Veštačko osemenjavanje goveda

dzabe je, nazoves svc krnjaca prijavis se i oni ti jave kad se skupi dovoljan broj kandidat da dodjes na kurs i to ti je to,pise ti na sajtu svc kranjaca sve.
 
izasao predlog pravilnika o vestackom osemenjavanju,imate ga na sajtu veterinarske komore tako da trebalo bi da bude usvojen uskoro i da mi stocari bez problema mozemo da osemenjavamo svoja grla.
 
Da li si procitao Primedbe koje je ulozila VKS na predlozeni pravilnik, bogami tesko da ce biti nesto od tog Pravilnika, potrajace borba malo duze.. Ma prijatelju samo ti radi i uzivaj... Dokle god niko ne stoji iza krave dok je ona u estrusu ja cu je "zaskociti".... :haha::haha:
 
Taj pravilnik ce da bude usvojen ladno,videces..jbg bolje da se usvoji, jeste da mi niko ne pravi probleme ali bolje da budem upisan u registar i da ne lupam glavu o tome..
 
Ako se usvoji ovaj pravilnik znaci ja mogu da zavrsim kurs i slobodno semenim moje krave i imam sve papire potrebne za maticne sluzbe a to bi vazelo samo za moju farmu?
 
I sta onda opet ce nas odrati maticna sluzba,treba kao prve godine kad su pocele subvencije po grlu ti sam fotokopiras pasose dr vet da potvrdu o vadjenju krvi ,selekcionar ocene i to saljes u min polj i sve to nemoze da kosta 500din po komadu a ovako gulu guli.
 
Ne vredi,vlada je to zamislila da budu mnogi zaposljeni i da mnogi zaradjuju na nasoj muci.Tako su i subvencije mogle direktno da idu ali ipak je bankarski interes bitniji od nas pa se zato radi preko racuna.
 
Em nas gule, em jos imaju i stavku u uredbi o raspodeli sredstava iz budzeta na osnovu koje povlace novac za tzv.unapredjenje...
 
Zarkomali mislim da nas nisu upisali jer taj registar nije ni postojao koliko sam ja kontam,tacno tako samo zavrsis kurs, upises se u registar,kupis opremu i radis,e sad to ne vazi za maticenje mada se i taj pravilnik pominje o tome da treba da izadje i ja mislim da i hoce ali ajd videcemo,mislim da ce ovaj ministar nama stocarima koliko god bude u mogucnosti izaci u susret jer je covek koji na fakultetu predaje ishranu krava,razume se u problematiku,meni je licno predavao i mogu da kazem da mi on br.1 i kao covek i kao strucnjak i nije neko ko je tu dosao samo tako vec i da uradi kolko moze e sad sto smo mi siromasni pa bas nema puno da se daje to je druga stvar ali mislim da coveku treba dati sansu..
 
Unazad se ministri menjali na par meseci tako ce i ovaj trajati samo do marta, nismo mi tolko siromasni koliko nas osiromasila i ojadila ova drzava, Slovenci,Nemci, Talijani ,Austrijanci ispadaju pametni,a Srbosi,Bosanci,Hrvati neznaju da gaje stoku i rade poljoprivredu zato sto su njihove vlasti isle u istoj skoli.
 
Zarkomali mislim da nas nisu upisali jer taj registar nije ni postojao koliko sam ja kontam,tacno tako samo zavrsis kurs, upises se u registar,kupis opremu i radis,e sad to ne vazi za maticenje mada se i taj pravilnik pominje o tome da treba da izadje i ja mislim da i hoce ali ajd videcemo,mislim da ce ovaj ministar nama stocarima koliko god bude u mogucnosti izaci u susret jer je covek koji na fakultetu predaje ishranu krava,razume se u problematiku,meni je licno predavao i mogu da kazem da mi on br.1 i kao covek i kao strucnjak i nije neko ko je tu dosao samo tako vec i da uradi kolko moze e sad sto smo mi siromasni pa bas nema puno da se daje to je druga stvar ali mislim da coveku treba dati sansu..
Ministar je potencijalno dobar covek ali nista se on ne pita i nista on bitno ne moze da uradi sam,treba njemu gomila naredbi pre bilo kog posla.
 
normalno je, sad neko kaze da je tad ostala steona,a veterinari da je to znak da sigurno nije doslo do oplodnje..meni uglavnom kad je prokrvarila je ostala steona e sad...

- - - - - - - - - -

Vojkanvrelo u pravu si da se verovatno on se ne pita vec je to do strategije drzave dal smo im bitni kao grana privrede ili ne,iz dosadasnjeg iskustva ovidimo da nismo bili..iz prve ruke sta mogu da kazem kad su predstavnici asocijacije proizvodjaca mleka vojvodine bili na sastanku covek je nedavno rekao ovako bukvalno "ljudi budzet je klimav jako se slabo puni, ja necu da vas lazem na drzavne pare ne racunajte,ako ih bude dobro ako ne to je zbog realnog stanja u budzetu",to mi je reko covek sto je bio na sastanku.

- - - - - - - - - -

Vojkanvrelo u pravu si da se verovatno on se ne pita vec je to do strategije drzave dal smo im bitni kao grana privrede ili ne,iz dosadasnjeg iskustva ovidimo da nismo bili..iz prve ruke sta mogu da kazem kad su predstavnici asocijacije proizvodjaca mleka vojvodine bili na sastanku covek je nedavno rekao ovako bukvalno "ljudi budzet je klimav jako se slabo puni, ja necu da vas lazem na drzavne pare ne racunajte,ako ih bude dobro ako ne to je zbog realnog stanja u budzetu",to mi je reko covek sto je bio na sastanku.

- - - - - - - - - -

Vojkanvrelo u pravu si da se verovatno on se ne pita vec je to do strategije drzave dal smo im bitni kao grana privrede ili ne,iz dosadasnjeg iskustva ovidimo da nismo bili..iz prve ruke sta mogu da kazem kad su predstavnici asocijacije proizvodjaca mleka vojvodine bili na sastanku covek je nedavno rekao ovako bukvalno "ljudi budzet je klimav jako se slabo puni, ja necu da vas lazem na drzavne pare ne racunajte,ako ih bude dobro ako ne to je zbog realnog stanja u budzetu",to mi je reko covek sto je bio na sastanku.
 
Juce su mi dostavljene 10 doza semena od Disco i dopuna kontejnera na 90 dana, znaci:

10x385(Disco)=3850
dopuna 1200

Ukupno 5050 din..

Eto za 5050 ima deset osemenjavanje, nadam se da se vidi isplativost...
 
To je pristojna ušteda. Kod mog veterinara imam na stanju Disca i dosta ga koristim, i on naplaćuje 1500 din kad osemenjava sa njim i to je najeftinije osemenjavanje u štali. U zadnjih 5-6 godina kako sam krenuo u ozbiljniju selekciju na svom gazdinstvu, pojavio se problem sa koncepcijom, tj dobar deo grla povađa. To su grla u dobroj kondiciji, dobro hranjena, prvi estrus se neretko javlja u prvih 30 dana od teljenja. Nisu to ni grla sa jako visokom proizvodnjom, ali dosta povađanja. Ciklusi su pravilni, retencija i procesa na materici nema, nema cisti, sve je u redu ali povađanja gotovo redovna pojava. Sad je indeks osemenjavanja tu negde oko 2,5. Doduše ide se sa ciljanim bikovima, kvalitetnim, pa je i razređenje veće ali opet, estrusi su dobro ispoljeni, lako se uočavaju, sluz bistra, prosto školski primer kako to izgleda. Kakva su vaša iskustva?
 
Bio si kod mene i video si kakva su mi grla , u kakvoj su kondiciji i kakva je higijena estrusi redovni i imam dovoljno iskustva u tajmingu osemenjavanja pa se desava povadjanje.
Cini mi se u poslednje dve godine vise nego pre i jos sam primetio da od Krnjacinog semena ima manje pov. nego od Planinog.
Od Disca su mi sve ostajale od prve .
 
Da li je izbacila celu posteljicu ili pometinu kako se to kod tebe kaze??
Mozda je losa ishrana, ali moguce i da je kondicija losa... to je moje iskustvo
 
Nazad
Vrh