Sancho je napisao(la):

majstori
Pa kao da smo na nekom rekla-kazala forumu, a ne na najpoznatijem poljoprivrednom forumu na prostoru bivše Jugoslavije.Možda je ovo posao moderatora, ali bi ipak prije svakog pisanja trebalo malo razmisliti i ne pisati bar neke nelogičnosti..............
Moram priznati da se dobrano slazem sa citiranim dijelom kolege Sancho. Mislim da bi svako od nas (clanova foruma) trebao dobrano razmisliti prije svakog pisanja sta ce napisati, da taj njegov post ima prije svega nekakvog smisla, a da ne govorimo o nekakvoj ukupnoj koristi za sve clanove i citatelje foruma. Jer svi mi pojedinacno, u ukupnom zbiru uticemo na nivo kvaliteta foruma kao i na njegov dignitet. S toga nemogu ostati ravnodusan spram nekolicine prethodnih postova pa cu napisati (ili citirati nekolicinu literaturnih izvora) koji ce mislim donekle razjasniti gore navedenu problematiku.
Randman predstavlja odnos izmedju mase klaonicki obradjenog trupa i tjelesne mase zive zivotinje izrazen u procentima. Obicno se krece od 40 do 65 % (Mioc i sar, 2007), a zavisi ponajvise o genotipu (pasmini) i stepenu utovljenosti i ujedno je jedan od najznacajnijih parametara za ocjenu kvalitete trupa. Iskoristivost trupa zaklane janjadi pramenke relativno je niska i iznosi svega oko 45 % (Pavic, 2002). Randman janjadi mesnih, ranozrelih pasmina, izrazene tovnosti obicno je od 58 % do 62 %, nerijetko i vise. U grla iste dobi, masa trupa i randman su veci ako je grlo utovljenije jer je udio iznutrica u mrsavih zivotinja uvijek veci nego u onih veceg stepena utovljenosti.
Na randman uticu i mnogi negenetski faktori poput dobi, spola, tipa janjenja (samac-blizancad-trojcad itd.), ishrana, sezona klanja, odbica, kastracije, tehnike klaonicke obrade trupa, vremena proteklog od klanja do mjerenja, zdravlja i dr. Tako je randman mlade, sisajuce janjadi razlicitih pasmina u granicama od 50 % do 56 % (Sañudo i sar., 1997). Randman zavisi i o sistemu uzgoja pa tako janjad drzana u stali i hranjena krepkim krmivima imaju veci randman nego janjad othranjena na pasi (Cañeque i sar., 1990; Priolo i sar., 2002). Naime, napasivana janjad, u odnosu na onu iz staje, imaju vece potrebe za suhom tvari obroka za postizanje jednakog dnevnog prirasta i zato ima razvijeniji probavni sistem od janjadi koja je imala bitno smanjene mogucnosti kretanja.
Prema pravilniku Europske Unije (European Union, 1992) klaonicki obradjen trup janjeta je trup zaklane zivotinje s kojega je nakon klanja i iskrvarenja skinuta koza i odstranjeni svi unutrasnji organi te je:
– bez glave (odstranjene na mjestu izmedju zatiljne kosti i prvog vratnog prsljena) i donjih dijelova nogu odstranjenih u tarzalnim i karpalnim zglobovima);
– bez repa (odstranjenog između sestog i sedmog repnog prsljena);
– bez organa prsne, trbusne i zdjelicne supljine;
– bez spolnih organa i vimena janjenih ovaca.
Pravilnik (stari Pravilnik SFRJ koji je jos na snazi u mnogim ex ju drzavama) navodi i da se janjece i ovcije meso stavljaju u promet iskljucivo s kostima.
Prema Pravilniku (Pravilnik o kvalitetu mesa stoke za klanje, peradi i divljaci) pod trupom janjadi sisancadi podrazumijeva se ohladjeni trup sa glavom, ukljucujući i jezik, unutrasnje organe (mozak, srce, grkljan, dusnik, pluca, grudna zlijezda, jetra, slezina, bubrezi, bijeli bubrezi – testisi), bubrezni loj i trbusnu maramicu, bez koze i donjih dijelova nogu.
Toliko o nekim osnovnim informacijama kada su u pitanju klaonicki pokazatelji kvaliteta.