Zeleno orezivanje voćaka

Još jednom hvala. Jedino me buni to rezanje "na zeleno". Kada da to obavim tačno i kako?
Pozdravljam te dfiskals sa triput zdravo!
Voćar - bio sam bar 20-ak puta u Banjaluci i isto toliko u Laktašima dok sam radio u Vino Župi, lepo mesto! Mnogo je lep kraj, nadam se da je sada još lepši. Pozdrav.
 
Pravilna i potpuna zelena rezidba krajem maja i u junu u mnogome umanjuje zimsku rezidbu. Mnogo je lakše intervenisati u toku sezone, kad se može birati šta ostaviti a šta uloniti iz krošnje nego rješavati faktičko stanje u februaru. Jedan od problema zelene rezidbe je rod, jer najčešće on "smiruje" rezačevo mišljenje da je neka od grana višak, a takođe odvraća pažnju od konkretnog posla.

Npr. uklanjanje vodopija je najčeća radnja u zelenoj rezidbi, ali uz ostale radnje ima i slučajeva kad se da primjetiti otimanje grane, tj. njeno naglo bujanje. Takve grane su najčešće srednje ili manje opterećene rodom, ali su plodovi na tim granama visoke kvalitete. Često zbog toga one budu pošteđene ali se u februaru kad je zimska rezidba vidi u kom postotku je ona preuzela inicijativu u krošnji, i tad je ona zaista višak. Iza nje ostaju veliki i debeli rezovi koji teško zacijeljuju. U toku zelene rezidbe se mladari najčešće mogu kidati rukama dok su mladi.

Jedan od ključnih faktora nedovoljno provedene zelene rezidbe je i vrijeme. Jer u toku sezone mi voćari kao i ostali smo zaokupirani raznim poslovima nevezano za voćnjak, a i kad radimo u voćnjaku više se vremena i pažnje bazira na zaštiti voća od bolesti, kao i na primjenu agrotehnike. Pomotehnika zbog toga uvijek trpi.

Mnogi su mišljenja da je zimska ključna, a zelena korektivna rezidba, mada se ovih godina sve više pitam da li je to baš tako i da nije obrnuto.
 
Pozdrav voćarima,ne mogu reći kolege,jer sam ja tu još daleko, ali trudim se pa ću naučiti.Posadio sam 50 čačanski šljiva prošle godine i po 10tak jabuka i krušaka i još po nešto iz rasadnika iz Čačka, pa me zanima treba li tu šta orezivati na zeleno ili samo povijati grane i formirati krošnju.Nije guta sadnja, posađene su ivicom njive sa obe strane 3-4m razmak a unutra su maline. Koji uzgojni oblik preporučujete?Hvala
 
Pozdrav voćarima,ne mogu reći kolege,jer sam ja tu još daleko, ali trudim se pa ću naučiti.Posadio sam 50 čačanski šljiva prošle godine i po 10tak jabuka i krušaka i još po nešto iz rasadnika iz Čačka, pa me zanima treba li tu šta orezivati na zeleno ili samo povijati grane i formirati krošnju.Nije guta sadnja, posađene su ivicom njive sa obe strane 3-4m razmak a unutra su maline. Koji uzgojni oblik preporučujete?Hvala

Držeći se nekih pravila formiranja uzgojih oblika, u određenom stepenu primenjuješ mere zelene rezidbe, pinsiranje najčešće, a može i uklanjanje mladara. Pinsiranje primenjuješ da bi sprečio dužinski rast mladara, a izbacivanje se primenjuje ako istih ima mnogo, pa vršiš proredu. Ne valja ni izbaciti sve mladare, naravno one koji nam neće trebati za formiranje kasnije. Oni su fotosintetski dosta aktivni i dosta hrane može da se stvori, da porast bude dobar. Naravno, uz sve ovo primeniti i savinjanje grana, nekim od načina!
Zanima me da li uvrtanje grana ima identičan efekat kao i savijanje!! Zna li ko?
 
@Vidojica, preporučujem vitko vreteno jer su ti maline u blizini a lako ćeš voće držati pod kontrolom što se tiče bujnosti i veličine krošnje. Biće malo više orezivanja. Takođe, što više savijaj grane, ali prije toga izbaci sve što je višak da u zimskoj rezidbi ne bi imao dupli posao.

