Upala pupka kod teladi

Učlanjen(a)
21 Avg 2009
Poruka
4.721
Lokacija
Stubal, Kraljevo
Vidim da ove teme nema na forumu a kako je to veliki problem, bar u nasem kraju mogli bi da razmenimo iskustva oko prevencije i lecenja.
Video sam kod komsije pre nekoliko dana kao to izgleda u poodmakloj fazi jer nije na vreme poceo sa lecenjem. Uzas jedan, otok je velicine lopte, tele slabo sisa, jako je mrsavo i bezvoljno, nisam siguran da ce se dobro zavrsiti.
Kakva su vasa iskustva?
 
Verovatno je oštećen prilikom teljenja a nisu blagovremeno reagovali i zašili ga.Imali smo par slučajeva kod sebe ali našom greškom jer nisu konci izvađeni kada treba i došlo je do ozbiljne upale,zagnojilo se ma grozota jedna.Veterinar je lečio velikom količinom antibiotika i često je čišćeno hidrogenom 3% i zasipano praškom za rane u našem slučaju Bivacinom.
 
Osim urednog pregleda nakon telenja osnovna preventiva je da ležište (boks) bude uvek čist i sa dovoljno prostirke. Muška telad su podložnija upali pupka zbog mokrenja (blizina penisa pupku). Desetak dana nakon telenja svakodnevno kontrolisati pupak i "pupčanu kesu". Kada se upala na vreme otkrije, reši se jednokratnom terapijom i par dana se primenjuje ihtiol-kamfor, flogocid, bivacin sprej ili slično. Dobro je ošišati "pupčanu kesu" za vreme tretmana (dlake otežavaju resorpciju masti ili spreja).
 
zx je napisao(la):
Osim urednog pregleda nakon telenja osnovna preventiva je da ležište (boks) bude uvek čist i sa dovoljno prostirke. Muška telad su podložnija upali pupka zbog mokrenja (blizina penisa pupku). Desetak dana nakon telenja svakodnevno kontrolisati pupak i "pupčanu kesu". Kada se upala na vreme otkrije, reši se jednokratnom terapijom i par dana se primenjuje ihtiol-kamfor, flogocid, bivacin sprej ili slično. Dobro je ošišati "pupčanu kesu" za vreme tretmana (dlake otežavaju resorpciju masti ili spreja).
Nas Vet.veze pupak odmah po teljenju,jkel radite vi to?
 
Ma samo kad ispadne iz krave sisens mu kantu vode po glavi zatim casicu rakije 0,3 rasiris pupak i uspes skines slinu iz usta i ostavis ga naravno na slami po mogucnosti zobenoj jel je najmeksa.Ja pustim kravu da ga oblize da se nezaje.avam sa brisanjem i odvojim ga pa nakon 3 sata ga zadojimo(dal na kanticu ili direkt pod kravu) i ostalo se sve zna.Neki kod nas tele svezu odmah i ja sam medju njima kad ispadne iz krave.
 
ja licno do sada nisam imao problem sa tim, ali kao i kod svega najbitnija je prevencija, da bude kolko-tolko cisto tamo gde se tele smesti nakon teljenja, kod mene licno mu napravimo boks od paleta i u njoj rasturimo balu slame i tu ga ostavimo, samo gledamo da mu bude suvo i po potrebi dodajemo slamu..
ima bas jedan clanak posvecen ovoj temi u mislim Krnjacinom katalogu od prosle ili pretprosle godine, mislim da su akcenat stavili na dezinfekciji pupcane vrpce sa jodom nakon teljenja i da se i u nju uspe malo joda, imao sam ga na prethodnom hardu koji je riknuo :udri: , mada ja to licno ne radim, pokusacu negde da iskopam taj clanak...

Dezinfekcija pupka
Dezinfekcija pupka je obavezna mera, čiji je cilj sprečavanje mnogih infekcija koje nastaju t im putem. Vrši se odmah po lizanju, odnosno kupanju teleta, tako što se najpre istisne eventualno zaostala krv iz pupčane vrpce, a potom u istu sipa povidon jod koji se potisne ka pupčanom otvoru i lagano masira. Ukoliko pupčana vrpca nije potpuno suva 24 časa po porođaju, treba izvršiti drugu dezinfekciju (Vuković i Prka, 2006).
Istovremeno s dezinfekcijom pupka mogu se kod ženske teladi odstraniti prekobrojne sise - pasise, ukoliko postoje. Pasise se odsecaju oštrim sterilnim makazama, a rane takođe dezinfikuju.

opsirnije - interesantan clanak http://www.poljoberza.net/AutorskiTekstoviJedan.aspx?ime=AR00308_2.htm&autor=12
 
ja ne stavljam ništa na pupak jednom sam imao problema sa muškim teletom i od tad redovno čistim ispod teladi i gledam da imaju uvek suvu slamu ispod sebe,sreća je bila što sam na vreme primetio pa je uspešno izlečeno sa inekciom mislim da je bio antibiotik ,u potpunosti se slažem sa vama da mora biti čisto i suvo :ppozdrav:
 
Što se tiče upale pupka (umbilicalitis) spreciti da do toga ne dodje,jest ČISTA ŠTALA....svi znate da tele mora da popije kolostrum u roku od dan-dan i po,jel u to vrijeme prolaz velikih molekula kao sto su imunoglobulini je omogucen.To je cista bakterijska upala,koj ase lijeci antiboticima,al paziti da se ne stvori rezistencija...Ukoliko dodje do upale potrebno je ba veterinar pogleda da li je gnoja,to se ocisti,te se vrsi drenaza sa preparatima joda....
 
Nazad
Vrh