Zetor 7211 Piksiranje

Forga

Novajlija
Učlanjen(a)
18 Okt 2020
Poruka
23
Lokacija
Vrbovec
Postovanje kolege, posjedujem Zetor 7211 kod kojeg sam primjetio da ima poprilocno dosta lufta na prednjim rukavcima, zbog cega mu je potrebno piksiranje.. Dali je tko to radio bez majstora kod kuce, koji su postopci i na sto sve treba obratiti paznju..? Svaki vas savijet dobro dodje.. hvala..
 
Pogledas u katalogu a ima i servisna na netu. Ja sam radio verziju sa amortizerima 7011 , koja je malo komplikovanija od one bez amortizera . Mislim da 7211 i 7011 i nisu neke velike razlike osim sto je 7211 laksi , poceli su stedeti na materijalu. Takodje zavisi da li su pojedeni samo klizni lezajevi i dobile osovine koje prolaze ili ako su dobila i kucista , to ne znas dok ne otvoris.
 
Ovaj je bez amortizera, imate link od servisne na netu..? Kako se krece cijena kompleta novih dijelova?
 
Imas preko googla , tebi treba samo katalog. Zavisi sta je sve otislo. Za verziju bez amortizera je sve dosta jeftinije. Kad vec skidas promjeni i semering na glavcini. Najveci problem je svuci onaj dio gore gdje ide upravljacka spona.

Ova verzija sa amortizerima je malo drugacija ima dvije rupe sa strane gdje se stave mislim neki malo bolji materijal okrugao fi12 i izvlakacem se nategne i udaris cekicem sa strane po masivnom djelu koji se svlaci i vecinom to odleti sa izvlakacem , ima konus pa ne drzi glavu iznad toga da ti ne izbije zube , kod tebe je to jos jednostavnije.
 
Skoro sam kupovao taj semering za 7011, oznaka je 90x110x13. Pre 5 godina kad sam radio prednji trap, osovine rukavca su bile potrosene. Hteo sam da kupim nove, ali su mi prodavci savetovali da moje navarim i ostruzem jer su nove jako loseg kvaliteta.
 
Sumnjam da su original loseg kvaliteta , mala privreda iz Poljske ili Slovacke pretpostavljam da jeste , original su kaljene i brusene.
 
Verovatno jesu iz Poljske, a najverovatnije iz Slovacke. Ni ne znam da kod nas neko prodaje originalne Ceske delove. Mozda Krokus iz Goloboka.
 
Da to su ti rukavci na 245 strani bez amortizera.. Na koje semeringe mislite na glavcini? S kojim brojem je to oznaceno?
 
31 je semering a 33 lim , i on ako je ostecen se mjenja , mjenjas i 10 ,11,12 i 13 , prvo su piksne , pa aksijalni lezaj , pa gumica i cistac , takodje ako je osla osovina to ti je pozicija 9 .

Poziciju 1 i 5 skidas izvlakacem , normalno prvo skines maticu sa osiguracem, to sve skidas prema gore.
Sve ostalo, kad skines felgu sa gumom ide prema dolje , normalno podignes sve dizalicom i osiguras , mozes i skinuti kompletno (pozicija 6 i 7 ) ako ne mozes stare piksne da izbijes pa je lakse sve okrenuti i izbiti.
 
Poslednja izmena:
Dali znate okvirno kolika bi bila cijena dijelova 10, 11,12 i 13 za obje strane, a kolko same osovine.. Dali se bolje isplati ako je osovina ostecena zamjeniti je novom ili nadovariti gdje je osteceno pa izvrtiti na drebanku..? Hvala vam na trudu i savjetima..
 
Nazovi traktorpro ili nekog drugog koji prodaje pa pitaj imas kataloske brojeve , najskuplja ti je osovina , za cijenu koju se prodaje sumnjam da ce ti neko hteti to navarivati i obradjivati na tokarskom , a i navarivana izgubi tvrdocu koju je imala kad su je termicki obradjivali , mislim da je kod seckara (ovdje lokalni trgovac za zetore) bila manje od 300kn komad. Takodje ako kupujes brendirani aksijalni lezaj racunaj da je oko 100-tinak kn , najjeftinije ti je u trgo agenciji tipa FAG, NTN ili neki bolji.
 
Na ovom njemackom sajtu ti dodje osovina 80E , ne pise original ili zamjenska.

Ja kad sam to radio nije se isplatila niti ona osovina sa amortizerom popravljati koliko je dosla zamjenska kod lokalnog prodavca seckar , a znam takodje jos jednog koji je kupio gotov, u HR ti je mnogo skuplje popravljanje nego u Srbiji pa to uzmi u racunicu.

Ako budes zvao ovog u Zupanji , zove se Sečkar trgovina , vecinom ima zamjenske djelove ali su jeftiniji od originala , nekada i nekoliko puta.
 
Poslednja izmena:
Dali znate koja bi rotodrljaca sa paker valjkom bi bila dobra za 7211, koje sirine? 200, 250? Ili bolje uzeti frezu neku, ali po mojem misljenju freze su sporije i trebaju vise snage ako se ne varam? Koja su vasa iskustva?
 
Nazad
Vrh