@FruitBoy, iz godine u godinu pokušavam što više da uvrćem grane. Po mom iskustvu ima bolji efekat nego savijanje, mada je to radnja u sklopu razvođenja, tj. nakon čačkalica. Grana malo "krcne" i prekine sa rastom, a ne izvitoperi se kao što se zna kasnije desiti pri savijanju. Već sam ranije negdje pisao da se jave nabori, a ponekad i pukotine koje lako zarastu a grana kasnije bude bogata cvijetnim pupoljkom. Pri uvrtanju, biljka reaguje prirodno, kao kad se grana slomi na pola pa iduće godine obilno rodi na toj grani (stari voćnjaci).
Uvrtanje je poželjno ali traži dosta vremena da bi se to uradilo. Mislim da efekat nije identičan, nego i mnogo bolji bar što se šljive tiče :)
 
Hvala kolega, drago mi je što mogu da čujem ovako nešto! :D
Činjenica je da na zelene operacije i operacije u toku vegetacije voćke dosta dobro reaguju, neke dobro, a neke još bolje! ;)
Što se tiče tehnike to mislim da ne bi trebalo da predstavlja problem, s obzirom da sam o tome pričao sa prof. Ognjanovim. Izgleda samo treba imati dobre ruke i naravno jaku volju! :D:ppozdrav:
 
@iroman
Pozdrav,ne razumem šta si hteo reći.Ako ti je glupo što sam tako sadio voće, jbg tako mi je lakše zbog prolaza traktora.Odmaknute su od malina 4m, razmak između je većinom 4m.Samo ja mislim da ‚‚vitko vreteno" ne mora.Može tu nešto bujnije?
 
Ama nije glupo da ga posadis kako hoces ali je glupo da vocke koje su na rastojanju 4 metra rezes tako da joj precnik krune bude metar, metar ipo. Znaci od jedne do druge bi bilo 3 metra, prazan prostor
Pokusaj da zamislis takvu sliku. Trcis trcis, pa sljiva.

Jeste mali problem oko zasenjivanja maline posebno sa juzne, istocne strane, ali ako hoces da imas neke fajde od tih sljiva moras tu krosnju pustiti malo vecu, da se dodirnu, a na tom rastojanju ti to nece biti problem.
 
Hvala,nije problem za malimu jer je to okrenuto jugu i zaklonjeno od vetra pa kad beremo malimu umiremo od vrućine, a i pod nagibom je tako da nebi hlad bio veliki.Još jedno pitanje:Jedan kolega mi reče da orezujem šljive na obrnuti trougao.Postoji li takav način orezivanja i ako postoji valja li?
 
Verovatno je mislio da izgleda krosnje ima taj oblik, i to je ok ako je to mislio. To znaci da su ti donje grane duze od gornjih i to se javlja kod krosnji sa centralnom osovinom, vodjicom, Najcesce je to klasicna piramidalna kruna. Tebi se tako nesto i namece obzirom na razmak sadnje. Mozes i poboljsanu piramidu ( vodjicu odstranis posle 5te 6te primarne grane) da ne bi isle bas previsoko. (Bice hlada i tako, ne sekiraj se )
 
Do sad mi je rođak kalemar orezivao voće, Ironman gledao si video kažeš ne vidiš njegovu zamisao, ali voće vremenom dobije lepu krošnju i široku, zanima me stručan naziv za krošnju koju treba da forsiram u trešnjama koje su 5 puta 6 metara razdvojene pa da mu kažem da mi objasni kako tu krošnju da formiram vremenom.

Ako ne smatrate spamom, ja bih ponovio linkove, ovo smo radili u februaru čini mi se...znači nije zeleno..

Stare oko 4 godine, on ih je orazivao kao i mlade na sledećem videu, da vidiš kako to napreduje:
http://www.youtube.com/user/geenije?feature=mhum#p/u/11/7upOMPjdeAk

Mlade, dvogodišnje:
http://www.youtube.com/user/geenije?feature=mhum#p/u/10/2q0U38tWdw8
 
Pozdrav svima!Ne znam da li sam bas u pravoj temi,ali me interesuje kako da pravilno odradim proredjivanje plodova na breskvi,a i na drugom vocu ako je potrebno.Breskve su starosti od jesenas posadjenih,na kojima takodje ima pokoji plodic,pa do 5 godina.Moze li savet kada i kako to odraditi?
 
Da li je pametno da sad isečem neplodne grane i poneku suvu koju vidim ili da sačekam da prođe berba pa u avgustu? Brinem se ako je neka grana monilična, ja ne umem da prepoznam, da ne ode dalje do avgusta...
 
Sve što ti nije potrebno za tekuću vegetaciju, uklanja se u zimskoj rezidbi, tako da si to trebao zimus odraditi. Sačekaj avgust. I ako nema roda na pojedinim granama, iste su fotosintetski aktivne, stvaraće hranu za rast plodova i mladara!
 
Nema njih puno, tek par, čini mi se kao da su prošle godine te grane imale po neki plod pa sam ih zato ostavio, ne sećam se tačno...sačekaću avgust onda :)
 
Nazad
Vrh