MALINA-berba i cena 2015

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Sve je to lepa " Ideja" al da bi se realizovala ta ideja, potrebno je da se donese zakon o zadrugama, ako malo pratis znaces da se to koci, a ko koci, znamo i sami, zato sam i pokrenuo pricu o mini hladnjacama, meni je potrebna hladnjaca za 3 vagona posto planiram da prosirim zasad jos minimum na 2 h, pa me zanimalo da li ima neko takva iskustva, da li je probao sa mini hladnjacama, i to . posto takve teme nema,Ovo za Zadruge mi se svidja i lepa je ideja ali trenutno ne izvodljiva, ako ne zbog mentaliteta, onda ne zato sto niko ne zeli da rizikuje 2000 evra, ako to kod nas jos nije regulisano Novim zakonom..... koji se ceka zadnje tri godine....!!!
 
dase na blic oglasim
1.informacije za ovu godinu su mi slicne polovim
2.treba biti dosta obazriv povodom monopola I ranih iskustava
3.mnogo znaci sto ce hladnjace biti prazne pred berbu
4.zanima me kakve su vase procene za rod za ovu godinu?(povecana je povrsina,lastari su vecinom svugde dobri posto im je prosla godina odgovarala ali ce se ove godine tek pokazati bolesti od prosle godine)
 
pa nije skupa hladnjaca ko ima barem 10t malina svojih,kupine i sljive.... to sto pumpaju cene je bzv.udruzenje je tesko,ni potpise ne mozes da prikupis:osmeh:a hladnjaca za 20t je solidan kapacitet i za svoje potrebe dobra,naravno ne moze da se izveze 20t razne robe u originalu ali opet ima bolju cenu i isplati se.prosle god se nije isplatilo bas zamrzavati jer nije varirala cena puno,ko ima vezu ima podsticaj i tako povuce pare za hladnjacu a za 20t moze da se napravi od 1 god svako ko ima 1h malina i jos malo da se doda zavisi koja oprema... za otkup-registrujes DOO udjes u posao sa vecim koji isto garantuje za tebe ako bas imas veci otkup tako povlacis pare svakodnevno i zatvaras uz minimalnu kamatu.sve to moze ali nema od toga ni k... ali svakom predlazem da napravi manju hladnjacu i uspara koji dinar,nema izvoz ali nekih 0,3 e je npr bila jaca cena prosle godine ko je zamrzavao,a najbolje od svega sto se ne nerviras kad pocne sa 100din pa skoci na 150 din pa padne na 100din najcesce tada ide mrzla preko 150 ili 150 ako je malo duze bila 100din- naveo sam cene bzv na okruglo.u sustini 0,3e je neka zarada pa se preracunajte,ali ako ima i kupine tu je oko 0,20e, sljive.... ima tu zarade ali nikako da se radi za nekog koji je neproveren i za onog na koga i 10 ljudi kazu lose,od takvih sto dalje

- - - - - - - - - -

zasto mora da se napravi hladnjaca za 1 god? za 2 god moze da se napravi solidna, ko ima pokriveni objekat taj je "na konju" ne prave se ove vece hladnjace od svog znoja,neka da ali vecina ne.
 
Pazljivo sam procitao izlaganje gospodina <poznavaoca prilika>,nov na forumu i po svemu sudeci dobar poznavalac SUROVE kapitalisticke ekonomije.
Izlaganje lepo napisano samo postavlja se pitanje koliko je ono primenljivo u praksi?
Cesto puta praksa dosta,ponekad i drasticno odudara od zamisljenog. Zamisao bi blago uredila trziste i donekle bila blaga konkurencija velikima(ako se to moze nazvati konkurencijom)?
Bilo bi dobro da napise sta je po struci i cime se bavi,ne da bi neko zavirio u njegovu privatnost vec da bi ljudi bili poverliviji u izlaganje.
O odgovornosti proizvodjacai hladnjacara"
Proizvodjaci su odgovorni (pojedinci ne svi) za nesavesnu upotrebu hemije,pa time ugrozavaju i one savesne,pa cak i ceo proces.
Primer od letos u mom kraju,gde je zbog cak male prisutnosti pesticida zakocen ceo kontingent i dovedena u pitanje isplata proizvodjacima.
O hladnjacarima bi se moglo pisati do sutra.
O nenamenskom trosenju novca"
Najbrojniji proizvodaci bukvalno potpuno zavise od tog prihoda,gde namiruju svoje kucno-porodicne potrebe!
Te skupe turisticke destinacije i tome slicno su retkost.
Za trosenje novca hladnjacara,suvisan je svaki komentar,moze se reci samo da time izazivaju krajnje negativan revolt i bunt prizvodjaca.
Moj potpun komentar na gospodinovo izlaganje bio bi dugacak',
U tom izlaganju prevideo je Tuznu demografsku sliku Srbije! U prevodu drasticno smanjenje proizvodjaca,da ne pominjem migracije,belu kugu i izumiranje srpskog sela.
Da ne duzim predlazem sledece:
Osnivanje udruzenja (zadruge ili akcionarskog drustva) u bilo kojem kraju Srbije,gde bi glavni kreator poslovanja bio upravo TZV."poznavalac prilika"!
ZASTO???
Pa da bi ova prica imala nekog smisla,Ako to da ocekivani i projektovani rezultat,onda cemo imati jos dosta udruzenja,
pa udruzivanje udruzenja itd...
stvorio bi se taj zdrav poslovni ambijent i progres svakog proizvodjaca!??
A u suprotnom to je mrtvo slovo na papiru i bespotrebno zamajavanje.
 
Pozdrav Slavisa, vidim da si dosta dobro upucen u stanje na terenu oko Rasine...ja sam nov u poslu i na terenu, pa me zanima tvoje misljenje kome bi bilo najbolje davati malinu. Lokacija je selo Rogavcina(pominjao si ga u ranijim komentarima), gore otkup radi Stevan i Slava Pecic preko svog coveka. Za Stevana su mi rekli da dosta muvari sa malinom i isplatom(preprodaje pa se dugo ceka za pare), a za ovog drugog coveka (Mile cini mi se)da je bas korektan, i da je nudio gratis dva dzaka djubriva na datih 1000kg, ali opet na poznajem ga pa sam neodlucan. Zanima me kakvo je tvoje misljenje o Pecicu, jer Stevana opet malo znam, ali ovog ne poznajem, da me brine isplata. O svojoj hladnjaci cu razmislati malo kasnije, za pocetak da steknem iskustvo, pa da prosirim zasade...otom potom, bitno je da imam volje.
Hvala unapred...
 
Koliko je sve sto sam napisao primenljivo u praksi? Poznajuci nas narod i nas mentalitet jako tesko, jer ljudi su nepoverljivi jedni prema drugima, neupuceni, nedovoljno edukovani i nisu dovoljno preduzimljivi, svi cekaju da drzava resi odredjene probleme a to nikako ne ide. Drzava treba da stvori povoljan poslovni ambijent gde ce svi imati jednake sanse a drzava nikako ne sme i ne treba da se mesa u trisna kretanja.

Sto se tice struke, po struci sam elektricar, ali struka nije vazna, vazne su ideje, energija, entuzijazam, vizija. Da li to imaju nasi proizvodjaci? Bojim se da nemaju, bojim se da i ove godine nece naci pravo resenje, nece znati kako i na koji nacin da artikulisu svoje zahteve.

Sto se tice odgovornosti, neodgovorni su i jedni i drugi i hladnjace i proizvodjaci, jer njihov odnos treba da bude zasnovan na uzajamnom postovanju, razumevanju, to treba da bude jedan pravi partnerski odnos, jer jedni bez drugih ne mogu. Sada postoji odnos gde jedna strana neprekidno optuzuje ono drugu, tj onu stranu bez koje ne moze, sto je van pameti. Sto se tice trosenja novca, trose ga nemilice i jedni i drugi (ima i proizvodjaca velikih koji imaju stanove po Beogradu, lokale i slicno, slazem se da svako svoj novac moze da trosi kako zeli, ali hajde i jedni i drugi da uloze u proizvodnju) ne razmisljajuci o buducnosti i sta ce biti sutra.

Nemamo nijednu inovaciju, prodajemo poluproizvode nazalost i u takvoj situaciji nasa jedina sansa je trka "nadole". Mi nemamo ni jednu dodatu vrednost kod naseg proizvoda i mi se jedino takmicemo sa cenom, a pitanje je dokle cemo moci to da izdrzimo i sta ce biti kada se ovaj trenutni balon jedne godine izduva pa cena otkupa sidje na 0.50 eura? Jer ne zaboravimo da malinu sada gaje i krajevi koji to ranije nisu radili, Prijepolje, Priboj, Bosna, Juzna Srbija... Veliki deo ovih ljudi su bivsi pecalbari u krajevima zapadne Srbije i oni ce prihvatiti bilo koju cenu jer vise nece morati da idu i da rade za druge vec ce raditi za sebe kod svoje kuce. Ovo je trka "nadole" na domacem terenu i u reziji nas samih, a slicno se desava i u izvozu jer nasu malinu nista ne izdvaja od druge, jeste bolje, ali kad je ima dosta u ponudi onda sama sebi obori cenu.

Sto se tice trosenja novca hladnjacara, oni sami sebi seku granu na kojoj sede, neki to vide pre a neki kasnije. Svi su tvrdim, preinvestirani, jedna losa sezona i mnogi mogu da stave katanac u bravu. Nastup na trzistima je los, uglavnom se koriste ljudi i kontakti koji su napravljeni jos u doba SFRJ a o nekom novom proizvodu, inovaciji, drugacijoj tehnologiji nema ni govora. Jako slabo tu stojimo a to je kljuc opstanka.

