Soja 2015.g.

ja fodinama palim na prumer kukuruzovinu zbog sijanja zita radim svaki godine analizu i po njoj bacam vestak i nisam nikada do sada primetio da mi se smanjuje humus u zemljistu
 
Kukuruz zapalis,psenicu das komsiji za stoku(a za psenicu navala kao za dukate,jer je jako malo ima posejane i retko ko je dovede pravu pred zetvu da ima slame),soju izneses za grejanje...negde mora doci kraj.
 
ja fodinama palim na prumer kukuruzovinu zbog sijanja zita radim svaki godine analizu i po njoj bacam vestak i nisam nikada do sada primetio da mi se smanjuje humus u zemljistu
Nećeš još dugo doći će zakon kao i kod nas pa kad te opletu po džepu čuvaćeš i komšijino da ne zapali.
 
Sogor juce vrsio balkan, prinos 4300kg/ha a nedaleko te njive jedna od 1,5jutra dala 4000kg, to izadje skoro 2700kg po jutru
 
Sava juče kod rođaka 2070kg/kj u suvom ratarenju. Pokisla par puta po malo ali taman kad je bilo najpotrebnije ,čudne li godine od krajnje razočarajućih do iznenađujućih prinosa.
 
Kod nas je bilo takvih prinosa ove godine.
Evo kod mene na 4 njive sam imao soju a prinosi su 1.njiva1750kg/kj
2. 1950kg/kj
3. 2000kg/kj
4.2440kg/kj yus
A kakva je situacija bila sa djubrenjem je li sta bacano ili mozda folijarno,da li su razlicite sorte i koliko je koja njiva dobila kise a i neka njiva je verovatno pogodnija manje a neka vise za soju
 
Danas skinuo jednu sortu iz svog ogleda. U pitanju je Wendy. Opisacu kako koja sorta trenutno izgleda.

Wendy...... Nije polegla, suva stabljika, nema listova na stabljici, i izuzetno krupno zrno i jako dobar prinos.
Angela...... Skroz je na zemlji, stabljika potpuno zelena, 50 ili vise % zelenih listova, potpuno zrele mahune sa jako krupnim zrnom. i jako dobrim prinosom. Kombajn hoce da crkne pri brzini od 2 km/h.
Fantast....... Polegao skoro kao Angela, Poluzelene stabljike sa 25 % zelenih listova, zrele mahune ali nisam zadovoljan sa krupnocom semena jer je dosta sitnije od Angele i Wendy. Nisam ga jos kombajnirao ali mislim da ce prinos biti najmanji.
Trijumf...... Dosta je nizi od ostalih, nijedna stabljika nije polegla, potpuno suva stabljika bez lisca, sa jako puno mahuna. Seme standardno sitno ali prinos jako velik.

Kada budem zavrsio skidanje ogleda napisacu u procentima koja sorta je od koje bila bolja za koliko %. U pitanju je suvo ratarenje u zemlji sa kojom se moze djubriti bilo koja druga zemlja, bez djubriva od 2012 godine, i od tada soja u monokulturi. Prinose naravno ne spominjem i necu napisati jer NIJE HUMANO i ne zelim da se ubedjujemo dal lazem ili ne.
 
Danas skinuo jednu sortu iz svog ogleda. U pitanju je Wendy. Opisacu kako koja sorta trenutno izgleda.

Wendy...... Nije polegla, suva stabljika, nema listova na stabljici, i izuzetno krupno zrno i jako dobar prinos.
Angela...... Skroz je na zemlji, stabljika potpuno zelena, 50 ili vise % zelenih listova, potpuno zrele mahune sa jako krupnim zrnom. i jako dobrim prinosom. Kombajn hoce da crkne pri brzini od 2 km/h.
Fantast....... Polegao skoro kao Angela, Poluzelene stabljike sa 25 % zelenih listova, zrele mahune ali nisam zadovoljan sa krupnocom semena jer je dosta sitnije od Angele i Wendy. Nisam ga jos kombajnirao ali mislim da ce prinos biti najmanji.
Trijumf...... Dosta je nizi od ostalih, nijedna stabljika nije polegla, potpuno suva stabljika bez lisca, sa jako puno mahuna. Seme standardno sitno ali prinos jako velik.

Kada budem zavrsio skidanje ogleda napisacu u procentima koja sorta je od koje bila bolja za koliko %. U pitanju je suvo ratarenje u zemlji sa kojom se moze djubriti bilo koja druga zemlja, bez djubriva od 2012 godine, i od tada soja u monokulturi. Prinose naravno ne spominjem i necu napisati jer NIJE HUMANO i ne zelim da se ubedjujemo dal lazem ili ne.

Ne valja ovo do čega smo došli.Toliko ima neverice i omalovažavanja kada neko ima solidan prinos da sve više forumaša neče da govore o prinosima,a to je jedan od vodećih razloga zašto se družimo.Još da prestanemo da pričamo o agrotehnici,a i to će izgleda uskoro doći,pa nam onda samo ostaje politika.Nije nam dobar ovaj put.Čitam ovde neke komentare naših kolega,ima par koji stalno zajedljivo prokomentarišu sveki malo bolji rezultat.Na kraju će ovo postati besmisleno druženje.A to nam nije cilj.
 
Ciljaš na mene pretpostavljam
Pošto lokacija kolege,čiji sam fabulozni prinos komentarisao,piše Novi Sad,što je relativno,koliko i to jutro koje je dalo 2700kg
Zanimljivo,uvek parcele od 1-2-3kj daju bolje prinose od većih parcela
 
Dobar si,znao sam da ćeš se prepoznati i odmah javiti.Ako ima ljudi koji preteruju sa prinosima,zaista mi nije jasno čemu to,kad od toga neke materijalne koristi nemaju.A da je lakše postići dobar prinos na manjoj parceli to je verovatno,mada nisu ljudi krivi što nemaju velike parcele.Ja imam dve,jedna je 192 a druga 222 a i to mi je šta mi je.Pšenica bila odlična 8,8 t a sa sojom nategnutih 2,0 t po ha.Bilo zarade na pšenici a na soji oko nule,još sam je dva puta kopao i dva puta čupao,baš zato što nije velika površina, pa malo gimnastike radi.
Zna li neko šta nam je sa kolegom Mirkom, jel se nešto naljutio,nema ga nikako,jel živ?
 
Pocela sezona za plugove. Tako da ne moze da postigne da remontuje plugove I da pise po forumu.
 
Kod nas su soje podbcile do bola ,ja sam a jednoj njivi imao 16 meteri po kji svrstavaju me u rekordere,na drugoj 400 kg,na jednoj 600 kg,sve sorta galeb inace prinosi se kretatali oko 600 do 1000kg bez obzira na sortu.al da dodam celo leto ni jedna jedina kisa nas nije uvatila a zemlja ritska ubila se za soju,taj rod sto je dala dala je zahvaljujuci rosi,a tu gde sam mo 16 meteri to je najnizi deo rita ,zato je celu proslu godinu skoro stalno plivala.
 
Sorte koje sam ove godine sejao Virtus,Maximus,Balkan i Vojvodjanka prosek po jutru 890kg nema lazi nema prevare.Sto se tice primesa i vlage sve je bilo u jusu samim tim i skladisteno kuci nesto u dzambo vrece.Prosle godine prosek je bio 2000kg na tim istim parcelama,bez zrna djubriva neka prica ko sta hoce vremenski uslovi su presudni za rod soje kad se tu kockice poklope ona rodi,sve ostalo su nijanse jbt u pocetku smo sejali ne uredjeno seme pa radjala ko blesava.
 
Kod nas prosek za sad oko 17-18 meteri po kj,a ostalo mi jejos oko 80 kj dobre soje da kosim.
GRUNT- upravu si sto se tice vremenskih uslova, ali prvi kriterijum koji mora da se ispostuje kod proizvodnje soje jeste izbor njive jer to u ovakvim godinama moze da bude vaznije od samih vremenskih prilika.
 
Nazad
Vrh