Zaštita vinove loze

v1k3.jpg
[/IMG]

Moze li neko da mi kaze o cemu se ovde radi?
 
Nedostatak hraniva u zemljištu ili koren ne može da pokupi hranljive materije...
Probaj je prihraniti folijarno sa wuxal super ili slavol-om.Kod mene se slavol pokazao veoma dobro na vinovoj lozi.
Imao sam problem na mladim kalemovima(pisao sam na forumu) i hvala bogu lepo se razvijaju.Pozdrav!

@IVAN ILIC
Ja sam išao bakar oksihloridom pre neki dan pošto nisam našao funguran.Predhodno tri puta za redom sa cabrio topom ali nisam zadovoljan je mi se pojavila plamenjača na mladoj matildi i moldovi,starom čokotu Afus-u u dvorištu i kod rođaka na Afusu i Hamburgu.Sva sreća pa nije strašno.Meni je prošle godine bila idealna kombinacija antracol pa posle mankogal i kumulus df,znači bez sistemika i nije bilo nigde problema.
 
Poslednja izmena:
I ja sam u jednoj fazi oko cvetanja imao plamenjacu na grozdicima,ponegde.Ali kako je ponelo rod ove godine jos mu i dobro dodje da ga malo proredi.Sto se tice sistemika i kontaktnih,pojedinci kod mene od vajkada rade iskljucivo bakar plus sumpor i isto beru kao i ostali.Samo njihovo angazovanje u vinogradu je mnogo vece u vreme zastite.Sto se tice Cabrio topa,gotivim ga i ja,medjutim njegova aktivna materija protiv plamenjace je metiram,kontaktna materija iz Polirama.Iako je odlican,metiram je ipak kontaktni a to u losijim vremenskim prilikama moze u nijansama da napravi razliku izmedju dobre i manje dobre zastite.
 
Ovo zatisje me podseca na onu narodnu ''cuti da ne ureces'' .Grozdje je lepo ponelo, blizi se sarak za vecinu sorti,zastita je odradjena super a metereolozi najavljuju grad i oluje ministarstva izjavljuju da nemaju dosta potiv gradnih raketa.Nama i nije ostalo nista sem da se molimo da ne bude grada sad kad se blizi berba.Kod nas je bilo grada u par navrata ima ostecenja bobica ne mnogo ali ih ima.Oprskao sam lozu Akordom protiv pepelnice i Cinebom ,sad cu ovih dana ponoviti zastitu pa sta Bog da.
 
@drotos
Pominjes Cineb,da li su to neke zalihe odranije ili ga sada negde nabavljas?Cineba kod nas nema zadnjih,otprilike tri godine.
 
Otac mi na istoj njivi ima vocnjak pa sam to konfiskovao od njega pre par godina,sad mi zatrebalo pa eto...
sastavio sam lepo i korisno pa jos kad je dzabe kus' lepse ...... pozz
 
Iskreno,nikada ga nisam koristio,a sigurno je dobar s obzirom da ima siru primenu.U mom kraju Cineb i Kosan su decenijama bili sveta dvojnost kod vinogradara.Kada su ga ugasili i Zupa i Zorka pojedinci su i bukvalno zaplakali uglas-cime cemo sada da prskamo.Vise volim da kao kontaktni fungicid za te namene upotrebim folpet,mada uvek gledam da promenim aktivnu materiju.
 
Sad kad ste spomenuli cineb, i ja sam poronašao nedavno nekih 1/2kg zatureno negde iza police.
Bilo je to pre 6-7godina kad mu je isteklo rok trajanja, pa mi bilo frka prskati s njom, i ja kupio novo pakovanje, a ovu zaturio za nedaj Bože...i tek sad je pronašao kad sam pravio neko veliko spremanje. Neznam dal to valja uopšte, i šta činiti snjom?
Kad je gledam ovako, vizuelno...neprimećujem ništa čudno, izgleda sasvim normalno.
 
Ocigledno je previse vremena proslo od isteka roka,plus ako sam razumeo kesa je otvarana.Tesko da ce imati valjanog efekta njegova primena.Nebrojeno puta sam upotrebljavao preparate van roka,za neke sam se i sam cudio kakav su posao zavrsavali nakon 4-5 godina posle isteka roka trajanja.Konkretno Perfektion peta godina van roka i skinuo je sve sto se trenutno mrdalo u vocnjaku.Ali to su vec izuzeci,ne treba se igrati sa preparatima koji su dugo u isteku.
 
Nisam ni mislio da koristim taj "Cineb", jer ako ga nisam potrošio pre 6-7godina, sad neću sigurno.
Neg me zanima šta se radi sa sredstvima kojima je istekao rok trajanja?
Sad pišem ovde, jer smo već spomenuli, al bi trebalo otvoriti neku temu o takvim stvarima. Dali je to uopšte regulisano nekim pravilnikom, šta činiti sa takvim hemikalijama?
Svi mi imamo kojekakve sredsva kojima je istekao rok trajanja, i samo se pomeraju sa police na policu!
Imam neke insekticide 1l pakovanje, i još kojekakva sredstva što je otac koristio, što je istekao rok pre 10god!
Koristiti ih neću sigurno, kako ih se otarasiti a da nebude posledica štetnosti i zagađenja živitne sredine i okoline?
Lako je to baciti u smeće, pa tamo na nekoj deponiji buldožer to sve lepo prolije i razjebe, i sve ode u zemlju! Al to neću da radim, nisam prost!
Išao sam u poljoprivredne apoteke, i raspitivao se da prime sredstva nazad, i nek vrate u fabriku gde je proizvedeno...neće niko, svi smiču ramenima, i govore da su oni zaduženi samo za prodaju a reciklaža ih ne zanima.
Šta činiti? ima li neko neke informacije oko takvih stvari...:sta:
 
Koliko sam ja čuo, u apotekama su po zakonu obavezni da nazad prime prazne flaše i proslede ih proizvođaču. Logično bi bilo da prime i pune. Dostavno vozilo ide u oba pravca.
 
Pa bilo bi logički da se primi nazad takva roba, ali su mi dali pedalu u apotekama...do duše nisam obišao sve, samo 2-3 apoteke, i posle bio razočaran i nisam ni išao dalje u obilazak i gubio vreme.
Tražio sam neki zakon kako se postupa sa takvim preparatima što im je istekao rok trajanja, al nisam mogao ništa da nađem...

pozzz joe!
 
Postoji raskorak izmedju zakona i prakse,bice da je zakon donesen mnogo pre nego sto su fabrike u mogucnosti da uniste svoje proizvode sa isteklim rokom.Naime unistavanje svih hemiskih sredstava,bar sto se tice lekova i fito farmacije,mora se obavljati u pecima sa tacno odredjenom visinom dimljaka i u skldu sa propisima ... a to sve kosta.Do skora se to moglo u zeljezari Smederevo u raditi /visina dimljaka je u pitanju/ sad neznam ko bi to i za koje pare uradio.
Ja sam poslusao moju suprugu, koja je inace farmaceut,ona mi kaze da lekovite supstance u roku trajanja moraju odgovarati deklaraciji a to ne znacu da ce drugi dan po isteku roka biti neupotrebljiv.Po isteku roka trajanja dolazi do pada delujuce supstance i to vreme slabljenja nije naglo vec sporo i postepeno u zavisnosti od cuvanja preparata.Ako praskovi nisu grudvasti,promenuli boju ili miris najveroatnije da je mozda samo oslabio i da se i dalje moze koristiti.Tecni preparati takodje nesmeju promenuti boju miris gustinu, posebno treba obratiti paznju da insekticidi koji deluju respiratorno/isparavnjem/nesmeju biti otvoreni .Svako koriscenje sredstava sa isteklim rokom ide na nasu licu odgovornost i niko nam nece garantovati da ce biti ok.Naj bolje bi bilo prvo probati dali deluje preparat na manjoj povtsini pa ga onda koristiti...
pozz..
 
Ja sam uzeo funguran 250g pakovanje.To mi je veoma puno,ali nisam mogao da nadjem u gradu manje pakovanje.Valjda neće izgubiti dejstvo vremenom jer planiram da ga koristim za sledeće dve sezone.Uvek sam fungicide uzimao kao najmanje pakovanje za 10L vode i taman potrošim kroz sezonu ali ovo je previše...
 
I ja sam slicno prosao,jedva nadjem insekticid koji deluje samo dogestivno a ono on skup ko otrov a pakovanje od litre ,nebih ga potrosio za deset godina.Trgovac kaze da se ne uvozi manje pakovanje,malo glupo,nisam ga kupio a treba mi, pcele su mi u neposrednoj blizini vocaka.
Iace zastitna sredstva kupujem tako da mi ostane i za dogodine bar za jedno prskanje ......pozz
 
Ima toliko dobrih sredstava za zastitu, cudo jedno. A ja sam za ovu godinu zavrsio sa zastitom, ako je za vajdu...
Samo za nedaj boze, pa mora...
Vise me brine druga stvar, prerodilo, a susa...nosim se mislju da odem sa makazama da skidam deo roda...videcemo
 
Nazad
Vrh