Iskustva sa NOTARIMA

Gde overavate ugovore o zakupu?Kod nas ljudi i dalje overavaju u mesnoj zajednici kod matičara kao što sei do sad radilo :sta:
 
Sve kod matičara ja radim,i kupoprodajne ugovore za auta ili traktore jer su duplo jeftiniji a važe a kod notara samo kad zemlju kupujem jer zakon tako propisuje.Sve što znam je to da su užasno skupi.
 
9403_2.jpg
 
Pre mesec dana kupio zabran ili sumu 40a i plato 1300e, a notaru placeno 10800 din. Tu je bio prevod, overa... i jos neke gluposti. Pokusao sam kod advokata ali drzava im je zabranila da sacinjavaju ugovore za takve stvari.
 
Kako sam čuo juče u poreskoj upravi notari naplaćuju 150 rsd po jednoj reči.Eto odakle toliki iznosi.
 
[h=1]KAKO DA ZARAĐUJETE HILJADE EVRA Rodi me, majko, da postanem notar[/h]


Još 117 pravnika koji ispunjavaju uslove za izbor među notare imaće priliku da se pridruže aktuelnim javnim beležnicima, trenutno jednom od najunosnijih zanimanja.

(+)

Javnobeležnička komora Srbije raspisala je, naime, konkurs za imenovanje novih javnih beležnika, koji traje do 30. januara. Da je notarski posao vrlo isplativ, najviše ukazuju advokati, koji tvrde da javni beležnici ne zarađuju manje od 5.000 evra mesečno.




- Prosečan prihod po notaru na teritoriji Prvog osnovnog suda u Beogradu za oktobar iznosi 32.528 evra. Tako, primera radi, prihod javnog beležnika Srbislava Cvejića za taj mesec iznosi 8.083.668 dinara, a predsednika Komore Miodraga Đukanovića 3.856.530 dinara. Advokati se ne protive bogaćenju građana, ali to bogaćenje mora biti u sferi privatnog preduzetništva ili slobodnih profesija, a ne na teret budžeta Republike - kažu za „Blic“ u Srpskom advokatskom društvu.

[TABLE="class: antre_r back_c_1, width: 200, align: right"]
[TR]
[TD]Odgovornost imovinom

Javni beležnik za greške ili zloupotrebe odgovara u krajnjoj instanci i svojom imovinom. Javni beležnici imaju obavezu da uplate osiguranje iz kojeg se pokriva eventualna šteta koju prouzrokuju. Obavezna polisa osiguranja uslov je za rad notara, koji će dokaz o obnavljanju polise morati da dostavljaju svake godine. Notari imaju interesa da uplaćuju i veće premije od propisanih upravo zbog toga što sopstvenom imovinom odgovaraju.

[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Da je posao notara unosan, za „Blic“ je potvrdio i Danilo Dozet, notar iz Niša. On je priznao da je u septembru imao promet od 10.000 evra, ali i da je od te sume morao da plati zakup prostora, poreze i plate za radnike. Iz Javnobeležničke komore poručuju da notari, kad podmire sve dažbine, imaju oko 1.500 evra zarade.

Advokati, inače, već tri meseca šrajkuju upravo zbog toga što su im, uvođenjem javnog beležnišva, uskraćene neke mogućnosti, pre svega oko sastavljanja kupoprodajnih ugovora. A da bi neko mogao da postane javni beležnik, on mora da ima diplomu pravnog fakulteta i položene pravosudni i javnobeležnički ispit, kao i najmanje pet godina iskustva u pravnoj struci posle položenog pravosudnog.


Cena prijave na javnobeležnički ispit je 39.000 dinara. Prijave na konkurs s mišljenjem o kandidatima Komora prosleđuje Ministarstvu pravde. Javne beležnike potom imenuje ministar. Kandidat, između ostalog, mora da podnese i dokaz o tome da može da obezbedi odgovarajuće prostorije i opremu. Ti inicijalni troškovi mogu iznositi i nekoliko hiljada evra.









- - - - - - - - - -

[h=2]Nema više obaveze javnobeležničkog zapisa[/h]
jasmina-milutinovicb.jpg
BEOGRAD, 9. januara 2015. (Beta) - Dogovorenim izmenama propisa o javnom beležništvu proširuje se pravo gradjana i advokata da sastavljaju sve privatno-pravne ugovore, ne samo ugovore o prometu nepokretnosti kao do sada, rekla je u petak predstavnica Advokatske komore Srbije (AKS) Jasmina Milutinović.

Predstavnici AKS i Ministarstva pravde postigli su sporazum o izmenama Zakona o javnom beležništvu i pratećih zakona, koji bi trebalo da budu usvojeni do kraja januara.

"Ove izmene su različite u odnosu na novembar 2014. godine u tome što sad gradjani i advokati mogu da sastavljaju ne samo ugovore o prometu nepokretnosti već i sve druge privatno-pravne poslove i ugovore", rekla je Jasmina Milutinović za Betu i portal EurAktiv Srbija.

To, kako je navela, uključuje nasledno-pravne ugovore o doživotnom izdržavanju, o raspodeli imovine za života, bračne ugovore i ugovori o imovinskim odnosima izmedju bračnih i vanbračnih partnera.

Izmenama je predvidjeno i da notari više ne mogu da sastavljaju ugovore već da mogu samo da ih potvrdjuju u obliku solemnizacije, koja je sada mnogo jednostavnija od overe predvidjene izmenama propisa koje je Skupština Srbije usvojila u novembru 2014.

Ponovila je da će javni beležnici moći da sačinjavaju javnobeležničke zapise samo za poslovno nesposobna, gluve, neme i slepe osobe, kao i sporazume o zakonskom izdržavanju.

"Sve ostale ugovore i privatno-pravne poslove sastavljaju gradjani i advokati, a javni beležnici ih samo potvrdjuju. U tome je velika izmena", rekla je ona.

Na pitanje da li će javni beležnici proveravati te ugovore i garantovati svojom imovinom njihovu ispravnost kako je ranije bilo predvidjeno, ona je rekla da to neće biti slučaj.

"Javni beležnici više ne odgovaraju za njihovu sadržinu već sami ugovarači, ali njihova potvrda istvoremeno je nešto jača od ranije proste overe potpisa pošto proveravaju da li je ugovor dozvoljen, odnosno da li je protivan prinudnim propisima, javnom poretku i dobrim običajima i nakon toga ih potvrdjuju", dodala je ona.

Podsetila je da će, ako javni beležnik odbije da overi dokument, stranka imati pravo da se žali osnovnom sudu a na rešenje tog suda višem sudu, čime se obezbedjuje jača kontrola rada javnih beležnika.


 
Nista ADVOKATi nisu postigli dobro za gradjane nego samo za njihovo **greška
sta me briga ko ce da overava ugovore kada je cena za overu ista
 
Jesu postigli ako se usvoji.Nećeš morati kod njih da praviš ugovor ,možeš i sam ako imaš poverenja u prodavca-kupca ,on mora da overi,a ne da me za moje pare štiti od mene samog.Poreska uprava i dalje određuje vrednost koja nema veze sa ciframa u ugovoru pa će i beležnici naplaćivati posao koji odrade a ne harač vezan za vrednost ,ali nemože manje od ...
 
Izvor:Kurir

DOGOVORENO: Usluge notara biće jeftinije za 40 odsto


Pravna potvrda ugovora koje će ubuduće sklapati advokati, a koju izdaju javni beležnici plaćaće se svega 60 odsto od dosadašnje cene
BEOGRAD - Od sporazuma advokata i Ministarstva pravde o prekidu štrajka i građani će se okoristiti jer ubuduće neće plaćati celu javnobeležničku nagradu notarima za poslove koji se pravno potvrđuju, već 60 odsto od tarife, saznaje Kurir.

Imaće i mogućnost izbora da li će neke pravne poslove, koje će ubuduće moći da rade i advokati, poveriti njima ili će sve završavati kod notara.

Podela posla

- Sporazum predviđa da će isključivo u nadležnosti javnih beležnika biti samo četiri pravna posla u obliku javnobeležničkog zapisa. Sve ostale pravne poslove koji nisu u isključivoj nadležnosti notara moći će da rade i advokati ili sami građani. Overe, prepisi i izjave - sve je to i dalje posao javnih beležnika - objašnjava Slobodana Šoškić, predsednik Advokatske komore Beograda.

U Ministarstvu pravde ističu da će advokati i građani imati mogućnost da sastavljaju ugovore za pojedine poslove, nakon čega će ići kod notara kako bi solemnizovali taj pravni posao.
- Notar mora da utvrdi i potvrdi pravnu ispravnost i zakonitost tog pravnog posla. Za sve poslove kod kojih je propisano da moraju biti solemnizovani građani će morati da idu kod notara, s tim što prethodno mogu da sami sačine ugovor ili da za to angažuju advokata, pa da tako sačinjen ugovor potvrde kod notara. Tarifu za rad advokata utvrđuje Advokatska komore Srbije - kažu u Ministarstvu pravde.





Notari ćute

U Javnobeležničkoj komori (JBK) nisu želeli da komentarišu sporazum koji su advokati postigli s Ministarstvom pravde dok sve ne verifikuje Skupština Srbije.

 
Nazad
Vrh