Upute za uzgoj gljive bukovače na porodicnom imanju

Odg: Upute za uzgoj gljive bukovače u obiteljskom gospodarstvu

Posto si iz Subotice i ako pomalo razumes madarski u Madarskoj imas poloprivrednu biblioteku o uzgoju bukovace. Mnogo je bolje obradena tema nego u ovoj brosuri. Imas sve opisano u detalje i do tancina tako da ne mozes pogresiti ako se pridrzavas njihovog uputstva.
 
Odg: Upute za uzgoj gljive bukovače u obiteljskom gospodarstvu

Vredi procitati uvek cujes nesto novo i budes malo pametniji.
 
Odg: Upute za uzgoj gljive bukovače u obiteljskom gospodarstvu

Meni je bukovače pun šešir, jer na poslu gajimo tu gljivu na totalno nenormalan način.
Sjeckalica za slamu je za otpad. Nije mi jasno kako se uopšte pojave te gljive koliko je sve prljavo i nehigijenski. Naravno, prinos je smiješan.
Ja to ne radim, ali gledam i čudimse da uopšte rode.
 
Odg: Upute za uzgoj gljive bukovače u obiteljskom gospodarstvu

Malo o uzgoju bukovace.

ruwjli.jpg
 
Skromni, časni domaćin Peto 1 :ppozdrav: piše: Malo o uzgoju bukovače
Da, časni Peto 1: ono što je drugima malo, za nekoga je spas.
Svaka ti čast ::svaka cast:: !!!

Naime, ima tome već skoro 20 godina, radio sam kao honorarni dopisnik i fotoreporter izvesnog časopisa u Prestonici.
Bejaše bogato doba: od honorara sagradih centralno grejanje (služi me, pokorno, već 20 godina).

Međutim, nisu naišli na dobar prijem Urednika moji članci o gajenju gljive bukovače u seoskim domaćinstvima (uz opasku dotičnog Urednika: beži bre!!!).
U to vreme izbi i rato i... sve ode u Honduras (a i ja završih mladu, tek započetu, karijeru novinara i fotoreportera).

Posvećeno časnom drugaru Peto 1
~ Slovo Gljivama sa panja
 
Prijatelju Bibliotekar nemoj me toliko faliti jos ce neko pomisliti da sam neki ekspert u gajenju bukovace. Ustvari Ovo sam nasao u Dobro Jutru koje imam skoro sve brojeve od pocetka pokretanja lista, Jes da fali nekoliko brojeva koje sam ili nekom dao pa zaboravio da vrati ili nisam kupio. Sada vataju prasinu na regalu i zena me stalno masira da to bacim samo sameta i vata prasinu koju inace ja moram da brisem jer ona ne moze da dovati a boji se merdevina. Tako da nije nekad na odmet pogledati i po starim novinama jer se nade i njima neki savet koji nekad dobro dode.

Pozdrav pocasnom clanu Bibliotekaru. :ppozdrav:
 
Časni Peto 1 (prvi petao na bunjištu :D)

Pišem o mogućnostima da jeftino gajimo pečurke (a ne da spaljujemo slamu na njivama).

Hvalim te, časni Peto 1, jer ja nisam imao priliku pre 20 godina da objavim i stručno odbranim tezu da je dobro gajiti gljivu bukovaču na slami.

Izbi rato i j...ga.
 
Znam jednog koji je Bukovacu gajio na samoj baliranoj slami. Zicom ojacao balu da se ne raspadne i da moze da izvadi iz posude navukao najlonski dak i napravio spric da ubrizga miceliju u balu, Rodilo mu da je i prodavao a poceo je samo za sebe sa jednom balom. Nikakve primese samo slama od zita.
 
Bukovaca moze da raste i rodi na mokrom papiru, na talogu od kafe......naravno i na cistoj slami, jer se hrani celulozom.
Ali, devojci srecu kvari, ko je probao bukovacu sa drveta bez obzira da li je divlja ili gajena zna da ta i ova sa slame ne lice bas mnogo. Uostalom kao i sampinjoni. Po meni poljski i sumski sampinjoni su medju najboljim gljivama a gajene uopste ne jedem.
 
Pozdrav

Par godina sam gajio bukovacu za svoje potrebe. Kupovao miceliju, i gajio u dzakovima na zitnoj slami.

Rezultati su bili odlicni. :cao:

Nameravam i ovog proleca da posejem bukovacu. :ppozdrav:
 
@ peto 1 & @ Tar :D

Vidim da dobro poznajete primenjeno gljivarstvo. ::svaka cast::

Meni je, ima tome već podosta godina, UVEK u mislima svetla misao:
da se gljive gaje od prinosa 1 kilograma do enormnih količina (npr.: 10 000 i više briketa u uzgoju šampinjona).

Misao je jasna: manje spaljene slame - više proteina za ishranu porodice !!!

Danas je situacija drugačija: IMA KO da čita ove redove (na Internetu) !!!

Kada bi ljudi znali KOLIKO su gljive zdrave: SAMO bi pečurke jeli kao izvor kvalitetnih belančevina/proteina !!!
 
Potpuno ste u pravu, ali ko u ovom opstem haosu, da se upusti u vecu proizvodnju.

1. Ulaganje
2. Trziste

Cuo sam za par vecih proizvodjaca gljiva u nasoj zemlji, ali na zalost sve to je premalo.

Kada bih, bar malo bili organizovaniji sve bih bilo drugarcije. :cao:
 
Kurkela je napisao(la):
Potpuno ste u pravu, ali ko u ovom opstem haosu, da se upusti u vecu proizvodnju.

1. Ulaganje
2. Trziste

Cuo sam za par vecih proizvodjaca gljiva u nasoj zemlji, ali na zalost sve to je premalo.

Kada bih, bar malo bili organizovaniji sve bih bilo drugarcije. :cao:

Proizvodnja kreće od 1 kilograma (za potrebe Porodice), pa do tržišnih količina gljiva.

Bitno je POČETI proizvodnju, obrazovati se, izmučiti sebe i porodicu...

Posle je SVE lako !!!
 
Bibliotekar je napisao(la):
.........manje spaljene slame - više proteina za ishranu porodice !!!...........
Kada bi ljudi znali KOLIKO su gljive zdrave: SAMO bi pečurke jeli kao izvor kvalitetnih belančevina/proteina !!!
....da vise proteina i ono sto ostane posle berbe postaje odlicna proteinska hrana za domace zivotnje....
Dobri poznavaoci jestivih pecuraka kazu da pecurke treba koristiti redovno ali ne svakodnevno!
Jednostavno suvise malo znamo o njima.
 
Nazad
Vrh