Iskustva sa NOTARIMA

Ugovor o ustupanju poljoprivrednog zemljišta na korišćenje bez naknade overavaju u opštini
 
Nece u svim opstinama da overavaju,kod nas jedu govna,pre neki dan sam se posvadjao sa nekom kokoskom za salterom.Ja joj kazem daj mi odluku po kojoj ne overavate ugovore a ona meni kaze sad vam je puno da platite a kad dobijete subvencije tad vam nije puno,e kad mi to rakla jebo sam joj i mamu i tatu i sestru iz NS....:osmeh:
 
Ti si u Novom Sadu? Pa ne znam šta da radim, kako da ga nateram u pm!
I sestra od strica mi daje jednu parcelu bez nadoknade (ne rade, žive u gradu, zaraslo u korov, mora kanal da se kopa oko parcele). To mora na drugi ugovor, ne može na ovaj sa ocem? A da li će mi priznati da je ta sestrina parcela bez nadoknade?
 
ugovor%20o%20koriscaronenju%20zemljiscaronta%20bez%20naknade_1.jpg
 
Dnevnik.rs:

Сад бележници траже тумачење прописа



Тржиште некретнина у Србији никако да се смири. Економска криза је знатно смањила број грађана који су солвентни и могу себи дозволити куповину стана на кредит или без њега. Цене су већ неколико година у паду,




а када је изгледало да ће, захваљујући том клизању, бити више купаца, од јесени прошле године појавила се нова препрека. Састављање уговора је од 1. септембра 2014. поверено искључиво јавним бележницима. С обзиром на то да је то занимање код нас постојало још давно пре Другог светског рата, изазвало је прилично подозрења, проблема, штрајкова, али изгледа да грађанима није донело више сигурности у тој области данас него што су је имали јуче. Закон о нотарима је већ неколико пута мењан, што је додатно збунило клијенте. Али, ту није крај: сада нотари траже правду.
Појавом бележника, или нотара, како се још зову, били су незадовољни браниоци. Адвокати су се жалили на то да су их бележници оставили без дела посла. Браниоци су ступили у штрајк, који је окончан после неколико месеци, средином јануара ове године, а када је измењен Закон о бележницима. Адвокатима је тада враћено право да састављају уговоре, а бележницима је остваљена само солемнизација, што је слично овери. Бележници сматрају да је купац који сада пазари било коју некретнину мање заштићен него када је то било у њиховим рукама.
Како данас, после готово три месеца од промена, изгледа склапање угвора везаног за некретнине? Сада се бележници буне, а њихова комора тражи од надлежних у Министарству правде накнадно тумачење. Они желе да им се право на склапање уговора врати. Сматрају да странкама треба оставити да бирају хоће ли им уговор састављати адвокат, бележник или неко трећи јер, по решењима које имамо сада, уговор о промету може саставити свако – изузети су само нотари, који су за то обучавани.
Пре него што је средином јанауара закон који регулише рад бележника мењан, регулатива је била другачија. Они су код промета некретнина састављали јавнобележнички запис. Ту су била регулисана комплетна права купца и продавца, а за то је бележник одговарао својом имовином. Проблема је и тада било па су бележници одбили да гарантују за станове у изградњи, где је код нас у пракси било највише превара. Они који се продају пре него што стигну до фазе „кључ у руке“ су јефтинији, а за многе купце то је било пресудно, али је и ризик да инвеститор неће завршити градњу већи. Зато су се бележници оградили и вратили ризик купцу. Ту је и данас, промет иде, а купац ризикује највише. У Новом Саду чак постоји Удружење преварених купаца.
Изгледа да је на купцу остало још ризика. О томе са чиме се среће у пракси када ради солемнизацију, бележница из Новог Сада Божена Ђорђевић каже:
– Када ми странке донесу уговор и када га прочитам, често видим много грешака – наводи Божена Ђорђевић. – Рецимо, изостављено име оца, матични и други бројеви нису написани у целини или су и они прескочени, а то је обавезно и мора бити прецизно наведено. То касније купцу може створити много проблема. Осим тога, дешава се да се купцу даје државина над некретнинама, не власништво, иако он мисли да купује и постаје власник. Права су му као држаоцу знанто сужена. Наравно, има много адвоката који посао састављања уговора о некретнини обаве одлично, али нису сви такви. Међутим, нелогично је да данас уговор може састављати адвокат, али и било ко други, али не и нотар. Зато тражимо тумачење. Странки треба оставити да бира. Нелогично је да је баш нама, који смо најстручнији, то одузето, а остваљено сваком лаику.

У Агенцији „Солис“ из Новог Сада кажу да су они увек анагажовали адвокате с којма годинама сарађују, а нотарске услуге су користили само колико то закон налаже. Главни проблем нису им ни адвокатски ни нотарски проблеми већ криза која је смањила број купаца.
Д. Вујошевић
Стан 50.000 евра, трошак 100.000 динара
За стан од 50.000 евра код нас се солемнизација у форми бележничке исправе плаћа 21.600 динара, каже Божена Ђорђевић.
На те трошкове треба додати и адвоката који пише уговор. То је један и по одсто вредности стана. За поменути пример је 84.000 динара. На тај трошак треба додати и солемнизацију, што значи да сума прелази 100.000 динара. Бележнци кажу да то ни код њих не би било више, али би свакако било стручније и за обе уговорне стране безбедније.


 
Ako se kupuje nekretnina(kuca),da li se mora ici kod notara ili ne na overu potpisa i svega ostalog?
 
Dali je neko imao iskustva o menjanju parcela izmedju dva vlasnika, kako se pravi ugovor i dali podleze placanju poreza kao i kod kupovine ili ide neki vid komesacije?
 
Poštovani forumaši,

Otac je za života kupio dva ara a nije preveo a vlasnik hoće da napravimo ugovor. Gledam da prođem što jeftinije pa mi treba par saveta. Da ne dajem više novaca nego što je potrebno advokatima i notarima. Mislio sam da sam napravim ugovor i da sa ugovorom odem kod notara koji će stim uraditi šta već.
Da li ovde među nama ima nekog pravnika koji bi mogao da mi pomogne oko kupovine nepokretnosti?
 
Ja sam ovih dana overavao kupoprodajni ugovor kod notara ,ja sam napisao ugovor i izašlo me 10800 din.dal je tako i kod vas i interesuje me koliko bi naplatio notar da on sačinjava ugovor?
 
Nazad
Vrh