Zeleno djubrenje

Sad su mi se sve kockice sklopile u vezi mog dobrog roda soje na osrednjoj mačvanskoj zemlji ove jeseni.Kad sam prošlog leta skinuo žito njiva je bila čista i nisam išao do jeseni,a kad sam otišao malo me šlog nije udario.Moj kombajner je toliko loše podesio kombajn da je ostalo sigurno 400 kg semena žita.Bio sam besan na njega i hteo mu svašta reći(kombajniranje bilo 700 kg po ha) ali sam ipak oćutao.U jesen jedva zaorao ,žito bilo naraslo kao tepih oko 30 cm.Teško se i pripremilo proletos za setvu soje.I sve tako do oktobra kad je došla žetva soje, a onda počelo da curi na sve strane.Tek mi je sad jasno da sam ja imao zeleno đubrenje-prisilno.Moram se ovih dana pod hitno izvinuti mom kombajneru.Bio mi takav dobar sa loše podešenim vetrovima i korpom na kombajnu-svake godine.
 
Kad js kombajner kriv ondsk zita ima iza slamotresa..ako je po celoj njivi zito pnda moze biti od vetra ili klasje prezrelo pa vitlom ne smes pipnuti klas,kao kod ns 40s i slicnima..hoce i led dosta da omlati..
 
Pozdrav kolege... Jel ima neko da je posle zelene mase posejo kukuruz, kakvi su mu rezultati, jel ima razlike u prinosu, koliko se isplati?? i da li moze za zelenu masu da se koristi uljana repica? Hvala :)
 
Evo kako danas izgleda uljana rotkva slabo se primeti grahorica......mogla je biti redja jer kad malo razgrnem ima male koja bas nevidi sunca.....
dosta sam kasno sejao....treba ranije pa da do prvih jacih mrazeva bude pred cvetanje

erh7dc.jpg


345emxi.jpg
danas slikano evo kako izgleda

14wbln8.jpg
 
Nema boljeg herbicida od -15c!

- - - - - - - - - -

I sada cete preko ovoga da sejete direktno?
 
I sada cete preko ovoga da sejete direktno?

Sejao bi da imam sejacicu za direktnu setvu.
Radicu tanjiranje,nadam se jednom ...videcemo
Poenta je u tome da biljke korenom rade prirodno podrivanje a i mobilizaciju hranjljivih materija iz dubljih u povrsinske slojeve tj zonu buduceg korena.....bar tako kaze nauka...videcemo :ppozdrav:
 
A koliko se takva obrada pokazala dali posle tanjirace idete i sa spremacem i dali je zemlja sabijena predpostavljam da je orano,pripremljeno pa posejano i onda jos u prolece potanjirano?
Da sada sam se setio vi radite gruberom znaci nema oranja ali opet dali je zemlja sabijena posle toliko operacija?
 
Kolko koren tako mlade biljke ode u dubinu i koliki je tu efekat podrivanja?

Послато са Lenovo A536 уз помоћ Тапатока
 
Sejao bi da imam sejacicu za direktnu setvu.
Radicu tanjiranje,nadam se jednom ...videcemo
Poenta je u tome da biljke korenom rade prirodno podrivanje a i mobilizaciju hranjljivih materija iz dubljih u povrsinske slojeve tj zonu buduceg korena.....bar tako kaze nauka...videcemo :ppozdrav:
Ovo sto iznesu na povrsinu to je skroz u redu da tu prenesu deo hraniva,ali koren kao koren gde se nadje tu drzi i hranivo, tacnije ono sto je koren nasao na npr 1 metar dubine tu ce i ostati posle izumiranja biljke.
 
Sta bi ste mi predlozili sada da posejem na parceli , na kojoj na jesen planiram da sadim vocnjak?
Tj. da li neki od ovih pokrovnih useva mogu sad da se seju , a da sa priprmom parcele krenem avgusta/septembra.
 
Nazad
Vrh