Zamena mleka u ishrani teladi

poadrav drage kolege.ja sam kupio tele staro mesec dena od naseg forumasa cika -jove,mozete ga pogledati pod grupom ,nasa telad,.kod njega je pilo kravlje mleko tri puta po cetiri litra,a ja mu dajem zemenu-MILKINADA se zove juti i uvece po 3 litra a na podne dva.e sad vidim da niko ne pominje milkinadu,vec svi milisan.molim vas recite mi koja je razlika posto ovo prvi put radim.unapred hvala na odgovorima!
 
pa ne moramo se zorane persirati,znamo se.zanima me koji li je bolji?i da li bi nesto trebao da menjam u nacinu ishrane?dajem joj i vise nego sto oni preporucuju.jutri i veci po tri litra a na podne dva litra,dok oni preporucuju sada 6-7 l
 
они препоручују због прихватања и друге хране од стране телета, шта јој још дајеш осим замене?
 
oooooooooooooooooooo pa gde si jovane nema te bre kao snega.dajem joj seno koje jede sasvim dobro za to koliko je stara i kocentrat za telad do 100 kg e njega malo slabije jede.
 
Ja sam koristio Milkinadu odlicna je ,ne pominju je verovatno sto sano ima jacu prodajnu mrezu , mikinada lepse mirise od milsana a i cena joj je veca inace sto se spremanja i kolicine tice sve je isto kao kod milsana. To je Nemacki proizvod a odlicne rezultate daju njihovi premiksi i u svinjarstvu (uvoznik nutrivit NS).
 
Uzimam novu turu malih teladi pa me zanima jel iko koristio iku drugu zamjenicu osim Milsana,htjeo bih da probam nesto drugo nisam nesto zadovoljan Milsanom?
 
poz flex202 ja sam koristio milkinadu,i sasvim sam zadovoljan kako je tele napredovalo,e sad mozda je malo skuplja od milisana ali.......znas kako se kaze ne gledaj sta je lepo vec sta je skupo.
 
poz flex202 ja sam koristio milkinadu,i sasvim sam zadovoljan kako je tele napredovalo,e sad mozda je malo skuplja od milisana ali.......znas kako se kaze ne gledaj sta je lepo vec sta je skupo.

Trazim po internetu ali ne mogu naci distributera za BiH za ikakvu drugu zamjenicu osim Milsana,raspitacu se u poljoprivrednim apotekama pa cu vidjeti.Ima neka zamjenica od "Josera" proizvodjaca ne znam valja li to sta?
 
Trazim po internetu ali ne mogu naci distributera za BiH za ikakvu drugu zamjenicu osim Milsana,raspitacu se u poljoprivrednim apotekama pa cu vidjeti.Ima neka zamjenica od "Josera" proizvodjaca ne znam valja li to sta?

Bolji je milsan od Josere. I manje bitna stvar od josere u stali smrdi kao da je nesto crklo u njoj.

"Ova tura je bila losa,e sad dali sto su blizanci pa bili sitni i ili sta je vec ne znam.Prosla tura kad sam prodavao simentalce bili po 140kg a stari 4 mjeseca.Hranim i sa milsanom i kad odbijem mijesam srot,stocno brasno i vitaminsko mineralni dodatak(premiks) ne dajem koncentrat.U sledecoj turi cu davati Megi35 najvjerovatnije ili nesto slicno od drugog proizvodjaca.Sa holstajnima sam zadovoljan samo je njih teze prodati i manja je cijena dok simentalci idu djuture po 900-950KM bez vaganja tako da meni ostane nekih 200KM po teletu."
Da odgovorim ovde da nas moderatori ne bi grdili. Ja dajem megi uz milsan, kasnije sam davao gebijevu potpunu smesu. Telad sa 4 meseca budu teza od tvojih. Ovoj poslednjoj trojici sam sam pravio koncentrat i isto su napredovali. U pitanju su holstajni.
 
Pa dobro ovisno o ko zna cega,neki budu tezi neki laksi,kako kad,ne mozes znati kao i sve u zivotu.Nekad budu super,nekad malo losiji bitno da covjek nije u minusu :) Najveci problem su uginuca teladi,proslu turu su mi dvojica holstajna uginula.Prije mjesec dana uzeo 3 holstajna i eno jedan od njih bolestan vec 20 dana.Znaci najveci problem su ta uginuca teladi do 60kg,do tad je kriticno(barem iz mog iskustva),poslije je vec puno lakse.
 
Bas iz tog razloga, ja i uzimam telad od 70-80 kg,mnogo je manje zajebancije sa njima. Koji je bio razlog uginuca?
 
Bas iz tog razloga, ja i uzimam telad od 70-80 kg,mnogo je manje zajebancije sa njima. Koji je bio razlog uginuca?

Upala pluca jedan slucaj,drugo tele bilo slabo 2 dana manje jelo i treci dan ga nasao uginulog.Doduse ta dvojica su bila 38 i 40 kg kad sam ih uzimao.Trece tele bilo 34kg njega sam kasnije prodao sa 120kg,ko bi rekao on najmanji od njih i na kraju bi nesto od njega :) Ovo zadnje tele muci upala pluca,bio veterinar 3 ili 4 puta davao inekcije,medjutim nista,kao da ima astmu,jede normalno Milsan i megi35 pomalo ali tesko dise.

---------- Post added at 22:07 ---------- Previous post was at 22:06 ----------

Upala pluca jedan slucaj,drugo tele bilo slabo 2 dana manje jelo i treci dan ga nasao uginulog.Doduse ta dvojica su bila 38 i 40 kg kad sam ih uzimao.Trece tele bilo 34kg njega sam kasnije prodao sa 120kg,ko bi rekao on najmanji od njih i na kraju bi nesto od njega :) Ovo zadnje tele muci upala pluca,bio veterinar 3 ili 4 puta davao inekcije,medjutim nista,kao da ima astmu,jede normalno Milsan i megi35 pomalo ali tesko dise.

Ja ubuduce necu uzimati holstajne a i ako budem uzimao uzimacu ove po 70-80kg
 
Otvori tu stalu, izgleda da je zagusljivo u njoj. Ja cim zatvorim pocnu da kasljucaju, cim primetim otvaram je. Moja stala je i zimus bila otvorena, mrzla je balega, ali im nista nije smetalo. Meni je jedno tele imalo upalu pluca, dobio je dve injekcija i sad vec ima preko 300kg.

---------- Poruka napisana u 22:15 ---------- Prethodna poruka je at 22:13 ----------

Doduse malo je zaostao u odnosu na svoje vrsnjake, ali vazno je da je preziveo.
 
Otvori tu stalu, izgleda da je zagusljivo u njoj. Ja cim zatvorim pocnu da kasljucaju, cim primetim otvaram je. Moja stala je i zimus bila otvorena, mrzla je balega, ali im nista nije smetalo. Meni je jedno tele imalo upalu pluca, dobio je dve injekcija i sad vec ima preko 300kg.

---------- Poruka napisana u 22:15 ---------- Prethodna poruka je at 22:13 ----------

Doduse malo je zaostao u odnosu na svoje vrsnjake, ali vazno je da je preziveo.

Otvorena je bila non stop,sad su napolju non stop ali dzaba.Ja telad holstajne necu vise uzimati,nebi ih vise da ih dobijem dzabe,previse su osjetljivi,najradije bi ovu dvojicu sto sam uzeo prije mjesec i po dana(bila trojica jedan je uginuo) ubio maljem kad ih vidim.Cijena im je 3.5 eura kad sam nabavljao a prodajna cijena 5 - 5.5KM i to jedva slabo ko hoce da kupi.Odhranicu jos jednu turu simentalaca desetak komada i mozda cu se baciti u proizvodnju mlijeka.
 
Sto se tice zamene za mleko, milasan ustvari ima jos dva proizvoda pre njegove upotrebe, sto znaci da se on koristi tek sa mozda 25-30 dana a ljudi grese i konstantno ga koriste od 10 dana i tu nemoze biti dobrih rezultata.
Ja u zadnje vreme koristim Inbergov proizvod (Inberg Milk) koji se koristi od 10 dana i koji se rastvara na manjoj temperaturi od ostalih zamena sto znaci da je sastva vise organski nego biljni. U kombinaciji sa njihovim starterom rezultati budu jako dobri.
To su barem neka moja iskustva.
 
Koja je cena tom inbergu? kako se rastvara na manjoj temperaturi, zar nije bitno dati teletu vruc napitak (30-38 c)?
 
Nazad
Vrh