Virtemberg Ovce

  • Začetnik teme aleksandar
  • Datum pokretanja
Hvala Majilovac i Slavis.

Slavis druže eksperimntisao sam sa pšeničnim klicama. Bilo je o tome reči pre par godina ovde na forumu. Naklijavaš, daješ i čekaš rezultate.

Nastavljamo istim tempom :)

5txuhl.jpg
 
Poslednja izmena:
Konacno da postavim slike. Prvo jagnje rodjeno, a da će biti umatičeno. Jedinac, odlične genetike.
viewer.php
[/URL][/IMG]
Blizanci, prvi put od ove ovce. Uvek je jagnjila muške, ali jedince.
viewer.php
[/URL][/IMG]
viewer.php
[/URL][/IMG]
Konačno, dvojke devojčice. I majka im je favorit, nadam se da će ove curice biti poboljšanje kvaliteta, s obzirom na novog ovne, njihovog oca. Ovo je starija.
viewer.php
[/URL][/IMG]
Ovo je mladja, bila je u kući jer je upala u kotao gde stoji voda za piće ovaca, pa se fenirala.
viewer.php
[/URL][/IMG]
Za sada tri jagnjenja, 5 jaganjaca. Nadam se jos jednom jagnjenju uskoro, pa onda mala pauza, I jos 3 ovce posle pauze.

- - - - - - - - - -

viewer.php
[/URL][/IMG]
Ovo je ponosni tata.
 
ti imas odlicne ovce tako da i treba da imas uvakve rezultate ako im pruzis adekvatnu ishranu.jeste malo nezgodno raditi naklijavanje pogotovo sto se mora imati porcija svaki dan
 
danas mi se izjagnjila prva grupa ovaca (njih dvadeset) i po pitanju plodnosti odlican je rezultat 15 se obliznilo a 5 dalo jedincad.prva i zadnja su bile dviske kupljene kao jagnjad od kolege rajka iz g.milanovca i obe se obliznile.jagnjenja su bila nenormalno teska i to kod ovaca koja su nosile dvojke, sem par njih ostale su sve imale problematicna jagnjenja.dve su usivane jer su se pocepale dok mi je sedmoro jagnjadi uginulo gusenjem jos u stomaku.jednoj mojoj dviscici (stara 12meseci ) jagnje se tolko bilo nagutalo plodove vode u njoj da kad smo ga izvlacili glavu i prednje noge smo izvukli bez problema ali stomak nikako, da bi mu na kraju kad smo ga izvukli stomak pukao i creva mu se prosula a ono onako zivo pokusavalo da ustane.inace ovan i ovce su isti kao i prosle godine kada smo imali samo jedno uginuce jagnjeta jer je zaglavilo glavu izmedju jasala
 
Slavis bas razocarenje. Meni se prvi put ovce jagnjile sa novim ovnom koji je bas velikih dimenzija i prilicno glavat. Prvo jagnjenje je bilo jedinac i to muski i bas je tesko islo. Ostala tri jagnjenja srecom blizanci pa je islo lakse, ali su i jaganjci krupni. Razumem razocarenje, ja na moje gledam kao na ukućane, volim ih prilično. Ali uvek glava gore. Sretna nova.
 
Kolega Slavis, ništa pametno i za utehu ti ne možemo reći, ali moraš dalje... To su takvi udari da se čoveku ne mili raditi više, ali prođe to... Kod mene je situacija nezgodna, nemam adekvatne objekte, zima stisla, treba da mi se jagnji druga grupa a jagnjad iz prve grupe imaju tek neki dan preko dva meseca, mladi su mi za zalučivanje ali imaju lepu kilažu. Pre neki dan jedno prosečno muško jagnje otišlo za Božić, sa 63 dana imalo ravno 30 kg i bio je bliznac. Zeznuo sam stvar što nisam uradio objekat letos, bio sam sve već dogovorio i onda se sve poremetilo.
 
danas mi se izjagnjila prva grupa ovaca (njih dvadeset) i po pitanju plodnosti odlican je rezultat 15 se obliznilo a 5 dalo jedincad.prva i zadnja su bile dviske kupljene kao jagnjad od kolege rajka iz g.milanovca i obe se obliznile.jagnjenja su bila nenormalno teska i to kod ovaca koja su nosile dvojke, sem par njih ostale su sve imale problematicna jagnjenja.dve su usivane jer su se pocepale dok mi je sedmoro jagnjadi uginulo gusenjem jos u stomaku.jednoj mojoj dviscici (stara 12meseci ) jagnje se tolko bilo nagutalo plodove vode u njoj da kad smo ga izvlacili glavu i prednje noge smo izvukli bez problema ali stomak nikako, da bi mu na kraju kad smo ga izvukli stomak pukao i creva mu se prosula a ono onako zivo pokusavalo da ustane.inace ovan i ovce su isti kao i prosle godine kada smo imali samo jedno uginuce jagnjeta jer je zaglavilo glavu izmedju jasala

Ishrana moze pomoci oko krupnoce jagnjadi,mi praktikujemo da 2-3 nedelje pred jagnjenje ukinemo zrnastu hranu i drzimo ovce detelini/senu samo, nemora znaciti da je ihrana pitanje ali moze pomoci, ovo je muka kolega slavis, desavalo se i kod mene, svaka godina je drugacija iako je stado isto (bolesti, kvalitet ishrane i drugi faktori nikad nisu isti iz godine u godinu)glavu gori idemo dalje
 
I kod mene problema ima ali najvise da su takva jagnjad da samo leze i trzaju se dobijaju ovce soli briketirane sa vit. i mineralima i sa selenom i prom selen i roknem 5 ml kad imaju veliki stomak inace uglavnom dvojke ove god 2 po tri kom dale samo su djubrad teski cim malo jagnje zamakne nece da ga primi nazad pa da je zlatno ,a bas juce smo morali vaditi jagnjad nije se grlic dovoljno otvorio i oba jagnjeta taka nevitalna a lepo krupni mislim nisu neki degenerici sve im na mestu a bilo pre vise god. da je jagnjetu vrat sav ukocen i faca mu malo u krivo isla ali sisalo i odraslo bez problema jedini dan dva zbog toga sto vrat nije bio pokretan morali smo ga drzati dok sisa a posle sam naucio a i nema dve nedelje crce ovca visoko sjagnjena dosli sa pase ona naduvana stao zeludac i ni makac i neosaningest i sto cuda i djaba .Jebi ga.
 
hvala svima na podrsci.ovcarenjem se bavim od 1999 i za sve ove godine cini mi se da sve lose sto moze da se desi desilo se, tako da sam ocvrsnuo.o ovome pisem da bi kolege upoznao i sa situacijom da nekad i pored sve nege i dobre ishrane i propisnih objekata bude i ovakvih slucajeva.pozdrav svima
 
Prosle nedelje imao prilike raditi obdukciju jednog avitalnog jagnjeta. Od tri ovce svi avitalni i svi uginuli. Štitna žlezda uvećana bar tri puta. Ovo samo govorim da skrenem pažnju ovčarima da pripaze na so, uzimajte jodiranu.
 
Sinoć izmerio prvenca, koji je rodjen 26 novembra. Jedinac jeste, majka jeste velika, otac takodje, mada i ja nisam do sada merio mlade jaganjce. Ima 32 kg, ja se bas začudio i prijatno iznenadio. Bas bi voleo da ode u priplod. Poslednje jagnjenje, majka nije wirtemberg već mešanka, jagnje jedinac muški teško 6 kg mereno drugog dana života. Da li i vi merite jagnjad po rodjenju, kako nalaze matično knjigovodstvo.
 
Radio sam to prvi put,zasto,iz tih razloga jer sam na nekim ovcama planirao jos ovo jagnjenje i da ih sklanjam a malo i eksperimentisanja.
Inace,ponovio sam se juce sa 10 zelskih jaganjaca od poznatog odgajivaca..
 
Ovan 2.5 godinr. Prva mrka u stadu je bila jesenas, bacio ekstra jaganjce.

OVAN 2.5 GODINR. PRVA MRKA U STADU JE BILA JESENAS, BACIO EKSTRA JAGANJCE.
5zi1px.jpg
 
Nazad
Vrh