Virtemberg Ovce

  • Začetnik teme aleksandar
  • Datum pokretanja
A

aleksandar

Guest
Mene interesuju virtenberg ovce, koje su pozitivne osobine rase i koje su mane. Interesuju me kako stvari stoje kad je u pitanju prodaja ovih ovaca.


posto su ovce sjagnjene
posto su muski i zenski jaganjci
posto su ovnovi
 
Odg: Virtenberg Ovce

Dali bi nam malo objasnio zašto te interesuje. :sta:

Ovako kako si postavio pitanja, slabo će ti ko odgovoriti. Nažalost malo je ovčara registrovano na forumu, ja bih ti rekao ali neznam nikoga ko drži tu rasu ovaca. Ali još ću se malo raspitati. :osmeh:
 
Odg: Virtenberg Ovce

Ako se mislis ozbiljno bavit ovcama onda ti je najpametnije da uzmes mladu janjad. Pod mladu mislim najmanje 2 mjeseca starosti.
Inace imas tipove ovaca za meso, mlijeko i vunu kao i one kombiniranih svojstava. zavisi sta ti treba. Virtemberg spada u merino ovce iz njemacke,Traze puno brige i paznje. Dobre su na janjcima. Prosjek 180 janjadi na 100 ovaca. Ali traze i puno papati. Zato ako nemas vlastite pase i sijena zaboravi na to. Osjetljive su na nametnike. Javi ako te jos sto interesira :osmeh: :ppozdrav:
 
Odg: Virtenberg Ovce

imas farmu "kompas" kod kragujevca, trenutna cena sjagnjenih dviski (2 meseca su vec bremenite) 350 evra po komadu. gazda je spiljevic. ima wirtemberga na jos jednoj farmi i cena je povoljnija oko 300 evra po komadu. neznam tacno gde je ali u pitanju je centralna srbija a gazda je neki doticni gosp. raka
ali najjeftinija i najsigurnija kombinacija (cista krv) je uvoz iz nemacke. pozdrav
 
Odg: Virtenberg Ovce

@ Ford ne bih se slozija sa tobom da je uvoz najsigurniji i najeftiniji. Razlog. AKLIMATIZACIJA.
Bilo bi dobro da covik nabavi zensku janjad iz vise uzgoja. Naravno sa porijeklom. A mozda da uveze par ovnica.
Mlado blago se najlakse aklimatizira i tu je najmanje gubitaka. Pozdrav :ppozdrav:
 
Odg: Virtenberg Ovce

He, ja naso pa zaso a u ovce se apsolutno ne razumem.
Medjutim cujem da ljubitelji jagnetine prepoznaju i izbegavaju ovo meso. Kafedzije isto. Pre nedelju dana sam cuo kako se gazda kafane kune gostima da ne sluzi vinterberg. Ima boljih rasa za meso koje se redovito blizne a za mleko imas ove.....mozes da nadjes na netu...izraelske koje daju 350 do rekordnih 650 litara mleka a da pri tome zadrze kvalitet, kolicinu masnoce i proteina. Ludilo!
 
Odg: Virtenberg Ovce

Ako te i pored svega interesuje cene Virtenberg ovnova jaganjaca,dviski....
evo ti telefon farme "Čolić": 015 413 431 , 064 258 64 31
Na proslogodisnjem sajmu u NS uzeo sam njegov prospekt samo zato sto mi se dopalo da jedan uzgajivac ovaca ima lep, u koloru uradjen prospekt. Tamo ( u prospektu) se spominju i neke medalje, zlato za dviske, bronza za ovnove....Ali jos bolje je da odes na sajam pa da upoznas izlagace i vidis i druge rase....
 
Odg: Virtenberg Ovce

Tar je napisao(la):
He, ja naso pa zaso a u ovce se apsolutno ne razumem.
Medjutim cujem da ljubitelji jagnetine prepoznaju i izbegavaju ovo meso. Kafedzije isto. Pre nedelju dana sam cuo kako se gazda kafane kune gostima da ne sluzi vinterberg. Ima boljih rasa za meso koje se redovito blizne a za mleko imas ove.....mozes da nadjes na netu...izraelske koje daju 350 do rekordnih 650 litara mleka a da pri tome zadrze kvalitet, kolicinu masnoce i proteina. Ludilo!

