Vertical tillage - obrada bez prevrtanja

Moji drugovi posle horsiranja u jesen sa proleca njivu za kukuruz rade sa setvospremacem,a za soju imaju laku tupancevu drljacu sa rotorima i setvu vrse sa agriom 6 redi i sa monosemom za direktnu setvu jos nisu imali problema sa setvom,a imaju njive koje su teska crnica od 1 pa do 3 i 4 klase!
Lepo si napisao ,,sa Monosemom za direktnu setvu,,. Ne može da se seje sa standardnim sejačicama kao što su Nodet ili OLT.
 
Lepo si napisao ,,sa Monosemom za direktnu setvu,,. Ne može da se seje sa standardnim sejačicama kao što su Nodet ili OLT.
jesi probao kad znas da ne moze sa standardnom ?
Tomo Vs je lepo napisao ......"i setvu vrse sa agriom 6 redi i sa monosemom za direktnu setvu"...........(verujem da je mislio na monosem diskosnom sejcicom)
isto tako je napisao da seju sa Agrijom sa kojom i ja sejem
Malo vise smelosti i probajte, pola jutra, jutro pa da vidite da nije tako strasno i ja sam pre tri godine probao na 2 Ha, sad vec radim sve ovim sistemom,ne tvrdim da znam,imam i ja gresaka ali sam zato i pokrenuo temu kako bi razmenjivali pozitivna iskustva a i greske i ucili jedno od drugih a ne samo da bude tema za kritikovanje i pametovanje
 
@Rabadzija
Kojim traktorom podrivas?Koliko radnih tela ima podrivac?Ovo me zanima,znam da je Agromerkur podrivac i Rus traktor,ako ne gresim?!
 
Nisam protivnik svega ovoga sa redukovanom setvom, ali moram priznati da nisam voljan ulagati ogromne novce u mašine za takvu obradu.

Meni je lakše poorati na vreme i istovremeno poravnati.... I istovremeno puno jeftinije.
Za mene je čak i dugoročno neisplativo razmišljati o mašineriji za redukovanu obradu.
 
jesi probao kad znas da ne moze sa standardnom ?
Tomo Vs je lepo napisao ......"i setvu vrse sa agriom 6 redi i sa monosemom za direktnu setvu"...........(verujem da je mislio na monosem diskosnom sejcicom)
isto tako je napisao da seju sa Agrijom sa kojom i ja sejem
Malo vise smelosti i probajte, pola jutra, jutro pa da vidite da nije tako strasno i ja sam pre tri godine probao na 2 Ha, sad vec radim sve ovim sistemom,ne tvrdim da znam,imam i ja gresaka ali sam zato i pokrenuo temu kako bi razmenjivali pozitivna iskustva a i greske i ucili jedno od drugih a ne samo da bude tema za kritikovanje i pametovanje
Tako je Rabadzija je u pravu ljudi imaju AGRIU obicnu 6 redi i MONOSEMA e sad znam da moze i direktno da seje jer ima neke dodatne opruge sto povecavaju pritisak po bateriji na 150kg oni rade 250ha od toga oko 150ha im je pod kukuruzom ostalo soja i nesto malo psenice.Plug su prodali i kazu da ga vise nikada nebi zakacili za traktor momci su jako hrabro usli u tu igru i mnogi jaci im se dive ali niko nema m...a da ih prati ja sto sam sitna riba za njih imam m..a ali nemam toliko para i jbg i dalje vucem plug.Prinose imaju odlicne iako mnogi kao vicu nije bas to tako ali kod njih u dvoristu se vidi napredak svake godine neka nova masina stigne!
 
Ovo su slike od 2014 god. jer ove godine nisam slikao.Znaci podrivano u jesen 2013 sa gruberom na 25cm do 35cm kako gde je moglo i odmah posle 2 dana potanjirano poluteskom tanjiracom.Nemam nikakvu specijalnu sejalicu vec nasu imt obicnu i kao sto se vidi na slici kroz takvo zemljiste sejem.Jedino za soju sam poravnavao sa vocarskim podrivacem jer trazi malo ravnije zbog vrsidbe.Kod ovakvog sistema je problem jer kada pocne setva ja nemogu sejati kada vecina koja ore njive jer kod mene ima vise vlage pa sacekam jedno 2 do 3 dana kasnije.Da imam sejalicu sa diskosnim ulagacima ili za direktnu setvu nebi bilo problema.Inace svako ko ima traktor od 70ak konja moze da proba ovakav sistem rada jer ima grubera od 2m itanjiraca koje takvi traktori mogu vuci.Ko prati temu soje i kukuruza videce da sam ove godine radio samo jesenje tanjiranje u dva prohoda i to nije moglo dublje od 15cm a imam za ove uslove susu odlican usev kukuruza i soje.
2ujs9bm.jpg
9gd99j.jpg
2uqy6v7.jpg
2nqqiq1.jpg
317edj6.jpg
2yobfb5.jpg
2dqja10.jpg

