Oranje

Oremo odvojeno,jer nemozemo da uparimo plugove da bude ravno oranje.Nekad manje nekad vise ali uvek bude talasasto oranje,bez obzira sto su oba 757 plugovi.Ovako kad se odvojimo bude ravno svuda.

@Bi Zeleni da 5.
 
Imenjače baš tako kako si opisao, bitno je da manji razori budu što plići kad vratiš brazdu a to nemože sa jednobraznim i dvobraznim plugom baš odraditi u jednom krugu, što više plužnih tela na plugu lakše rasturanje razora, normalno je da se taj razor malo vidi u obliku uvale da bi se dogodine mogla otvoriti brazda i posle zatvoriti i da ostane ravna njiva bez brežuljka od nabacivanja, bitno je kad izoravaš zadnji plug da namestiš da zadnji prohod (izoravanje) bude pun plug (zahvat) ili bar približno da razor bude što uži da kad vratiš brazdu možeš da ga nabaciš to jest sravniš što više, ja orem sa tri glave i rasturam razor u jednom krugu tako što poplićim točak što pliće (kad ga spustim na zemlju i točak je na zemlji ali pošto ide po tragu od traktora on dovoljno upadne i zadnja glava ide nekih 10-15cm u zemlju uzavisnosti od mekoće oranja, inače ručica od hidrulika ide do dole to jest slobodan plug i malo brže teram od brzine oranja, ako je grudevito onda malo sporije, kod plugova bez točka treba topling zavrnuti 5-10 krugova tako da plug bude malo poboden da bi prednja glava išla dublje a zadnja pliće i na hidrulik ga namestiš koliko duboko hoćeš (malo osećaja treba). Sa dva prohoda (kruga) ja kod mene mogu da sakrijem razor da se skoro ne poznaje ali je problem dogodine zatvaranje tog razora zato radim u jednom prohodu i rasturanje razora dosta zavisi od stanja zemljišta i zetvenih ostataka. Razor na proleće zatvaram setvospremačom tako što prvo zatvorim razor na sredini ili do komšije i uvratine i to sa malo većom radnom dubinom a posle dok uradim ostatak njive ponovim još jednom razor ali malo brže tako da predsetveno prođe jednom pliće i kraj.Udavi vas.
 
Ja orem sa 757.2 dva traktora i pluga.Kad se zavrsava njiva uvek ostane samo capurak,Podignem plug sto vislje,i prva brazda ore capurak a druga se vuce po povrsini ili jako plitko ore i nabacuje zemlju na razvor a tocak gazi po oranju tako da sabije zemlju.Naprolece tragovi tockova se i nevide a posle ide tanjiraca i spremac sa daskom u proseku tri puta po razoru,i mogu vam reci da se ni neprepozna razvor.Jedino imam problem narucito na manjim njivama sto se poznaje brdo,jer neki put krenem sa krajeva a nezavrsim njivu bas gde sam pravio brdo.
 
Nisi nas udavio, naprotiv- zahvaljujem na detaljnom odgovoru! Što se razora tiče ukapirao sam iz posta 9204, jer sam pre nekoliko dana video sliku iz davnih dana što si nalepio da se podsetimo. Malo mi je bila čudna slika, ali šta znam ja šta može plug sa 3 brazde i višestrukim šampionom u oranju :)
Ali kako u kukuruzovini da ostavim što veći zahvat za poslednji krug, jer obično "čistim" brazdu da mi ostanu 2 vrste (da ne bih izbio brezone, ne znam da li dobro objašnjavam) i te dve vrste imaju koji cm jače od 70, a da bežim u orano ne mogu. Jedino ako bi bilo tanjirano, onda bih jedan prohod ranije mogao da bežim u orano..
I druga nedoumica, ja u tom poslednjem krugu ne poplićim točak već ga podignem do kraja, jer mi više nema funkciju da se na njemu oslanja plug, pošto je mekano. Pustim hidraulik do 4. i čim krenem a on uđe do nekih 20cm onako od oka, ja ga podignem i ostavim na neutralu i do kraja njive non stop gledam iza sebe da ne guši a i po potrebi da reagujem sa hidraulikom. Izgleda da ne radim pravilno, ali za svaki slučaj slikaću sutra tu njivu koju sam orao na razor, svakako prolazim tuda.