Demografska slika Srbije je takva kakva je nazalost, ali svakako da proizvodnja maline utice pozitivno na demografsku sliku , jer mnogi upravo zive zahvaljujuci proizvodnji maline. Da bi se demografska slika Srbije promenila na bolje, mladi moraju vise da se ukljuce u posao a manje da idu u kladionice, kafice i sl, a vise vremena da posvete poslu, obrazovanju, ulaganju u sebe. Mladi pre svega treba da se zainteresuju za preduzetnistvo, za poljoprivredu, treba da u tome vide svoju sansu a stariji, oni treba da ih podrze. Bez mladih ljudi nece imati ni malina, mladi treba da se uhvate u kostac sa novim tehnologijama, internetom, marketingom, jezicima, i svim onim sto cini danasnje moderno poslovanje.

Da li ova ideja moze da uspe, tesko iz nekoliko razloga, prvo, sami proizvodjaci nemaju prave predstavnike, nemaju ljude koji su u poslu sa vocem, cesto na sastanke odlaze nespremni, nemaju prave informacije, previse veruju u teorije zavere , ne nude resenja a kada im drzava ponudi nesto oni to opet ne znaju da iskoriste. Sve se uglavnom svodi na pritiske i ucene a to nikako nije dobro i ne doprinosi poboljsanju njihovog polozaja niti doprinosi generalno poslu u koji su ukljuceni zajedno sa hladnjacama. Imamo jako los mentalitet kao narod, niko nikome ne veruje i svi misle da su najpametniji a to moramo da promenimo ako zelimo napred. Ali dok do promena svesti ne dodju, dok na scenu ne dodju neki drugi i drugaciji ljudi stvari ce i dalje biti kao do sada....

- - - - - - - - - -

Smatram da je Vase udruzenje izgubilo svaki legitimitet oko pregovora cene maline, jer ste vise puta dobijali odredjene ustupke koje niste znali da iskoristite, stoga je najbolje da posao prepustite nekom drugom ili da stvari prihvatite onakvim kakve jesu, bez prevelike tenzije jer to samo stvara nervozu kod svih a ne doprinosi resavanju situacije. Imate model kako treba da radite, ako to ne mozete da sprovedete u delo onda ste samo vi krivi sto cena nije kakvu vi ocekujete i onda apsolutno nemate nikakvo pravo na orkestrirane pritiske i ucene uglavnom bazire na neistinama i netrzisnim principima. Vas polozaj je svakako sve slabiji i slabiji bez obzira koliko vas ima jer sada ima dosta stranih firmi a oni ne trpe ni pritiske ni ucene (na blokade i ucene oni zovu svoje predstavnike i traze zastitu od nase drzave), vi ste ih ranije pominjali i zeljno ocekivali (strane firme, za koje ste mislili da ce malinu placati vise od nasih firmi koje trzisno posluju) i sada kada su tu prihvatite njihova pravila igre ili sami igrajte po vasim pravilima (ugrubo sam sve napisao u prvom postu).
 
:bravo:taso na sve strane si i na svim temama i znas puno stvari....; na ovom malinarskom delu pisi stalno molim te......i ti lepe stvari pises... svidja mi se pogotovu ovo tvoje :"Primer od letos u mom kraju,gde je zbog cak male prisutnosti pesticida zakocen ceo kontingent i dovedena u pitanje isplata proizvodjacima."

(videli smo letos prskanje u sred berbe pod gas maskom- prskanje swichom-dok su beraci brali pored) a o pyrimetanilu da vise ne pisem (0% pyrimetanila- bio je uslov za izvoz u USA i druge prekookeanske zemlje-nase maline taj izvoz je ukocen (osim koja EU nije pravila probleme) -ko zna gde bi cena otisla da nasa malina nije prskana kako jeste prosle godine) a li to je duga prica.....jednog dana ce nam ako se ovako nastavi (i u iducim sezonama) biti zabranjen izvoz maline i cena ce onda biti 0 eura....za kg.(ali ko mene slusa pisao sam o tome 2012 u 2013)
jos jednom cu napisati da bi nasa malina mogla da se izozi u USA Canadau, ostale prekookeanske zemlje (osim Evrope-gde nam za sada gledaju kroz prste)a da bi otkupna cena u iducej sezoni bila veca u nasoj malini mora biti 0% ponavaljm 0 % i recima nula (to je ono tvoje tasoo "mala prisutnost" i to sledecih aktivnih supastanci: (prodaju se po srbiji u svim poljo -apotekama pod razlicitim komercialnim imenima)

- Pyrimethanil
- Carbendazim
- Therbuthazline


Kolektivan svest mora poceti odavde ....a ne od kako sam svojim ocima video (umakanje ubranih gajbica sa malinom u rastvore swica i ostalih preparata "i to da nebi trulilo" u burice sa rastvorom) ili prskanjem pod gas maskom protiv trulezi u sred berbe sa beracima na polju... toliko o nasoj svesti i savesti....i zelji da imamo zdravu i skupu malinu na trzistu...

