uslovi i iskustva grupnog drzanja krmaca

none 73

Član
Učlanjen(a)
6 Jan 2011
Poruka
927
Lokacija
krnjevo,krnjevacko vinogorje
molio bih clanove foruma koji imaju iskustva sa grupnim drzanjem krmaca da iznesu svoja iskustva i sugestije.na prolece treba da pocnem sa izgradnjom novog objekta za drzanje krmaca kapaciteta 60 komada isto me zanima zgrada sa ispustom posto bih radio ispust da bi mi krmace mogle setati po zemlji jer sem primetio da im beton unistava papke i zglobove.unapred hvala na vasim komentarima :ppozdrav:
 
@none73,
Bio sam kod lika u okolini Obrenovca koji ima 50tak krmaca, iz prasilista ide u obor na parenje, obor je obican sljivak koji je ogradjen i u kojem ima nastresnica gde mogu svinje da se sklone od kise itd, pokazalo se dobro, tako on kaze. Krmacu ubacuje u prasiliste nekoliko dana pred prasenje.

Kod mene su krmace grupno, 3 boksa po 4-5 krmaca i 1 boks za 2 vepra, nazalost ispust nemam!
 
@none73,
Bio sam kod lika u okolini Obrenovca koji ima 50tak krmaca, iz prasilista ide u obor na parenje, obor je obican sljivak koji je ogradjen i u kojem ima nastresnica gde mogu svinje da se sklone od kise itd, pokazalo se dobro, tako on kaze. Krmacu ubacuje u prasiliste nekoliko dana pred prasenje.

Kod mene su krmace grupno, 3 boksa po 4-5 krmaca i 1 boks za 2 vepra, nazalost ispust nemam!
francuz dali si imao problema kod spajanja krmaca sto se tice agresivnosti i ako si imao kako si to resavao,ja imam objekat za 200 kom,trenutno imam 13 krmaca a sad planiram sve grupno napolju.
 
Ja sam u S. Mitrovici video objekat sa nadstrešnicom i oko 30ari zagrađenog ispusta, mislim da je oko 30 krmača bilo unutra. Jedini betonski deo su uklještenja u koja ima daju hranu. Slabije krmače imaju problem da dođu do hrane pa su ove tkz hranilice odlično rešenje.
Na velikom prostoru svinje ne ispoljavaju agresivnost jer im druga grla ne zalaze u lični prostor i imaju gde da pobegnu ako su napadnute.
 
Na farmi na kojoj radim drže krmače u grupama od po 60 do 70 komada, problema naravno ima ( pobačaii, uginuča kao posljedica griženja, lomovi ili dislokacija kukova) ali ne više od desetak mjesećno što na količinu od oko 1300 krmača i nije previše. Prednosti su barem prema onom što su mi rekli da su krmače mirnije jer se problemi javljaju samo prvih dana nakon spajanja, i naravno troškovi smještaja što je za firme najvažnije. Uslove za takvo nešto kod kuće je nemoguće ostvariti jer u svakom boksu po jedna automatska (kompjutorsski upravljana) hranilica a svaka krmača ima transponder (čip) i dobiva samo određenu količinu hrane, ukoliko koja tri dana nije jela tada kompjutor izbaci ispiis a na radnicima je da je pronađu i vide zbog čega nije jela. kod starijih je to obično gubitak čipa a kod nazimica da neznaju koristiti hraniliciu pa se se onda natjeraju u nju . Tako su smještene samo krmače nakon utvrđivanja bređosti pa do 4 dana pred prašenje.
 
Nazad
Vrh