Ne znan zasto ljudi to izbjegavaju. Vjerovatno ih je neko zajeba pa in proda"janjad" koja je trcala za materon ali ne radi sise nego radi picke.
Sto se tice izraelskih ovaca hm tu se ne bih slozio. Cinjenica je da awasi ovca uspijeva na bliskom i srednjem istoku. Cinjenica je da su Zidovi otisli najdalje u selekciji, ali isto tako je i cinjenica da tamo postoji i tzv. asaf ovca. To je krizanac awasija i frizijske ovce i da pojedina selekcionirana grla daju i preko 1200 litara mlika. Inace rekordeka kod frizijki je ovca koja je dala preko 2100 lit mlika u jednoj laktaciji.
Sto se tice Hr ima jedan uzgajivac koji ima asaf, frizijke i 3pasminske krizance sa istarkom i priblizio se 1000 litara mlika.
Sto se mene tice moja domaca silbenska ovaca je rekorderka inace nesluzbena ali virujte na ric cista domaca krv sa 450 lit mlika u jednoj laktaciji :pcelac::
 
Odg: Virtenberg Ovce

Da odgovorim redom.
-Nisam jeo vinterbersku jagnjetinu. Samo vidim i cujem da je ljubitelji izbegavaju. Jeo sam Golijsko i Sjenicko jagnje i to je fenomenalno. Nemci su ga placali 50% vise od drugih jaganjaca. Posto toga nema kolko hoces mangupi se napravili pametni pa poceli da kupuju po Banatu i da teraju za Sjenicu... Svabe se pokupe i odu!
Sto se tice prinosa koje pominjes fenomenalni su. Nisam znao za to. Ali u komsiluku u Makedoniji postoji rasplodni centar za awasi ovcu i ljudi traze kooperante za sirenje i prodaju u SR, BiH, i HR. Kazu da ovca super uspeva u Makedoniji koja ima vrela leta ali ponekad i zestoke zime.

Nego nesto mi nije jasno? Ako mozes da nabavis ovce koje daju preko 1000 litara zasto uopste gajis koze kad je ovciji sir najskuplji?
 
Odg: Virtenberg Ovce

....Nego nesto mi nije jasno? Ako mozes da nabavis ovce koje daju preko 1000 litara zasto uopste gajis koze kad je ovciji sir najskuplji?....

Ajmo redom. Cijena i jednog i drugog sira je priblizno ista. Recimo u juznoj Italiji vise cijene ovcji sir a u sjevernoj kozji. U Francuskoj su kozji sirevi najcjenjeniji..itd itd. Znaci stvar ukusa.

Sto se tice ovaca sa vrlo velikom laktacijom stvar je jednostavna. Ovca mora biti aklimatizirana. Drugo nasa selekcijska sluzba ne priznaje krizance itd itd. Ali ono prvo je najbitnije. Frizijka je recimo udomacena u Njemackoj, Danskoj i Nizozemskoj, ali cim dodje u drugo podneblje oooddeeeeeeeeee. Najbolje rezultate u Evropi van pomenutih zemalja postigli su Grci, ali ni njihovi prinosi ne prelaze 350-400 litara po glavi. To ti je otprilike oko litru po glavi a ja imam i onih koje se priblizavaju 3 litre.
Ja inace gojim i ovce i koze. Koze gojim jos i zato sto niko nece da radi a moram rasciscavati terene, a one to rade mukte, bez socijalnog i place sa samo malo prekrupe i zita te obiljem vode he he. Otvorit cu novu temu pasnjaci i montirat neke slike da ti bude jasnije. Pozdrav
 
Odg: Virtenberg Ovce

Sve mi je jasno.
Citao sam kako u Americi opstine iznajmljuju kozja stada za rasciscanvanje terena!

Za ove severnjacke rase verujem da se tesko aklimatizuju na mediteran. A onda verovatno su i razmazene po pitanju hrane. Ali ove iz Izraela, te bi sigurno uzivale na Silbi.....Medjutim ako imas zelju da sacuvas staru lokalnu rasu i jos imas dobar prinos mleka onda cestitam i stvarno nema potrebe za uvozom. Predpostavljam da bi i drzava morala da da neku posebnu premiju za takav trud?