I nakraju da vam kaze da ovaj sistem radi na bilo koje zemljiste,jer kod mene je od 1 do 3 klase 70 posto zemlje i u svakom delu atara imam njive i svuda isto radim.
 
Srdjane
na drugoj slici vidim da se nisi trudio u prolece da uradis pripremu? ima puno sitne trave ( sitna prolecna soca, gusta....ja je zovem zabljom..neznam joj ime )
Tretiras posle Totalom? Interesantno i ja je imam ne nekoliko njiva.....
 
Od kako radin na ovaj sistem imam je dosta u prolec po njivama.To je kod nas srcasti poponac,koji se lako ubija ili adengom na crno ili nekim drugim preparatom pa kombinacija 3 lit totala zajedno.
 
Kukuruziste radjeno sa gruberom 26 oktobra 2012 godine.

jz9vsx.jpg


Ista ta parcela u spremanju 27 aprila 2013 godine. Kao sto se vidi po slikama bilo dosta zetvenih ostataka od kukuruza ali je dosta toga i "nestalo" preko zime pa u pripremi nije bilo problema sa gusenjem spremaca. Ni sa korovima nisam imao problema iako je bio kraj aprila kada je setvospremac prvi put usao u njivu.

24enb7q.jpg
 
Svaka cast Cicimoric....
reci mi kakav je tvoj osecaj ili iskustvo po pitanju zagrevanja zemljista u prolece ? Naime struka kaze da se orano daleko brze zagreva u prolece te je samim tim mogu ranija setva...ja sam tako prosao 2014 u prolece u setvi sve sto sam kasnije sejao kukuruze su mi bolje,brze i ujednacenije nicali oni iz rane setve se bas kilavio....interesuju me tvoja iskustva??
 
jesi probao kad znas da ne moze sa standardnom ?
Tomo Vs je lepo napisao ......"i setvu vrse sa agriom 6 redi i sa monosemom za direktnu setvu"...........(verujem da je mislio na monosem diskosnom sejcicom)
isto tako je napisao da seju sa Agrijom sa kojom i ja sejem
Malo vise smelosti i probajte, pola jutra, jutro pa da vidite da nije tako strasno i ja sam pre tri godine probao na 2 Ha, sad vec radim sve ovim sistemom,ne tvrdim da znam,imam i ja gresaka ali sam zato i pokrenuo temu kako bi razmenjivali pozitivna iskustva a i greske i ucili jedno od drugih a ne samo da bude tema za kritikovanje i pametovanje
Sejao je sa novijim tipom Nodet bez diskova i nije mogao da postigne dubinu. A zar nisam i ja izrazio iste želje ? :sta:

- - - - - - - - - -

Tako je Rabadzija je u pravu ljudi imaju AGRIU obicnu 6 redi i MONOSEMA e sad znam da moze i direktno da seje jer ima neke dodatne opruge sto povecavaju pritisak po bateriji na 150kg oni rade 250ha od toga oko 150ha im je pod kukuruzom ostalo soja i nesto malo psenice.Plug su prodali i kazu da ga vise nikada nebi zakacili za traktor momci su jako hrabro usli u tu igru i mnogi jaci im se dive ali niko nema m...a da ih prati ja sto sam sitna riba za njih imam m..a ali nemam toliko para i jbg i dalje vucem plug.Prinose imaju odlicne iako mnogi kao vicu nije bas to tako ali kod njih u dvoristu se vidi napredak svake godine neka nova masina stigne!
Ko radi 250 ha normalne zemlje i nevidi mu se napredak ili je lud ili neka se odmah ubije, da nesmeta normalnima
 
