu to znali da postuju, ja zato preporucujem da svako mora da plati "ulaznicu" u klub, jer kad odvoji svoj novac onda ce puno bolje ceniti i postovati to sto je platio. Obzirom da jos nisu znali posao da vode kako treba a smatrali su da su najpametniji (kako to obicno biva kod nasih ljudi) onda nije ni cudo sto je hladnjaca u Prilikama propala a sa njom i jos jedna ideja i pomoc drzave koja je na ovaj nacin zelela da jednom za svagda "skine proizvodjace sa vrata". Posle ovoga a bilo je jos ovakvih primera sirom Srbije mislim da proizvodjaci vise nemaju prava da se bune i busaju u grudi kako im neko otima novac i kako se neko bogati na njihov racun.

Takodje, govorilo se ranije, samo da nam dodju stranci da se otarasimo ovih nasih, stranci ce sigurno bolje da placaju malinu nasu zlatnu, i sta se desi???? Dodjose stranci u velikom broju, od Leskovca, preko Arilja, Pozege, Valjeva i ko zna gde sve jos i.... I proizvodjaci opet nezadovoljni, pa cekaj, trazise li oni da dodju stranci, i stranci dodjose, pa kako to onda opet da su nezadovoljni? Stranci, tj strani kapital ne trpi netrzisno poslovanje, ne trpi ucene i politicke kombinatorike, oni prate trziste i na osnovu toga nesto kupuju ili ne kupuju, a nasi ljudi nikako to da shvate. Sada, posto ni stranci vise ne valjaju a nece da se udruze, ne odgovaraju im cak ni javna skladista, koje je sledece resenje, da li uopste proizvodjaci imaju ozbiljne predstavnike koji znaju sta traze? Bojim se da sadasnja udruzenja uopste nisu dorasla zadatku koji bi trebalo da urade, oni vise koriste argument ucene kako bi postigli svoje ciljeve a to vise niko nece da trpi, pogotovu sada kada je trziste puno stranih firmi koje dobru znaju svaki cent gde je i kako potrosen.

E sada sto se tice cena i dobrih i losih godina, tu imamo jedan veliki problem a to je nas mentalitet, koji je los i po proizvodjace a i po hladnjace. Zasto? Kada proizvodjaci dobro zarade, sta bi pravi domacin trebao da uradi? Da li sav novac domacin treba da potrosi na luksuz (kupovina automobila), kuca (opremanje, uredjivanje, sredjivanje), odlazak na letovanje (cesto zanimljive destinacije i jako skupocene) itd... , ili mozda domacin treba da kaze ovako, hajde sada kada sam zaradio da malo ulozim u proizvodnju, da nabavim mrezu, da sredim prilazni put, da pokusam sa drugim sortimentom i sl isto je primera beskonacno mnogo, deo naravno da se potrosi sta srce zeli a deo da se ostavi za "crne dane" kada bude tesko i kada ponestane novca a nekako treba pregurati do sledece sezone. Nasim domacini su nazalost ljudi iz ove prve grupe...

Ali nisu problem proizvodjaci,domacini, i hladnjacari su problem, zasto oni, i oni cim zarade neki novac, ne prave nikakavu rezervu nego ga ponovo reinvestiraju ili trose na luksuz, automobili putovanja, stanovi, lokali i sl primera je bezbroj. Ovde dolazimo do situacije da nema novih inovacija, novih proizvoda, ne ulaze se u marketing, ostaje se bez prekopotrebnih obrtnih sredstava i jako bitno i hladnjacar dolazi u situaciju kao i proizvodjac da kada trziste malo zastane a njega svi pritisnu onda veoma lako moze doci do pucanja celog sistema (ovakvih primera je dosta sirom Srbije).

Na neki nacin i proizvodjaci i hladnjacari se neodgovorno ponasaju prema svom poslu i na taj nacin jedni drugima otezavaju umesto da zajedno saradjuju. Jer kada je slab hladnjacar slab je i proizvodjac i obrnuto. Mentalitet i jednih i drugih je isti i zbog toga trpi posao, jer za 40 godina proizvodnje mi se nismo makli dalje od rolenda, griza, bloka, bruha, pothladjene maline, tj nismo otisli dalje od poluproizvoda.

Sta sve ima od malina, ima sok, dzem, vocno punjene, alkoholno pice (rakija), vocni jogurt, kolac, energetsko pice, pivo (sa ukusom maline), kozmeticki proizvodi, razni konditorski proizvodi (cokolade i sl), koka kola (sa ukusom maline) i gomila drugih proizvoda. Znaci u samom startu imamo velike greske, jer nismo ulagali u posao, nazalost postali smo zemlja treceg sveta iz koje se samo izvozi sirovina. Neko kaze malina 20 eura, slazem se ima i vise, ali ko skida kajmak tu, da li mi ili neko drugi? Naravno neko drugi, mi nismo ulagali u posao, nismo mislili o buducnosti, mislili smo da cemo vecito biti prvi, slava nas je uljuljkala a to nije dobro.

I sada smo tu gde smo, proizvodjaci nezadovoljni bez ideje i volje da stvari uzmu u svoje ruke a hladnjace previse staticne i bezidejne kada je pitanje uvodjenje novih tehnologija, poznavanje trzista i uopste jednog zdravog i odgovornog pristupa poslu.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh