Soja 2015.g.

Sorte koje sam ove godine sejao Virtus,Maximus,Balkan i Vojvodjanka prosek po jutru 890kg nema lazi nema prevare.Sto se tice primesa i vlage sve je bilo u jusu samim tim i skladisteno kuci nesto u dzambo vrece.Prosle godine prosek je bio 2000kg na tim istim parcelama,bez zrna djubriva neka prica ko sta hoce vremenski uslovi su presudni za rod soje kad se tu kockice poklope ona rodi,sve ostalo su nijanse jbt u pocetku smo sejali ne uredjeno seme pa radjala ko blesava.
Dokazao je da vremenski
uslovi uticu na rod soje 80 prcenata,a djubrenje 20,cak sta vise posle kukuruza,repe,psenice,nema potrebe za djubrenjem,jer nema progresivnog povecanja prinosa...
 
Danas skinuo jednu sortu iz svog ogleda. U pitanju je Wendy. Opisacu kako koja sorta trenutno izgleda.

Wendy...... Nije polegla, suva stabljika, nema listova na stabljici, i izuzetno krupno zrno i jako dobar prinos.
Angela...... Skroz je na zemlji, stabljika potpuno zelena, 50 ili vise % zelenih listova, potpuno zrele mahune sa jako krupnim zrnom. i jako dobrim prinosom. Kombajn hoce da crkne pri brzini od 2 km/h.
Fantast....... Polegao skoro kao Angela, Poluzelene stabljike sa 25 % zelenih listova, zrele mahune ali nisam zadovoljan sa krupnocom semena jer je dosta sitnije od Angele i Wendy. Nisam ga jos kombajnirao ali mislim da ce prinos biti najmanji.
Trijumf...... Dosta je nizi od ostalih, nijedna stabljika nije polegla, potpuno suva stabljika bez lisca, sa jako puno mahuna. Seme standardno sitno ali prinos jako velik.

Kada budem zavrsio skidanje ogleda napisacu u procentima koja sorta je od koje bila bolja za koliko %. U pitanju je suvo ratarenje u zemlji sa kojom se moze djubriti bilo koja druga zemlja, bez djubriva od 2012 godine, i od tada soja u monokulturi. Prinose naravno ne spominjem i necu napisati jer NIJE HUMANO i ne zelim da se ubedjujemo dal lazem ili ne.
Cici lepo si to opisao,hteo sam da te pitam jos jednu stvar. Kakva je situacija sa otvaranjem mahuna mislim prvenstveno na Angelu i ako mozes da mi kazes da li ce kod tebe dogodine biti zastupljenija Wendi ili Angela
 
Pokošen Apolo 3 kj 2940 kg predato i izdžakirano 16 džakova cc 50 kg što bi u prevodu bilo kada se svede na SRPS oko 1250 kg po kj .Zemlja dobra za soju u Cicijevom ataru (4-ta duž). Na izgled je obećavala više ali ne curi. 2 kj su orana a 1 kj je samo tanjirano zbog vode i tu je bilo vidno slabija.Zrno odlično izrazito krupno,nema osipanja. Komšijin Balkan izgleda 50% lošije dok parcela pored komšije izgleda 50% bolje u pitanju je Viktorija.Kod strica malo dalje (nekih 150 m) galeb izgleda odlično bar za 30% bolje. No rezultate ću znati za koji dan pa može da se uporedi. Komšija preko puta kosio malo angele i ostatak trijumf na istoj parceli kaže u bunkeru bar 300 kg manje trijumfa na krug.
Pokošena pre neki dan ,za nepoverovati 1000 kg po kj ,razočaran u Viktoriju.
 
Cici lepo si to opisao,hteo sam da te pitam jos jednu stvar. Kakva je situacija sa otvaranjem mahuna mislim prvenstveno na Angelu i ako mozes da mi kazes da li ce kod tebe dogodine biti zastupljenija Wendi ili Angela

Nema otvorenih mahuna ni kod jedne sorte. U ovom trenutku imam misljenje da necu uopste ostaviti Angelu za seme samo zbog muke oko kosenja ali konacnu odluku cu doneti kada je budem pokosio. Pored ovog ogleda imam je u jos jednoj vecoj parceli i videcemo da li je i tamo polegla.
 
Ono sto se ove godine pokazalo medju najboljim sortama to ce i u buduce biti zastupljeno na svim parcelama a to je definitivnio Trijumf! Sorta koja je bez dileme bila i niska na vise parcela ali uz puno mahuna i odlicnog zrna!
Juce skidane 2 parcele Trijumfa u KO Jermenovci i KO V. Greda od po 1800 kg/kj!
Neki mestani hvale Angelu koju bi probao na prolece a neki nisu zadovoljni sto direktno utice i agrotehnika ali rok setve!
 
Sorte koje sam ove godine sejao Virtus,Maximus,Balkan i Vojvodjanka prosek po jutru 890kg nema lazi nema prevare.Sto se tice primesa i vlage sve je bilo u jusu samim tim i skladisteno kuci nesto u dzambo vrece.Prosle godine prosek je bio 2000kg na tim istim parcelama,bez zrna djubriva neka prica ko sta hoce vremenski uslovi su presudni za rod soje kad se tu kockice poklope ona rodi,sve ostalo su nijanse jbt u pocetku smo sejali ne uredjeno seme pa radjala ko blesava.

Kolega kako si prošao sa Vojvođankom? Kod mene je ona uvek bila u frhu sa prinosom uporedo sa Moravom ali Moravu sam izbacio jel sva polegne i onda samo muke s njom.Vojvođanka je nepravedno izbačena i godinama je nisam sejao ali opet nešto planiram da je sejem i možda će pored standardno dobre Save šansu dobiti još Rubin ili Fantast.
 
Kod mene recimo ove godine bile Sava i Vojvođanka , obe sejane isti dan i što je zanimljivo sazrele u isto vreme,prinos i jedne i druge bio približan ,Vojvođanka možda za nijansu bolja ali je i taj deo atara bio generalno bolji kod svih soja koje sam vršio i uslužno...
Savu ostavio za seme dok je Vojvođanka bila sitnija od bibera tako da nju nisam ostavio,takva je bila bar kod mene.
I ove Vojvođanke što sam radio uslužno nisu bile ništa bolje od drugih sorti.......kod mene prosek 13,5 mc/kj što je otprilike i prosek čitavog našeg atara ::lose::::lose::::lose::
 
Kod nas je angela dosta zasejana.Kosio sam raznorazne sorte pa i angelu usluzlo to je katastrofa zelena kao da je jul mesec kombajn da se usere a otvara se kao i sve istale sorte nista specijalno balkan mi je i dalje najbolji,isti prinos a stabla suva milina za skidati,maksimus na suvljem zemljistu izgledao lepo smesno je rodio oko 700 kg po jutru a bilo je jos zelenih biljaka i isto muke sa kombajnom i zelenom masom,pored te parcele sam skinuo balkan 2 nedelje ranije dao 1200 kg po jutru oba domacina rade lepo zemlju i vode racuna.Jedino mi se sava svidja pored balkana ove ostale nezelim da eksperimentisem.Pre kise sam skinuo jednu parcelu u ritu sorta balkan negde oko 1600 kg po jutru i to je dosada najveci prinos videcu sto je jos ostalo da se skine mozda i premasi 1600 kg.
 
Angela vršena zelena, i opet je bilo dosta otvorenih mahune, po nekoj proceni 2-3metra je ostalo u njivi po lancu/k.j. Sa skroz podignutim vitlom sam morao voziti,da ne bi bilo još više prosipanja
0e09b82a6e70c3dec1c4842d447b8add.jpg
nikad vise.
 
Ja sam još prošle godine napisao da se angela otvara a sad se i potvrdilo tako da te sorte koje se same otvaraju kod mene odmah dobijaju nogu, hteo sam maksimus da ostavim ali kad sam video kako se otvara odmah je eliminisana iz setvene strukture, poleglu mogu da istrpim ali da se sama rasipa e taj film se neće gledati, celu godinu je čekamo ko ozeblo sunce a ona se sama ovrše, moj kolega je isto eleminiso posle dve godine zbog otvaranja i tog nejednakog zrenja.
 
I kod mene Angela zelena sto se lista tice al sto se mahuna tice...,kako koja sazri samo malo jace,odmah puca,drugar prosle godine imao nju zasejanu i nije imao problema sa otvaranjem mahuna,zrno jeste krupno,na oko lepo,rod jeste solidan,za ovogodisnje uslove,dobice jos jednu sansu sledece godine,Rubin mi se dopada vec tri godine u nazad,stabilan,rodan,krupnog zrna,ne pucaju mahune,i nije previse bujan...
 
angela je kod mene zavrsila za sva vremena dosta mi je eksperimentisanja vracam se na savu definitivno i mozda malo maksimusa


mesec dana posle zetve
 
Ekipo nije me bilo duze vremena. Radim oko voca i nemam bas vremena za forum. Uhvatio sam pre kisa da pokosim moju soju. Prinos necu pisati, ali cu reci da sam zadovoljan. Dogodine Sava ostaje kao seme i ubacujem Galeba. Prinosi kod nas od 800 do 2700kg po jutru. Uglavnom deo atara je za Svetog Iliju dobio kisu od 30-50l i taj je rodio preko 2000kg/kj. Sejati soju u parcele pored kanala i pored mesta gde ima jutarnje rose, zastititi dobro od konkurencije korova i to je to. Na zalost morao da prodam po 38 + doplata, jer sam preinvestiran, a vama zelim da prodate po bar 50din :ppozdrav:
 
Nisam siguran ali mi se čini s.dragane 67 da sam već par puta video tvoga tatu da vozi u jutarnjim satima biciklo u Šečer sokaku u jednosmernoj ulici-suprotnim smerom.Poginuće,moraš ga iskritikovati.Soja je loše rodila i nema se para sada za daću.
 
Nazad
Vrh