Zaštita vinove loze

Juce sam prskao u vinogradu, sredstvima koja sam gore pomenuo. Puno kisa je bilo u Zupi u poslednje vreme a zbog cvetanja sam malo pomerio vreme tretiranja. I bingo, nasao sam plamenjacu, ne na puno mesta ali je ima. Nadam se da ce je ridomil gold zaustaviti i svesti na najmanju mogucu stetu. Naravno da sam odmah pozvao drugare koji se bave vinogradarstvom pa i neke zastitare. Svi se zale na plamenjacu, neko vise neko manje. Obratite paznju, ako je ima, ODMAH u zastitu!

Pozdrav zupa100!
 
Verovovali ili ne, na svakom lastaru ima grozd....
Prskao nisam ničim, nadam se da neću morati....

conex.jpg


293vl9i.jpg


262l1ti.jpg


29fdlw2.jpg
 
Juce sam prskao u vinogradu, sredstvima koja sam gore pomenuo. Puno kisa je bilo u Zupi u poslednje vreme a zbog cvetanja sam malo pomerio vreme tretiranja. I bingo, nasao sam plamenjacu, ne na puno mesta ali je ima. Nadam se da ce je ridomil gold zaustaviti i svesti na najmanju mogucu stetu. Naravno da sam odmah pozvao drugare koji se bave vinogradarstvom pa i neke zastitare. Svi se zale na plamenjacu, neko vise neko manje. Obratite paznju, ako je ima, ODMAH u zastitu!

Pozdrav zupa100!

Jeste, ima je i kod mene, mislim na plamenjaču, ali sam našao i pepelnicu na dva grozdića, i to na hamburgu...i baš mi je krivo...odmah sam išao da pregledam i ostalo grožđe , ali nisam nigde našao...a onaj jebeni prokupac i vranac čisti ko suza...
Ja sam zadnjih par dana zalamao, čistio zaperke, uklanjao višak lastara i usput okopavao...
Sutra se spremam za prskanje...ako vreme posluži...
 
I ja sam pronasao uljane pege od plamenjace. Zalamao sam i vlacio lastare. Na kraju isprskao:

1.Ridomil gold
2.Falcon
3.Elisa

prihrana wuxal.
 
Ja sam danas oprskao i to sa mikalom za plamenjaču, falkon protiv pepelnice a dodao sam i kontaktni za pepelnicu, vatsul ili kako već...
 
Juče udario led, loza dosta pomlaćena, grozdovi bobica oštećeni, krenula trulež, sa čim prskati? imam kod sebe blu bordo, furguran oh i bakar oksihlorid 50? ništa baš protiv truleži do sutra, dok poljoprivredna ne otvori...
 
Ti imas sve same bakarne preparate i odlicni su kod ovakvih problema. Medjutim,nabavi Kaptan,FitoFert Humisuper (ili neku drugu prihranu sa humunsko-fulvinskim kiselinama),dodaj neki botricid obavezno (fungicidi protiv trulezi-Dional,Teldor,Swich,Pehar...) i fungicid protiv pepelnice. Ovakva kombinacija odlicno sanira nastale mehanicke povrede u vinovoj lozi,kako na lastarima tako i na grozdu. Nadalje nastaviti sa redovnom zastitom prateci vremenske (ne)prilike i fenofazu razvoja loze.
 
  • Like
Reagovanja: j21
Dobar dan, zanima me kod prehrane mlade loze, koji odnos elemenata je najbolji i da li tokom cele godine da koristim isto djubrivo? ne mogu nigde konkretno da procitam, uglavnom kompanije reklamiraju svoje proizvode
 
Posto je mlada loza u pitanju,vinograd u zasnivanju,akcenat se stavlja na fosfor od makroelemenata,a mikroelemente ionako dajes u promilima sa gotovo svakim folijarnim djubrivom. Fosfor je izuzetno bitan kod ukorenjavanja novih sadnica,pored ostalog. Naravno,podrazumeva se da je pre sadnje zaoran stajnjak (ili barem unesen u jamke za sadnju),takodje unet mineralni NPK i da je dato nesto azota iz KAN-a,UREA-e,AN-a zavisno od kiselosti zemljista. Sva djubrenja bi se trebala raditi na osnovu analize datog zemljista,medjutim,u praksi to najcesce biva na osnovu licnog ili tudjeg iskustva,saveta,preporuke i dr.
Ono osnovno sto se tice djubrenja je to da je osnovno zemljisno djubrenje nezamenljivo,folijarno djubrenje je samo korektivno (neki bi rekli sminka). Ali kod valjanog zemljisnog djubrenja,svako folijarno je naknadno samo plus i moze se videti pun efekat. Bez osnovnog folijarno je zajebancija. Evo i jednog teksta na ovu temu:
[h=3]Djubrenje vinograda – mladi vinograd posle sadnje | Agro Info Te[/h]
 
I cetvrti put sam prskao danas: ridomil gold + falkon+ prihrana. Stala je plamenjaca, krenula pepelnica (malo). Tesko se borim ove godine sa bolestima.
 
Stala je i pepelnica, sto je zakacilo, zakacilo je, vise je nema. Danas sam peti put prskao blubordo + sumpor + falkon (u najjacim koncentracijama). Fino izgleda.
Mana sumpora je sto treba birati vreme prskanja naime, ne sme se prskati ako su temperature iznad 25 C, u tom slucaju gori list i grozd. Sto kaze Lane Gutovic, ne znam sto sam ovo pricao, mozda nekome pomogne... :ppozdrav:

Pozdrav zupa100!
 
13612223_1150760071634548_8114322706211743061_n.jpg


- - - - - - - - - -

na dosta cokota mi se pojavile ovakve bobice na grozdovima, sta je to, cime da zastitim? svaka tri dana mi pada kisa....sa plemenjacom jedva izlazim na kraj, sad mi se i ovo pojavilo. sad prvu godinu se bavim vinogradarstvom, dosad sam samo okopavao , to je bio moj posao.
 
Dule,crna trulez je u pitanju. I dalje je ova gljivicna bolest na nasim terenima velika nepoznanica i ne pridaje joj se pravi znacaj,gotovo nikakav. Nekada je nema ni u promilima,nekada napravi pravi lom. Problem sa njom je taj sto je njena pojava na bobicama grozda veoma intenzivna i prosto zapali vinograd.Iscitaj pazljivo tekst,sve su lepo objasnili:
http://zastitavinoveloze.info/news2-crna-trulez-grozdja-sacekusa-iz-zasede
 
Interesantno je da sam na vise mesta procitao kako preparati za suzbijanje plamenjace deluju i protiv crne trulezi. Problem nastaje u godinama kada nema potrebe da se stiti protiv plamenjace...
Na mom primeru se pokazalo da bas i nije tako. Pre 5 dana sam uradio tretman Falcon, Ridomil Gold, Elisa i Pehar. Juce sam obisoa vinograd i video projavu crne trulezi, napad plamenjace je uspesno zaustavljen.

Citajuci dalje, video sam da se najvise preporucuju sredstva koja sadrze kaptan, kao i neka sredstva protiv plamenjace Mikal Flash i jos neka. Dana sam isprskao Mikal Flash.
 
Protiv crne trulezi vinove loze (guignardia bidwellii) ima malo zvanicno registrovanih preparata,pre svega u Evropi,kod nas jos manje.Provereni preparati i preparati sa preporukom struke su:eek:d kontaktnih-Kaptan i Folpet (poticu od istog molekula),Metiram (Polyram),preparati na bazi bakra;od sistemika i lokal-sistemika:krezoksim metil (Stroby,Kolis),miklobutanil (Systhane,Sabithane),folpet+azoksitrobin (Quadris max)... Ono sto je bitno za ovu bolest je isto kao i za sve druge,samo preventiva resava problem.A sa prevencijom se mora krenuti mnogo pre prevencije od plamenjace.Vec sa pucanjem prvih pupoljaka do 15-ak cm duzine lastara.
Ova gljivica je svoju ekspanziju kod nas dozivela u 2010 godini,kada se je stvorio veliki infektivni potencijal i sada imamo njeno prisustvo vece ili manje,zavisno od regiona,vremenskih prilika,zastite...
 
Vidim da se na nekim mestima i mesa crna pegavost i crna trulez. A negde se i govori da je crna trulez odredjeni stadijum crne pegavosti, dosta konfuzije.
Koliko sam ja informisan, to su dve odvojene bolesti.
 
Stala je i pepelnica, sto je zakacilo, zakacilo je, vise je nema. Danas sam peti put prskao blubordo + sumpor + falkon (u najjacim koncentracijama). Fino izgleda.
Mana sumpora je sto treba birati vreme prskanja naime, ne sme se prskati ako su temperature iznad 25 C, u tom slucaju gori list i grozd. Sto kaze Lane Gutovic, ne znam sto sam ovo pricao, mozda nekome pomogne... :ppozdrav:

Pozdrav zupa100!

Samo ti druze pisi, jer je dragoceno to sto pises...bar meni...
Sto se tice , prskanja ja sam dosad tri puta prskao...zadnji put je bilo oko 25 do prvog , negde...A koristio sam ridomil i kombinaciju konzula i jednog preparata koji mi je ostao od prvog puta....a dodao sam i watsul, te nesto za crnu trulez ne secam se...
Ali nameravam odmah posle praznika , mozda vec u subotu ...
 
Vidim da se na nekim mestima i mesa crna pegavost i crna trulez. A negde se i govori da je crna trulez odredjeni stadijum crne pegavosti, dosta konfuzije.
Koliko sam ja informisan, to su dve odvojene bolesti.
Upravo tako! Crna trulez (Guignardia bidwellii) i crna pegavost ili fomopsis (Phomopsis viticiola) jos je nazivaju i eskorioza,mada se pod tim nazivom podrazumevaju i neke druge bolesti,su dve potpuno razlicite gljivicne bolesti vinove loze. Smatra se da je sve manja upotreba bakarnih preparata doprinela sirenju ovih bolesti,pre svega fomopsisa. Kao i cinjenica da bakar danas uglavnom koristimo za zavrsne tretmane,kada je za ove bolesti vec kasno. Mozda bismo se trebali vratiti prvom bakarnom tretmanu,nesto poput plavog prskanja voca.U fazi vunenog pupa bakarnim tretmanom bismo resavali mnoge potencijalne probleme. Za fomopsis vazi pravilo da se tesko iskorenjuje i da je to dug proces.Gotovo svi preventivci za plamenjacu imaju odlicno dejstvo i protiv fomopsisa uz,naravno,vec pomenuti bakar.U Evropi je ditianon (Delan) standard u borbi protiv ove gljivice.
 
Nazad
Vrh