poznavaocu prilika... u vremenu SFRJ (vremenu Geneksa i ostalih o kojima pises) i malinarstva tada...; za ovakve stvari i neodgovorna prskanja "kad mu vreme i karenca nije" odgovaralo se pred sudom a strucne sluzbe i inspektori bi ovako prskane malinjake "preorali i zapalili" ali sad je vreme da "se niko nikom ne zameri" jer mora da se jednog dana glasa na izborima ....ili jos gore " sta ako neko blokira magistralni put" .... vreme je takvo "svako za sebe ili malu grupu ljudi" nigde kolektivne svesti a ti "poznavaocu prilika pricas u udruzivanju 50 jedinki (svako za sebe najbolji najlepsi najuspesniji malinar- sve "najbolji u klasi") moje prognoze su ocajne ako nastavimo ovako svi zajedno...

-svi pricaju o razlikama u ceni u odnosu na regione Sabac i Macva u prosloj godini i Ivanjicki i Ariljski kraj (ne svuda bilo je i odgovornih ljudi).....da li ti je Taso sada jasno zasto je negde bilo "bolje " negde "manje placeno" ? Ja smatram da je od "pesticida cista malina kao nekada u SFRJ vremenu trebalo u sezoni 2014 da bude placena 300 dinara jer je "cista" malina mogla da se proda u USA (kao cileanska preko 3.5 eura po kg) ali sam zaista usamljen u tom misljenju a da ova prskana "kad joj vreme nije i bez karence" nije vredela ni 150 dinara....no vreme ce pokazati da li sam u pravu (neko ce i 2018 citati ovaj moj post) i ovo je trziste uredilo ... ponuda i potraznja za "cistom" malinom podiglo je cenu -sada je moguce izvesti u USA malinu sa garancijom 0 % dole i gore napisanih aktivnih supastanci i preko 4 eura ....(usput i za sada i samo refleksno podiglo cenu i one sa prisutnim pesticidima):
- Pyrimethanil
- Carbendazim
- Therbuthazline

za sada je tako....videcemo u 2015
Uostalom cene u sledecoj godini nece biti deljene po regionima vec "gde je Pravilno tretirana malina" i gde je "nepravilno prskana malina" pravi kupci vec sada tako dele proizvodjace (jer svakog po na osob vec od prosle godine testira i ubranu malinu po Lotu-i malinjacima analizira u labaratorijama) to ce samo po sebi odvojiti cenu maline i "nece vise biti ljutnje" zasto negde malina kosta 250 ili 350 dinara a zasto nekome biva placeno 150 dinara (kad EU zatvori ni toliko) trziste ce vec samo urediti stvari jer ovo moje pisanje je vec bilo pis... uz vetar pre par godina... ali stvari se krecu kako rece "poznavalac prilika" usli stranci u srpsko malinarstvo....dolazi nadam se vreme "vredis ili ne" i nema cena jednaka za one koji "umacu u burad" i beru 5 redova u gajbici i one koji savesno rade svoj posao postuju program zastite i ne prepunjavaju gajbice... vreme je da se stvari odvoje to ce trziste uraditi... kvalitet ce sigurno pobediti...stranim firmama hladnjacama treba kvalitetan i siguran roba i istu ce morati dobro da plate....(krs ce se samo u "slucajnim" godinama prodavati)

....poznavaocu prilika svaka cast na "pisanijama" uf! kako to sveze i lepo zvuci kao i ja one 2011 ali dobro, novi naosac "luca" svetlosti nase, jesi elektricar ali sto dobro poznajes prllike izvoza (bez malinjaka i hladnjace) i stanja maline svaka cast...."niski napon... i visoke struje"...dobro dosao da zamenis moje umorne prste na ovoj klavijaturi i smiris strasti na ovom forumu... pravim lekcijama i savetima ...ostani ovde na ovom forumu nemoj nestati kao mnogi pre tebe ... nemoj se umoriti ... ovde na ovom forumu o malinama nisu jednostavne stvari.... ovde i "mlad osedi"...puna podrska... ....:ideja:
 
Poslednja izmena:
Ja samo realno sagledavam stanje stvari, pisem bez dlake na jeziku, pisem istinito, ne braneci ni jednu ni drugu stranu. Siguran sam da se istina mnogima ne dopada, jer istina nije lepa, nas narod voli kad mu se servira lepa prica po principu holivudskog filma, gde su svi na kraju srecni i zadovoljni, jos ako je reziser Terzic i Austrijanac e onda je ugodjaj zaista potpun.

Salu na stranu nasa istina je gorka, neorganizovani smo, lenji, spori, bez ideje i adekvatnog resenja. Spavamo na lovorikama, verujemo da stara slava moze vecno da traje a istina je nazalost suprotna.

Sada malo SCFI tj kako bi bilo da je Srbija normalna zemlja:
Da je srece , sada bi od maline imali 100 proizvoda koje bi izvozili u 100 zemalja sveta, gde nas cena u otkupu uopste ne bi zanimala jer bi novac zaradjivali na visem stepenu prerade. Nase hladnjace imali bi distributivne centre u Evropi gde bi zajednickim nastupom konkurisali kod svih velikih i ozbiljnih marketa i veleprodaja. Drugi deo te price bilo bi snadbevanje industrija neophonom sirovinom, tu pre svega mislim na Nemacke firme (i druge) velike preradjivace voca tipa ZENTIS, SCHWARTAU, DARBO, BONDUELLE, UNILEVER, CAPRI SONNE itd. Sve ove firme robu bi kupovale direktno od udruzenja hladnjaca a to isto udruzenje imalo bi mesovit menadzment sastavljen od iskusnih stranih strucnjaka i nasih mladih momaka i devojaka koji bi ucili posao i za pocetak radili recimo snadbevanje Nemackih restorana i pekara kako bi sto bolje savladali materiju i bili spremni da kasnije rade sa puno vecim kolicinama i ozbiljnijim kupcima. Grupacija bi odredjeni procenat ostvarene dobiti investirala u marketing i pojavljivanje na raznim sajmovima sirom Evrope i sveta. Za marketing bi se koristili nasi proslavljeni sportisti tako bi novac od toga opet zavrsio u Srbiji a efekat bi bio fantastican.

Proizvodjaci, pored toga sto bi imali siguran plasman, imali bi i obezbedjenu edukaciju i placene agronome koji bi pratili ceo proces proizvodnje. Proizvodjaci bi bili obavezni da prisustvuju makar jednom godisnje na nekom zavetovanju. Udruzenje bi imalo clanarinu i svoje radnike koje bi placalo da vodi administrativne poslove. Svako selo imalo bi mini hladnjace koje bi se osposobile da prime sto kvalitetnije robu kako bi se sto manje izgubilo na kvalitetu. Zajednickim snagama hladnjace i proizvodjaci uvodili bi nove sorte i nove standarde, vise bi se radilo na izvozu sveze maline. Proizvodjaci bi imali svog coveka u udruzenju hladnjaca koji bi stitio interese proizvodjaca i koji bi davao smernice i predloge u kom pravcu da se dalje proizvodnja razvija.

Itd... Sve smo ovo mogli da uradimo pre 20 godina da smo mislili na vreme... A ko zna mozda se jednog dana i opametimo pa krenemo ovim putem....

- - - - - - - - - -

http://www.tiefkuehlkost.de/tiefkuehlwissen/tiefkuehlmarkt/absatzstatistik2011

Evo jedan lep link, potrosnja u nemackoj po kategorijama, od strane ovlascenog nemackog insituta.

Evo dosta sam napisao, Vladan.Spas besplatno delim znanje a to nema nigde za dzabe, sta mislis koliko bi jedan savetnik uzeo za sve ovo sto sam ja ovde besplatno podelio....

Salu na stranu, podaci su tu (zvanicni), hajde da se pokrenemo, da radimo i da budemo najbolji, da pobedimo....
 
bravo poznavaocu prilika to je to..ljubav i postovanje na sve strane .. besklasno drustvo..mudrost .... obrazovanje... kolektivna svest.... moze i komunizam i patriotizam i humani kapitalizam..... love and peace....:bravo:

- - - - - - - - - -

poznavaocu prilika nisi jedini i zaharije deli znanje na poklon.....
 
Posle svega opet ce se naci neki koji ce poceti sa teorijama zavere, pocece sa tim kako se uvek neko pita, kako za izvoz trebaju dozvole, kako udruzivanje nije moguce, i sl, trazice se uvek razlog da se nesto ne uradi, jer najlakse je cekati da vam svoje probleme resi neko drugi u ovom slucaju drzava a drzava to ne moze da resi. Drzava je to uspesno resavala u svoja zlatna vremena SFRJ putem Geneksa, Jugoeksport i slicnih firmi, gde su one jedino imale licencu za izvoz i gde su se medjusobno cuvali i postovali, gde se znalo tacno koja je minimalna cena ispod koje ne moze neka roba da se proda.

Danas svako moze da izvozi i svako moze da na razne nacine kalkulise koja mu je najniza cena ispod koje nece ici.
 
Hvala Vado,

Ma ja sam ti samo jedan MALI covek,malo obrazovan (mozda zato sada ucim),sirokog pogleda na sve,u dusi veciti CEGEVARA,borac pravde i pravicnosti,i veciti pobornik istine.
Cist sam poljoprivrednik,ali to mi nista nesmeta da tumaram svuda,svuda ces naci nesto zanimljivo.
dosta se sluzim sopstvenom logikom razmisljanja.
Napisem nekad dobru pesmicu,cesto satiricnu,ali bogami i savremenu evrovizisku...itd

Da nebezim od teme=

>Poznavalac prilika<
Nikakve veze nema sto ste elektricar,svaki covek moze dosta da zna i da se dosta razume u druge oblasti od sopstvenog zanimanja,u suprotnom covek je glup.
O pesticidima,
Pocecu od prodavaca-kod njih je sve moze i sve je dobro samo ako ima na stanju,cesto bez uputsva objasnjenja o kombinacijama mesanja i dozama.
Proizvodjacima bih preporucio-NEPRETERUJTE sa hemijom,mislim da ce uskoro biti zavedeno uzorkovanje maline 3-5 puta u toku berbe.Slazem se stim u potpunosti.
Ima tu i manje toksicnih preparata,bioloskih preparata, prirodne zastite itd..-iz licnog iskustva.
Inace ja se malinom bavim od 87 godine konstantno.Preziveo sam i kise i suse i snegove i gradove male i velike cene,uvek me vodila misao !IZDRZI,a kad izdrzis NAPLATICES!
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo sada dolazimo i do onoga glavnog, po kojoj ceni se prodaje srpska malina? Da li je to 10eura, 20eura, ili mozda vise. Po misljenju vecine proizvodjaca hladnjace zaradjuju po 2 eura po kg najmanje.. Da li je to zaista tako? Ja tvrdim da nije i da prodaja zavisi pre svega od umesnosti menadzera koji to radi, njegovih kontakata a sve to zavisi od marketing plana koji redovno mora da se sprovodi. Nase hladnjace u Srbiji uglavnom robu prodaju preko posrednika ili direktno fabrikama koji dalje tu robu preradjuju u finalne proizvode. Posrednici su trgovci a ponekad cak i firme koje imaju eksluzivno pravo na snadbevanje odredjenih fabrika (oni najcesce na ovaj nacin plasiraju svoj kapital). Trgovaca ima raznih, boljih , losijih, postenih, nepostenih a ima cak i nasih ljudi koji su dugo na zapadu i koji su u ovome videli i svoju sansu da zarade. Oni svoje kontakte, znanja i vestine koriste kako bi robu prodavali nasim ljudima.

Pojedine velike firme koje su godinama kupovale robu iz Srbije sada su direktno otvorili pogone u Srbiji i direktno rade izvoz iz Srbije a ne kao sto je to ranije bilo preko nasih ljudi koji su radili za njih na procenat.

Postoji nekoliko kanala prodaje, jedan je industrija (roba najlosijeg kvaliteta koja se direktno koristi za industrijsku preradu, bilo da ce praviti baza za sok, vocno punjene, vocni jogurt, hrana za bebe i sl) - ovde su generalno cene najnize jer se radi na velike kolicine ali je zato naplata sigurna i brza jer se veliki deo industrijske robe isporucuje u cisternama (pothladjeno voce) a to se tretira kao sveza roba i zato brzo i prelazi carinu i sve druge formalnosti.

drugi kanal prodaje je maloprodaja, tj veliki trgovinski lanci, ovde se postizu puno bolje cene ali se zato rade i puno manje kolicine. Roba mora biti vrhinskog kvaliteta kao i pakovanje bilo da je u pitanju kesa kupca ili 250gr kutija. Prave se godisnji ugovori i ako negde hladnjace uzmu pare to su upravo ova pakovanja. Godinama se tu pojavljuje par velikih igraca koji opet rade sa jos par drugih velikih igraca ovde kod nas i tu se krug zatvara, mi nismo na vreme bili spremni da se upustimo u borbu sa njima i sada su oni preuzeli i trziste i diktiraju NAMA uslove sa NASOM robom.

I treci kanal prodaje, koji ja licno najvise volim je HoRECA kanal. Ovde se roba direktno isporucuje kaficima, restoranima, hotelima i ostalim klijentima iz sektora ugostiteljstva. Ovo su po meni i najzahtevniji klijenti koji hoce najvise da plate za voce ali zele da imaju tacno odredjene specifikacije kada je kvalitet u pitanju, jedna greska znaci da ste tu vrata zauvek zatvorili. Recimo francuzi zele kalibrisanu robu, nemci traze cesto dodatne dorade po pitanju izgleda samog voca (npr sljiva cetvrtinka), razna nestandardna pakovanja (poskupljuju i povecaju troskove same prerade). Ovo voce koriste profesionalci u 90% slucajeva profesionalni kuvari, poslasticari i sl, i oni cim otvore kutiju oni znaju da li je roba dobra ili ne, jer svaki gram robe predje preko njihovih ruku. Naravno ovde se najteze ulazi u posao a cene su najvece a kolicine jako male (male u odnosu na poredjenje sa drugim kanalima prodaje)

U prilogu pogledajte jedan zvanican cenovnik iz 2014 godine, ovo su cene koje bi platili za 1kg robe isporuceno u vas restoran, kafic, hotel ili neki drugi objekat na teritoriji Nemacke.


Naravno cene jesu visoke, ali su ovo cene iz "trece ruke". Svako u ovom lancu je zaracunao svoju zaradu, nazalost nase firme su prve u lancu a ostalo rade strane firme, a postom iznad sam hteo da pokazem da smo ovo trebali mi da radimo a ne neko drugi.
Namerno sam zasencio odredjene delove jer ipak ne moze se svo znanje bas besplatno podeliti, neke stvari se naplacuju jer su i mene puno kostale u zivotu da bih dosao do njih. A vama samo zelim da ukratko predstavim sliku kako se odvija prodaja nase robe, naravno moglo bi se o ovome pisati jos puno, nekom drugom priliko mozda bude jos.

