Veštačko osemenjavanje goveda

Ako se prodje kurs za osemenjavanje da li mozemo na svojim farmama da osemenjavamo svoje krava i da uredno dobijemo subvencije posto je za potrebe selekcije potrebno da se uradi vestacko osemenjavanje od strane veterinara pa zato pitam,kontam da ako vec ima kurs da mozes posle njega da sam i osemenjavas bez veterinara..
 
Po zakonu o veterinarstvu ne moze,mora svako osemenjavanje da bude zapisano u knjigu i kasnije prekontrolisano od strane inspektora.Zakon o stocarstvu je to predvideo ali za sad jos nista.Cak institut ne bi smeo da ti proda seme.Sad ljudi se svakako snalaze,nesto se moze i smuvati.
 
Doslo ludo vreme gde nemoze bik da skace na kravu nego mora dr vet (sa semenom od 150 din ) ali on ga naplati 2000 din jer on ima amortizaciju vozila, dopunu kontejnera , ruke itd , sve to je namesteno samo da bi na grbi stocarstva stali dr vet , maticna sluzba i citava birokratija dok najmanje ima onaj vlasnik grla.
 
ali ako je to zakon o stocarstvu predvideo i ako to pise u zakonu kako ondo jos nista?zasto bi drzali kurs onda uopste i izdavali taj sertifikat o polozenom kursu?
 
Doslo ludo vreme gde nemoze bik da skace na kravu nego mora dr vet (sa semenom od 150 din ) ali on ga naplati 2000 din jer on ima amortizaciju vozila, dopunu kontejnera , ruke itd , sve to je namesteno samo da bi na grbi stocarstva stali dr vet , maticna sluzba i citava birokratija dok najmanje ima onaj vlasnik grla.
EEE brate mili,lako je opaliti po veterinaru.Ima negde i toga da je samo vet kriv ali...kod mene je osemenjavanje daleko jeftinije.Da ne pricam sad cene osemenjavanja ali ni jedan bik nije iz testa.Skoro svi se koriste uvozni a cena semena je 350-1000din,naravno ima povremeno potraznje za skupljim semenom ali ne toliko.Koliko ce kod vas biti osemenjavanje ako se uzme bik od 2000din???I ja sam stocar,naravno da nije dobro,nista ne valja ali ni veterinari nisu bogati.Sta reci za maticnu sluzbu koja kod mene naplacuje 6000 din po grlu za dobijenu subvenciju plus 1300 za HB broj,pa sta on radi za te pare,potpise se par puta i tolike pare.Naravno moze bik da skace ali nema stimulacije od drzave osim ako nije elitni i unesen u maticne knjige.

- - - - - - - - - -

ali ako je to zakon o stocarstvu predvideo i ako to pise u zakonu kako ondo jos nista?zasto bi drzali kurs onda uopste i izdavali taj sertifikat o polozenom kursu?
Da ti uzmu pare i nista vise.
 
Prosle godine sam cuo da jedan institut dobro naplacuje,e sad,i da je dzabe nista ne znaci.Mada znanja nikad dosta,taj zakon nekada mora biti usvojen i zato idi i stici znanje.
 
Ja sam ove nedelje na seminaru odnosno tom kursu oni kazu da sa tim papirom mogu da osemenjavam ali samo na svojoj farmi i da su tako ranije farmeri koji su kod njih polagali radili i da je to vec postalo praksa..a da bi otisao na kurs moras da imas uput-molbu dal neke veterinarske stanice,dal nekog udruzenja goveda ili slicno da bi oni imali pokrice bez tog papira ne moze..a kurs se radi po programu koje je izdalo ministarstvo poljoprivrede.
 
To je onda nesto drugo,gde se odrzava taj kurs?Ja sam se prosle goidine raspitivao i debelo se naplacivalo kako su mi rekli oko 60000 rsd.....Kad sam to cuo nisam ni hteo da idem da pitam.......
 
@Vojkanvrelo
To da vet. nisu bogati mozda vredi za tebe i tvoju okolinu , ovde kod nas nije da su bogati vec su prebogati.
Cak i kuce vet. tehnicara mozes poznati u svakoj ulici po lepoti.
 
@Vojkanvrelo
To da vet. nisu bogati mozda vredi za tebe i tvoju okolinu , ovde kod nas nije da su bogati vec su prebogati.
Cak i kuce vet. tehnicara mozes poznati u svakoj ulici po lepoti.
To je verovatno povezano sa velikim stocnim fondom.Vi obilujete sa zivotinjama,narocito svinjama.Na fakultetu su mi pricali da je Bogatic raj za veterinare.Pre 7-8 god i bila plata 120 000 din,to je nezamislivo.
 
Da to ima velikog uticaja , Macva je stvarno jaka i sa svinjama i sa govedima sto pokazuju i rezultati i poslednjeg popisa poljoprivrede.
Ali je isto tako jaka i sa nezajazljivim apetitima doktora vet.medicine. Cast izuzetcima , a takvih je malo koji su zavrsili vet. iz ljubavi prema zivotinjama , daleko vise je onih koji su to uradili iz ljubavi prema novcu.
Vecina njih se bavi privatnom praksom i imaju svoje vet. apoteke i kad posete zaposlene ne pitaju koliko su intervencija imali i sta su od zivotinja izlecili , vec koliko su cega iz apoteka prodali . Znaci sve se svodi na trgovinu i novac.
 
Ja sam sa Suboticaninom bio na seminaru, nasao kontejner, odradio mu servis i kupio jedno 20 semena Lahora i koristim samo za svoje potrebe, na svom gazdinstvu, seme sam uzeo preko potvrde o registrovanom domacinstvu i to je bilo bez problema. Jedino sam imao malo problema sa veterinarskom stanicu, oni mi nisu priznavali taj seminar i uverenje, rekli su mi da to moze svako da zavrsi i da to nije vise to.. Ja se slazem donekle s njima, jer nismo obuceni na preglede jajnika i materice, vec bukvalno samo o vestackom osemenjavanju.. Recite mi samo, ja sam odabrao Lahora jer mi se dopali njegovi predci, da li sam pogresio, s obzirom jer sam hteo da jeftino prodjem..
 
attachment.php

Dok se ovako radilo, veterinari su dolazili samo da vakcinišu, ili možda na neko teže teljenje. Imali smo 18-20 lit mleka, ali zato zdrave i dugovečne krave i zdravu telad. Kako sam pustio genetiku u štalu, imam kilavu telad, ne mogu stajati na nogama, krave ketozu, dislokaciju, nepravilne papke. Džaba 10 lit mleka više, kad se razbolu, lečiš ih, mleko prekinu, pa treba mesec dana da dođu ponovo na svoje. Posle 3. - 4. laktacije moraš ih isključiti iz proizvodnje nekad i za 100 - 200 eu. Za to vreme ti ode brdo para. Ne kažem da nema kvalitetne genetike, ali ovo što nude manjim stočarima kao široku potrošnju je OTPAD!
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh