Evo i obecane teme o higijeni
Proizvodnja mlika je najzahtjevnija i najslozenija. U principu to je slozen postupak koji zahtjeva siroko znanje i to od anatomije i fiziologije, higijene i zoohigijene, hranidbe i smjestaja zivotinja, te poznavanja osnovnih tvari o muznim uredjajima i opremi u proizvodnji mlika. Kako ste i vi blizu pregovorima sa EU to ce onaj ko se prije pripremi za to bolje i profitirat. Jedan kolega je reka da bi drza 10-ak koza. Prijatelju ako se sa tim mislis bavit profesionalno onda ispod 60 kom zaboravi. EU guta male. U tom procesu priblizavanja EU desavat ce van se sta i nama i svima koji zele tamo. Oni su ti, koji su postavili standarde a mi ih se moramo drzat ili se moremo slikat. U nas je prije par godina proradio referentni centar za kontrolu mlika u Krizevcima. Masne jedinice igraju ulogu ali ne vise toliko kao higijena u obliku somatskih i inih jedinica, broj mikro organizama itd itd. Tako smo i mi u Rh svjedoci trenutno nelogicnih pojava da je RH u deficitu s mlikom, a mljekare ne zele otkupit mliko od pojedinih malih proizvodjaca ili in isplacuju manje premije nego je to zagarantirano ili cak se neke mljekare gase kao ona u ZD. Razlog tome je niz problema ali najveci je svakako:
Niska educiranost proizvodjaca, sto rezultira niskom higijenom smjestaja i muznja zivotinja a odrazava se na losu kvalitetu mlika. O uvozu i svercu necu govorit ovaj put. Da bi vi saznali kavim minimalnim standardima mora udovoljavat mliko koje proizvodite morat cete kontaktirat vase min.poljoprivrede i veterinare i takodjer u tajdio necu ulazit jer svaka drzava to propisuje za sebe.
Cinjenica je da mliko NE SMIJE sadrzavati rezidue (ostatke) iznad dozvoljene kolicine koje imaju farmakolosko ili hormonalno djelovanje te antibiotike, pesticide, deterdzente i druge stetne tvari koje minjaju organolepticka svojstva mlika.
Mliko takodjer ne smije sadrzavati mehanicke necistoce, a takodjer ni dodatne kolicine vode.
Tako ovcje i kozje mliko mora imati manje od 1,500.000 mikroorganizama da bi udovoljilo standardima za daljnju preradu a takodjer ne smije sadrzavati ni vise od 500.000 somatskih stanica. Ovo se narocito tice onih koji ce od toga mlika radit sir na svom gospodarstvu i to od nepasteriziranog mlika. Ti sirevi su danas najskuplji i najcjenjeniji na trzistu.
Za pravilnu muzu vazno je blago dobro pripremiti. Muza prije svega mora biti blag postupak prema zivotinji kako nebi doslo do njenog uznemiravanja i to je radnja koja zapocima prvo hranjenjem i ciscenjem zivotinja.
Prije same muze potrebno je ukloniti grube necistoce kao sto je slama i balega i to sa mekom cetkom. Najbolje malom sirkovom metlicom.
Pranje vimena- najjednostavnije je toplom vodom i spuzvom te blagim dezinfekcijskim sredstvom. Temp vode mora biti izmedju 35-40C stupnjeva. Prevruca i prehladna voda izaziva stres te sprecava lucenje mlika.Treba vodit racuna da je pribor za odrzavanje higijene uvik cist kako ne bi doslo do prenosenja moguce zaraze na druge
zivotinje. U mene svaka zivotinja ima svoju krpu za pranje i sa jednom krpom NIKAD NE perem dvije zivotinje.
Mozete upotrijebiti i maramice za jednokratnu upotrebu.One jesu skuplje ali stede vrime i energiju i vodu, te pojavu mastitisa. Ako je dovoljno efikasno da se mastitis ne pojavljuje onda se ustedom na lijecenju kompenziraju troskovi kostanja maramica.
Nakon pranja slijedi brisanje i susenje vimena a to je vrlo bitna stvar. Na taj nacin se sprecava cijedjenje vode niz vime u sisne case te se ujedno vri i MASAZA vimena koja djeluje stimulativno na lucenje mlika.
E sad ono najbitnije. Razni proizvodjaci nude razne detergente za pranje i jos se pojedini Hvale da njihov proizvod ne triba ispirat. Zamislite bezobrazluka.
Ja san sve detergente otfikario i vimena perem mlakim morem. Vi to mozete napravit u otopini kuhinjske soli koja odgovara slanosti mora a to je oko 3.5 promila. Nakon toga se vime ispire mlakom vodom i susi papirnatim salvetama ili krpama. Ako se susi i pere krpama njih nakon svake upotrebe treba iskuhat. I jos nesto ako vam neka koza ima mastitis ona se muze odvojeno i posljednja u nizu a njezino mliko nije za upotrebu. Mastitis se prepoznaje po malim ili vecim kvrzicama na vimenu. Osim gore navedenog ta bolest se prenosi i zarazenom steljom pa je najbolje takvo blago drzati odvojeno dok se ne izlici. Pozdrav
