Roto- drljača

Obratite pažnju na kline na ovoj RD

http://www.pik.ba/artikal/12220872/roto-zubaca-drljaca-brnaca/

Vrlo zanimljiva budževina.

Usput, kada se već vodi rasprava o RD i sjetvospremaču, počinjem da razmišljam da bi za moje uslove RD bila bolji izbor. Na primjer, proljetos sam pripremao parcelu za sjetvu kukuruza, 0.8ha površine, sa sjetvospremačem širine 2.8m i Zetor 7045. Zemlja je bila odlično izmrzla, idealni uslovi. Nedaleko od mene komšija je radio na parceli od 1.5ha sa RD od 2.5m i Landini 8880 (80KS), isto idealni uslovi. Ja sam morao da predjem dva puta dok sam napravio sjetveni sloj a komšija je prešao samo jednom i otišao kući gotovo 2 sata prije mene a sjetveni sloj je bio isti kao moj kao i dubina. Mislim da je stvar u tome što se radi o brdovitom terenu. On istom brzinom ide i uzbrdo i nizbrdo i ima isti učinak sitnjenja zemlje dok ja sa spremačem moram uzbrdo da idem dosta sporije (solidan nagib) tako da uzbrdo imam jako mali učinak na zemljište jer spremač slabo sitni ako ide polako. Zbog toga se već premišljam da počnem skupljati novac za neku RD od 2.5m, mislim da bi je moj Zetor mogao nositi i raditi sa njom, ovako nešto

http://www.pik.ba/artikal/11947964/roto-drljaca-2-5-m-tornado/
 
Zombi verovo ili ne danas na vasaru sam gledao istu takvu rotodrljacu samo sveze ofarbana u narandzasto belo i imala je iste takve klinove,Sad dal je budzevina ili ne neznam ali bi je ja kupio da je imala lift na njoj..........
 
Lik klinove napravio od rebraste armature. Baš dobra ideja, ona ima dosta dobar sastav (čelik), jedino što su takva tijela sigurno teža za pogoniti od pravih. Takodje, može lako i da se iskrivi ako udari u nešto čvrsto no to je i bolje nego da se polomi nešto drugo.
 
Obratite pažnju na kline na ovoj RD

http://www.pik.ba/artikal/12220872/roto-zubaca-drljaca-brnaca/

Vrlo zanimljiva budževina.

Usput, kada se već vodi rasprava o RD i sjetvospremaču, počinjem da razmišljam da bi za moje uslove RD bila bolji izbor. Na primjer, proljetos sam pripremao parcelu za sjetvu kukuruza, 0.8ha površine, sa sjetvospremačem širine 2.8m i Zetor 7045. Zemlja je bila odlično izmrzla, idealni uslovi. Nedaleko od mene komšija je radio na parceli od 1.5ha sa RD od 2.5m i Landini 8880 (80KS), isto idealni uslovi. Ja sam morao da predjem dva puta dok sam napravio sjetveni sloj a komšija je prešao samo jednom i otišao kući gotovo 2 sata prije mene a sjetveni sloj je bio isti kao moj kao i dubina. Mislim da je stvar u tome što se radi o brdovitom terenu. On istom brzinom ide i uzbrdo i nizbrdo i ima isti učinak sitnjenja zemlje dok ja sa spremačem moram uzbrdo da idem dosta sporije (solidan nagib) tako da uzbrdo imam jako mali učinak na zemljište jer spremač slabo sitni ako ide polako. Zbog toga se već premišljam da počnem skupljati novac za neku RD od 2.5m, mislim da bi je moj Zetor mogao nositi i raditi sa njom, ovako nešto

http://www.pik.ba/artikal/11947964/roto-drljaca-2-5-m-tornado/
Zombi, zajebi ti taj tvoj Zetor, i kupi sebi IMT. Njemu ne treba nekoliko sati da spremi 8 duluma za sjetvu.
 
Sve je spremno za sutrasnju setvu.



8x4uo2.jpg
hx3lw1.jpg
 
Evo malo da se pridružim i u ovoj temi. Za jesenju sjetvu pšenice, ove godine kod nas u Semberiji, zemlja je bila bas nepogodna. Ljetos smo kupili Minav nosenu V tanjiracu za Zetora 6211. Naravno, sa svojih 650kg nije ništa mogla uraditi po direktnom klasuristu. Plus, kukuruz je skidan po vlažnom zemljištu, tako da je utabano max. Krenuo sam orati. Pa krenuo tanjirati. Bilo je potrebno 3 puta preći tanjiracom, da bi se Koliko-toliko napravio sjetveni sloj. Pored nas njiva, Zetor sa RD, 2,5m pravi kafu od zemljišta. Došao je u našu njivu i uporedili smo mašine. Rezultat je sljedeći: prodaje se sjetvospremac i tanjiraca, kupuje se RD od 2,5m, taman za nas traktor. To sam i snimio, ko ne vjeruje da pogleda: http://youtu.be/EZysrSgre6I
 
I ja sam, samo nešto ranije, došao do istog zaključka kao i Miša. Kod mene je situacija još gora zbog brdovitog terena. Uzbrdo ne može da se ide brzo a spremač ili tanjirača ništa ne rade ako ne idu brzo tako da pola vremena gotovo džabe trošim gorivo. Sa RD može da se ide svo vrijeme istom brzinom uz isti učinak. Koja bi inače po vašem mišljenju bila optimalna brzina za rad sa RD, na primjeru Zetora? Ja imam 7045. Ja mislim da bi prva brza bila dovoljna u dobrim uslovima, ako je oranje izmrzlo.
 
Zanimljivo je ovo sa RD moje pitanje ide dali RD napravi dovoljno sabijen sloj ispod setvenog u jednom prohodu u svezem oranju ?
 
Mišo ovaj što ti radio uradio je ali daleko je to "idealnog" , ja sam ove jeseni posejao 20-tak kj pšenice pola je radila tanjirača +RD a pola u orano+RD ,jedna parcela što je bila uz put je bila orana pa je prošla Tanjirača a zatim RD i to je najbolje pripremljena.Uslovi za rad katastrofa,previše vlage i sabijeno zemljište još je kod nas zemlja prilično teška za rad.
Telnet napravi tvrd dušek u oranom ali ne svuda ravnomerno ,zavisi kako je plug složio brazdu,ako nije lepo tako bude i spremljeno tj taj duđek bude neravnomeran.Meni lično više se sviđa kombinacija sa Tanjiračom jel ona napravi dobar donji sloj a RD sve to ispegla i bude super.
 
kum vuce sa belorusom 892 roto drljacu lely 2.5m i skoro smo od clana dragan82 uzeli hidrolift pa odma kacimo i imt sejalicu , od 8 ujutru do 2 popodne posejano 15 jutara , stim da belorusu nije bas svejedno , morali smo podizne poluge na rusu pomerati nazad i praviti nove nosace da bi mogao da digne jer fabricki nije mogao odlepiti od zemlje sve to

uglavnom bez nje vise zito se nece spremaati to sam siguran , a za nasu tesku zemlju rus 90 ks je bukvalno na granici snage
 
Evo malo da se pridružim i u ovoj temi. Za jesenju sjetvu pšenice, ove godine kod nas u Semberiji, zemlja je bila bas nepogodna. Ljetos smo kupili Minav nosenu V tanjiracu za Zetora 6211. Naravno, sa svojih 650kg nije ništa mogla uraditi po direktnom klasuristu. Plus, kukuruz je skidan po vlažnom zemljištu, tako da je utabano max. Krenuo sam orati. Pa krenuo tanjirati. Bilo je potrebno 3 puta preći tanjiracom, da bi se Koliko-toliko napravio sjetveni sloj. Pored nas njiva, Zetor sa RD, 2,5m pravi kafu od zemljišta. Došao je u našu njivu i uporedili smo mašine. Rezultat je sljedeći: prodaje se sjetvospremac i tanjiraca, kupuje se RD od 2,5m, taman za nas traktor. To sam i snimio, ko ne vjeruje da pogleda: http://youtu.be/EZysrSgre6I

Bravo za snimak i poredjenje. Da li je ova RD sa klinovima ili sa nozevima? Sta je bolje za pripremu zemljista u uslovima kao sto su bili ove godine kada je zemljiste jako vlazno?
 
Kad se malo istražuje , kako se u svijetu priprema zemljište za sjetvu pšenice nakon kukuruza , koje su savremene metode , traktorski priključci , sijačice itd , dodje se do jednostavnog zaključka : najčešće tamo gdje se sije kukuruz , jako rijetko se uopšte i sije jesenja pšenica . Teža , ravnija ,niža i plodnija zemljišta : kukuruz -soja , a laka zemljišta , brežuljci , suvlja područja , pijesak i sl . : pšenica , uljana repica , suncokret i sl .
Toga se i treba držati a ne izmišljati toplu vodu .
 
I ja sam, samo nešto ranije, došao do istog zaključka kao i Miša. Kod mene je situacija još gora zbog brdovitog terena. Uzbrdo ne može da se ide brzo a spremač ili tanjirača ništa ne rade ako ne idu brzo tako da pola vremena gotovo džabe trošim gorivo. Sa RD može da se ide svo vrijeme istom brzinom uz isti učinak. Koja bi inače po vašem mišljenju bila optimalna brzina za rad sa RD, na primjeru Zetora? Ja imam 7045. Ja mislim da bi prva brza bila dovoljna u dobrim uslovima, ako je oranje izmrzlo.
Ako je oranje izmrzlo, 2 brzohodna bez problema. Ideš 6-7 cm dubine, više nego dovoljno za kukuruz i sve ostale žitarice. A za, tipa krompir ili tako nešto, onda dublje i sporije. Oko 6-8km/h za normalan prolaz... Inače, kod ove Rd koja je za Proximom, ubrzana je na kardanu, ima opciju mijenjanja zupcanika. Još jedna vrlo bitna stvar, ljudi moji, ne lomim se u kabini. Jednom prodjem i gotovo, relativno sporo. Sa tanjiracom, prvi put, Bozee sačuvaj, drugi put i treći put, da bi se napravilo nešto od onakvog oranja, mora treća brzohodna, da ispadnes napolje iz traktora. A još Zetor udoban, ali dzaba.
 
kum vuce sa belorusom 892 roto drljacu lely 2.5m i skoro smo od clana dragan82 uzeli hidrolift pa odma kacimo i imt sejalicu , od 8 ujutru do 2 popodne posejano 15 jutara , stim da belorusu nije bas svejedno , morali smo podizne poluge na rusu pomerati nazad i praviti nove nosace da bi mogao da digne jer fabricki nije mogao odlepiti od zemlje sve to

uglavnom bez nje vise zito se nece spremaati to sam siguran , a za nasu tesku zemlju rus 90 ks je bukvalno na granici snage

Bitno da kazu da je rusov hidraulik majka za torpeda, a torpeda pjeva s tom kombinacijom 9006, istu stvar sam i ja kupio ljetos bas iz toga razloga, jucer pooro 4 jutra kukuruza i potanjuro jednom, danas zakacio RD+S i posijo da se zeru lakse oralo ne bih tanjuro jer tesko mi je okretat se na uvratinama kada je masno izorano a i lakse se vozit ovako ;)
RD je za mene pojam, i sve drugo sam izbacio s njom sve radimo !
 
ratar: kad bacas gnojivo za psenicu?? Ja dio zaoravam (7:20:30) a dio ide na potanjuranu brazdu(15:15:15). Steta mi je terati u vec potanjurano rotodrljacu pa tu preletim sjetvospremacem i ne vidim smisla u rotodrljaci... Meni je (za sad) u jesen to jaaaako neisplatim prikljucak. U proljece brazdu podrljam i zaravnam, po tom ide 15:15:15 i onda rotodrljaca po tome za proljetnu sjetvu...
 
Nazad
Vrh