Ja sam se odlucio za ovu vrstu obrade da bi pripremio zemljista za direktnu setvu.I da se uverim dal ce se smanjiti prinosi.
Dobili smo brzu obradu,zadrzali prinose,laksa je obrada jer se menja struktura zemlje.
A kod nas cesto je lakse podrivati razrivati nego orati(sa 200 konja vukli 4brazde)
 
Evo kukuruza i soje na tanjiranoj povrsini,jer ove jeseni bilo prevlazno za bilo sta osim za plug.Pukotine koje vidite su 3 puta manje od komsija koji su orali i ako sam pogresio sto nisam spartao kukuruz a soju sam spartao i nema pukotina.Tanjirano je 2 puta na dubinu od 15 cm,po meni to je bila dobitna kombinacija za ovu susnu godinu.
2q3yhav.jpg
a9tpmp.jpg
anez9v.jpg
 
Možda odem i uslikam parcelu od jednog poznanika koji je isto tako samo tanjirao čisto da pokažem drugu stranu medalje. Kao da niko nikad nije sejao kukuruz na tanjirano.
 
Srđane jednostavno te je potrefilo.To dobitna kombinacija za ovu godinu definitivno nije.Mogu i ja slikati neke parcele gde je samo tanjirača upotrebljena.Da staneš,gledaš i krstiš se.
 
Potrefi kisa i apsolutno nista drugo.Kod nas bez obzira je li podrivano,gruberisano orano ili tanjirano sve je podjednako stradalo.Dobro je proslo ono sejano rano.
 
Ne znam zasto ljudi ocekuju nekakvo cudo sa ovakvim nacinom obrade. I klasican nacin je takodje dobar, ali ipak postoje neke prednosti kod ovakve vertikalne obrade.
Nije tacno da za ovakav nacin obrade treba mnogo skupih masina, to je vise stvar izbora i dubine novcanika.
Po meni je bitnije da se sto vise zetvenih ostataka sto ravnomernije izmesa u prvih 30-ak cm jer samo tako se moze stvoriti humus i dovoljno kvalitetno zemljiste koje ce se nositi sa ovakvim (ne)uslovima.
Gruber donosi drugacije mesanje zetvenih ostataka, gde to izgleda po dubina 33+33+33 %, dok kod pluga je moguce stvaranje azotne despresije usled velike kolicine zetvenih ostataka na jednoj dubini.
Neka ogromna razlika u prinosu zasigurno da ne postoji, ali ipak mislim da se upotrebom grubera dobija svake godine po koji procenat. Zaista to je zanemarljivo u prvih nekoliko godina, ali mislim da je dugorocno gledano to vec opipljivija razlika.
Ono sto je odmah razlika jeste u troskovima energenta, goriva, koja je na strani grubera bar za 20 %.
 
Jel paore si ti to proveravao (kopao) da vidiš svojim očima da su žetveni ostaci jednako raspoređeni (idealno 33%) ili si to negde pročitao (a verovatno jesi), pa ti gruberi nijedan neradi isto, svi uglavnom furaju svoj fazon i kopiraju jedni druge i svačiji je najbolji, slažem se da ima 2-3 firme koje proizvode kvalitetno i rade kvalitetno ovo ostalo je sve manje više pokušaj kopiranja nečeg dobrog koje baš i neradi nešto dobro a to sam i video nedavno u Kaću na spitu gde se videlo kako koji radi, nemam ništa protiv redukovane obrade i grubera (daće bog nekad da ga kupim) ali nemože se ni plug baš zanemariti posle 200godina upotrebe, što se tiče zaoravanja žetvenih ostataka plugom, nijedan plug nezaorava svu masu na dno brazde a imao on predplužnjak ili deflektor ili bez oba, masa se ipak razvlači prilikom prevrtanja brazde a to ste valjda videli nekad ako ste se okrenuli kad orete.Što se tiče plužnog đona nevidim razlog da gruber neće napraviti đon ako se radi na istoj dubini godinama, možda grešim ali no.U Turiji ima par komada grubera i samo jedan radi konstantno redukovanu na svim parcelama dok drugi kombinuju nekad gruber nekad plug, pratim čoveka kako radi redukovano već 5-6 godina (a možda i više) i on to radi kvalitetno i ozbiljno i tako je radio i sa klasičnom obradom samo što tad nije imao mašine kakve ima sad i prinos mu je i onda bio dobar i sad a za uštede nemogu ništa da kažem kod jedne i druge obrade.
 
Nazad
Vrh