Inace, kao sto znas, od sire poznatih sireva najskuplji je Parmezan a on je kravlji.
U Francuskoj Rokfor a on je ovciji.
E sada kada su u pitanju male proizvodnje specijalnih sireva tu si u pravu. Nema pravila. Stvar ukusa i brendiranja.
 
Odg: Virtenberg Ovce

@ Tar vidin ja da nema admina , cugija, tebe i mene i ivanhoea ode ova zanimljiva tema u PM. Sto se tice ivanhoea di je taj covik nestao. Neko mu je podvalija krivi muzni uredjaj i bas kad san mu isa objasnit da radi krivo nestade.

Sto se tice proizvodnje sira, ujednacena kvaliteta sira se moze postic samo sa stalskim (visoko intenzivnim uzgojem) Zato su sirevi od nas malih proizvodjaca nenadjebivi u okusu i mirisu. Ne mozemo mi na pasi stajati sa cigankon(AP-M72 A ili sa TT jcom i naredjivat blagu sta da pase. Ovco ovu travu jedi a ovu ne he he :ppozdrav:)
Zato ti ni ja ne mozemo postici isti okus sira u 1 ili 5 misecu. To si Tar dobro primjetija. Ali takvi sirevi su najcjenjeniji na trzistu. Njih je malo a kvalitet i okus je stravaaaaaaaaaaaa. Pogotovo uz dobro vino.
E vi ste mladi pa naucite dico i zivite dok mozete. :D :ppozdrav:
 
Odg: Virtenberg Ovce

@ Tar da ne skrecemo sa teme dobio si odgovor na PM-zadovoljan:haha:? :osmeh:
 
Odg: Virtenberg Ovce

Sjeničko jagnje....mmmmmm, osećam se kao Homer Simpson :haha:

A ja ka budaletina, :sta: buduci da ne jeden janjetinu. Sve u svemu ja mislim da je najkvalitetnija otocka janjetina a za to san dobio i potvrdu od velikih ljubitelja tog mesa. :osmeh:
 
Odg: Virtenberg Ovce

Brundalo majstore, to o Virtembergu kaze literatura a u praksi i stadu je nesto sasvim drugo.Index jagnjenja, velicina legla, mlecnost, procenat kosti u trupu oko 30%.Rezultati ispod proseka /drzao sam virtemberg 10 god/ i presao na sigurno domace-sopstvena selekcija.Kvalitetno stado se formira i stvara a ne kupuje.U ovcarstvu je reklama i marketing cudo - Virtemberg je to u negativnom smislu pokazao. Ilustracija za to je da se i kod vas u HR broj odgajivaca sa 99-2003 god. smanjio na 48-2007.god. /hssc/ Tacka na Virtemberg.
Scientia est potentia - Znanje je moc
 
Odg: Virtenberg Ovce

vla je napisao(la):
Brundalo majstore, to o Virtembergu kaze literatura a u praksi i stadu je nesto sasvim drugo.Index jagnjenja, velicina legla, mlecnost, procenat kosti u trupu oko 30%.Rezultati ispod proseka /drzao sam virtemberg 10 god/ i presao na sigurno domace-sopstvena selekcija.Kvalitetno stado se formira i stvara a ne kupuje.U ovcarstvu je reklama i marketing cudo - Virtemberg je to u negativnom smislu pokazao. Ilustracija za to je da se i kod vas u HR broj odgajivaca sa 99-2003 god. smanjio na 48-2007.god. /hssc/ Tacka na Virtemberg.
Scientia est potentia - Znanje je moc
To majstore. A di si dosad bija. Ovaj moj clanak je objavljen samo da dan osnovne teoretske podatke i sa nikakvom drugom namjerom. Pa svi se polakome za onim ovca/koza/krava daju toliko mlika ali niko ne gleda u pozadinu toga. Zato se ja slazen sa tobom ne 100 nego 500%.
Drago mi je da si se pojavija ovdi he he :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh