Viljamovka

Onda je ekstra, a ima li negde objasnjene kako raditi rezidbu u spaliru?
 
Povijanje u redu grana pod pravim uglom i sto manje rezidbe grana - samo izbacivanje nepotrebnih
Ali generalno ta kolicina je pretpostavljam za neku kucnu upotrebu, sto onda ne ostavis tako kako je na neku vazu, na kraju dobit ces skoro istu kolicinu voca samo sto ce manje biti prve klase - i mane posla oko njih.
 
planiram da stavim jos 40 komada ove jeseni.. ukupno do 70
i kajsija imam malo vise.
 
Procitaj onda temu kruske, imas nekih stvari saznati oko kruske, prvo da ne valja sama sorta viljamovka da se sadi... procitaj temu kad stignes.
 
OK je Santa Marija, mada sto ne neka sorta koja kasnije zrija - zbog konzuma npr. Boskova bocica jedna kvalitetna kasnija kruska.
 
Pozdrav svima , krenuo Sam u sadnju viljamovke pa imam par pitanja
1. Prvih 20 sadnica koje Sam nabavio su kalemljene direct na dunju ,50 su mi s posrednikom kaludjerka. Sta moogu iskreno da ocekujem od ovih 20.
2. Sa njima je posadjeno i 20 Santa maria a planiram I karmen. Da li je to dovoljno za medjuoplodnju?
Ovih 20 su dvogodisnje sadnice pa Sam racunao da se sve primilo normalno...
 
Ocekujes sve isto kao i kod ovih sa posrednikom, jedini problem je sto je sam kalem spoj krtiji, pa bi ti valjalo ih nekako izdvojiti i vezati zicom [ali i ne mora]
Zna se polomiti na spoju kad je opterecena rodom po vetrovitom vremenu.
 
E hvala puno na brzom odgovoru posto Sam se stvarno zabrinuo citajuci forum. Pomislio sam da mode imati problem sa kvalitetom I kolicinom roda I slicno. Inace zaista spojevi na kalemu izgledaju lose u smislu da he podloga vec 3 x deblja
 
Evo da i u ovoj ''specijalizovanoj'' temi postavim pitanje - da li je neko imao iskustva sa klonom Viljamovke ?
 
Pozdrav svima , krenuo Sam u sadnju viljamovke pa imam par pitanja
1. Prvih 20 sadnica koje Sam nabavio su kalemljene direct na dunju ,50 su mi s posrednikom kaludjerka. Sta moogu iskreno da ocekujem od ovih 20.
2. Sa njima je posadjeno i 20 Santa maria a planiram I karmen. Da li je to dovoljno za medjuoplodnju?
Ovih 20 su dvogodisnje sadnice pa Sam racunao da se sve primilo normalno...
Druze ja sam posadio 350 krusaka,u toj cifri preovladava Viljamovka ali sam izmedju posadio 10 karmen,10 santa maria,ima i malo junske lepotice i svega 5 kaludjerke,100 komada Viljemovka na podlozi BA29 (stare 2 god) a sve ostalo je Viljamovka na posredniku (kaludjerka). Mogu da ti kazem da su mi se najbolje razvile te na posredniku,najvise su izrasle u visinu cak metar od proleca do jeseni.
 
Pozdrav forumasi ! Zanima me vase misljenje o vilijamoci krusci za rakiju.. Imam u planu krajem godine vaditi jedan stari sljivak, na jedno 5ari pa bih umesto sljiva tih pisadio vilijamoovku za rakiju samo za svoje potrebe. Pa me zanima na kojoj podlozi uzeti sadnice, da li joj treba oprasivac , koji razmak sadnje preporucujete.. ????????????
 
prvo moras videti kako ces obradjivati,obzirom da nije velika povrsina mozes i rucnom obradom,mozes saditi na razmacima od 3.2m x 1.2m pa nadalje uz spalirsku obradu,kaleljena vijamovka na posredniku kaludjerke,osnov dunja ba29
 
Pa ja sam nesto i mislio da obradjujem rucno, 5 ari nije to mnogo... Pa radio bih spalirsku sadnju.. E smao izvinite mozda sam dosadan ali oko kruske i spalirske sadnje ne znam ama bas nisa, malo citam po forumu i pretrazuje.. Tu se isto radi spalir koa i na primer kao kod jabuke, stubovi zica i to je to.. To se nebih usudio sam rezati niposto, vec bih doveo strucnjaka.. Mada nije tu neka povrsina i lolicina, ali bolje da se odradi kako treba nego posle da se kajem...
 
Poslednja izmena:
eto ti imas od KV do mene50 km,lepo dodjes ja te odvedem da vidis par zasada kako izgledaju,pa odlucis sam sta i kako hoces,lepo ti se pokaze i objasni i dalje radis sam
 
Nazad
Vrh