Uputstvo za podnošenje zahteva za povrat akcize za gorivo

Srđan01

Član
Učlanjen(a)
21 Apr 2023
Poruka
865
Lokacija
Pančevo
IMG-20240115-WA0004-990x990.jpeg

Poljoprivredni proizvođači zahtev za ostvarivanje prava na refakciju plaćene akcize mogu podneti Upravi za agrarna plaćanja u onlajn formi, neposredno u okviru softverskog rešenja eAgrar odnosno elektronskog Registra poljoprivrednih gazdinstava (eRPG).

U delu „Računi za gorivo“ korisnici mogu da dodaju račune/fakture za gorivo – dizel i biogorivo kupljeno u veleprodaji, uvozne fakture za gorivo kupljeno iz uvoza i gorivo kupljeno putem korporacijske kartice.

Povraćaj je moguće ostvariti u iznosu od 50 dinara po litru do 100 litara po hektaru prijavljene površine, do 100 hektara.

Fiskalni račun mora da sadrži i podatke o kupcu, vrsti, količini i vrednosti nabavljenih derivata nafte i biogoriva.

Da bi podneli zahtev za povrat akcize, potrebno je da poljoprivrednici poseduju fiskalne račune na kojima će, kada je reč o poljoprivrednicima koji su fizička lica, stajati broj poljoprivrednog gazdinstva (BPG) ili JMBG nosioca gazdinstva, odnosno PIB u slučaju da je podnosilac pravno lice, odnosno preduzetnik.

(Izuzetno u periodu od 1. januara 2024. godine zaključno sa 31. januarom 2024. godine, fiskalni račun ne mora da sadrži posebnu identifikacionu oznaku koja ukazuje da je u pitanju registrovano poljoprivredno gazdinstvo u skladu sa propisima kojima se uređuje fiskalizacija, a u tom slučaju se umesto BPG na fiskalnim računima unosi JMBG ili PIB).

Korisničko uputstvo za podnošenje zahteva za refakciju akcize putem portala eAgrar možete pogledati OVDE

Pravilnik o uslovima, načinu i postupku za ostvarivanje prava na refakciju možete pogledati OVDE
 
Kako onda mi prikazujemo svoje fiskalne racune??
Koliko sam skontao mi račune (Papirne) samo čuvamo a taj isti (Digitalni) će već biti na našem eRPG-u sutradan.

*Dodavanje veleprodajnih ili uvoznih faktura

Ukoliko je izvršena kupovina goriva u veleprodaji ili uvozom, potrebno je da korisnik ručno doda račun/fakturu za ovako izvršenu kupovinu. Ovo se vrši klikom na dugme "Dodaj račun" koje se nalazi u desnom delu ispod liste svih računa.
 
Da li moze odmah da se ispuca kvota od 100 litara na nekoj parceli??
Члан 4.

Право на рефакцију плаћене акцизе у складу са овим правилником може да оствари физичко лице – носилац пољопривредног газдинства, као и правно лице и предузетник за њихово пољопривредно газдинство, ако:

1) је уписано у Регистар и налази се у активном статусу;
2) у Регистру има уписано пољопривредно земљиште под производњом биљних култура;
3) је у Регистру извршило обнову регистрације за текућу годину, у складу са посебним прописом којим се уређује регистрација пољопривредних газдинстава. Право на рефакцију плаћене акцизе, лице из става 1. овог члана може да оствари за уписане у Регистру и засејане, односно засађене површине обрадивог пољопривредног земљишта под одговарајућом биљном културом до количина потребних за обраду до највише 100 ha. Лице из става 1. овог члана не може да оствари право на рефакцију плаћене акцизе за површине обрадивог пољопривредног земљишта у државној својини, осим пољопривредног земљишта у државној својини које је узело у закуп на јавном надметању у складу са законом којим се уређује пољопривредно земљиште. Рефакција плаћене акцизе не може да се оствари по основу коришћења земљишта ако је у тој години остварено право на рефакцију акцизе на деривате нафте и биогорива по основу коришћења истог земљишта.

Члан 5.
Право на рефакцију плаћене акцизе, у складу са овим правилником, за календарску годину може да се оствари за највише 100 литара деривата нафте и биогорива по хектару земљишта из члана 4. овог правилника.​
 
Tu nema konkretnog odgovora.
Da to je tačno (Sigurno da može da se ispuca u samom startu kvota od 100 litara na nekoj parceli). Sutra ću ja lepo da pročitam ceo Pravilnik, pa ako nisam nešto dobro razumeo poslaću mail pa će me neko kontaktirati iz Ministarstva (Dobro poznati broj 0800 106 107 :D)
 
Da to je tačno (Sigurno da može da se ispuca u samom startu kvota od 100 litara na nekoj parceli). Sutra ću ja lepo da pročitam ceo Pravilnik, pa ako nisam nešto dobro razumeo poslaću mail pa će me neko kontaktirati iz Ministarstva (Dobro poznati broj 0800 106 107 :D)
Koji je uzgred stalno zauzet i gospoda se javlja po potrebi ili kada im je lep dan

Poslato sa RMO-NX1 pomoću Tapatoka
 
E da i umalo da zaboravim... Refakcija na Dizel i Biogorivo.... A nas ostale koji imamo još uvek kultivatore na benzin to nikom ništa

Poslato sa RMO-NX1 pomoću Tapatoka
 
Vidi ovako ja imam 5 godina iskustva sa njima... Premda sam radio u Vet. Stanici 5 godina u kojoj ima služba za Matičenje i vodjenje papira matičnih evidencija.... I iz mog iskustva mogu da ti kažem jedno.... Pozovi taj broj izmedju 12:00 i 13:00 i u 65% slučajeva neko se javi.. Inače da zoveš u drugo vremee...bato dzaba posla ni portir se ne javlja

Poslato sa RMO-NX1 pomoću Tapatoka
 
Kako to mislis da uradis? Imas 100 parcela po hektar, kupis 1000 litara i navedes sve parcele u zahtevu za refakciju, kao 1000 litara si koristio na svih 100 hektara ?
 
"3) је у Регистру извршило обнову регистрације за текућу годину, у складу са посебним прописом којим се уређује регистрација пољопривредних газдинстава. Право на рефакцију плаћене акцизе, лице из става 1. овог члана може да оствари за уписане у Регистру и засејане, односно засађене површине обрадивог пољопривредног земљишта под одговарајућом биљном културом до количина потребних за обраду до највише 100 ha."

Ne znam kako ovo da tumačim?? Refakcija može da se koristi samo ako sa mehanizazijom ideš na njivu kad si zasejao površinu? Dok pripremaš zemlju i nemaš ništa zasejano ne može? Taj deo je malo nejasan.

Takođe da li 50 dinara sleduje i ako sipaš sa NIS agro karticom gde već imaš određeni popust? Pretpostavljam da možeš i sa agro karticom i još plus refakcija.
 
Nazad
Vrh