Iskustva sa NOTARIMA

I sta će sad tu biti jeftinije? Pretpostavljam da usluga advokata (za npr. ugovor o kupoprodaji nepokretnosti) nikako neće biti manja od onih 40% koliko su Notarima srezali cenu...
 
@dukej
posmatraj to ovako,ako ti nedaj bože rikne motor na traktoru,i ti umesto jednog majstora ideš kod dvojice da ti popravljaju motor,šta misliš oće te više izaći da si išao kod jednog ili kod obojice.
 
Ma jasno je to meni, ali mi nije jasno zašto su to prihvatili advokati. Ako ja budem morao da biram između advokat+notar i samog notara, a pri tom mi je prva kombinacija skuplja od druge, advokat će opet izvisiti...
 
Advokati neće izvisiti nikako,jer 90% ugovora nećeš moći sam da sastaviš, kao i do sada,a ako ceo postupak (sastavljanje ugovora + overa) budeš obavljao kod notara, biće ona stara vratite se advokati sve vam je oprošteno.Tako da će tu kombinacija biti uglavnom advokat + notar,a to baš neće biti jeftino,što je i namera države.Zato je jedna od vođa pregovora advokata izjavila da će oni "korigovati" cene usluga shodno situaciji u državi.Da bi se mi uklopili u cene jednih i drugih.A to svi znamo na šta će da izađe.
 
Trebalo bi ovde objaviti jedan primer kupoprodajnog ugovora za nekretnine da mozemo sami da ga sastavimo i da nam ga notar overi bez problema! To je zasad najeftinija verzija!



Gogi
 
Nije zbog mene ja ih imam kuci par komada, nego zbog ostalih na forumu da ih nebi neki čika advokat bunario!!! Al eto i to je koristan link!


Gogi
 
Ako je ugovor o nepokretnosti dobro sastavljen, notar će primiti taj ugovor kao kad bi ga advokatska kancelarija donela i cena bi bila - 40%, ali! Ne možeš samo sastaviti ugovor, tj. uzeti starije ugovore, prekopirati rečenice i promeniti podatke. Svaki ugovor se sačinjava od 3 ili 4 stranice, i svaki se štampa u oko 7-8 primerka. Ali to je najmanji problem, problem je što taj ugovor mora da sadrži identičan font, veličina slova, raznorazne crtice, slova i brojeve u gornjim uglovima ( o kojima nemamo pojma šta zapravo njima znače) itd, uglavnom oni imaju template ili šablon po kojem rade a mi to nemamo. I svaka najmanja greška u ovim ugovorima koju primete (o štamparskim greškama i pravopisu da ne pričam) oni neće prihvatiti. I sad da uzmem sebe kao primer, najbliži notar mi je u Pančevu- za sada, a i onome ko je iz Vršca (čak i iz Bele Crkve mislim) je isto najbliži notar u PA. "Ne znam koliko bi ti isplativo bilo da pokušaš da sačiniš ugovor, jer posle najmanje greške moramo da odbijemo takav ugovor..."- bile su reči jednog notara iz Pančeva. I stvarno, da li bi mi se isplatilo da napravim par puta rutu Nik- PA, i svaki put da budem s mačkom u džaku?
Ovo je moje iskustvo sa notarima, ako sam dobro razumeo- ne može se tako lako uštedeti tih 40% i ne može svako sačiniti taj dokument.

Možda taj šablon postoji na gornjem linku- ja ga nisam našao, a možda se nešto i promenilo (mada čisto sumnjam), jer kad sam ja pitao još je bio aktuelan štrajk advokata.
A advokat će sačiniti taj ugovor, ali će naplatiti (u boljem slučaju) toliko koliko si prošao jeftinije kod notara, tako da se nama isto 'vata.
 
Ma duševni ljudi ti advokati,samo im je važno da bude pravedno i jeftino za klijenta(ovca za šišanje):osmeh:Nama jedino možda bude smanjeno omalovažavanje i maltretiranje od strane notara(tipa dođite sledećeg meseca) jer njegovih bogom danih 40% možeš dati kolegi advokatu pa će te maltretirati džabe(za sebe džabe)Ti naravno uvek ostajeješ ovca i oni te tako i tretiraju.U suštini kako ja shvatam notari će advokatima da daju reket od naših para.
 
Ja sam se informisao i rekli su mi da dobro sastavljen ugovor bez nerazjašnjenih stavova može da seoveri. Pod nerazjašnjenim stavovima podrazumeva se da se dodatnom pisanijom smanji mogućnost utuženja po ugovoru.

Najbolje je da neko ko je prodao ili kupio neku nekretninu objavi svoj ugovor i tako nas spasi troškova. Bilo bi lepo da takvog junaka imamo.
 
Sastavljanje ugovora kod ADVOKATA od 6.000-45.000
Overa istog tog ugovora je kod NOTARA i kostace 6.400-35.000
STO BI REKAO IZET DJUBRAD JEDNA
 
Sastavljanje ugovora kod ADVOKATA od 6.000-45.000
Overa istog tog ugovora je kod NOTARA i kostace 6.400-35.000
STO BI REKAO IZET DJUBRAD JEDNA

Mala dopuna:
ĐUBRAD JEDNA,A ĐUBRAD I DRUGA!

- - - - - - - - - -

[h=1]Шта раде адвокати а шта нотари[/h]Када хоће да продају стан или аутомобил, грађани могу и не морају код адвоката, али морају да овере уговор код јавног бележника
hr01b01%20PODELA%20POSLA.jpg

Петар Петровић и Јован Јовановић од понедељка могу сами да саставе уговор о купопродаји стана и да га однесу код нотара на оверу. Ако мисле да не умеју сами да напишу уговор, обратиће се адвокату, а онда ће отићи код јавног бележника на оверу, као што би некада ишли на судски шалтер.
Ипак, то ће их за сада ипак коштати више него некада судске таксе. Јер, нотарске тарифе још нису измењене, нити адвокатске, а очекује се да то буде учињено подзаконским актима.
Иако ће се адвокати вратити у суднице, иако ће сва суђења заказана за 26. јануар моћи да се одрже, за грађане који немају рочишта најбоље би било да мало попричекају са уговорима, пуномоћјима и изјавама, ако им није много хитно, док се не смање превисоке тарифе. Нотари и даље наплаћују 60 одсто тарифе, али сада само за потврду и оверу уговора који нису они саставили.
Форма јавнобележничког записа биће обавезна само за уговоре пословно неспособних лица, споразуме о законском издржавању, као и за хипотеке и заложне изјаве, у случајевима када треба да имају својство извршне исправе.
- Као и пре него што је ступио на снагу Закон о јавном бележништву, који је сада измењен, дакле као и пре 1. септембра прошле године, грађани ће од понедељка, 26. јануара, моћи сами да састављају купопродајне уговоре, као и уговоре из области наследног и породичног права, као и пуномоћја и изјаве, или да њихово састављање повере адвокату, а онда са тим документом иду код јавног бележника само на оверу односно потврђивање – каже Јасмина Милутиновић, председница Адвокатске коморе Чачка и чланица адвокатског стручног тима који је са Министарством правде постигао споразум о изменама закона.
hr01b01%20prestanak%20sudijske%20duznosti.jpg
Јавни бележник ће документ потврдити тако што ће на њега ставити свој печат који се зове ''солемнизациона клаузула'', а то је исто као и некада печат суда. Ова клаузула је услов за пуноважност правног посла. Јавни бележник клаузулом потврђује да је странкама у њиховом присуству прочитана исправа, да су оне изјавиле да та исправа потпуно одговара њиховој вољи и да су је својеручно потписале.

- Грађани ће уговоре састављати у слободној форми, као и до сада, а не у форми јавнобележничког записа. Јавни бележник ће приликом потврде уговора утврдити идентитет уговорних страна, да ли су то заиста Петар Петровић и Јован Јовановић и да ли слободно изјављују своју вољу. Затим ће им објаснити који је значај и које су правне последице њиховог уговора, они ће га потписати а нотар ће ставити клаузулу, која је обавезна да би уговор имао снагу јавне исправе – каже Јасмина Милутиновић.
Овакву улогу јавног бележника адвокати су означили као ''мало јачу оверу'', а то је заправо улога коју је имао суд када је оверавао уговоре. Међутим, цена ове овере код нотара за сада је и даље већа него што је била код суда. Иако нотар не саставља уговор, он за сада и даље може да наплаћује 60 одсто од тарифе и за уговоре о доживотном издржавању, уговоре о уступању и расподели имовине за живота, као и за уговоре о поклону, које ће састављати или грађани или њихови адвокати.
- Сматрамо да тих 60 одсто мора да буде умањено, јер је и посао нотара умањен. Као што је некада судски печат означавао да је правни посао пуноважан, тако ће то сада бити јавнобележничка клаузула. Нотар има право да одбије оверу уговора ако сматра да је правни посао апсолутно ништав, а то значи да је противан принудним прописима и јавном поретку. Такви случајеви су веома рети. На пример, ако уговоримо да вам продам зграду ''Београђанке'', тај посао је апсолутно ништав – каже наша саговорница.
Јавни бележник неће имати право да преиспитује цену по којој се продаје стан, јер потпуно се поштује аутономија воље грађана. Ако хоћемо да двособан стан продамо за 10.000 динара и ако је то наша слободна воља, нема разлога да такав уговор са купцем не овери јавни бележник.
- Ако јавни бележник одбије да овери уговор, грађанин може да се жали основном суду, а ако суд наложи бележнику да потврди уговор, бележник нема право да се жали. То је такође важна измена, јер је уведена судска контрола над овером уговора, а до сада је било предвиђено да ту контролу врши Јавнобележничка комора – каже наша саговорница.
Комплетан јавнобележнички систем у Србији заправо још није успостављен, а његова почетна концепција је сада значајно промењена. Ипак, због те концепције правосуђе је било блокирано пуна четири месеца протестом адвоката.
Многе општине у Србији још немају нотаре, па су их ''замењивале'' судије. У току је конкурс за именовање нових нотара, а њих укупно треба да буде у Србији више од три стотине. Сада их има 93, што није било довољно ни за оснивање Јавнобележничке коморе. Сада се чини да се са увођењем нотаријата ипак пожурило и да се ишло ''грлом у јагоде''. То је показао и протест адвоката, који су добили битку у својој борби за правну државу.
Јуче је Адвокатска комора Србије обавестила све судове, тужилаштва, органе управе, све адвокате и клијенте, да од понедељка почињу да раде јер су њихови захтеви испуњени.
Остаје још само да и грађанима буде добро – да их борба за правну државу не кошта много више него што морају да плате.
 
marrkoo
Jel to znaci da ce advokati moci da sastavljaju ugovore uz naknadu ali ce morati da se overi kod notara po tarifi koja je propisana?
 
Realna cena 100-150e za pola jutra.
Ili ako neko kupi auto za 1000e,a pri registraciji hoce da prevede na svoje ime koliko on placa ?
 
marrkoo
Jel to znaci da ce advokati moci da sastavljaju ugovore uz naknadu ali ce morati da se overi kod notara po tarifi koja je propisana?
Tako je, stim sto ce pustiti i nama da sastavljamo kuci na racunaru ali ce nam vracati kao netacne jer mi nemamo nove sablone
koje imaju i advokati i notari

- - - - - - - - - -

Zavisi koliku cenu navedeš u ugovoru.
Minimalna cenu propisuje poreska uprava za svaku opstinu kao prillikom placanja
prevoda,to ce i ujedno biti minimalna cena za navod u ugovoru
 
Bog te covece ako uzmes pola jutra u zakup jel to znaci da notaru treba dati 50e na overu ?
Колико сам схватио није битно да ли је 100€ или 500€, тарифа је иста (до 600.000 Дин., преко тога итд.). То су прописале државне харачлије. Него да нисмо заборавили 20% ПДВа ?
 
Nazad
Vrh