Rakin komšija, a što ne ideš sad ujesen tanjiračom, odmah posle oranja? A ono "brdo" možeš da naciljaš, samo što bi trebao 1-2 ili koliko je već potrebno krugova da se vratiš prazan s jedne strane. Ne znam kako je u drugim atarima, ali ovde ima nekih bisera koji godinama oru samo na sredinu iliti sa onim brdima i njiva se komplet deformiše. I meni se desi da zbog definisanja sloga ili sl., orem dvaput na sredinu, ali kod nekoga je to postala praksa...
 
gudura-1.jpg
[/IMG]
gudura2.jpg
[/IMG]Zamislite ovde organizaciju oranja,odavde se ne vidi ima dole jos jedan deo od pola jutra ulazi u sumu,ova njiva ima 5kj oranje ceo dan dok je bio ravnjak,od kad je dosao preletac preporodio sam se a imam ovakvih njiva jos slicnih sve ukupno oko 10ak kj.Majku mu naj lepse je kad je duz puna i kad je ravno al nije uvek tako.......
 
Tako je imenjače, kod dve brazde je teže izorati sa punim plugom pošto se ore od reda do reda i zadnji prohod oba točka upadnu u razor i kad izoreš ostane uzana traka nepoorana koja često se sva obruši ako je mekano i zdrobi usled prolaska pluga ponaročito ako ima crtalo pa leluja levo desno mada i ta traka može da se izore, posle se vrati brazda kao kad zatvaraš razor, u jednom krugu prednja dublje a zadnja pliće brazda i u drugom krugu još poplićiš i brže voziti uzavisnosti od oranja i dali imaš točak na plugu ili nemaš, normalno na to sve utiče vlaga zemljišta, žetveni ostaci, sabijenost zemlje (grudevito), veština orača ali se uglavnom svodi sve da taj razor bude što plići na kraju da bi ga drljača , setvospremač, tanjirača pa i gruber poravnao (zavisi ko šta koristi i ima od oruđa) u što manje prohoda, na primer setvospremač sa pačijim motikama ga poravna u jednom krugu ili ti prohodu.
Uzoremo ja i kolega špic od 7kj u obliku pravouglog trougla za 4sata sa dva pluga (tri brazde i belarusi 820), na jednom kraju počinje sa oko 300m duž a na drugom završi na 20m, napravim 4-5 razora i rasturim i bude oko jutra vratina ali ih tako namestim da poorem vratine ukrug tako da su gubici u praznom hodu minimalni, e tu bi mi obrtač dosta pomogao.
Kameni ja sam moje poorao tako da za snimak neznam kako ću, imam sutra neku manju njivu da poorem uslužno (1-1,5kj) samo neznam da li ću je orati na razor, ako nezaboravim aparat slikaću bar a što se tiče obrtača će vidimo, samo ako se nekad uzme nešto od 100 više konja onda ćemo razmišljati.
 
Imenjače baš tako kako si opisao, bitno je da manji razori budu što plići kad vratiš brazdu a to nemože sa jednobraznim i dvobraznim plugom baš odraditi u jednom krugu, što više plužnih tela na plugu lakše rasturanje razora, normalno je da se taj razor malo vidi u obliku uvale da bi se dogodine mogla otvoriti brazda i posle zatvoriti i da ostane ravna njiva bez brežuljka od nabacivanja, bitno je kad izoravaš zadnji plug da namestiš da zadnji prohod (izoravanje) bude pun plug (zahvat) ili bar približno da razor bude što uži da kad vratiš brazdu možeš da ga nabaciš to jest sravniš što više, ja orem sa tri glave i rasturam razor u jednom krugu tako što poplićim točak što pliće (kad ga spustim na zemlju i točak je na zemlji ali pošto ide po tragu od traktora on dovoljno upadne i zadnja glava ide nekih 10-15cm u zemlju uzavisnosti od mekoće oranja, inače ručica od hidrulika ide do dole to jest slobodan plug i malo brže teram od brzine oranja, ako je grudevito onda malo sporije, kod plugova bez točka treba topling zavrnuti 5-10 krugova tako da plug bude malo poboden da bi prednja glava išla dublje a zadnja pliće i na hidrulik ga namestiš koliko duboko hoćeš (malo osećaja treba). Sa dva prohoda (kruga) ja kod mene mogu da sakrijem razor da se skoro ne poznaje ali je problem dogodine zatvaranje tog razora zato radim u jednom prohodu i rasturanje razora dosta zavisi od stanja zemljišta i zetvenih ostataka. Razor na proleće zatvaram setvospremačom tako što prvo zatvorim razor na sredini ili do komšije i uvratine i to sa malo većom radnom dubinom a posle dok uradim ostatak njive ponovim još jednom razor ali malo brže tako da predsetveno prođe jednom pliće i kraj.Udavi vas.

Možeš li malo pojasniti ono podebljano, na koji broj spuštaš ručicu hidraulika?

Evo kako sam se ja snašao sa hidraulikom kod rusa u zatvaranju razora. Komšija mi je objasnio da radim isto kao i ti (s tim da on ručicu gura do položaja kao i kod redovnog oranja). Pošto na ovom trobrazdnom plugu koji sam dobio na poslugu točak ne može da se spusti nisko, nisam mogao da primenim njegov savet. Onda sam radio ovako: skratio sam dosta topling pa je plug poprilično zaboden, ručicu sam gurnuo do položaja kao i u redovnom oranju i krenuo tek toliko da glave počnu da poniru. Tu zaustavljam traktor, povlačim ručicu na dizanje i čim plug samo krene gore puštam ručicu u neutral i time sam zaključao hidraulik, tj. plug ostaje stalno na toj dubini (tj. visini jer je krenuo na gore pre nego sam ga stopirao). Krenem pa vidim koliko je zadnja brazda duboko, ako je dobro nastavim brzinu brže nego kod oranja, ako nije dobro ponovim postupak dok ne dobijem potrebnu dubinu. E sad, ovde plug prati traktor, i ako je ravno onda nema problema, ali ako nije (naročito u grudavom) tako i plug kopira te neravnine pa ne ostane jednaka dubina te male brazdice koja ostaje iza poslednje glave. Generalno gledano, to i nije neki problem ako se sagleda cela dužina njive...
 
Dukej ja orem na plivajućem položaju i kad razbacujem razor nema potrebe da držim ručicu na nekom zadatom podeoku da bi plivajući reagovao pravovremeno nego ručicu spustim do dole (do 6-7 podeoka) i tad je hidrulik rasterećen od regovanja silom koju topling vrši na treću tačku kačenja kada hidrulik reaguje da prednja brazda ne zaroni preduboko, napisao sam da točak spustim što niže da bi zadnja glava išla što pliće a samim tim i plug vrši veći pritisak na toling i reakcija je je hidrulika veća, negde čak i koristim plivajući ako mi prednja negde nabaciva višlje brazdu pošto se vozi brže prilikom rasturanja razora.

Dobro radiš, ako ti ne upušta hidrulik a čisto sumnjam da nepuša bar malo dok je u neutralu onda tako kako si opisao je dobro mada i ako malo upušta samo ga cimneš svremena na vreme (to je onaj osećaj i veština koja se stiče radom i godinama a i poznavanjem svoje mašine ako ima nekih nedostataka koji mogu da se ublaže iskustvom), zato je točak lakša opcija ponaročito ako može da se spusti do zemlje.
 
Meni je ove godine prvi put izbacio plug kad sam orao za zito tvrado strasno a isao sam na 15 do 20cm dubine,predpostavljam da je to znak da plivajuci radi?Sto Sale kaze ja isto kad orem gledam da rasteretim hidraulik da ne trpi nastelujem plug na toplingu i tocku ako naleti na trag kombajna beraca,pa potone plug samo malo cimnem rucicu u kabini i ideo bez problema zatim je vratim.....Mislim da je plivajuci ispravan sta mislite?
 
MArko mislim da tebi nije problem u crtalima jer i druga brazda sa crtalom isto se poznaje. Mislim da ti je do dubine oranja na prvom snimku ideš dosta dublje a na drugom pliće i nema dubinu da zaore masu. Vidim i da si na drugom pomerao plug na osovini da bi eliminisao kosu vuču vidim da si na prvom snimku čvrsto držao volan a topling ukošen u desno

Svaka cast na oku. Jesam pomerao plug po osovini i trazio idealno. I danas malo i blago vuce u orano i trebalo bi za 0,5-1cm da pomerim jos malo plug na osovini, ali mogu volan drzati sa dva prsta pa to stvarno nije strasno. Sa druge strane, u istoj njivi gde sam orao bez crtala (isto duboko i bez pomeranja pluga po osovini) sam poceo ostavljati slamu iza mene.
Topling mogu pomerati levo-desno tako sto recimo produzim ili skratim desnu vertikalnu polugu jos malo, ali poremetim onda zadnju brazdu. Radim jos na tome da bude idealno, samo vise nemam sta da izorem :osmeh:
Ovu drugu njivu (drugi snimak) sam plice orao jer dublje nije moglo, pa je moguce da je i to dosta uticalo na zaoravanje slame. Zadnja glava je radila sa 3/4 daske tj gornji deo je posle oranja ostao neispoliran a nikako da namestim da zadnja brazda vise hvata...

Marko, sad vidoh'... top link stavi u gornju rupu, traktor/hidraulika ce brze/bolje reagovati, samim tim ce i oranje biti lakse. :cao:
Bio je stalno u gornjoj rupi dok mi prilikom jednog bas teskog oranja tj razbijanja ledine nije hidraulik otkazao tj prestao da reaguje. Ja mislio da je crkla pumpa i pozvao majstora, a on samo nekom sipkom i cekicem lupi taj neki deo koji regulise sta vec treba, i sve proradi. Rekao mi je da koristim ovu jednu rupu dole i da se to vise nece desavati i eto tako ja koristim ovu donju rupu i sve super sljaka :osmeh:
 
Nazad
Vrh