- - - - - - - - - -

http://postimg.org/image/ekmmb98d7/4d499363/

Evo linka, sve je objasnjeno sto sam prostije mogao u postu iznad bez teorija zavere i drugih stvari koje ljudi koriste kada ne znaju kako drugacije da opravdaju svoje nepoznavanje materije ili nezadovoljstvo zato sto cena nije onakva kakvu oni ocekuju.
 
Pozdrav Slavisa, vidim da si dosta dobro upucen u stanje na terenu oko Rasine...ja sam nov u poslu i na terenu, pa me zanima tvoje misljenje kome bi bilo najbolje davati malinu. Lokacija je selo Rogavcina(pominjao si ga u ranijim komentarima), gore otkup radi Stevan i Slava Pecic preko svog coveka. Za Stevana su mi rekli da dosta muvari sa malinom i isplatom(preprodaje pa se dugo ceka za pare), a za ovog drugog coveka (Mile cini mi se)da je bas korektan, i da je nudio gratis dva dzaka djubriva na datih 1000kg, ali opet na poznajem ga pa sam neodlucan. Zanima me kakvo je tvoje misljenje o Pecicu, jer Stevana opet malo znam, ali ovog ne poznajem, da me brine isplata. O svojoj hladnjaci cu razmislati malo kasnije, za pocetak da steknem iskustvo, pa da prosirim zasade...otom potom, bitno je da imam volje.
Hvala unapred...
slavo pecic bez razmosljanja,idi kod njega i uzmi djubrivo,to ti daje gratis za 1t malina 100kg, u slucaju da ne das njemu ili jednostavno nedaj boze nemas malinu... cena je realna i to ako nemas daces sledece god jer je takav covek,trazi kvalitet,rec je kod njega sve,po meni ti je najbolje da odes kod njega,das potvrdu o gazdinstvu i kazes da ti pusta pare na racun. i ako kojim slucajem imas miker obavezno idi kod njega.isplata nema da brines,ako si mu davao prosle god takav je covek da moze sad da ti da avans za ovu god,ambalaza jednaka,cista i najvaznije vaga!!! e tu je posten da nesmes da budes zakinut ni 100g. idi do njega dobices i savete o sadnji,popricaj o sadnicama,sta saditi.... ako se drzis njega barem do sada nikog nije ostavio da propadne a to da pricamo o placanju je besmisleno,neznam ko je taj sto kupuje za njega ali slavo ne daje bas svakom da radi za njega tako da ne sumnjam da je taj na terenu los,a ako ti slucajno ali slucajno zakasni 1 dan sa parama ili nisi dobio dovoljno ambalaze okreni slavu i videces sta je covek.sto je jos dobro kod njega? kupuje malinu,kupinu svih sorti,ribizlu,sljivu,visnju... nece te ostaviti da ti propadnu npr. visnje,ribizle kao mnogima ove god jer gde su davali malinu nisu mogli visnju,ribizlu,on ce ti kupiti i bacice je ako je nema gde,sta vise reci
 
Previše pametovanja koje ničemu ne služi. Poznavalac prilika sigurno nije Beogradjanin. Pišeš kako treba iskoristiti ono što država nudi. Misliš kao onu garanciju države oko javnih skladišta koje država nije uspela da ispoštuje čak ni sa 4 tone skladištene maline. Šta bi bilo da je više ljudi tada skladištilo malinu. Neko napisa o pesticidima na malini. Ni to nije uzrok cene gore ili dole. Lično sam predavao hladnjači koja je sad u rukama Francuza a koja od nas traži da proizvodimo SKORO organsku malinu pa opet platiše najnižu (dogovorenu) cenu u Srbiji. Ova hladnjača radi po jednom od standarda sa praćenjem maline od njive do trpeze. Naravno da sam ih napustio. Da bih ispoštovao sve što traže ne mogu imati predvidjenu količinu a oni neće to dodatno da plate da ne bi iskočili sa cenom u odnosu na ostale.
 
Ariljac u potpunosti se slazem sa tobom. Svo ovo teoretisanje gore navedeno je isto kao kada covek ode kod nas u Srbiji na fakultet. Zavrsi on taj fakultet sa visokom prosecnom ocenom zna svu teoriju ma u pola noci da ga budis i resi da se zaposli. Naravno nadje on posao lako s obzirom na tako dobar uspeh na fakultetu. Dodje taj nas diplomirani dr mr na posao i blene ko tele jer je tek tada shvatio koliko teorija i praksa nemaju veze sa vezom. Kao sto sada postoji po meni jedna vrlo pametna stvar koja se zove praksa a i volontiranje (da bi se posao naucio jer svi traze ljude sa iskustvom) predlazem ovim nasim teroreticarima ovde da se dovuku iz Beograda na teren i tamo potvrde sve svoje teorije na terenu. Mozes ti Beogradjanin ba pricas iz Beograda sta god hoces kadadodjes u Arilje i Ivanjicu i uradis to sto pricas ovde ja prvi vadim 5000 evra i uclanjujem se u tu tvoju zadrugu. Smatram da se dovoljno dugo bavimo kao porodica malinom i POZNAJEMO PRILIKE bolje od bilo koga sa strane. Moji su medju prvima posadili malinu u Ivanjici jos davbih 80tih kada je moj pradeda psovao mog dedu zasto mu najbolju zemlju zakrcuje nekim tamo korovom za koji niko nije cuo. Radili smo malinu i kada se nije prskala vise od jednom ili dva puta i kada se djubrila samo sa petnaeskinjom i stajkim djubrivom i imali prinose preko dva i po vagona po hektaru koje su sada naucna fantastika jer je sve zatrovano od sve ove hemije koju trpamo u njive. Sto se tice upotrebe hemije zalazem se za rigorozne kontole kvaliteta,a ne da dodju hladnjacari i kazu trula malina puno vode smanjujemo cenu. Kome je trula neka smanjuju cenu kod mene nije bilo jedne trule maline celu berbu. Inace za one koji neznanu trulez maline izaziva gljivica koja mora da se tretira u tacno odredjeno vreme da bi se zaraza suzbila. Ukoliko se to ne uradi mozete da je switchujete svaka tri dana dzaba ne mozete uraditi nista. Malina se prska fungicidom protiv trulezi sa dugim delovanjem na pola cveta cini mi se (nisam 100% sivuran ali imam program tu negde) onda sa fungicidom sa kratkim delovanjem (switch) sva puta na pocetku formiranja ploda i 7 dana pred berbu. Kada se ovo uradi kako treba ne postoji teoretska sansa da vam truli malina. Moja malina je ove godine zbog vremena par puta brana na 5ti dan. Niti je opadala niti je trulila. Pravilno i NA VREME tretirana prskanjima i dovoljno prihranjena da moze da zadrzi plod na grani toliko dugo. Nemam ja nista protiv zadruga i udruzivanja ali teoretisanje bez ijednog dana provedenog na terenu i prebacivanje kako ce uvek biti teorija zavere je isto kao i ona moja prica o studentu sa pocetka. Tek kada dodjes i vidis sta se sve ovde radi oko maline od strane i drzave i politike i hladnjacara mozes ozbiljo da sagledas situaciju i vidis u kakvom smo polozaju. Inace ko jos nije cuo djubriva otisla 10% u odnosu na proslu godinu ako ne i vise.

- - - - - - - - - -

Jos samo da dodam Stanici imaju odlican program prskanja koristim ga vec 3godine i prezadovoljan sam

- - - - - - - - - -

Da , da dodjes da vidis kako se hladnjaca ledenice zapalila par meseci pre nego da je kupi eliksir i kako su sistematski unistavali ariljsku zadrugu da je kupi eliksir to da ne zaboravim. Kazem vam da dodjete i da vidite samo sta se radi.
 
Sta god neko da napise i ponudi vi cete naci razlog da to odbacite ali cete zato svake godine rado da izlazite na puteve. Vama smetaju pametni ljudi , ljudi koji znaju resenje vasih problema, a vi koji ste toliko dugo u udruzenju niste uspeli nista da uradite osim blokade puteva. Ponekad pomislim da bi vas iz udruzenja trebalo zaposliti kao putare, jer najbolje se snalazite na putevima i sa regulisanjem saobracaja.

Sto se tice stranaca, zasto kukate na njih, dok ih nije bilo kukali ste sto ne dodju, a sad kada su dosli oni opet ne valjaju. Molim vas prvom sledecom prilikom kada budete imali neki sastanak udruzenja, skupite se svi i resite prvo da znate vase osnovne ciljeve pa onda sve ostalo, ovako ako stalno menjate svoje ciljeve i stavove kod mnogih ljudi ispadate neozbiljni. Kakvi su to borci za bolje sutra malinara koji malo malo pa promene svoje stavove, jednom im stranci odgovaraju a drugi put ne odgovaraju, jednom im skladista odgovaraju a drugi put ne odgovaraju, to tako ne ide.

Ideja sa javim skladistima je bila odlicna za vas na stranu to sto drzava nesto nije ispostovala ili jeste, problem kod te ideje je sto proizvodjaci nece da rizikuju oni vole samo da uzimaju. Da ste vi imali 1000 tona na skladistu i pametnog coveka (znam da vama pametni smetaju) ne verujem da bi drzava mogla tek tako da ne isplati dogovoreno, ovako na 4 tone, nema ko ni za sta da se buni.
 
Inace ta hladnjaca ledenice nije ni radila niti je tu imalo struje nista samo komore i uredjaji koji su naravno morali biti zamenjeni je su stajali godinama. Eto malo vatrice i prepolovis cenu
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh