ZMAJ kombajni

Pozdrav ljudi, evo juce sam razradjivao onu rucku koja steluje korpu, jer to nismo pomerali godinama jer smo samo radili psenicu.
U pitanju je zmaj 133, treba da nastelujem za Soju, u knjizi pise koppa otvorena od 26-32mm , a bubanj na 480-530 obrtaja,
Prosle godine smo radili malo soje oko 1 ha i bio je najebandus :zli: , pa to je gusiloooo cudo, mada je i stabljika bila zelenija, a neka kasnija sorta i visoka bas, sad imamo neku srednju sortu, koja i nije porasla nesto bvisoko pa se nadam da nece biti problema.


Ako neko ima neki savet neka napise , kako bi mozda napravio da masina radi kao ZMAJ.

Pozdrav i :ppozdrav:
 
Korpu otvori dokle god mozes, znaci DO KRAJA. ako imas pogon bubnja preko remena, skidaj 1715 remen i stavljaj 1630 da ne bude labav i onda ce raditi fino i na nizim okretajima. 1715 remen moze usporiti bubanj na 450 okretaja ALI cjelo vrijeme klize po diskovima varijatora i jako se grije, te se na kraju raspadne, a vrlo se lako zastopa kombajn. s 1630 remenom nemas tih problema samo ga teraj. Vjetar otvaras do kraja sita takodjer, donje sito ja stavljam 8mm...

S original remenom neces daleko stici u soji, osim ako nisi kao i neki "majstori" s mog podrucja pa soju vrse na 950-1050 okretaja bubnja pa ju svu izlome...
 
565: vec se o tome pisalo i uzduz i poprijeko ovdje, potrazi i naci ces, nije tesko...

I ne trebas skratiti heder, nego ga suziti ;) Mityoo je svoj heder jos i produzivao ;)
 
Soyacorn je napisao(la):
Sada sam kupio obrtomer pa ću precizno izmeriti. Na koliko je dobro da se podesi?
ja sa univerzalom vozim drugom bez varijatora,kosa 4.20 m znaci 6 redi hvatam.a obrtaj bubnja je na max kao i kod zita.korpa otvorena do 4 rupe,ponekad i u 5 rupu ako je prezrela soja.loma nema.ja ti preporucujem da ne smanjujes obrtaj bubjna,opici do max. i samo pici.jedino moras paziti ako ima stir,posto sirak je vec suv,tako da ni ne oseti da ulazi sirak.ali kod mene je korpa za zito.
 
zmaj je napisao(la):
kiraj je napisao(la):
Danas smo rešili da počnemo sredjivanje hedera od 142-ojke.Rasturili ga ko Bugari skupštinu.hoćemo da mu zamenemo korito i malo ojaćamo konstrukciju.Ako je neko ovo radio gde je kupovao korito?Da li neko ima ideju kako ojačati konstrukciju da se ne ugiba u sredini.Sada imam slike pre skinutog korita a sutra ću slikati konstrukciju pa da mi neko objasni šta treba ojačati.
2kg4yp.jpg
iz99iq.jpg
video sam na netu,l i a firma u molu radi evo ti br 024/861-375,024/863-183
jel mo
zmaj je napisao(la):
kiraj je napisao(la):
Danas smo rešili da počnemo sredjivanje hedera od 142-ojke.Rasturili ga ko Bugari skupštinu.hoćemo da mu zamenemo korito i malo ojaćamo konstrukciju.Ako je neko ovo radio gde je kupovao korito?Da li neko ima ideju kako ojačati konstrukciju da se ne ugiba u sredini.Sada imam slike pre skinutog korita a sutra ću slikati konstrukciju pa da mi neko objasni šta treba ojačati.
2kg4yp.jpg
iz99iq.jpg
video sam na netu,l i a firma u molu radi evo ti br 024/861-375,024/863-183
bobo jel moram da ga ceo rastavim kao sto je ovde uradio clan zmaj pa onda jedno po jedno da rezem
 
Krecar, kod malih Zmajeva je veći obuhvatni ugao korpe nego kod većih Zmajeva, pa se dešava da lomi zrno i kad su mali obrtaji bubnja, pogotovo ako je soja dovoljno zrela. Govorim za žitnu korpu, sa kukuruznom bi trebalo da je bolje, ali je ja nemam. Ako ima korova mora da se poveća broj obrtaja bubnja da ne bi gušio. U pravu je Bobo za varijator kajiš, to se i kod mene dešava. Ja za soju koristim sito od 11mm, probao sam i sa onim od 8mm, ali se dešava da se jedan deo sita zapuši ako ima malo krupnije soje.
 
Ja koristim žitnu korpu jer nemam kukuruznu, a prosle godine je gusio bubanj, pa kad uhvati jedna bagremova motka ne pomaze moramo da uzmemo dve da ga odgusimo , sad sam kao sto sam rekao razradio pomeranje korpe pa cu da otvorim skroz kao sto ste rekli.
Prosle godine je bilo slomljenih zrna ali nije strasno.
A bilo je čička prosle godine ali smo to pocupali i izbacili tako da trave nije bilo puno.
promenicu i kaiš pe ćemo videti šta će biti.

Hvala svima javljam se sa izvestajem o radu i prinosu .... ::novac::

samo zdravlja i :cool: vremena Pozzz

Post je spojen: [time]1285129969[/time]
_________________________________________________

A sto se tice ovog skracivanja hedera ove slike su me nesto podsetile, u naš heder je pre više godina uleteo jedan šofer LADE auuu sta je tu bilo poslaa :udri:, vratiti u pravac i sve tooo
Ali sve smo sredili za nekoliko dana... tada nije bilo digitalnih aparata ni mobilnih telefona tako da nemam foto dokumentaciju
 
Ja isto radim sa zitnom korpom soju i nikakvih problema nisam imao od kako stavljam malo kraci kais na kombajn, a loma bude, decki moji pri skroz otvorenoj korpi i pri 550 okretaja bubnja... Vrse ljudi i na 950 okretaja soju, pa se to lomi da je strasno, a ja ovako lijep ootvorim kombajn do kraja, i samo ga dooobro hranim, idem cak beze nego u psenici, samo ako je suho i kombajn ne propada. jedino sto vidim kao "problem" je namotavanje soje na desnu stranu vitla, jer ga ne mogu dovoljno visoko podici, a inace, opleti ga samo tako...
 
Nazad
Vrh